2019 m. birželio 18 d. 12:05 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Šis tas apie pasiflorus, muziejų ir empatiją

(2)

Neišvengiamai artėjantys Naujieji jau beveik beldžiasi ne tik į mūsų duris, bet pastuksena ir galvon,- kokį derlių nurinkom? Kažkodėl pirmiausiai ton galvelėn lenda patirtos nesėkmės, kaip jaunimėlis sako – “prakolai”. Nors rusų kalbos dažnas nebemoka, bet tą žodį žino. Kažkodėl apie patirtą gėrį mintys aplanko paskiausiai. Nors turėtų būti atvirkščiai. Gal Jūs, mielas skaitytojau, būtent nuo gėrio apraiškų skaičiavimo ir pradedat.

Ko palinkėčiau ir sau, ir Jums. Taip, kažkodėl vis neišmokstame džiaugtis tuo, ką turim. Vis atrandame priežasčių graužtis, kad trūksta šio ir ano. Na, prisipažinkime,- ir patirtos nepelnytos nuoskaudos labai apkartina būvį. Ypač garbesnio amžiaus žmonėms, kuriems dėl įvairių priežasčių, o kartais ir dėl paprasčiausio tinginio labai susiaurėjęs interesų ratas. Teatras, parodos jau nebedomina. Ko aš dar nemačiau?- “motyvuojam” save ir pasidrąsinam,- ai, nueisiu kitą kartą. Taip ir nesusiruošiam nei tą, nei kitą kartą. Ir nesužinom, kad pramirksėjom stebukliuką, kuris būtų įkvėpęs mūsų pačių polėkiams. Didesniesiems, nei drybsant fotelyje ir spaudant pultelio mygtukus žiūrėti laidą “24 valandos” ar gelbėtojų žygdarbius sutaikyti kaimynus ar sutuoktinius, tėvus su vaikais.

Pasijaučiat bent tuo momentu geriau, kad, palyginus su TV rodomomis situacijomis, jums dar ir ne taip blogai. Bet koks pasaulis per tą TV langelį jums atrodo juodas… Ir kai kas nors jums bando sakyti, kokią gerą knygą perskaitė, kokį užburiantį spektaklį ar parodą pažiūrėjo, pasitaiko, “diskutuoti” galit tik tiek: “Žinai, per TV rodė, kaip trys broliai karvę “patvarkė”. Na, pasmerkti ir net pasityčioti, “pasidyvyti” mes labai greiti. Kai manęs kas nors dėl išsakytų jausmų, minčių nesupranta, palinguoju galvą ir sakau: “Ai, tu nedėvėjai mano klumpių, nežinai, kokias nuospaudas susitryniau.” Visi mes tų nuospaudų turim. Bet skauda tik mūsų pačių susitrintos. Užtat mes tokie neimlūs kito skausmui. Todėl labai sudomino Australijoje įsteigtas Empatijos muziejus.

Empatija yra gebėjimas įsijausti į kito padėtį, emocinę būseną, suprasti kito jausmus, o tuo pačiu atpažinti ir savuosius. Tai štai tas Empatijos muziejus paprasčiausia batų kaip ir parduotuvėlė. Kaip teigė to muziejaus steigėja, čia ateina įvairaus amžiaus žmonės. Diapazonas – 8- 93 metai. Muziejuje apsilankiusio žmogaus jo steigėja paklausia, kokia, bent maždaug, jo nuotaika. O tuomet pasiūlo kažkieno mūvėtus batus. Jie gali būti labai įvairūs,- ir pasaulinės žvaigždės, ir nusikaltėlio, ir prostitutės, ir visą savo gyvenimą šeimai atidavusios močiutės.

Rinkis, kurio ar kurios norėtum išbandyti. Su jais turėtum nueiti mylią, per ausinukus klausydamasis tuos batus avėjusio žmogaus išpažinties. Žinoma, pati DAR nepabuvojau tokiam muziejuje, jausmų, avėdama kažkieno batus nepatyriau. Bet empatijos jausmus patiriu beveik kasdien, kai draugai ar kolegos, laikraščio skaitytojai ar rašinių herojai išsako savo išgyvenamus ar jau seniai išgyventus jausmus. Bandau suprasti, ką jų vietoje jausčiau pati. Kartais pasiseka…Žinoma, jei susitrintų nuospaudų skausmas panašus.

Bet,- jeigu ne? Štai tuomet ir prasideda tai, ką dabar vadiname labai madingu žodžiu – tolerancija. Žmogus tau gali atsiverti, pasitaiko, labai mėšlina puse. Bet jis išdėsto ir situacijos niuansus, kodėl jis pasielgė taip, o ne kitaip, kodėl pasakė labai šiurkščius žodžius. Galvoji,- aš taip niekada nedaryčiau, nesakyčiau… Bet tu juk neavėjai jo klumpių. Ir smerkti, apkalbėti neturi jokios teisės. Teisė viena,- suprasti. Ir gal būt paguosti, ir gal būt patarti, ką daryti dėl patirtų nuoskaudų ar nuoskaudų pažėrus patiems artimiausiems žmonėms,- tėvams, vaikams, draugams, kolegoms, o gal būt ir kaimynams.

Taigi, Naujieji, 2018-ieji, jau beveik beldžiasi į duris. Gerų metų. Sveikatos. Ir kad kiekviena akimirka dovanotų atradimą,- o, to dar nebuvau patyręs, pajutęs, užuodęs, ragavęs, o,- kiek gerų žmonių supa mane ir mano artimuosius. Tegul tai bus kitų metų “derlius”.

Pabaigai – apie šių metų pabaigos atradimą. Užėjus į prekybos centrą, nardydama daržovių ir vaisių skyriuje, prisiminiau, kaip su vaikystės drauge Sonia, dabar gyvenančia Izraelyje, kirtom toje šalyje išaugintus pasiflorus. “Ant durniaus” kaip tik vaisius atvežusios centro darbuotojos pasiteiravau,- gal yra ir pasiflorų? Įdėmiai pažvelgusi į mane, nuvedė prie jų dėžutės.

Tikriausiai mano išvaizda jai neteikė vilčių, kad pirksiu.Viena persikinių pasiflorų “štuka” – 2 eurai. Nepaisydama brangybės, nusipirkau. Du. Dar du nusipirkau vėliau. Draugėms, su kuriomis eisime į naujametį koncertą. Manau, jos turėtų apsidžiaugti. Jeigu tų persikinių pasiflorų dar neragavusios…O jų yra bent 400 rūšių. Kol kas težinau tik vieną…

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

deja ....

2018-01-03   11:50

IP: 83.190.237.116

" jaunimas " nuo 8 iki ..... metų , žino ne tik žodį "prikolas" , bet ir rusiškus keiksmažodžius ir juos naudoja savo kasdieninėje kalboje garsiai ir meistriškai . pvz . viešajame transporte , toks jausmas , kad jų tėvai gimę ne po 1991m :)

pasiflorų dovana

2018-01-02   20:58

IP: 78.62.147.40

Dėkui Gražinai už pasiflorus. Skonis- ne mano... Perdovanojau. bet geram draugui ir jis suvalgė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kitą savaitę šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė dešimtą kartą atsiskaitys už per metus...

Kaip JI dešimt metų su mumis ištvėrė? nuotrauka, foto

Net raičiausi iš juoko viešoje erdvėje aptikusi ir perskaičiusi pono Aušrio kreipimąsi...

Apie darbdavių skelbimus nuotrauka, foto

Neslėpsiu, keista iš televizorių ekranų girdėti, kaip klaipėdiečiai kalba apie galimybę atkurti...

Stovėsime ar judėsime į priekį? nuotrauka, foto

"Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Klaipėdiečiai pateisino dainuojančio miesto statusą nuotrauka, foto

Klaipėda, Šeštus metus organizuojamo Lietuvos vaikų ir jaunimo chorų festivalio-konkurso "Mes - Lietuvos...

Kretingiškį pražudė užvirtusi spinta nuotrauka, foto

Kriminalai, Birželio 17 d., 19.34 val., Kretingoje, Akmenės gatvėje, virtuvėje, rastas vyro, gim....

„Klaipėdos švyturio ateities" stipendija: prasideda balsavimas nuotrauka, foto

„Švyturio“ stipendija, Baigėsi pirmasis konkurso bendrovės "Švyturys-Utenos alus" įsteigtai "Klaipėdos švyturio ateities" stipendijai gauti...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

„Švyturio“ stipendija, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...