2021 m. sausio 19 d. 16:29 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Per didelės ambicijos paliko už borto

2020-11-13, 07:59

Olava STRIKULIENĖ

Per didelės ambicijos paliko už borto nuotrauka, foto

Kitos kadencijos Seime nebematysime Naglio Puteikio. Parlamentaro mandato nepavyko iškovoti ir filosofui Arvydui Juozaičiui. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Reklama

Seimo rinkimų rezultatai parodė, kad nesisteminės, Lietuvos valstybės nacionalinius interesus ginančios, mažosios partijos vėl liko už Seimo borto. Vytauto Radžvilo „Nacionalinis susivienijimas", su tautininkais apsijungusi Naglio Puteikio Centro partija, Arvydo Juozaičio vedama Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai, Rimanto Jono Dagio Krikščionių sąjunga, taip pat partija LIETUVA VISŲ negavo nė vieno mandato. Rinkėjai, balsavę už šias partijas, išmetė savo balsus į balą.

Gal kitaip būtų buvę, jei šių politinių susivienijimų vadukai būtų sugebėję ne napoleoniškai pūstis, bet susitarti? Ar nejaučia kaltės dėl rinkimų rezultatų?

Neperkopė 5 proc.

Centro partija-tautininkai per Seimo rinkimus gavo 2,28 proc. rinkimuose dalyvavusių piliečių balsų, „Nacionalinis susivienijimas" - 2,14 proc., partija LIETUVA VISŲ - 0,97 proc., Krikščionių sąjunga - 0,75 proc., o Kartų solidarumo sąjunga-Santalka Lietuvai - tik 0,49 proc.

Centro partijos lyderis Naglis Puteikis, paklaustas, kas trukdo vadinamosioms nesisteminėms, lietuvių nacionalines vertybes ginančioms partijoms draugiškai apsijungti, atsakė iškart:

„Mes, Centro partija, išsiuntinėjome visoms šioms partijoms pasiūlymus apsijungti ir eiti į Seimo rinkimus vienu sąrašu ir taip perkopti 5 proc. barjerą. Atlikome tyrimą ir apskaičiavome, kad esant tokiems ribotiems mūsų finansiniams resursams nė viena nesisteminė partija atskirai neturėjo šansų patekti į Seimą.

Reklama

Neminėsiu pavardžių, bet vienos tokios partijos lyderis atsakė, kad ir su kitomis partijomis neapsijungę laimės Seime 40 mandatų.

Kitas atsakė, kad laimės 30 proc. visų Seimo mandatų. Trečias atsakė, kad Seime laimės 12 proc. balsų, o jūs - Centro partija, esate tik „valstiečių" parankiniai. Vieninteliai, kurie atsiliepė į mūsų kvietimą apsijungti, buvo tautininkai. Nes jie taip pat buvo atlikę tyrimą, kad tik apsijungę galime perkopti 5 proc. kartelę. Vienmandatėse, jei išsikeli pats, paprastai laimi tik tų miestų merų palaikomi kandidatai.

Arba tokie, kaip Valdemaras Valkiūnas (buvęs Rokiškio rajono meras ir savivaldybės tarybos narys - red. past.), kuris savivaldybėje turi milžinišką frakciją. Taip pat Alytuje laimėjo save išsikėlęs Vytautas Bakas (buvęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas - red. past.). Klaipėdoje, Kaune konservatoriai ir liberalai jam nebūtų leidę laimėti."

Pagaliai į ratus

Na, ir kas tose nesusijungimo peripetijose labiausiai kaltas?

„Padėkokime „Nacionaliniam susivienijimui" už susivienijimą kabutėse, - atsakė N.Puteikis. - Vienytis sunkiau nei politiką suvalgyti. Panevėžio vakarinės apygardos vienmandatėje „Nacionalinis susivienijimas" išstatė savo kandidatą prieš save išsikėlusį Povilą Urbšį.

Reklama

P.Urbšiui, surinkusiam 22 631 balsą, kad patektų į antrą rinkimų turą, pritrūko tik 300 balsų, o „Nacionalinio susivienijimo" kandidatas iš viso surinko tik 672 balsus. Krikščionių sąjungos vienmandatininkas gavo tik 271 balsą. P.Urbšys prašė „Nacionalinio susivienijimo" ir Krikščionių sąjungos - nestatykite prieš mane savo kandidatų. Būtų šimtu procentu laimėjęs.

Gal specialiai buvo tokie išskaičiavimai, kad P.Urbšys nelaimėtų? Juk „Nacionalinio susivienijimo" pirmininko pavaduotojas Vytautas Sinica yra Seimo nario, „valstiečio" Eugenijaus Jovaišos padėjėjas. Jei gauna Seimo nario padėjėjo algą, apie kokius nacionalinius susivienijimus galima kalbėti?"

O kaip vertinate galimą valdančiąją konservatorių ir liberalų koaliciją? Vadinamąją centro dešinę. Ar tai nėra ideologinis absurdas? Kaip konservatizmas, tradicinė pažiūra į šeimos sampratą gali derėti su liberaliąja pseudošeima? Tokia koalicija vis vien susipeš!

„Ne, ideologinio absurdo nėra. Nes ir vieni, ir kiti - liberalai. Kuo Ingrida Šimonytė skiriasi nuo Viktorijos Čmilytės-Nielsen? Niekuo!"

Viskas dėl mandato

„Nacionalinio susivienijimo" pirmininko pavaduotojas, politologas Vytautas Sinica sakė negalįs sutikti, jog nesisteminės partijos tik todėl nepateko į Seimą, nes nesugebėjo dalyvauti rinkimuose bendru sąrašu:

Reklama

„Negaliu su tuo sutikti. Nemanau, kad yra pagrindas galvoti, jog apsijungę turėtume žymiai daugiau balsų. Klaidinga manyti, kad balsai susumuojami mechaniškai. Politikoje taip nėra. Rinkėjas, daugiau ar mažiau nusisukęs nuo liberalėjančių konservatorių, vis vien neatitektų Arvydui Juozaičiui, nes myli senąjį Landsbergį.

Bet svarbiau, jog partijos esmingai skiriasi savo vertybinėmis programomis ir veikimo būdais. Nesutinku su Arvydu Akstinavičiumi iš Krikščionių sąjungos, kad sisteminėms partijoms rūpi tik jų interesai, o nesisteminės remiasi vertybėmis. Ne visai taip.

A.Juozaitis pakeitė keturias partijas per pastaruosius metus. Tai rodo, kad vertybės nesvarbios: „Nesvarbu, su kuo, svarbu, kad į Seimą praeičiau."

Rimantas Jonas Dagys, kurdamas Krikščionių sąjungą, kvietėsi į ją ir Vytautą Baką, ir Viktorą Pranckietį, ir buvusį socialdemokratą Algirdą Butkevičių. Tai buvo laisvai prieinama informacija. Nesvarbu, su kuo, kad tik patektum į Seimą.

Vieša paslaptis, kad tautininkai nuėjo su Nagliu Puteikiu dėl valstybės dotacijų. Kad jis galėtų finansuoti rinkiminius užstatus."

Respublika.lt 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kaip žinia, lygiai prieš metus Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Sveikatos...

A. Razbadauskas: „Panika daro didelę žalą žmonių sveikatai“ nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

1988 m. spalio 20 d. Klaipėdoje, ant Muzikinio teatro bokšto buvo iškelta...

Teisutis Matulevičius: Liūdna vėliavos diena be vėliavos nuotrauka, foto

Paukščių gripas braunasi į Pamarį, miške - maišas negyvų vištų nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Paukščių gripui artinantis prie Šilutės rajono, Rudynų miške buvo aptiktas šiurpus...

Lietuvių ramybės oaze laikyta vietovė pajūryje virsta tikru kurortu: neprireiks ir dvejų metų, kol NT kainos čia pasieks Palangos lygį nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Karantinas ir griežtas judėjimo tarp valstybių reguliavimas paskatino lietuvius atsigręžti į...

Savaitės citatos, kurias pastebėjo "Vakarų ekspresas" nuotrauka, foto

Įvairybės, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija parinko įdomiausias savaitės citatas, kurių autoriai - žinomi...

Klaipėdiečio laimikis - net 15 kg lašiša nuotrauka, foto

Žmonės, "Tai tarsi gyvenimo žuvis. Kai ją traukiau su meškere kūnas tiesiog virė...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...