2021 m. sausio 19 d. 11:04 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Lietuvį reikia mušti. Ir anglą. Ir pabėgėlį

Reklama

Valdžios santykis su pavaldiniais buvo, yra ir bus aktuali tema. Ir tikrai valdančiųjų sprendimai kartais verčia susimąstyti, ką jie iš tikrųjų galvoja apie visuomenę - ar laiko ją sąmoningų piliečių grupe ar minia debilų. O gal iš tikrųjų taip yra, su mažuma pirmųjų ir dauguma antrųjų arba atvirkštinėmis proporcijomis.

Čia reikia užbėgti už akių ir priminti, kad kalbama ne tik apie Lietuvą. Nes mes juk mėgstame lyginti savo namus su užsieniu, ar ne? Neįvardytu užsieniu. Dažniausiai Vakarais. "Ten taip nebūtų" kartoja net tie, kurie niekada nebuvo išvažiavę toliau savo kiemo, tą patį kartoja ir visuomenės atstovai - gyventojų išrinktieji, kuriems patikėtas tų pačių rinkėjų valdymas.

O kaip tai padaryti - valdančiojo fantazijos reikalas. Vieni, cituodami partinius principus sako, kad piliečiai yra sąmoningi ir atsakingi ne tik už save, bet ir aplinką, kurioje gyvena. "Dalyvauk valdyme" - deklaruoja vieni ir siūlo miesto gyventojams pasisakyti, reigalingas jiems dujų terminalas namų pašonėje ar ne. Kai jau seniausiai dar aukštesni valdantieji nusprendė, kad tas terminalas čia bus, ir taškas, sakyk nesakęs, kad nereikia.

Na gerai, tada kaip vadinti per miestą tekančią upę?

Kiti gi jaučiasi auklėmis ir rodo, kad pavaldiniai nėra tokie išmintingi, jiems reikia nuolat rodyti, ką ir kaip daryti. Nes anie kaip maži vaikai, nepasakysi - nepadarys teisingai. "Sieros rūgštis - negerti", "Katino negalima kišti į mikrobangų krosnelę", "Pareigingai mokėk mokesčius". Deja, sunkai sekasi kontroliuoti, kaip laikomasi taisyklių. Atsiranda šešėlis. O šešėlyje ir nuodai geriami, ir katinai kepami ir mokesčių niekas nemoka.

Žodžiu, žmonės elgiasi kaip laukiniai. Kaip deramai išauklėti plebėjus dar nesuprato niekas.

Reklama

Lietuvos eurointegracijai tik įsivažiuojant, apie 1995 metus, apie gyventojų auklėjimą įvairių personažų lūpomis prakalbo ir juodojo humoro projekto "Radioshow" kūrėjai. Mano nuomone, tai pats geriausias lietuviško humoro projektas iki šiol: puikiai pasijuokta iš savęs, iš tautos ydų, parodyta nuoga tiesa. Nešvankiai, bet negi klastosi realybę? Žinoma, kai kas girdėjo tik keiksmažodžius ir juokėsi iš jų, nesuprasdamas, kad juokiasi iš kaimyno ar net savęs.

Taigi, vienas iš personažų, policininkas Zbignevas, teigė neabejojantis, jog mums reikia keistis jau vien dėl to, kad "einam į Europą". Ir, anot jo, lietuvį reikia mušti (sakė ne taip, cenzūros sumetimais originalaus teksto necituosiu), nes kitaip šis nepasitaisys.

Laikas eina taip greitai ir jokia čia naujiena - dvidešimtmetis pralėkė greičiau nei pusė minutės prie užimto viešojo tualeto reikalui rimtai prispaudus.

Ir tada mes suprantame, koks įžvalgus buvo Zbignevas. Kaip pavyzdį pasirinkime Klaipėdą. Ilgai gyventojams buvo primenama apie įvairiausias tvarkos taisykles, bet vieną dieną miesto valdžios kantrybė trūko ir ji pareiškė - užteks prevencijos, gana gražiuoju, "reikia šlubo vokiečio su lazda".

Tada Viešosios tvarkos skyrius buvo išplėstas keliasdešimt kartų ir tvarkdariai jau nesicackino - ėmė bausti už viską: už ne vietoj pastatytą automobilį, neišluotą kiemą, už nepakeltą šuns kakutį.

Taigi, ėmė mušti, atsirado tvarka. Europa kažin, ar atsirado - gegužės 9-oji - Europos diena, bet pusė miesto tądien geria už pergalę. Negalim su vakariečiais lygintis ir kaip vartotojai: neuždirbama tiek, juk dažnas mielai pirktų du už vieno kainą ir išleistų daugiau, nors reklama sako, kad sutaupytų, nors sąskaitoje liktų mažiau pinigų.

Reklama

Anadien Londono centre, prie šviesoforu reguliuojamos pėsčiųjų perėjos pamačiau ryškiai geltonos spalvos, apie metro skersmens kelio ženklą, ant kurio buvo parašyta "Pėstieji kerta gatvę kai rodomas žalias žmogeliukas".

Ir tada prisiminiau 2009 metus - kai Lietuva minėjo savo tūkstantmetį - mes tikrai buvome arti Europos, kaip niekada. Tais metais Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistės (specialìstas – žmogus, išmanantis kokią nors sritį, dalyką; mokantis kurį nors darbą; Wikipedia) prie sankryžų žmonėms aiškino, ką reiškia šviesoforo spalvos.

Ką tai reiškia? Ar eiliniai gyventojai laikomi debilais ar tiesiog perdėtai jais rūpinamasi?

Manau, kad siunčiamos abi žinios. Juk jeigu ką, bus galima nusiplauti rankas - ar mes nesakėme?

Tačiau verta priminti, kad akciją Klaipėdoje ir visoje Lietuvoje reikės greitai pakartoti - kai čia atsikraustys pabėgėliai: kas jau kas, bet jie tai žino savo teises ir moka jas pakreipti savo naudai net pastatydami save į visiško kvailio vietą. Tokia yra Vakarų Europos patirtis, gal dėl to ten ir daugiau absurdiškų perspėjimų ("Balkonas nėra tame pačiame lygyje, kaip žemė").

Todėl naujiesiems gyventojams reikės būtinai išsaiškinti, kad degant raudonai šviesoforo spalvai per gatvę eiti negalima. Kad negalima valstybės suteiktame būste į mikrobangų krosnelę kišti katino.

Reklama

Taisyklės galioja visiems vienodai, jų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.

Nesilaikys - teks mušti, kaip savus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kaip žinia, lygiai prieš metus Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Sveikatos...

A. Razbadauskas: „Panika daro didelę žalą žmonių sveikatai“ nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

1988 m. spalio 20 d. Klaipėdoje, ant Muzikinio teatro bokšto buvo iškelta...

Teisutis Matulevičius: Liūdna vėliavos diena be vėliavos nuotrauka, foto

Mirė vienas parlamento gynėjų ir kariuomenės kūrėjų V. Jazerskas nuotrauka, foto

In Memoriam, Pirmadienį eidamas 69-uosius metus, staiga mirė Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris dimisijos...

Verslas COVID-19 įvardija didžiausia 2021 metų kliūtimi nuotrauka, foto

Ūkis, Ekonomikos vadovėlius galima atidėti į šalį. Finansų ar kvalifikuotų darbuotojų trūkumo klausimus...

Uostamiestyje bus įkurta nauja erdvė jaunimui nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdai laimėjus Europos jaunimo sostinės titulą, projekto programoje buvo numatytas kelių viešų...

Ištyrus 7057 ėminius, 717 naujų koronaviruso atvejų nuotrauka, foto

COVID-19, Per praėjusią parą patvirtintų naujų atvejų konkretiems žmonėms skaičius: 717

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...