2021 m. sausio 22 d. 02:28 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kaip pasirinkti politiką? Instrukcija

(5)

2020-08-31, 13:22

Vytautas VALEVIČIUS

Kaip pasirinkti politiką? Instrukcija nuotrauka, foto

Vytautas VALEVIČIUS

© Asmeninio albumo nuotr.

Reklama

Kai artėja rinkimai, prasideda gražiausi siūlymai. Prasideda arši kritika ir patyčios. Kas netingi, tas šuoliuoja. O paprastam žmogui gi teks balsuoti. Už kurį politika, už kuria partiją? Politologai retai būna nepriklausomi, o ir jų patarimai ne geriausi.

Pabandysiu paprastai. Pirma, mes peržiūrime tuos, už kuriuos jau balsavome. Ką jie padarė, pabrėžiu – padarė per tuos ketverius metus. Mano mieste išrinko gerą žurnalistą, jis parašė keletą straipsnių. Ar galėjo jis tai padaryti nebūdamas Seimo nariu. Galėjo. Išrinkau profesorių, surengė keletą konferencijų apie sveikatą ir panašai. Ar galėjo jis tai padaryti nebūdamas Seimo nariu. Galėjo. Išrinkome moterį. Jį pasigimdė vaiką. Ar visos gimdyvės gauna 3300 atlyginimą? Ne visos. O galėtų...

Taigi vertinkime darbus, kuriuos padarė, o ne pažadus prieš rinkimus. Negalima sakyti, kad Seimo nariai nedirba. Tačiau jų veikla turi būti matoma ir vertinama. Ką padarė konkretus Seimo narys, kad man būtų gyventi geriau? Kaip jis padėjo mano kaimynams, mano miestui? Gal tik pritarė vadui už savo atlyginimą?

Dažnai sako, kad Seimo nariai dirba valstybei. Bet tai netiesa. Valstybė - tai žmonės, kurie gyvena mano name, mano kaimynai, bendramiestiečiai. Ar jie gavo naudos iš jo veiklos? Ketveri metai nemažas laiko tarpas padėti žmonėms, dirbti jų naudai. Politiniai pareiškimai nepakeis nei duonos, nei sviesto, nei reginių.

Antrai grupei priklauso tie, kurie nori naujai įsijungti į Seimo darbą. Aišku, kad vieni iš jų turi patirties, kuri leidžia ten efektyviai arba naudingai veikti iš karto, kiti dar (o gal ir niekados) neįsigiję. Žinoma, jie mokysis arba ne, bet tai užtruks ilgokai, gal iki kadencijos pabaigos.

Bene ryškiausiai taip sukurtas mūsų krepšininkų sambūris. Aš labai mėgstu krepšinį, jį žaidžiau ne vieną dešimtį metų. Bet turiu pasakyti, kad Seimo nario būsimai veiklai jis naudos neduoda. Nebent žinomumą. Bet tai ne profesinė patirtis.

Reklama

Geriausiai matyti tas kandidatas ar kandidatė, kuris ne vienerius metus tikslingai dirba miestiečių naudai: rūpinasi ekologija, padeda senoliams, kritikuoja nedirbančią sveikatos sistemą konkrečiais pavyzdžiais. Iš to matyti, kad veikla ne parodomoji, o nuoširdi bei tikslinga.

Sudėtinga vertinti jaunus, tik pradedančius veiklą žmones, jų rinkimas į aukščiausią valstybės valdymo struktūrą yra rizikingas.

Pirma, jis ar ji, neturi gyvenimo patirties, jai yra santykinai lengviau manipuliuoti.

Antra, Seimo narys privalo sugebėti modeliuoti ateitį, t.y.,  ją numatyti. Retas ankstyvais metais tai sugeba, beje, ne visi senesnieji taip pat. Aišku, šios pastabos nereiškia, kad jaunų Seimo narių neturi būti, tačiau patyrimas yra reikšmingas kriterijus. Ne veltui sakoma: 141 ieško kaip įvesti taisykles. O keli milijonai - kaip jas apeiti.

Dar viena pastaba yra reikalinga. Asmuo, kuris siekia būti Seimo nariu, privalo turėti tam tikras charakterio savybes. Jis/ji turi būti ryškesnė už aplinkinius, jis/ji turi siekti daugiau savo kiemo interesų, jis/ji turi duoti naudos tam, kuris nori už jį/ją balsuoti.

Antra grupė klausimų yra susijusi su partijų, judėjimų bei kitų junginių pasirinkimu. Principas lieka toks pat – vertinti reikia ne kalbas, o padarytus ir nepadarytus darbus. Politologai siūlo pasižiūrėti į ankstesnių rinkimų programas, tačiau paprastai žmonės to nesugeba. O ir partijų politikai nesunkiai paaiškina, kodėl jie neįvykdė vienų ar kitų pažadų.

Reklama

Kalbėti jie moka. Todėl įstatymų bei jų pataisų skaičius nėra veiklos rodiklis. Geriausia darbą vertinti pagal savo gerovę. Jei po vienos partijos ar jų susivienijimo gyventi tapo gera man ir mano vaikams, tai neblogas rezultatas. Tai galima taikyti ir mano gatvei, kaimui ar miestui. O jei sumažėjo pensijos bei atlyginimai – vargu ar reiktų ieškoti tam pateisinimų. Patys Seimo nariai gi nepradėjo gyventi blogiau.

Rinkimų lozungų apskritai nereikia vertinti. Jie abstraktūs ir mažai informatyvūs. Paprasčiausias iš jų : Mes už viską, kas gera, prieš viską, kas bloga. Gražu ir malonu. O ką konkrečiai gali padaryti ta ar kita partija, susivienijimas – lieka nežinoma. Netiesioginis jų vertinimas remiasi asmenybių reitingais. Kiek jie yra jau nuveikę.

Tačiau nereikia pamiršti, kad žmonės sensta. Praeities nuopelnai yra gerai, bet Seimas privalo užtikrinti ateitį. Mano ir mano artimųjų.

Kitas svarbus bruožas – sugebėjimas jungtis. Reta nauja ar sena partija bei susivienijimas sugeba savarankiškai įgyvendinti visus savo siekius jau vien dėl to, kad neturi daugumos. Vadinasi, tenka eiti į visokius susitarimus. O jei to nesugebi, tai sėdi nuošalėje visus tuos metus. Sugebėjimas tartis yra politikų menas.

Tiesa, pasverti, kas sugeba, o kas ne, yra sudėtinga, bet įmanoma. Geras rodiklis yra taip vadinama vidinė demokratija. Kai kandidatai reitinguojami išoriškai arba visų narių. Kai tik randasi „neliečiamos“ vietos, tuomet galima laukti vietinės diktatūros, kuri nesunkiai perauga į nesugebėjimą tartis su visais.

Lietuvos Seimas yra brangus malonumas. „Vienas Seimo narys, įtraukiant ir parlamentines išlaidas, ir jų padėjėjų bei visų Seimo darbuotojų atlyginimus bei pastatų išlaikymą, per metus Lietuvai „kainuoja“ 261 200 eurų, o per visą ketverių metų kadenciją vienas parlamentaras vidutiniškai „kainuoja“ 864 803 eurus.“ (https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/999212/seimo-nariu-kaina-kiek-jiems-isleidzia-lietuvos-zmones).

Reklama

Kiekvienas Seimo narys, įgijęs Seimo nario mandatą, gauna teisę įdarbinti savo padėjėjus. Parlamentarų darbą reglamentuojantis Seimo statutas nurodo, jog vienas Seimo narys gali įdarbinti iki trijų pilnu etatu dirbančių padėjėjų.

Pasirinkimas yra sudėtingas. Jau vien žmoną ar vyrą besirinkdami Lietuvos žmonės klysta labai dažnai. Skirtumas čia toks, kad skyrybos šeimoje galimos ir po kelių mėnesių ar pusmečio. Seimo narys ar jūsų pasirinkta partija pakeis savo statusą tik po ketverių metų. O už jų išlaikymą mokame mes, visi ir kiekvienas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Algimantas

2020-09-02   20:19

IP: 172.69.190.68

Pats baisiausias seimas būtų iš 141-no išrinkto nepartinio gero žmogaus. Visiems plaukai pasišiauštų nuo to kaip jie rietųsi ir į kokias "šaikas" susimestų. Todėl balsuokite tik už partijas ir partinius. Išmeskite iš savo sąrašo partijas sukurtas šiems rinkimams ir tas, kurių 10 narių negalite išvardinti. Balsuokite už likusią. Nebalsuokite, jei neliko. O jei liko dvi, balsuokite už tą, kuriai priklausote.

ona

2020-09-01   11:33

IP: 172.69.190.14

Ar visos gimdyvės gauna 3300 atlyginimą? Ne visos. O galėtų...

Rinkiklis

2020-09-01   01:20

IP: 172.69.190.76

Skurdžiams nieko nešviečia ką berinksi, nes visi politikai yra arba turčiai, arba
turčių klapčiukai. Kadangi visuomenė yra klasinė, teisingiau būtų, kad parlamentas būtų sudarytas pagal kvotas įvairioms socialinėms grupėms.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Būtų labai juokinga, jei nebūtų graudu. Viešojoje erdvėje reiškiasi minios visų galų...

Vidas Rachlevičius: Lietuva tampa labai įdomiu kraštu nuotrauka, foto

Kaip žinia, lygiai prieš metus Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Sveikatos...

A. Razbadauskas: „Panika daro didelę žalą žmonių sveikatai“ nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

Kiek uždirba ministrai, o kiek – jų pavaldiniai? Skaičiai stebina ne vieną nuotrauka, foto

Lietuva, Pandemija nuo pat pavasario atvėrė daug sveikatos sistemos sopulių, tačiau atskleidė...

Gargždiškiai - ketvirtfinalyje nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos salės futbolo taurės turnyre sėkmingai žingsniuoja "Gargždų pramogų" futbolininkai, kurių gretose...

Bekelės monstrams politikai mauna apynasrį nuotrauka, foto

Neringa, Nuo šių metų vasario 1-osios norint į Neringos miesto savivaldybę atvykti ar...

Šimtametės palangiškės sveikinimas per karantiną atrodė pribloškiančiai: prireikė ir technikos pagalbos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Karantino metu įsigaliojęs draudimas lankytis namuose pas svetimus žmones Palangos merą...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Neringa, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...