2019 m. liepos 16 d. 09:56 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kodėl kai ką gąsdina taikus Neužmirštuolės simbolis?

(4)

2014-01-17, 14:29

Aistė GEDVILIENĖ

Kodėl kai ką gąsdina taikus Neužmirštuolės simbolis? nuotrauka, foto

© "Facebook"

Lietuvoje nuvilnijo pilietinė iniciatyva „Neužmiršk“ - telkianti, pozityvi akcija, projektas visai Lietuvai, sulaukęs didžiulio palaikymo visuomenės tarpe. Į jį per penkias dienas įsitraukė apie 60 jaunimo organizacijų, mokyklų, bibliotekų, asociacijų, sąjungų, naujienų portalų, įmonių, net ūkių! Džiugu, kad neužmirštuolės žiedais puošėsi tautiečiai ir Didžiojoje Britanijoje, Europos Parlamente, Indijoje, Lenkijoje, Rusijoje (Maskvoje), Švedijoje, Ukrainoje bei JAV (Kristijono Donelaičio Lituanistinė mokykla Vašingtone, Niujorko lietuvių bendruomenė, Lietuvių mokykla Lemonte, Ilinojuje, JAV Lietuvių bendruomenė, Čikagos lituanistinė mokykla), Lietuvos žydų bendruomenė.

Per šešias dienas „Neužmirštuolės“ paskyrą socialiniame tinkle Facebook pamėgo beveik 19 tūkstančių vartotojų, kurie aktyviai siuntė nuotraukas, dalinosi savo nuomone, rašė straipsnius, pasikeitė savo profilio nuotraukas ir padėjo idėją paskleisti labai plačiai.

Pagaminome ir išplatinome apie 30 tūkstančių neužmirštuolės žiedų! Akcijai sukurtame elektroniniame puslapyje neužmiršk.lt buvo sudaryta galimybė atsisiųsti ir Neužmirštuolės žiedą išsikirpti pačiam. Pagal turimus duomenis, tokių atsisiuntimų užfiksuota apie 30 tūkstančių.

Neužmirštuolės žiedą, kaip taikų pagarbos ir padėkos ženklą visiems Lietuvos Laisvės gynėjams, padėjusiems galvas už mūsų nepriklausomybę, į atlapą noriai segėsi labai daug tautiečių.

Tačiau apmaudu, kad dažnai Lietuvoje atsiradus tam, kas vienija, jungia ir sulaukia visuotinio pripažinimo, iš karto neišvengiamai pradedama pulti, piktintis ir menkinti.

Keista, kad akcijos „Neužmiršk“ simbolis labiausiai suerzino būtent „Respublikos“ leidinių grupę, kuri nuolat kritikuoja Lietuvos integraciją į Europos Sąjungą bei NATO, ir užsakytu puolimu bando prilyginti akcijos simbolį Neužmirštuolę vermachto ženklui. Manau, kad toks palyginimas yra ir Holokausto aukų įžeidimas, nes po II pasaulinio karo, kaip rašo Wikipedia, pasaulinė masonų organizacija šį Neužmirštuolės ženklą naudojo kaip pagarbos ženklą vokiečių nacių nužudytiems šimtams tūkstančių masonų. Matant tokį priešiškų Lietuvai jėgų susierzinimą, taikus pagarbos žuvusiems už laisvę simbolis tokiame kontekste tampa savotišku pasipriešinimu juodai rusiškai propagandai.

Kad ir kaip ten bebūtų, užsakantiems puolimą, nėra kaip kritikuoti to, kad tauta nori širdy nešioti prisiminimą apie Tautos didvyrius, kurių savalaikė auka leidžia šiandienos lietuviui rinktis, kuo jis nori būti, kokių mokslų siekti, ką dirbti, kokius filmus žiūrėti, kokios muzikos klausytis, kur atostogauti ir t.t. Esame puolami už tai, kad kalbame apie padėką tiems, kurie mums iškovojo Nepriklausomybę...

Neužmirštuolė, tai maža, kukli gėlė, kurios vardas, pasak legendos, atsirado Dievui dalinant vardus augalams. Kai visi augalai turėjo savo pavadinimus, pasigirdo nepavadintos gėlės balsas „Forget-me-not, oh God!” (Dieve, nepamiršk manęs!), o Dievas atsakė - tu taip ir vadinsies. Visiems tiems, kas išsigando šios gėlės, dar norėtųsi pasakyti, kad tai vieno mylimiausio mūsų tautos dainiaus Maironio gėlė, apie kurią poetas yra parašęs nuostabų eilėraštį „Neužmirštuolė gėlė“ (pirmoji publikacija – 1895 m. „Pavasario balsai“).

Keista, kad kultūros darbuotojų akcijos, kurios metu taip pat simboliu buvo pasirinkta neužmirštuolė, niekas nepuolė ir nesiejo su naciais ar masonais. Kultūrininkų akcija buvo graži ir teisinga, o simbolis labai tinkamas, bet ar tai reiškia, kad šios gėlės niekas niekada nebegalės naudoti? Tuo labiau, kad ir kitur pasaulyje, pavyzdžiui, Kanadoje naudojama neužmirštuolė kaip simbolis karo aukoms atminti, 1949 m. Aliaska Neužmirštuolę paskelbė savo oficialia gėle.

Džiaugiuosi, kad akcija „Neužmiršk“ ir Neužmirštuolės žiedai Sausio 13-ąją dieną buvo taip plačiai pasklidę, ir kad noras parodyti vienybę ir bendrystę užgožė blogas emocijas ir dirbtinai bandomas sukurti menkinančias istorijas.

Ačiū prie akcijos prisidėjusiems visuomenės veikėjams, politikams, blogeriams ir žurnalistams, ačiū visiems ir kiekvienam, kad prisidėjote ir skleidėte Neužmirštuolės žiedus, sakydami „aš prisimenu, kodėl esame laisvi”.

Ši akcija su lietuviška Neužmirštuole bus tęsiama ir taps tradicine, vienijančia, o ne skaldančia Lietuvą.

Aistė GEDVILIENĖ, akcijos „Neužmiršk“ koordinatorė

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nepūskite burbulo

2014-01-20   14:54

IP: 217.9.243.217

Net žydai nežino, kad neužmirštuolė buvo naudojama vermachto. Daug kas pasaulyje naudoja šios gėlytės simbolį kilniais tikslais, tik respublika bando telktis į pagalbą žydus, kad sukompromituotų puikią ir prasmingą idėją.

tai kad

2014-01-20   11:09

IP: 78.61.131.182

sita akcija ,,prichvatizuota" per ekselencijos malone is kitu,tikruju idejos autoriu,..bet juk ne...kaltinama mus virsunele,geda

straipsnio autorei

2014-01-17   21:39

IP: 78.61.112.239

absoliuciai nesigaudote esatyje..isugdyta tv ir .prisiskaiciusi nupirktos ir cenzuruotos ziniasklaidos . Jei neplesite savo akiracio , tai taip ir liksite savo varganame kiaute

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Susilietęs su tolimos Australijos praeitimi (kai ką čia filmuojame) būdamas Klaipėdos patriotas,...

Kokia Skulptūrų parko ateitis? nuotrauka, foto

"Negali susitaikyti, kad laikui bėgant žmogus gražėja dvasiškai, o fiziškai - kaip...

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Praėjo labai nemažai laiko, kol lietuviai suprato, kad saugos diržai ir vaikiškos...

Iki tragedijos tik žingsnis nuotrauka, foto

Pats vasaros įkarštis. Žmonės keliauja. Kuršių mariomis nesustodami pirmyn atgal zuja keltai...

Ministre, tiesiog perkelkite į Smiltynę nuotrauka, foto

Gaisras Šilutės rajone suniokojo turizmo sodybą nuotrauka, foto

Kriminalai, Didžiulis gaisras Šilutės rajone suniokojo kaimo turizmo sodybą. Dėl ko paryčiais įsiplieskė...

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Klaipėda, Sukčius apgavo patiklų klaipėdietį

NBA vasaros lygos finale arti stebuklo buvęs K.Maksvytis nuotrauka, foto

Sportas, Las Vegase finišavo NBA vasaros lyga. Paskutinėse turnyro rungtynėse dėl čempionų titulo...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Kriminalai, Paskelbta prieš 15 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 30 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...