2020 m. spalio 26 d. 12:34 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl valdžia taip mėgsta slapukauti?

(13)

2008-08-14, 12:00

Artūras ŠULCAS

Komentaras

Ar žinote, kad dar viena privati įmonė Klaipėdos centre planuoja statyti 600 megavatų elektrinę, didinti chemijos produktų krovą? Kad kita užsienio įmonė siekia monopolizuoti atliekų deginimo verslą Klaipėdos krašte?

Vargu bau. Nes visa tai, kaip ir daugelis kitų dalykų yra įslaptinta. Nors iš esmės, berods, tik vienas dokumentas, esantis Savivaldybėje turi žymą "valstybės paslaptis", valdininkai nuoširdžiai triūsia, siekdami paslėpti nuo savo darbdavio - Klaipėdos žmonių tai, kas jiems žinoti yra privalu, kas tiesiog yra prigimtinė jų teisė.

Paradoksalu, tačiau toks slapukavimas dažnai yra žalingas net jo siekiantiems privatiems ūkio subjektams, norintiems išsaugoti tikras ar tariamas komercines paslaptis. Mat žmonės pajutę, kad nuo jų kažkas yra slepiama, intuityviai pradeda priešintis tokiems savo valdžios sandoriams. Ir tie sandoriai neįvyksta, nors galutinis jų rezultatas, galbūt, būtų buvęs naudingas tiek miesto bendruomenei, tiek verslui.

Šiandien posėdžiaujanti Klaipėdos miesto savivaldybės taryba turės apsispręsti, ar posėdis bus uždaras, ar atviras. Diskusija dėl to verda jau keletą mėnesių. Nors reikalas iš pirmo žvilgsnio gan paprastas - reikia patvirtini būsimos daugiafunkcinės sporto arenos valdymo ir naudojimo koncesijos suteikimo konkurso sąlygas.

Miesto tarybos nariai, norintys susipažinti su tomis sąlygomis, turėjo pasirašyti konfidencialumo dokumentą. Suprask, duoti įžadą, kad niekam neišpliurps to, ką perskaitė.Nors, ko gero, tas "paslaptis", jau seniai žino visi, kam jos rūpi... Tačiau dėl tokio slaptumo kai kuriems tarybos nariams gali pradingti ūpas balsuoti. Ir kyla pavojus, kad taip reikalinga miestui arena gali būti laiku nepastatyta.

Praėjusią savaitę buvau priblokštas, atvykęs į darbo grupę, kurią miesto taryba neseniai sukūrė deryboms su naujuoju AB "Klaipėdos energija" akcininku Suomijos įmone "Fortum" dėl naujos akcininkų sutarties sudarymo.

Man žaibiškai buvo pakištas pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą, kurį pasirašęs negalėčiau jums nė žodžio prasitarti, ką sužinosiu apie būsimą sutartį ir apie "Klaipėdos energijos" veiklą. Ši įmonė yra įslaptinusi, ko gero, net duomenis apie tai, kokios spalvos tualetinį popierių perka...

Maža to, man buvo pasiūlyta duoti tylėjimo įžadus net apie prieš šešerius metus pasirašytą akcininkų sutartį, kuri tuomet miesto taryboje buvo viešai svarstoma! Ką bekalbėti apie tai, kad per tą laiką esu parašęs keliolika, jei ne keliasdešimt straipsnių, kuriuose detaliai "mėsinėjau" šios sutarties pliusus ir minusus. Ir toji sutartis tebesimėto kažkur nedideliuose mano archyvuose...

O įdomiausi šioje istorijoje yra du dalykai. Pirma - "Fortum" tokio slaptumo, ko gero, nereikalauja! Antra - kai miesto taryba balsavo už mano paskyrimą į tą darbo grupę, nė žodžiu nebuvo užsiminta, kad turėsiu tapti tylos angelu.

Nesu sąmokslo teorijų šalininkas, tačiau išvydęs tokį begalinį norą slapukauti, pradedu mąstyti, kad būsima sutartimi siekiama kažkaip apmauti tiek mane, tiek visus klaipėdiečius. Antraip, kam slapukauti?

O juk kalbama apie labai svarbų dalyką - naujasis "Klaipėdos energijos" akcininkas nori statyti jėgainę, kurios pagaminama energija padėtų bent jau stabilizuoti būsto šildymo kaštų didėjimą. Tad kodėl apie tai nepakalbėti atvirai?

Aišku, nors "Fortum", yra valstybinė užsienio įmonė, Klaipėdoje ji siekia pelno, siekia atsiplėšti nuo konkurentų, įgyti tam tikrų pranašumų. Ir apsaugoti savo komercines paslaptis. Tačiau jei tiek, ji, tiek kitos įmonės, inicijuodamos naujus projektus Klaipėdoje plėtoti pramonę ar paslaugas, privalo viešai apie tai pranešti ir neslapukauti, kalbėdami apie tų projektų pranašumus ir trūkumus. Arba tik mykti ar meluoti, paklausus, pavyzdžiui, kokios pavojingumo klasės krovinį rengiamasi apdoroti.

Pavyzdys atviram ar beveik atviram šnekėjimui, šiandien galėtų būti "Klaipėdos mediena", pagrįstai atsidūrusi nepatenkintų klaipėdiečių taikiklyje. Jos vadovai dėsto tiesiai: gamyba yra gamyba, joje vyksta tokie ir tokie procesai, emisija tokia ir tokia, mes imamės tokių ir tokių veiksmų neapgeidautiniems reiškiniams pašalinti. Visų nemalonių reiškinių įmonė aišku, nepašalins, tačiau atviras jos vadovų šnekėjimas yra gerbtinas.

O gal jūs jau atsakėte į klausimą, kodėl slapukavimu yra taip suinteresuota valdžia?

Artūras ŠULCAS

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ha ha ha

2010-05-02   07:35

jus prei algos prisidetumete ne viena tukstantieli ir jus leistumete statiti ir atomine elektrine zmones mastikit biski su galva korupcija korupcija kaip visa lietuva ant korupcijos pamatu stovi tik reikia dede tureti seime ir busi pamatu statitojas

miestietis

2010-05-02   07:35

šiaurinis rajonas smirdinamas kažkokia rūgščia naftos-benzino smarve.Dabar naktimis pradėjo leisti supuvusio kiaušinio smarvę,kas tai galėtų būti.Ne miestas,o kažkokia tručykla.Ką šitie miestelėnų išrinktieji padarė su Klaipėda.Susmirdusiu nuodų miestu.Ir dar mažai,dar jie čia slapukauja,dar kažkokį šūdą statys.Kaip jūs dar galit žmonėms,kurie jus rinko,į akis pažiūrėti ! Atsipeikėsit,matyt,tik tada,kai jūsų pačių anūkai nepagydomom ligom pradės sirgti ir nepadės nė jūsų milijonai !

TOMAS

2010-05-02   07:35

Pritariu Virgiui. O šulcsnukis dar ir į merus taikosi. Tfūūū.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Apaštalas Paulius rašė laiškus korintiečiams. Seneka rašė laiškus Liucijui. Kunigaikštis Gediminas rašė...

Tai ko tie gėjai reikalauja? (Atsakymas T. Matulevičiui) nuotrauka, foto

Esu teigiamai nusiteikęs žmogus. Stengiuosi niekada nedejuoti ir moku džiaugtis kitų sėkme....

Teisutis Matulevičius: "Kitoks laiškas "kitokiems" nuotrauka, foto

Šiais, beje, kaip ir ankstesniais, metais Klaipėdoje minint Sausio 13-ąją Liepų gatvėje...

Politinis importas, arba Žmonės iš centro nuotrauka, foto

Klaipėdos baseine užfiksuotas Lietuvos rekordas nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos 50 m baseine dvi dienas vykusiame "Klaipėda Grand Prix-2020" turnyre, kuriame...

Savaitės reidų rezultatai: pustrečio šimto greičio viršijimo atvejų nuotrauka, foto

Kriminalai, Praėjusią savaitę, spalio 19 – 25 dienomis, Klaipėdos kelių policijos pareigūnai priemones eismo...

2020-2024 m. kadencijos Seimas: nauji ir seni vardai nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuva per du rinkimų turus išsirinko tryliktąjį Seimą – naujos sudėties Tautos...

A. Armonaitė: būtų sveika, jei SAM vadovautų vadybininkas nuotrauka, foto

Lietuva, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė mano, kad naujuoju sveikatos apsaugos ministru turėtų...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...