2021 m. sausio 15 d. 22:51 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Kai keičiasi normos

(4)

2020-07-26, 14:44

Vytautas VALEVIČIUS

Kai keičiasi normos nuotrauka, foto

Vytautas VALEVIČIUS

© Asmeninio albumo nuotr.

Reklama

Ne visi žino seną kinų palinkėjimą, kai linkima blogo – kad tau tektų gyventi permainų laikais. O gaila. Mes gi jame gyvename. Kokia bebūtų istorija, ilgą laiką ji keičiasi lėtai. Revoliucijos joje nedažnos. Dabar gi – ištisa revoliucija. Net – nuolatinė.

Blogiausia, kad tai lydi kaita. Sena lyg ir atmetama, o kas bus nauja ir gera – neaišku. Naujovės būna skirtingos – vienos padeda, kitos kenkia. Mobilus telefonas lyg ir gerai. Bet kai visi nebemato pasaulio, o tik ekranus, lyg ir blogai. Televizija yra informavimo priemonė. Lyg ir gerai. Bet kartais ji tampa propagandos įrankiu. Tai blogai. Greitas maistas leidžia numalšinti alkio poreikį. Lyg ir gerai. Bet nutukusių žmonių ir susirgimų skaičius išaugo dešimtimis kartų. Lyg ir blogai.

Didžiausi sunkumai kyla brandaus amžiaus žmonėms. Anksčiau taip nebūdavo. Tai yra tiesa. Pasaulis keičiasi taip greitai, jog ne tik jį suprasti, bet ir prisitaikyti sunku. Kaip sakė vienos pasakos herojė: pas mus, norint likti vietoje, reikia gana greitai bėgti.

Mūsų laikas toks, kad civilizacijos vėl pradeda maišytis. Emigrantų srautai užliejo Europą. Azijoje atgimė senos, didybės siekiančios valstybės, Australija tapo naujadaru. Tai pasaulis toli nuo mūsų. Bet ir mes turime problemų, kurios mums buvo svetimos, o dabar tapo savomis.

Nuo vaikystės mes mokomi, kas yra gerai, o kas blogai. Pasaka „Du godūs meškiukai“ parodo, kad su svetimais savų problemų neišspręsi. Godumas lieka nubaustas. Vilkas ir septyni ožiukai pamoko, kad pašaliečiams durų nereikia atidaryti. Galiu tęsti ir tęsti, apibendrintai matome, jog drąsa, ištikimybė, žodžio laikymasis, pagarba pasauliui sudaro jų aibę.

Būtų gražu, jei nebūtų liūdna. Daugelis tų vertybių, elgesio normų gyvenime tarsi negalioja. Vienos didelės valstybės vadovas savo nuomonę per dieną pakeičia kelis kartus, kitos, mūsų kaimynės, prezidentas dvidešimt metų žada ir nieko gera nepadaro, o jis vis dar lyderis. Štai ir mūsų didieji laikraščiai labiau mėgsta sensacijas, nei tiesą.

Reklama

Pesimistai sako, kad pasaulis rieda į pražūtį, bet aš su tuo nesutinku. Tiesiog jis kinta mums nelauktu būdu.

Dar apie klausimus. Ar pliaukštelėjimas vaikui per užpakalį yra pažeidimas? Ar už vaikus atsako tėvai, ar valstybė? Ar aktyvus žvilgsnis į merginą ir moterį – pažeidimas? Ar prisilietimas prie bendradarbio/bendradarbės yra priekabiavimas? Ar dingo solidarumas iš visuomenės vertybių? Ar mes pakantūs kitoms kultūroms? Deja, klausimai ne retoriniai, nes kartais randasi taisyklės, vadinamos įstatymais, ir jų pažeidimai brangokai kainuoja.

Moralė yra mechanizmas, kuris skirtas bendruomenės išgyvenimui. Šeimai, brigadai, miestiečiams ar valstybės grupėms – tautoms. Jos pagrindu yra bendrabūvio sukaupta patirtis, pateikiama kaip elgesio normos ir idealai. Labai abstrakčiai - kas yra gerai ir kas yra blogai. Bėda čia ta, kad tie dalykai kinta. Gerai, kai laikas teka lėtai, tuomet veik niekas ir nepastebi keitimosi. Bet jei gyvenimas užverda, vyksta revoliucijos, perversmai, tada sutrinka normų bei idealų radimosi mechanizmas per sukautą patirtį, nes jos tiesiog dar nėra.

Šiuo metu naujų normų bei idealų kūrimas vyksta diskusijose, politikoje, gatvėse. Taip keičiasi požiūris į praeitį – paminklų griovimas ar nukėlimas Lietuvoje ar JAV. Kur kultūringiau – spręskite patys. Jei kas nesutinka su valdžia, irgi eina aiškintis į gatves. Taip buvo Lietuvoje ir vyksta JAV bei Honkonge. Kur kultūringiau?

Dabar pasaulis tampa vis labiau homogeniškas. Tautiečiai gyvena ir dirba užsieniuose. Todėl mes ne tik virusą parsivežam iš Anglijos ar Kanados, bet ir kai kuriuos įpročius. Vienas iš ryškesnių – lyčių lygybės ir santykių klausimai. JAV užplūdusi teismų banga dėl priekabiavimo kilstelėjo šią problemą ir Lietuvoje. Galima matyti, kad tai, kas buvo normalu ankstesniais laikais, tapo nenormaliu elgesiu šiandien. Panašiai ir su vaikų auklėjimu, tėvų atsakomybe. Net juridiškai vaikų mušimas gali būti baudžiamas, nors logiškai kyla klausimas – kas tuomet atsakingas už vaikus: tėvai ar valdžios institucijos?

Mes dažnai pamirštame, kad tikrovėje yra labai nedaug juodo ir balto, visiško blogio ir visiško gėrio. Mes gyvename spalvų pasaulyje. Keičiasi moters vaidmens pasaulyje samprata, ji tampa lygiateise vyriškumui, todėl randasi priekabiavimo istorijos. Keičiasi kultūros samprata. Tai, kas anksčiau buvo uždara, tautiška, tampa atvira ir bendražmogiška. Mums bene aktualiausios  politiškumo ir padorumo sankirtos moralėje. Senos normos ir idealai jau mažai tinkami, o naujų vis dar neturime. Jei normos būtų labai griežtos, tai politikai galėtų ir išnykti. Panašiai, kaip su mokyklų direktoriais šalyje, jų tiesiog pradėjo trūkti.

Reklama

Moralės normos formuojasi gana lėtai. Ir vienintelis būdas joms rastis yra svarstymas, visuomenės diskusijos. Bet jos negali būti „nuleistos iš viršaus“, niekas negali sukurti idealo. Todėl žmonių grupės ir visuomenės sluoksniai turi sugebėti sukurti tai, ko dar nebuvo, sukurti tokius bendrabūvio principus, kurie ne tik leis, bet ir užtikrins ėjimą pirmyn. Tradicine kalba – progresą.

Gaila, kad niekas to negali padaryti už mus, teks patiems.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-08-04   12:12

IP: 162.158.92.44

1. Laivas SŪDUVIS stovės prie Pilies tilto, Dangės kairėje krantinėj. REGATOS vietoj.

2. Laivas „SŪDUVIS” bus „UŽKONSERVUOTAS”, o ne „NURAŠYTAS”.

Tiems, kas skaito komentarus tinklaraštyje ir jau žino kur Smiltynėje stovi „NURAŠYTAS” laivas „KOLYMA”, rekomenduojame nuvykti dar į Klaipėdos geležinkelio stotį ir apžiūrėti „UŽKONSERVUOTĄ” juodą garvežį… …

Ona

2020-07-29   09:42

IP: 185.11.26.161

Puiku!!!!!

2020-07-27   07:30

IP: 172.68.10.254

Pasaulis nėra statinis nekintantis darinys. Pasaulis kinta. O dar tikslaiu būtų pasakyti, kad pasaulis yra Kitimas. Egzistencija yra nuolatinis kitimas. Jam būdingi nuolatiniai kiekybiniai ir kokybiniai pokyčiai. Tačiau kuo toliau į praeitį, tuo kitimas buvo mažiau suvokiamas. Nes vyraujant lėtam gyvenimo tempui atrodė, kad pasaulis nesikeičia. Pasaulio kintamumo idėjos kilo dar Konfucijaus, Budizmo atsiradimo laikais. Heraklitas paliko frazę: "Niekas negali du kartus įbristi į tą pačią upę." Šių laikų žmonės vis geriau suvokia, kad pasaulis kinta. Kiekvienas turime tris galimybes keistis: a)nesikeisti, tada atsiliksi ir degraduosi; b) keistis kartu su aplinkiniais - tavo sėkmė priklausys nuo aplinkos, kurioje gyveni; c) pralenkiantis laiką kitimas - tapsi inovatorius, naujadarys, toks kaip B.Gatesas, A.Muskas ir kiti. Europos Sąjunga jau antras dešimtemtis siekia pralenkti laiką. Tam skirta jos Inovacijų sąjungos strateginė iniciatyva. Lietuviams sunkiai sekasi suprasti kintantį pasaulį. Nieko, kada nors priaugs :-) (S.Paulauskas. Tu esi siela.)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Dar praėjusių metų rugsėjį Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdyje buvo pritarta iniciatyvai...

Saulius Budinas: Kam rūpi senjorai Klaipėdoje? nuotrauka, foto

Mokykloje, šeimoje ir Seime mus mokė sakyti tik tiesą ir nemeluoti! Kiti...

Ir Seimo pirmininkui A. Paulauskui turėtų būti suteiktas valstybės vadovo statusas nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus, susipažinęs su "Vakarų ekspreso" dienraščio savaitės...

Arvydas Vaitkus: "Turgaus negalima lyginti su prekybos centrais" nuotrauka, foto

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Gražulis paaiškino, kodėl pasiimdavo savo padėjėjos atlyginimą: moteris turėjo silpnybę greitai išleisti pinigus nuotrauka, foto

Lietuva, Prieš Petrą Gražulį buvo pradėta byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Buvusi jo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...