2020 m. gruodžio 2 d. 14:45 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Komentarai

Vilniaus aukcionas pajūryje: žvilgsnį nuo marinų nuviliojo išskirtiniai meno kūriniai

 

Mažiau dėmesio marinoms, daugiau – itin rafinuotam menui, išskirtiniams ir šiuolaikiniams autoriams, žiupsnelis sostinės meno madų ir senųjų Lietuvos vaizdų įvertinimas. Tokį meno kokteilį suplakė praėjusį savaitgalį Palangoje esančiame Antano Mončio namuose–muziejuje įvykusio LXIII Vilniaus aukciono dalyviai.


Aukštą meninį skonį iliustruoja ir brangiausiai parduoti kūriniai, tarp kurių – Jono Čeponio (1926–2003) „Laivai uoste“ (1974), Petro Kalpoko (1880–1945) „Birutės kalnas Palangoje“ (1924) Adomo Galdiko (1893–1969) „Prie jūros“ (~1934).


 „Jau kelintus metus iš eilės stebime, kad pajūrio aukciono gerbėjų meno akiratis sparčiai plečiasi – čia populiarėja įvairesnės tematikos ir įvairesne technika atlikti kūriniai. Tačiau šiame aukcione atsiskleidė ir įdomių tendencijų. Viena jų – pakankamai didelis dėmesys šiuolaikiniams autoriams. Kol kas būtų sudėtinga analizuoti tai lėmusias priežastis: ar keičiasi pačių pajūrio žmonių meninis skonis ar tai reiškia, kad dėl susidariusios situacijos pajūryje apskritai yra daugiau atostogaujančių iš Lietuvos. Tačiau kokios bebūtų tos priežastys, ši tendencija yra svarbi patiems autoriams ir tikrai džiugina“, – teigia Vilniaus aukciono vadovė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.


Nors marinos žanras nebuvo itin populiarus, didžiausia kova LXIII Vilniaus aukcione vyko dėl šio žanro darbų. Dailininko Jono Vaičio (1903–1963) kūrinio „Pajūryje“ (1960) kaina kilo daugiau kaip 70 proc. – iki 500 eurų. Maždaug 50 proc. daugiau nei nustatyta pradinė kaina pasiūlyta ir už tapytojos Isabellos Bindler (1932–2003) akvarelę „Jūra“ (1992), o Česlovo Janušo (1907–1993) akvarelės „Klaipėdos uoste“ (iki 1944) ir Sigito Jono Nenortos (1933–1999) peizažo „Vasara kaime“ (1980) pradinės kainos kilo po 40 proc.


Brangiausiai parduotų kūrinių sąrašas nepateikė didesnių sensacijų, tačiau atskleidė meno rinkos tendencijas pajūryje. Tiesa, vienas ryškiausių LXIII Vilniaus aukciono darbų – švedų kilmės tapytojo Jalmaro Hansono (Hjalmar Hansson, 1864–po 1932) drobė „Krymo vaizdas“ (1921) – kol kas nerado naujų namų. Tad brangiausiai įvertintu šio aukciono darbu tapo J. Čeponio kūrinys „Laivai uoste“, parduotas už 9,2 tūkst. eurų. Po jo rikiuojasi už pradinę kainą parduoti kūriniai – P. Kalpoko „Birutės kalnas Palangoje“ (6,9 tūkst. eurų) ir A. Galdiko „Prie jūros“ (3,9 tūkst. eurų). Šiek tiek už didesnę nei pradinė kaina – 3,2 tūkst. eurų – parduotas ir titulinis šio aukciono kūrinys, dailininko Prano Lapės (1921–2010) drobė „Saulėlydis. Mergaitės portretas“ (1967–1970).


Beje, viena netikėčiausių LXIII Vilniaus aukciono rubrikų „Nidos kolonija“, primenanti iki Antrojo Pasaulinio karo veikusią vokiečių ir lietuvių dailininkų organizaciją, kurios nariai tapė Kuršių Nerijos peizažus, nesulaukė didelio susidomėjimo. Dr. S. Skaisgirytės-Makselienės teigimu, tai būtų galima paaiškinti bendra tendencija – apskritai mažesniu susidomėjimu marinos žanru. „Akivaizdu, kad susidomėjimą tapytais vaizdais keičia susidomėjimas fotografija ir fotoatvirukais, kuriuose užfiksuoti ne tik pajūrio, bet ir senosios Lietuvos vaizdai“, – sako ji.


Be jau minėtų lotų, LXIII Vilniaus aukciono dalyviai atkreipė dėmesį ir į pastaruosius kelis mėnesius ne vieną sostinės galeriją puošusių dailininkų Sigitos Maslauskaitės-Mažylienės bei Viktoro Paukštelio kūrinius, taip pat – šiuolaikinius autorius, tokius kaip Juzefa Čeičytė-Juta, Zuzana Ličkutė, Solomonas Teitelbaumas, Valentinas Antanavičius, Jonas Maldžiūnas, Ričardas Filistovičius, Dalia Kasčiūnaitė, Henrikas Natalevičius, Arvydas Gurevičius, Rimas Zigmas Bičiūnas, Vygantas Paukštė, Rūta Viktorija Katiliūtė, Saulė Kisarauskienė, Osvaldas Jablonskis, Jonas Gencevičius ir kt.


Kitas Vilniaus aukcionas vyks šių metų rugsėjo 18 dieną Tolerancijos centre. Jo meno vertybių rinkinys bus formuojamas iki rugpjūčio vidurio.


FAKTAI IR SKAIČIAI


9 200 – tiek eurų kainavo brangiausiai aukcione parduotas kūrinys: J. Čeponio „Laivai uoste“


40 – po tiek eurų kainavo pigiausias LXIII Vilniaus aukciono lotas – XIX a. pab. nežinomo autoriaus medžio raižinys „Piliava | Pillau“ pagal H. Penner piešinį


800 – tiek eurų vidutiniškai išleido vienas LXIII Vilniaus aukciono vertybes įsigijęs dalyvis


72 – tiek procentų kilo labiausiai geidžiamo aukciono loto, kuriuo tapo Jono Vaičio kūrinys „Pajūryje“, kaina


44 – tiek procentų viso meno vertybių rinkinio parduota LXIII Vilniaus aukcione

klaipėdietis

2020-08-01   20:27

IP: 172.69.190.68

Puikus straipsnis. Keliu nuo kelto iki Jūros muziejaus juda pėstieji, dviratininkai, arkliai, traukinukas, automobiliai, autobusai... Ar netikslinga būtų baigti dviračių ir pėsčiųjų takus lygiagrečiai jūrai iki Jūrų muziejaus? Tiek nedaug ten liko...

Arturas

2020-08-01   18:30

IP: 185.11.26.161

Labai tiksliai aprašyta.10balų.

Jonas Lietuvis

2020-08-01   13:04

IP: 172.69.190.68

Šventa dvasia Smiltynės nepakelsi. Reikia investicijų. O šiame rebuse yra stiklo kalnas į kurį turi užkopti podukra Smiltynė. O tas stiklo kalnas padarytas iš politikų , kurie vieni veržiasi į valdžią dėl savo neįgalumo , nes nieko daugiau nesugeba kaip sėdėti valdiško darbo sterblėje ir čiulpti spenį. Kiti priešingai -per daug įgalūs ir atėję tvarkyti partinių ir kitų kleptamaniškų pavedimų ,ar savo iniciatyva. Imkime sakykim futuristinį scenarijų. Staiga atsiranda milijardierius mizantropas ir padovanoja Smiltynės gražinimui kokius 3 milijardus. Ir ką , po 5 metų ar galima būtų tikėtis stebuklo? Prognozuoju kad šikna būtų ir po 25 metų lyginant su investicijos dydžiu. Tik reikia neužmiršti kad Smiltynė yra visų Klaipėdiečių ir Lietuvos žmonių. Ir tie , kurie neleidžia jai būti naudingai Lietuvai turi būti pašalinti , kaip chirurgas pašalina pūlius iš žaizdos.

Joo

2020-08-01   10:31

IP: 185.11.26.161

Baikit jus su tais savo dviraciais bludyti, norite sportines trasos- mars i treka. Nepatinka Smiltynes keliukai- nevaziuokit. Ten jums ne olimpinis stadionas.

Klaipėdietis

2020-08-01   08:54

IP: 185.11.26.161

Puikiai parašyta, tinkamai suformuluota. Ačiū autoriui! Tik nieko nepasikeis, nes turime neadekvačią ir neįgalią miesto valdžią.

liberalmarazmatik

2020-08-01   08:39

IP: 172.69.190.14

Pritariu autoriui, tiksliai pasakyta. Turime džiazuojančią iš visų galų fejerverkus šaudančią miesto valdžią, kurią pilnai galime vadinti neįgalią, pinigus siurbiančią juodąja skyle.

Bruto Neto

2020-08-01   07:28

IP: 172.69.190.68

Šaunuolis, Denisai, puikiai rašai, geras stilius, įdomūs palyginimai, pritrenkiančios metaforos. Seniai bebuvau Smiltynėje, bet ten visa vaikystė prabėgo. Dėkui, kad užmynei valdžiai ant kojos už "grūto parką" anapus marių.

2020-07-31   22:49

IP: 78.57.213.239

per 30 nepriklausomybės metų Klaipėdos miesto valdžia sugebėjo truputį paasfaltuoti tik dviračių taką iki centrinės gelbėjimo stoties, o visi kiti palei jūrą einantys Europinės reikšmės EuroVelo10, EuroVelo13 ir nacionalinės reikšmės Pajūrio dviračių trasos Nr.10 dviračių takai Smiltynėje iki šiol yra per siauri, sovietinis asfaltas išsibangavęs ir nesutvarkytas.
Iš tiesų, statusas čia nieko nepakeis, reikia keisti požiūrį ir skirti lėšas infrastruktūros tvarkymui. O tai buvo galima padaryti jau senai pasinaudojus "EuroVelo" vėliava!!! bet tam reikia dirbti, o atsakingo už dviračių transporto plėtrą žmogaus Klaipėdos savivaldybėje iki šiol nėra ir turbūt nenusimato...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Ištikima "Vakarų ekspreso" skaitytoja ponia Justina įpareigojo palieti minčių apie gyvenimo prasmę....

Gyvenimo prasmės beieškant nuotrauka, foto

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Gerokai prieš karantiną teko dalyvauti draugų vakarėlyje, kuriame miela graži, rožine suknyte...

Vaikai siaubūnai yra savo tėvų atspindys nuotrauka, foto

„Laivas skenduolis“ patrauktas nuo krantinės nuotrauka, foto

Jūra, "Pagaliau“ – ko gero taip vienu žodžiu būtų galima įvardinti vadinamojo „laivo...

Per nuotolinį Kultūros komiteto posėdį už Petro Gražulio nugaros pasirodė pusnuogis vyras nuotrauka, foto

Lietuva, Politikas Petras Gražulis (62 m.) ir vėl atsidūrė dėmesio centre. Trečiadienį nuotolinį...

5 autobusu Tilžės turgaus nebepasieksime nuotrauka, foto

Klaipėda, Šis savaitgalis buvo paskutinis, kai 5-ojo maršruto autobusas savaitgaliais užsukdavo...

Griežtinamas karantinas nuotrauka, foto

Lietuva, Nuspręsta viešose vietose leisti būriuotis ne daugiau kaip po du asmenis (dabar...

Jūra, Paskelbta prieš 6 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 43 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...