2019 m. liepos 20 d. 11:24 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kuo amerikiečiams neįtiko „Huawei“?

2019-06-01, 10:17

Rolandas PAULAUSKAS

Kuo amerikiečiams neįtiko „Huawei“? nuotrauka, foto

Kinijos telekomunikacijų milžinas dar trečiadienį kreipėsi į JAV teismą su prašymu pripažinti nekonstituciniu Vašingtono sprendimą.

© EPA-Eltos nuotr.

Reklama

„Huawei“ yra Kinijos valdžios instrumentas. Jie glaudžiai susiję, o tai amerikiečiams itin sunku suprasti“, - sakė M.Pompėjas. Pasak jo, „Huawei“ kelia realią grėsmę JAV nacionaliniam saugumui.

„Mūsų verslas taip pat bendradarbiauja su Jungtinių Valstijų vyriausybe, jie laikosi mūsų įstatymų, tačiau joks prezidentas nevaldo privačios Amerikos bendrovės. Bet Kinijoje tai vyksta visiškai kitaip. Jie tiesiog vadovaujasi kitokiomis taisyklėmis“, - kalbėjo M.Pompėjas.

Kinijos telekomunikacijų milžinas dar trečiadienį kreipėsi į JAV teismą su prašymu pripažinti nekonstituciniu Vašingtono sprendimą nacionalinio saugumo sumetimais iš dalies uždrausti „Huawei“ įrangos naudojimą šalyje.

Po to, kai gegužę „Huawei“ buvo įtrauktas į Jungtinių Valstijų juodąjį sąrašą, bendradarbiauti su kinų bendrove atsisakė ar bendradarbiavimą apribojo tokios įmonės, kaip „Google“, procesorių gamintojai ARM, „Analog Devices“, „Intel“, „Qualcomm“, „Xilinx“ ir „Broadcom“. Taip pat su „Huawei“ bendradarbiavimą nutraukė Japonijos elektronikos milžinas „Panasonic“.

„Huawei“ pastaruoju metu susidūrė su kaltinimais, kad Kinijos valdžia gali naudoti bendrovės įrangą šnipinėjimui. Jungtinės Valstijos dabar ragina sąjungininkus boikotuoti Kinijos įmonės įrangą, tačiau tiek „Huawei“, tiek ir Kinijos valdžia neigia bet kokius kaltinimus.

Kinų „Huawei“ yra itin tampriai susijęs su Kinijos valdžia, tačiau bendrovės ir Pekino ryšys yra kitoks nei verslo ir politikų ryšiai Jungtinėse Valstijose, todėl amerikiečiams esą sunku suprasti problemos mastą, mano JAV valstybės sekretorius Maikas Pompėjas (Mike Pompeo). Bet politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas sako, kad šis pavyzdys simbolizuoja pasaulio persidalijimą, o dabar stebime dabartinės sistemos griūties pradžią.

Reklama

Nepriklausomybės akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando Paulausko komentaras:M.Pompėjas yra visiškai teisus, kalbėdamas apie grėsmę Amerikos nacionaliniam saugumui, nes „Huawei“ yra viena stambiausių pasaulio kompanijų šioje srityje, kurios apyvarta vis auga, be to, jie dabar jau nori įeiti į 5G formatą, kur yra vos 2-3 pasauliniai žaidėjai.

Tie, kas valdys G5 tinklus, valdys ir tinkluose esančią informaciją. Iki šiol šioje srityje absoliučiai dominavo Jungtinės Valstijos, o dabar staiga atsiranda realus konkurentas... Vadinasi, „Huawei“ kėsinasi atimti iš JAV monopolinę teisę į didelę dalį kompiuterinio biznio pasaulyje.

Kai „laisva rinka“ buvo naudinga amerikiečiams, jie visaip už ją agitavo. Tačiau vos tik šiose sąlygose užaugo žaidėjai, kurie šios rinkos sąlygomis meta iššūkį JAV, tai „laisvosios rinkos“ principai čia jau kažkodėl neveikia... Ir čia matome milžinišką paradoksą: už laisvą rinką ir laisvą kapitalo judėjimą agituoja ne JAV, o Kinija, kuriai vadovauja komunistų partija... Kokių laikų mes sulaukėme?

Tie žmonės, kurie ilgiau gyvena šiame pasaulyje, tiesiog stebi labai linksmą spektaklį: tą, ką mes matėme prieš 40 metų, matome ir vėl, tik viskas apsivertė aukštyn kojom...

JAV gali pasaulyje dominuoti tik dėl savo dolerio išplitimo, tačiau šioje srityje Kinija jau turi visus instrumentus, kuriais galėtų perimti dolerio dominavimą pasaulyje: ji turi aukso biržą, ji turi ir naftos biržą, kurioje prekiauja už juanius, turi pasaulinių atsiskaitymų sistemos analogą, specialius bankus ir t.t. Ir štai pastarosiomis savaitėmis komunistų valdomos Kinijos spaudoje prasidėjo diskusijos: o kaip būtų patogiau į biržą „išmesti“ Amerikos vertybinius popierius?

Reklama

Ką tai reiškia? Vos tik įstrigo derybos tarp Kinijos ir JAV dėl to paties „Huawei“, iš Kinijos pusės pasigirdo grasinimas, kad jeigu jūs taip elgiatės, tai prisiminkite, kad mes turime jūsų vertybinių popierių daugiau, negu už trilijoną dolerių... Vadinasi, ruošiamas smūgis pasaulinei finansinei sistemai, paremtai doleriu.

Toliau - neužmirškime, kad Kinija dominuoja pasaulio retųjų metalų rinkoje. Be šitų metalų negali funkcionuoti daugybė pramonės šakų, ypač aukštųjų technologijų srityje... Taip, kad gyvename pasaulio perdalijimo sąlygomis ir taip, kaip buvo iki šiol, toliau jau nebus.

Štai nepavyko perversmas Venesueloje, nepavyko Sirijoje ir Šiaurės Korėjoje, įstrigo reikalai Irane...

Kitaip sakant, mes gyvename įdomiu laikotarpiu ir dabar stebime dar vienos sistemos griūtį. Mes tokią griūtį kartą pergyvenome, kai sugriuvo toks „kolosas“ kaip Tarybų Sąjunga, tik tuomet buvome kitoje pusėje. Amerikiečiai ir net mūsų jaunimėlis netiki, kad tai gali įvykti, kaip tuo netikėjo ir komunistai.

Ričardas ČEKUTIS

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Negali susitaikyti, kad laikui bėgant žmogus gražėja dvasiškai, o fiziškai - kaip...

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Praėjo labai nemažai laiko, kol lietuviai suprato, kad saugos diržai ir vaikiškos...

Iki tragedijos tik žingsnis nuotrauka, foto

Pats vasaros įkarštis. Žmonės keliauja. Kuršių mariomis nesustodami pirmyn atgal zuja keltai...

Ministre, tiesiog perkelkite į Smiltynę nuotrauka, foto

Kas yra valstybė? Uždavus šį klausimą, gatvėje išgirsime daugybę variantų - tai...

Kartą per metus giedi himną, vadinasi, esi lietuvis? nuotrauka, foto

Palangiškės Robertos patarimai sezoniniams darbuotojams nuotrauka, foto

Vasara, Vasarą Palangoje ne tik smagu poilsiauti ir degintis prie jūros, tačiau tai...

Ketina daugiau dėmesio skirti klimato kaitai nuotrauka, foto

Klaipėda, Kaip pritaikyti Klaipėdą kovai su klimato kaita? Jau artimiausiu metu šiam klausimui...

Pasaulis švenčia žmogaus nusileidimo Mėnulyje jubiliejų nuotrauka, foto

Pasaulis, Mėnulis savo blausia šviesa lydi žmoniją per visą jos istoriją. Kažkada jis...

Prisiminė įstabią lenktynių 20 metų istoriją nuotrauka, foto

Sportas, 2019-ieji yra išskirtiniai metai Palangos ilgų distancijų lenktynių istorijoje. Tai jau 20-osios...

Klaipėda, Paskelbta prieš 23 min.

Sportas, Paskelbta prieš 54 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...