2021 m. sausio 19 d. 14:54 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Lietuva kaip laiptinė: kiek tamsuolių - tiek tamsos

Reklama

Gyventi tamsoje yra labai nepatogu ir pavojinga, tačiau netrūksta žmonių, savo tyla pritariančių gyvenimui tokioje aplinkoje. Ir jie yra arčiau, nei manėte: tokie aiškina, kad gyventi tamsoje – tai jų teisė ir pasirinkimas, kad permainos nereikalingos. Bet iš tikrųjų jie tik ir telaukia šviesos, tik nenori už ją mokėti.

Yra tokia žuvis lipčius, kuri nuo pat gimimo prisisiurbia prie ryklio odos ir naudojasi didžiojo kaimyno kūnu ne tik kaip nemokamu transportu neaprėpiamuose vandenynuose, bet ir kaip maisto tiekėju: kai plėšrūnas sudrasko kokį nabagą savo pietums, tas parazitas trumpam atšoka ir gaudo trupinius.

Pasisotinęs vėl įsisiurbia į savo geradarį ir ratas sukasi iš naujo – tokia yra žuvies lipčiaus rutina. Rykliui tas tinginys tikriausiai sukelia nedaug nepatogumų, tad jis į mažąjį kaimyną nekreipia dėmesio – negi dėl tokio menkniekio nustosi plaukti ir maitintis?

Bet ne apie tokius gyvūnus aš čia, o apie žmones – žemės gyventojus, kurie iš kitų išsiskiria gebėjimu susitarti ir tokiu būdu siekti visuotinės laimės bendruomenėse. Kompromisas yra vienas iš nuostabiausių dalykų, kuriuos žmogus gali pasiekti, be to, jis gali atnešti milžiniškos ekonominės naudos ir taupo žmonių pinigus.

Ir šį faktą paprasta pagrįsti ne sudėtinga ekonomine formule, o pavyzdžiu iš vieno daugiabučio Klaipėdoje.

To daugiabučio laiptinėje ilgai buvo tamsu, vakarais, o žiemą – ir rytais – gyventojams kilo reali grėsmė nusisukti sprandą, mat vienintelis šviesos jungiklis pirmajame aukšte prieš naktį buvo išjungiamas taupant elektros energiją.

Reklama

Galite tik įsivaizduoti, kaip ankstų žiemos rytą viršutinių aukštų gyventojai pasiekdavo išėjimą laukan, kaip jautėsi į mokyklas išsiruošę vaikai. Labai simboliška – pakeliui mokslo šviesos link aklinos tamsos ruožas yra pirmoji kliūtis. Gerai, kad XXI amžius ir kiekvienas turi išmanųjį telefoną, kuriame įdiegtas arba per minutę galima įsidiegti žibintuvėlį.

Tačiau XXI amžiuje yra ir kiti sprendimai: pavyzdžiui, automatiškai įsijungiantys šviestuvai su judesio jutikliais, kurie yra ne tik patogūs, bet ir taupo bendrą elektros energiją.

Taigi, tokioje nepatogioje padėtyje atsidūrę tamsiosios laiptinės gyventojai galėjo rinktis: toliau gyventi tamsoje, prašyti namo administratoriaus įrengti tuos šiuolaikiškus šviestuvus (administratorius už tai prašė 500-600 eurų) arba susitarti ir samdyti rangovą, kuris tuos pačius darbus atliks pigiau (žinote už kiek? Už 127 eurus, po velnių!!!). Tereikia bendro sutarimo.

Ilgus metus didžioji laiptinės dauguma gesindavo bet kokią iniciatyvą tvarkytis mat buvo įsitikinę, kad už juos kažkas privalo apsitvarkyti, o norintiesiems šviesos ir švaros neliko nieko kito kaip prisitaikyti prie tamsos ir vaikščioti apgraibomis įsikibus turėklų.

Tačiau permainos buvo neišvengiamos, savo darbą atliko ir gamta, dėl natūralios kaitos laiptinėje keitėsi ne tik žmonės, bet ir požiūris.

Vis dėlto likę tamsos šalininkai vis dar atlieka savo juodą darbą ir tai jaučia visi.

Reklama

Kaip?

Laiptinėje yra 15 butų, tad pasirinkus administratorių kiekvienam namų ūkiui tektų pakloti mažiausiai po 33 eurus, iš nesutinkančiųjų mokėti ši suma būtų išieškota įstatymų numatyta tvarka.

Antruoju atveju butui tenkanti išlaidų dalis – 8,46 euro. Jaučiate skirtumą? Bet tai įmanoma tik tuo atveju, jeigu sutinka visų be išimties butų šeimininkai. Deja, šimtaprocentinis susitarimas tokio dydžio laiptinėje yra retas reiškinys net ir siekiant kilniausio tikslo: visada atsiras bent vienas, kuris nepritars, o kiekvienas nesutikęs reiškia proporcingai augančią dalį kaimynui.

Ir šįkart stebuklas neįvyko, paskelbus laiptinėje apie iniciatyvą tik kiek daugiau nei pusė gyventojų sutiko prisidėti, o padalijus bendrą išlaidų sumą butui teko 15 eurų. Vis tiek perpus mažiau nei administratoriui, o rezultatas tai tas pats.

Deja, net ir toks pavyzdys bei argumentas, kad kalbantis tarpusavyje problemas galima spręsti pigiau ir efektyviau, neįtikina dar gana didelės dalies kaimynų prisidėti siekiant bendro tikslo link.

Ir galiu užtikrinti, kad tai ne vienintelis atvejis Klaipėdoje, kai daugiabučių gyventojai nutarė veikti nepaisant iniciatyvai nepritariančių kaimynų, projektų sąmatose juos įrašydami skiltyje „nuostoliai“. Net ir padengiant juos, išlaidos vis tiek yra mažesnės, nei pasiūlytosios namo prižiūrėtojo.

Reklama

Tie „nuostoliai“, žinoma, jaučia pagerėjusią gyvenimo kokybę, bet greičiau savo noru nusiris nuo laiptų nei pripažins, kad permainos buvo reikalingos.

Žinoma, tai gali būti ydinga praktika, mat tie nemokantys matys gerąsias permainas laiptinėje suvokdami, jog jos vyksta bet kokiu atveju – prisideda jie ar ne. Jie ir toliau manys, kad viskas nukrenta „iš viršaus“, kad ne jų pareiga rūpintis savo aplinka ir gerove, kad viskas – įskaitant ir šviesą tamsioje laiptinėje, kainuoja.

Yra tikimybė, kad tokio gyvenimo būdo jie mokys savo vaikus, o šie užaugs manydami lygiai taip pat ir kaltins kažką, kad gyvena tamsoje.

Daugiabučiuose gyvena gausiausia lietuvių dalis, todėl tokių laiptinių šalyje – šimtai, gal tūkstančiai. Gal jose esančiuose butuose sėdi žmonės ir laukia permainų, kurios ateis jiems nepajudinus nė piršto. Gal jie permainų nesulaukia ir dėl to yra labai pikti. Taip atsiranda nepasitikėjimas viskuo, taip pat kaimynais ir valstybe.

Laisva valstybė nėra kažkoks daiktas, tai procesas ir susitarimas. Pradedant aukščiausiuose valdžios sluoksniuose ir baigiant daugiabučių laiptinėse. Nors panašu, kad ir vienur ir kitur yra tokių, kuriems gerai ir tamsoje. Dėl to viešieji pirkimai virsta farsu su auksinėmis šakutėmis šalies kariuomenėje, o šviestuvai daugiabučių laiptinėse pabrangsta 5 kartus, nes tai – pigiausias pasiūlytas variantas.

Tamsoje tūnančiųjų – dar daug. Bet, kaip dainavo Andrius Mamontovas, jie negali uždengti to dangaus, jų tiek nėra.

Reklama

Todėl vieną dieną ir mūsų laiptinėse, ir Lietuvoje bus dar šviesiau. Nors nemažai dar sako: paskutinis iš čia išvykstantis tą šviesą išjungs.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Kaip žinia, lygiai prieš metus Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Sveikatos...

A. Razbadauskas: „Panika daro didelę žalą žmonių sveikatai“ nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

1988 m. spalio 20 d. Klaipėdoje, ant Muzikinio teatro bokšto buvo iškelta...

Teisutis Matulevičius: Liūdna vėliavos diena be vėliavos nuotrauka, foto

Kaip moksleiviai įsivaizduoja Lietuvą, kaip jūrinę valstybę nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos jūrų kadetų mokykla organizavo Klaipėdos miesto bendrojo ugdymo mokyklų 5-8 klasių...

Klaipėda - Europos jaunimo sostinė 2021 nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėda pradeda išskirtinius Europos jaunimo sostinės 2021 metus. Šį titulą, kurio laukta...

Kultūros taryba nebeskirstys subsidijų kultūros įstaigoms nuotrauka, foto

Euras, Lietuvos kultūros taryba ateityje nebeskirstys subsidijų kultūros įstaigoms už nuostolius, patirtus...

Sena­sis tur­gus - kaip laga­mi­nas be ran­ke­nos? (1) nuotrauka, foto

Klaipėda, Tik­riau­siai nėra mies­tie­čio, kuris neži­no­tų, kur yra Klai­pė­do­je sena­sis tur­gus, kuo ten...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...