2021 m. sausio 18 d. 15:01 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Klaipėda ir traukiniai: aistras paverskime miestui ir uostui naudingais sprendimais

(4)

2020-08-27, 13:01

Arūnas TUMA

Klaipėda ir traukiniai: aistras paverskime miestui ir uostui naudingais sprendimais nuotrauka, foto

© Asociatyvi Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Reklama

Istorijos ratas sukasi. Geležinkeliai, jų planavimas, statyba visais laikais kėlė aistras. Amerikos čiabuvių indėnų atkaklus pasipriešinimas naujai tiesiamoms geležinkelio linijoms turbūt yra žinomiausias ir chrestomatinis to pavyzdys.

Dvidešimt pirmo amžiaus Klaipėdoje gyvena ne indėnai, o geležinkelio tinklo strategai, norisi tikėti, kad jie nebesivadovauja laukinių Vakarų taisyklėmis.

1872 - 1875 metais buvo nutiesta geležinkelio linija Tilžė - Klaipėda. Ėmus ją aktyviai naudoti, 1881 metais pastatytas senasis traukinių stoties pastatas.

Priešais geležinkelio stotį suplanuota ir išgrįsta pirmoji miesto reprezentacinė aikštė. Taip prasidėjo Klaipėdos geležinkelio centrinio kelyno istorija.

Aišku, kai jis kūrėsi, tai buvo retai apgyvendintas miesto pakraštys. Bėgant metams Klaipėda augo, plėtėsi. Centrinis geležinkelio kelynas ir stoties pastatas liko apsuptas augančio miesto.

Augantys geležinkelio transporto srautai, poreikis manevruoti, perstatyti sąstatus ėmė nesutapti su miesto interesais.

Reklama

Dar 2007 metų Klaipėdos miesto bendrajame plane numatyta galimybė svarstyti, kur galima būtų iškelti geležinkelio kelyną iš centrinės miesto dalies, vadinamojo stoties rajono.

Praėjus trylikai metų, š. m. birželio 22 d. pasirodė LR Vyriausybės nutarimas, kuris įpareigojo pradėti rengti naujus planavimo dokumentus, numatant Klaipėdos centrinio kelyno iškėlimo galimybę į Girulius arba Kopūstų kaimą.

Miesto bendruomenei tokia žinia trenkė lyg žaibas iš giedro dangaus. Pasirinkus Girulių variantą, reikštų, kad rekreacinė miesto teritorija patirtų didžiulę intervenciją, būtų sunaikinta dalis Girulių miško.

Kitaip tariant, Girulius, kaip kurortą, reikėtų pamiršti.

Didžiausias paradoksas yra tai, kad toks variantas nereiškia iškėlimo iš miesto.

Tai yra visų problemų perkėlimas (apie 3-4 km) iš miesto centrinės dalies (stoties rajonas) į šiaurinę miesto dalį (Giruliai), kur irgi gyvena klaipėdiečiai.

Reklama

Ir dar didesnių problemų sukūrimas ekologiniu, rekreaciniu požiūriu. Tada kokia tokio perkėlimo prasmė? Išleidžiami milžiniški pinigai, bet jokios vertės nesukuriama? Triukšmas, kaip vyko, taip vyks.

Tarša irgi. Pagaliau, netgi vertinant infrastruktūriniu požiūriu, perkėlus kelyną į Girulius ar Kopūstus geležinkelio pralaidumas nėra padidinamas.

Tokių scenarijų modeliavimas yra strategiškai netoliaregiškas sprendimas. Greičiausiai padiktuotas siaurų žinybinių interesų, neįvertinant visos transporto grandinės kaip visumos.

Deja, vis dar trūksta suvokimo apie neatsiejamą Lietuvos geležinkelių tinklo koreliaciją su Klaipėdos uostu.

Laikas visiems transporto, logistikos srityje dirbantiesiems suvokti, kad šios dvi labai svarbios šalies transporto jungtys privalo turėti sinergiją.

Juk kroviniai, atvežami bėgiais, nėra iškratomi į Kuršių marias. Jie iškraunami, sukaupiami terminaluose ir pakraunami į laivus. Lygiai taip pat kroviniai, kurie yra geležinkeliu išvežami, jie nėra ištraukiami iš Kuršių marių dugno, o atplukdomi laivais į uostą ir iškraunami.

Reklama

Iš 46 mln. tonų Klaipėdos uoste perkraunamų krovinių per metus apie 26 mln. tonų yra atvežami ir išvežami geležinkeliais.

Taigi jau dabar daugiau negu pusę LG per metus pervežamų krovinių yra orientuoti į Klaipėdos uostą. Todėl LG planuodama savo infrastruktūros vystymą neišvengiamai turi atsižvelgti ir į Klaipėdos uosto plėtros specifiką ir tendencijas.

Toliau nagrinėjant statistiką darosi aišku, kad iš 26 mln. tonų geležinkeliais atvežamų krovinių šiaurinėje uosto dalyje kraunama tik 10 mln. tonų, o pietinėje uosto dalyje - 16 mln. tonų krovinių.

Esmė yra tai, kad į pietinę uosto dalį apie du trečdaliai visų krovinių yra atgabenami ta pačia šiaurine kryptimi. Iš Radviliškio per Kužių - Kretingos kryptį ir per šiaurinę Klaipėdos dalį, per Klaipėdos geležinkelio stotį, kertant visą miestą išilgai.

Todėl, išplėtus uosto geležinkelio infrastruktūrą šiaurinėje miesto dalyje ar šiaurinėse miesto prieigose, geležinkelio transporto judėjimo į uosto pietinę dalį problema nebūtų išspręsta. Ir toliau kroviniai per visą Klaipėdos miestą vienu keliu judėtų į "Draugystės" geležinkelio stotį, esančią pietinėje miesto dalyje ir atgal.

Ši problema laikui bėgant taptų dar didesnė, nes, remiantis Klaipėdos uosto perspektyviniais planais, uosto krovos apimčių augimas jau didėja ir ženkliai didės uosto pietinėje dalyje.

Reklama

Vadinasi, ateityje vieninteliu keliu į pietinę uosto dalį reikės pervežti arba išvežti dar daugiau krovinių.

Sutikite, kad tokioje situacijoje planai modernizuoti šiaurinėje dalyje esančius kelynus, išleidžiant milžiniškas sumas, yra visiškai neracionalūs ir nepaaiškinami.

Stumdyk kiek nori tuos sąstatus brangiai sutvarkytuose geležinkelio mazguose, jie vis tiek tik vieninteliu keliu galės patekti į pietinę uosto dalį.

Tai kam švaistyti mokesčių mokėtojų pinigus tokiems projektams, kurie negerina situacijos logistikos, taršos ir triukšmo prasme?

Kitas klausimas: ką reiškia vienintelis kelias tokioje strateginėje, visai Lietuvai svarbioje atkarpoje? Vienintelis kelias tokiam krovinių kiekiui sudaro dideles rizikas.

Dėl didelio apkrovimo, nenumatytų incidentų, einamųjų remontų nuolatos egzistuoja sklandaus transportavimo sutrikimo rizika. Jau nekalbant apie galimas diversijas.

Reklama

O kur dar miestiečiams ypač aktuali triukšmo ir taršos problema.

Visi esame suinteresuoti visuomenines lėšas investuoti efektyviai. Įvertinus uosto plėtros planus ir jau apsisprendus, kad mūsų uostas bus vystomas pirmiausia pietinėje dalyje, būtina ieškoti sprendimų, kaip padidinti geležinkelio tinklo pralaidumą šia kryptimi.

Taip pat perspektyvoje užtikrinti alternatyvų kelią kroviniams patekti ir išvežti iš uosto.

Strategiškai vertinant geležinkelio infrastruktūros plėtrą Lietuvoje, esamą padėtį iš esmės pakeistų naujos pietinės atšakos išvystymas ar atvedimas į uostą.

Radviliškio - Pagėgių - Klaipėdos kryptis duotų kokybišką šuolį visoje Lietuvos transporto grandinėje vystant Rytų - Vakarų transporto koridoriaus pajėgumus. Krovinių judėjimas į uostą ir iš uosto būtų diversifikuotas ir vyktų tiek šiaurine, tiek pietine kryptimi.

Tokiu būdu natūraliai būtų sumažintas per miestą einančio kelio apkrovimas.

Reklama

Sveikintinas Klaipėdos miesto tarybos sprendimas, kuris pasiūlė koreguoti jau priimtą Vyriausybės nutarimą būtent tokio mąstymo ir argumentų atmosferoje. Lieka tikėtis, kad miesto bendruomenės žodis bus išgirstas ir oficialiuose Vilniaus kabinetuose.

Neturime tapti įvairių brangiai parengtų studijų įkaitais. Reikalingas platesnis požiūris, orientuotas į ateitį. Kelyno perkėlimas iš vienos miesto dalies į kitą būtų nepateisinamas pinigų švaistymas.

Tikiuosi, geležinkelio vadovai išgirdo ir LJKKA (Lietuvos jūrų krovinių kompanijų asociacija) susitikimo metu išsakytą poziciją, kuri akcentuota būtent į tokios situacijos analizę ir logišką sprendimą.

Investicijos turi nešti naudą ir užtikrinti geresnius veiklos rezultatus visoms suinteresuotoms pusėms. Visiems peržengus savo žinybinius interesus, galime pasiekti, kad visi laimės.

Miestas bus saugesnis ir mažiau taršus. Lietuvos geležinkeliai, turėdami protingai išplėtotą tinklą, bus efektyvesni ir pranašesni, uostas bus labiau konkurencingas.

Arūnas TUMA, Klaipėdos miesto tarybos narys

Žymos: arūnas tuma

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

KLP

2020-08-27   15:56

IP: 172.69.190.76

Galėtų Arūnas Tuma vienodas taisykles taikyti visame mieste viesiems gyventojams. Matai kur jo pačio verslas, Kaminera, tai galima dergti ant gyventojų, o va kur jo gyvenamasis namas stovi tai negalima...
Kaip čia Arūnai gaunasi????

Jonis-Joniui

2020-08-27   15:02

IP: 185.11.26.161

Gali darit tose Giruliuose jai ne geležinkelis tai kotedžai bus pastatiti

Joniui

2020-08-27   14:09

IP: 172.69.190.32

as, Klaipedietis ir turiu interesu Giruliuose, daznai ten pasivaikstau, vaziuoju prie juros, ir ten nuvaziaves nenoriu matyti gelezinkelio, bet noriu matyti miska, jura, grybus, svaru ora...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

1988 m. spalio 20 d. Klaipėdoje, ant Muzikinio teatro bokšto buvo iškelta...

Teisutis Matulevičius: Liūdna vėliavos diena be vėliavos nuotrauka, foto

Rūkyti tabaką balkonuose nebegalima. O jeigu tai nedidelė gydomųjų kanapių suktinė?Sudėjau į...

Rūkyti balkonuose draudžiama. O jeigu tai gydomųjų kanapių suktinė? nuotrauka, foto

Pričiupti tatuiruočių meistrai karantino metu teikę paslaugas nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus pareigūnai, praėjusią savaitę Klaipėdos mieste...

„Ryanair“ stabdo skrydžius iš Vilniaus ir Palangos nuotrauka, foto

Ūkis, Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ dėl pandemijos ir kelionių ribojimų laikinai...

URM siūlo Rusijos atlikėjo F. Kirkorovo neįleisti į Lietuvą nuotrauka, foto

Lietuva, Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo Rusijos atlikėjo Filipo Kirkorovo neįleisti į Lietuvą....

Plungės rajone rasti 76 litrai naminės degtinės nuotrauka, foto

Kriminalai, 2021 m. sausio 14...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...