2019 m. liepos 16 d. 19:38 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl valdžia taip mėgsta slapukauti?

(13)

2008-08-14, 12:00

Artūras ŠULCAS

Komentaras

Ar žinote, kad dar viena privati įmonė Klaipėdos centre planuoja statyti 600 megavatų elektrinę, didinti chemijos produktų krovą? Kad kita užsienio įmonė siekia monopolizuoti atliekų deginimo verslą Klaipėdos krašte?

Vargu bau. Nes visa tai, kaip ir daugelis kitų dalykų yra įslaptinta. Nors iš esmės, berods, tik vienas dokumentas, esantis Savivaldybėje turi žymą "valstybės paslaptis", valdininkai nuoširdžiai triūsia, siekdami paslėpti nuo savo darbdavio - Klaipėdos žmonių tai, kas jiems žinoti yra privalu, kas tiesiog yra prigimtinė jų teisė.

Paradoksalu, tačiau toks slapukavimas dažnai yra žalingas net jo siekiantiems privatiems ūkio subjektams, norintiems išsaugoti tikras ar tariamas komercines paslaptis. Mat žmonės pajutę, kad nuo jų kažkas yra slepiama, intuityviai pradeda priešintis tokiems savo valdžios sandoriams. Ir tie sandoriai neįvyksta, nors galutinis jų rezultatas, galbūt, būtų buvęs naudingas tiek miesto bendruomenei, tiek verslui.

Šiandien posėdžiaujanti Klaipėdos miesto savivaldybės taryba turės apsispręsti, ar posėdis bus uždaras, ar atviras. Diskusija dėl to verda jau keletą mėnesių. Nors reikalas iš pirmo žvilgsnio gan paprastas - reikia patvirtini būsimos daugiafunkcinės sporto arenos valdymo ir naudojimo koncesijos suteikimo konkurso sąlygas.

Miesto tarybos nariai, norintys susipažinti su tomis sąlygomis, turėjo pasirašyti konfidencialumo dokumentą. Suprask, duoti įžadą, kad niekam neišpliurps to, ką perskaitė.Nors, ko gero, tas "paslaptis", jau seniai žino visi, kam jos rūpi... Tačiau dėl tokio slaptumo kai kuriems tarybos nariams gali pradingti ūpas balsuoti. Ir kyla pavojus, kad taip reikalinga miestui arena gali būti laiku nepastatyta.

Praėjusią savaitę buvau priblokštas, atvykęs į darbo grupę, kurią miesto taryba neseniai sukūrė deryboms su naujuoju AB "Klaipėdos energija" akcininku Suomijos įmone "Fortum" dėl naujos akcininkų sutarties sudarymo.

Man žaibiškai buvo pakištas pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą, kurį pasirašęs negalėčiau jums nė žodžio prasitarti, ką sužinosiu apie būsimą sutartį ir apie "Klaipėdos energijos" veiklą. Ši įmonė yra įslaptinusi, ko gero, net duomenis apie tai, kokios spalvos tualetinį popierių perka...

Maža to, man buvo pasiūlyta duoti tylėjimo įžadus net apie prieš šešerius metus pasirašytą akcininkų sutartį, kuri tuomet miesto taryboje buvo viešai svarstoma! Ką bekalbėti apie tai, kad per tą laiką esu parašęs keliolika, jei ne keliasdešimt straipsnių, kuriuose detaliai "mėsinėjau" šios sutarties pliusus ir minusus. Ir toji sutartis tebesimėto kažkur nedideliuose mano archyvuose...

O įdomiausi šioje istorijoje yra du dalykai. Pirma - "Fortum" tokio slaptumo, ko gero, nereikalauja! Antra - kai miesto taryba balsavo už mano paskyrimą į tą darbo grupę, nė žodžiu nebuvo užsiminta, kad turėsiu tapti tylos angelu.

Nesu sąmokslo teorijų šalininkas, tačiau išvydęs tokį begalinį norą slapukauti, pradedu mąstyti, kad būsima sutartimi siekiama kažkaip apmauti tiek mane, tiek visus klaipėdiečius. Antraip, kam slapukauti?

O juk kalbama apie labai svarbų dalyką - naujasis "Klaipėdos energijos" akcininkas nori statyti jėgainę, kurios pagaminama energija padėtų bent jau stabilizuoti būsto šildymo kaštų didėjimą. Tad kodėl apie tai nepakalbėti atvirai?

Aišku, nors "Fortum", yra valstybinė užsienio įmonė, Klaipėdoje ji siekia pelno, siekia atsiplėšti nuo konkurentų, įgyti tam tikrų pranašumų. Ir apsaugoti savo komercines paslaptis. Tačiau jei tiek, ji, tiek kitos įmonės, inicijuodamos naujus projektus Klaipėdoje plėtoti pramonę ar paslaugas, privalo viešai apie tai pranešti ir neslapukauti, kalbėdami apie tų projektų pranašumus ir trūkumus. Arba tik mykti ar meluoti, paklausus, pavyzdžiui, kokios pavojingumo klasės krovinį rengiamasi apdoroti.

Pavyzdys atviram ar beveik atviram šnekėjimui, šiandien galėtų būti "Klaipėdos mediena", pagrįstai atsidūrusi nepatenkintų klaipėdiečių taikiklyje. Jos vadovai dėsto tiesiai: gamyba yra gamyba, joje vyksta tokie ir tokie procesai, emisija tokia ir tokia, mes imamės tokių ir tokių veiksmų neapgeidautiniems reiškiniams pašalinti. Visų nemalonių reiškinių įmonė aišku, nepašalins, tačiau atviras jos vadovų šnekėjimas yra gerbtinas.

O gal jūs jau atsakėte į klausimą, kodėl slapukavimu yra taip suinteresuota valdžia?

Artūras ŠULCAS

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

ha ha ha

2010-05-02   07:35

jus prei algos prisidetumete ne viena tukstantieli ir jus leistumete statiti ir atomine elektrine zmones mastikit biski su galva korupcija korupcija kaip visa lietuva ant korupcijos pamatu stovi tik reikia dede tureti seime ir busi pamatu statitojas

miestietis

2010-05-02   07:35

šiaurinis rajonas smirdinamas kažkokia rūgščia naftos-benzino smarve.Dabar naktimis pradėjo leisti supuvusio kiaušinio smarvę,kas tai galėtų būti.Ne miestas,o kažkokia tručykla.Ką šitie miestelėnų išrinktieji padarė su Klaipėda.Susmirdusiu nuodų miestu.Ir dar mažai,dar jie čia slapukauja,dar kažkokį šūdą statys.Kaip jūs dar galit žmonėms,kurie jus rinko,į akis pažiūrėti ! Atsipeikėsit,matyt,tik tada,kai jūsų pačių anūkai nepagydomom ligom pradės sirgti ir nepadės nė jūsų milijonai !

TOMAS

2010-05-02   07:35

Pritariu Virgiui. O šulcsnukis dar ir į merus taikosi. Tfūūū.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Negali susitaikyti, kad laikui bėgant žmogus gražėja dvasiškai, o fiziškai - kaip...

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Praėjo labai nemažai laiko, kol lietuviai suprato, kad saugos diržai ir vaikiškos...

Iki tragedijos tik žingsnis nuotrauka, foto

Pats vasaros įkarštis. Žmonės keliauja. Kuršių mariomis nesustodami pirmyn atgal zuja keltai...

Ministre, tiesiog perkelkite į Smiltynę nuotrauka, foto

Kas yra valstybė? Uždavus šį klausimą, gatvėje išgirsime daugybę variantų - tai...

Kartą per metus giedi himną, vadinasi, esi lietuvis? nuotrauka, foto

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Švietimas, Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Lenkijoje - D. Nausėdienės elegancija ir subtilumas nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pradėjo pirmąjį vizitą Lenkijoje, kur daugiausia dėmesio...

Siūlo keisti Jono kalnelio pavadinimą nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos regioninė architektūros taryba skelbia išnagrinėjusi preliminarius Klaipėdos miesto bendrojo plano keitimo...

Mėnulio užtemimas - laikas išsilaisvinti nuo problemų nuotrauka, foto

Įvairybės, Šiąnakt vyks dalinis Mėnulio užtemimas, kuris bus matomas ir Lietuvoje. Nuo senų...

Švietimas, Paskelbta prieš 37 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 52 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...