2020 m. lapkričio 26 d. 09:09 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl Sokratas nemėgo demokratijos

(4)

2019-11-23, 14:22

Vytautas VALEVIČIUS

Kodėl Sokratas nemėgo demokratijos nuotrauka, foto

Sokratas, Vytautas Valevičius.

© Vikipedijos, redakcijos archyvo nuotr.

Reklama

Prieš kelis tūkstančius metų Senovės Graikijoje radosi naujas valdymo būdas, kurio pagrindas buvo piliečių bendruomenė. Nesiimsiu aiškinti, kas buvo tais piliečiais, svarbu tai, jog jie privalėjo būti veikliais, t.y., atlikti savo pareigą. Jam priešingas valdymas buvo monarchinis. Priminsiu, kad graikiškai tai kilę iš žodžių mono (vienas) ir archia (valdymas). Taigi, pereikime prie temos, kodėl Sokratas stebėjosi žmonių kvailumu ir demokratijos populiarumu.

Mums gali atrodyti keista, bet Atėnų demokratija reikalavo, kad  kiekvienas pilietis turėtų pareigą užimti vieną ar kitą postą, skiriamą burtu keliu. Gal tai gan keista, bet prisiminkime per rinkimus išrinktus Seimo narius. Ar jie visi moka valdyti valstybę?  Dauguma nemoka. O štai mintis, priskiriama Sokratui: „Nė vienas žmogus nesiims jokio, net ir menkiausio darbo, kurio jis nėra mokęsis, bet kiekvienas mano esąs pasirengęs imtis sunkiausio iš darbų – valdyti“.

Dabar pažvelgus į mūsų Seimą, neaišku, ar reikia mokyti P. Gražulį krikščioniškų vertybių, ar reikia R.Karbauskiui priminti teiginį – neteisk ir pats nebūsi teisiamas, ar reikia klausti V.Uspakicho apie „otkatus“? Ar reikia priminti profesoriui A.Kirkučiui, kad pažadus reikia vykdyti? Ar tikslinga užimti Seimo nario vietą, jei per kadenciją gimdai vaikus ir nesiimi rūpintis Tėvynės ateitimi. Manau, kad rasis tūkstančiai Lietuvos moterų, kurios norėtų gauti Seimo narės pašalpą vaikų priežiūrai. Nesvarbu, kad jame nebus žmogaus, kuris prižiūrės įstatymų kokybę ar biudžeto išlaidų tikslingumą, Vyriausybės veiklą ar valstybinių įmonių aferas. Lyg ir kilnus tikslas, bet kyšo savanaudiškumo ausys.

Sokratas neigiamai žiūrėjo į demokratinę santvarką ir procedūras, nes, jo nuomone,  jos neužtikrino valdymo kokybės. Negaliu pateikti jo paties nuomonės, todėl radau jo pasekėjo ir mokinio nuomonę „Valstybėje“. Jis teigia, kad sistema, kurioje politinė galia (cratos) glūdi liaudies (demos) rankose, iš tikrųjų negali užtikrinti, kad galimybę tvarkyti viešuosius reikalus gaus tie, kurie yra geriausiai pasiruošę valdyti. Vietoje to dominuos garsiausi balsai, bus priimami neprotingi, nepagrįsti sprendimai ir sudėtinga politikos arena, kuriai reikia atidaus tvarkymo ir valdymo, pavirs beprotišku cirku. Ar tai jums neprimena dabartinės situacijos Seime?

Šiuolaikinė valdymo forma gerokai skiriasi nuo senovės graikų. Visų pirma, ji netiesioginė. Žmonėms atstovauja asmenys ar organizacijos (partijos). Antra, rinkimai, deja, yra slapti ir visuotini. Niekas negali pasakyti, kodėl balsavo už P. Gražulį ar V. Uspakich, liberalus ar konservatorius. Jie gali apsikiaulinti, prisikalbėti, apsiskelbti, tačiau tik teismo nuosprendis privers juos susilaikyti. Tačiau mūsų, kaip žmonių, ypatybė yra ta, kad retas turi ilgalaikę atmintį. Dar rečiau piliečiai atsiverčia praėjusių rinkimų programas. O ten apstu organizacijų ar asmenybių pažadų, kurių jie nevykdo metų metais.

Paties Sokrato likimas (mirė teismo sprendimu) yra demokratijos ribotumo ar net ydos rodiklis. Žmogus, kuris labiausiai rūpinosi savo valstybės ateitimi, buvo nužudytas daugumos valia. Gal todėl Platonas vis dažniau sakydavo, kad valdyti turi tik mąstytojai (filosofai). Tiesa, jo sukurtas idealios valstybės modelis negalėjo  būti įgyvendintas niekur ir niekada.

Reklama

Kol kas turime populiarų valdymo būdą, kurį apibūdino žymus XX a. mokslininkas (logikas ir politologas) K. R. Popperis: "Demokratija yra būdas nekruvinu keliu nuversti valdovą". (Kalbant apie valstybės valdymo formas, reikia klausti, ne kas turi valdyti (Platonas), o "kokiu būdu galime sutvarkyti politines institucijas taip, kad blogi ar nemokšiški valdovai negalėtų padaryti pernelyg daug žalos?" ("Atvira visuomenė ir jos priešai", p. 130).

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-11-23   17:44

IP: 88.119.136.18

Tiesos paprastai ieškome keliais būdais: Dogmatiniu, Virtualiuoju (Dialektiniu) ir Natūralistiniu. Rėmimasis autoritetais paprastai vadinamas Dogmatizmu, o asmuo, besiremiantis prieš tūkstančius metų išsakytomis nuomonėmis - dogmomis, vadinamas dogmatiku. Virtualika modeliuoja socialinių santykių kaitą ir ekstrapoliuodama nustatytą tendenciją numato ateitį, kur ir slypi tiesa. Natūralistinis būdas reikalauja surasti gamtoje veikiantį atitikmenį ir jį pritaikyti visuomenėje.
Sociogenijos (Socialinių santykių prigimtis ir raidos dėsniai bei mechanizmai, S.Paulauskas) požiūriu: A)Autokratija - kada valdo asmenys; B)Demokratija, kai bendruomenės nariai valdosi bendrų taisyklių (įstatymų, reglamentų ir t.t.) pagrindu; C)Liberalizmas - kada išprusę ir atsakingi asmenys patys valdosi, apsieidami be privalomų taisyklių. Autokratijoje pareigūnai skiriami vienasmeniai iš viršaus. Demokratijoje taisyklėms rengti (į Seimą, Tarybas ir kt.) renkami rinkėjų atstovai, o į valdymo pareigas - konkursų būdu. Liberalioje visuomenėje kiekvienas pats sau yra Prezidentas. Siūlau kiekvienam mąstytojui tapti Liberalu: sugebėti būti laimingu, nepažeidžiant kitų žmonių interesų ir nesikišant į jų gyvenimus.

2019-11-23   17:02

IP: 78.61.175.225

Ačiū už puikų straipsnį . Keistas tik vienas dalykas . Kodėl tai kas akivaizdu jau daugelį amžių , tai kas yra du kart du tiesa , vis dar tebėra karšta naujiena šiandienos pasaulyje .
Skaitydamas jus mokausi reikšti savo jausmus visiems suprantamais žodžiais . O tai - labai svarbu , manau netgi būtina tam, kad geriau suprasčiau pats savo jausmus .

pensorius

2019-11-23   15:40

IP: 78.60.175.150

Puikios mintys, puikios įžvalgos...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Gerokai prieš karantiną teko dalyvauti draugų vakarėlyje, kuriame miela graži, rožine suknyte...

Vaikai siaubūnai yra savo tėvų atspindys nuotrauka, foto

Verslininkė Jolanta Blažytė ne iš tų, kurie bijo išsakyti savo...

Taip ir praleisime visą gyvenimą lindėdami po lova? nuotrauka, foto

Šiuo metu vyksta Klaipėdos miesto tarybos posėdis nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien, spalio 29 d., 9.00 val. prasidėjo 20-asis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdis.

Užsienyje slapstęsis sunkiu nusikaltimu įtariamas vyras perduotas Lietuvai nuotrauka, foto

Kriminalai, Užsienyje slapstęsis nužudymu įtariamas vyras perduotas Lietuvos Respublikai tolimesniam baudžiamajam persekiojimui. Įtariamajam...

Vokeliuose atlyginimus mokėjusi odontologijos klinika atlygino žalą nuotrauka, foto

Kriminalai, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Klaipėdos apygardos valdybos kartu su Klaipėdos apygardos prokuratūra...

Jus nori atleisti iš darbo? Darbo inspekcija pataria, kokių skubių veiksmų imtis nuotrauka, foto

Lietuva, Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių,...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...