2020 m. lapkričio 26 d. 09:46 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Homo Passivus arba gyvenimas ateitimi

(32)

2009-12-23, 12:00

Neringa ČERNIAUSKAITĖ

Homo Passivus arba gyvenimas ateitimi nuotrauka, foto

Kai 1945 m. sausio 28 d. SSRS 4-oji smogiamoji armija įžengė į sugriautą Klaipėdą, rado šešis likusius gyventojus. Klaipėda buvo pradėta kurti iš naujo. Šį miestą (at)kūrė žmonės, neturintys su šia vieta nieko bendro.

Klaipėda - tai ne XIII amžiuje įkurtas, o tik 65 metų amžiaus miestas. Nauji gyventojai, naujas miestas, nauja kultūra.

Iš visos Sovietų Sąjungos bei Lietuvos suplūdę naujieji gyventojai ieškojo čia pažadėtojo komforto ir išsivadavimo iš skurdo, tačiau rado sugriautą miestą, kurį valdžia vertė vaduoti iš griuvėsių ir statyti jį iš naujo.

Nuo tada prasidėjo nepaliaujamas klaipėdiečių agitavimas, įaugęs į kraują kelioms kartoms ir tapęs neatskiriama požiūrio į aplinką dalimi. Tuomet agitacija tapo vienintele jėga, verčiančia miestiečius veikti ir apskritai gyventi. Klaipėdiečiai, kaip niekas kitas Lietuvoje, gyveno šviesia ateitimi, kur neegzistuoja dabartis.

Šis nuolatinis agitacinis būvis išaugino naują, specifinį žmogaus tipą - homo passivus. Tai individualios veiklos nevystantis, masinės pasąmonės bei instinktų valdomas ir aktyvesnių jėgų (dažniausiai valdžios aparato) valdomas asmuo.

Po šešiasdešimt penkerių metų šis homo passivus tipas sudaro tai, ką mes vadiname klaipėdiečiais. Tačiau, nepaisant įprasto pasyvumo, šis žmogaus tipas noriai pasiduoda šventėms ir šventimui. Panašu, jog tai kilo tuomet, kai kuriant naująją ateitį nepakako gyventi vien ateitimi ir vienintelis būdas susigrąžinti ir pakęsti dabartį tapo linksmybės su visais joms priklausančiais atributais. Jokie kiti Klaipėdos kultūriniai renginiai nesulaukia tiek dėmesio, kiek Jūros šventė ar Pilies džiazo festivalis, po kurių Klaipėda vėl tampa tuo ateitimi gyvenančiu miestu, laukiančiu, kad tuoj kažkas tikrai įvyks.

Nuolatinio gyventojų raginimo ir agitavimo persisėmė ir Klaipėdos kultūros entuziastai, savo jėgomis sugebėję sukurti kone neįmanomus dalykus, o svarbiausia - potencialo iliuziją. Jie siekia "apkrėsti" žmones kultūra, susargdinti vartotoją reikiama kultūros viruso atmaina. Jie išsiveržia į gatves, eina "arčiau žmogaus", skelbia, provokuoja, įsiterpia, kviečia. Agituoja. Suremontuotos galerijų, parodų rūmų erdvės laukia tų homo passivus masių, kurios kažkur dingo po Jūros šventės. Klaipėdos kultūra gyvena ateitimi. Tuo potencialu, kurį ji sukūrė ir vienintelį (kol kas) teturi.

Tas dabarties neapčiuopiamumas jaučiasi ne tik ištuštėjusiose senamiesčio gatvėse, bet ir naujoje miesto architektūroje bei erdvės planavime. Vienas pažįstamas iš Paryžiaus pirmą kartą apsilankęs Klaipėdoje išspaudė tik "Čia labai...erdvu." Iš tiesų, beveik visiškai sugriauto miesto taip ir nepavyko atstatyti, nepavyko paversti jo tikru, gyvu, tokiu "kaip buvo, tik geresniu". Užpildydamas laisvas erdves stikliniais dangoraižiais jis tapo didmiesčio imitacija. Arba priešingai - simuliuoja praeitį ir dingusios Klaipėdos (Memelio) jaukumą, pasažus, sandėlius, fabrikus transformuodamas į kavines, barus, vynines, naktinius klubus. Trumpiau - šventimo erdves. Ir jos beveik visuomet būna pilnos besilinksminančių homo passivus.

Ši dviguba architektūrinė ar, greičiau urbanistinė simuliacija paverčia Klaipėdą jokiu miestu. T. y. ji neturi konkretaus savo veido - ji gali atrodyti kaip vienas iš gražių ir jaukių vokiško tipo miestelių arba kaip lėtą gyvenimo tempą įgavęs kurortas, arba kaip agresyvus pramonės ir prekybos centras. Tačiau iki pilnos simuliacijos trūksta dar labai daug - nė viena iš jų neapima ir neperima reprezentacinio Klaipėdos veido.

Homo passivus yra giminingas jau gerai žinomam Homo sovieticus, kurie sudaro visas rytinėje geležinės uždangos pusėje likusias tautas. Tačiau galbūt todėl, jog kiti Lietuvos miestai prieš šešiasdešimt penkerius metus neprasidėjo nuo šešių žmonių, agitacija netapo jų nuolatiniu būviu. Jie turėjo teisę į dabartį, nes aplink save regėjo praeitį - architektūrą, senuosius gyventojus, istoriją. Klaipėda tokios privilegijos neturėjo, todėl tapo naujojo žmogaus tipo atsiradimo Meka.

Vis dėlto, galbūt šis žmogaus tipas dabartyje sugebės sukurti kažką itin specifiško, būdingo tik šiai vietai ir šiam laikui, o ateityje šis "kažkas" pagaliau galės tapti tikrąja Klaipėdos istorija?

Šis straipsnis publikuojamas iš Klaipėdos dailės parodų rūmų išleisto katalogo "Sukurta Klaipėdoje?"

Neringa ČERNIAUSKAITĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

0k

2010-05-02   07:41

Tokių nesąmonių dar nesu skaitęs.Patariu terliotojui užsilipti ant autobuso stogo ir pervažiuoti visą uostamiestį gal prapūs,o gal ir įpūs.

Vaidis2Andrius

2010-05-02   07:41

Ne vyras tu Lochankinai, mazgoootė.

l

2010-05-02   07:41

kokybiškas, intelektualus depresijonizmas

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Gerokai prieš karantiną teko dalyvauti draugų vakarėlyje, kuriame miela graži, rožine suknyte...

Vaikai siaubūnai yra savo tėvų atspindys nuotrauka, foto

Verslininkė Jolanta Blažytė ne iš tų, kurie bijo išsakyti savo...

Taip ir praleisime visą gyvenimą lindėdami po lova? nuotrauka, foto

Prisiekė nauji Tarybos nariai nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien Klaipėdos miesto Tarybos posėdyje priesaiką davė du nauji Tarybos nariai –...

Miestui dovanota eglė - pakeliui į Teatro aikštę nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienio rytą buvo pradėti kalėdinės miesto eglės kirtimo darbai. Liepojos gatvėje esanti...

Jus nori atleisti iš darbo? VDI pataria, kokių skubių veiksmų imtis nuotrauka, foto

Euras, Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių,...

Šiuo metu vyksta Klaipėdos miesto tarybos posėdis nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien, spalio 29 d., 9.00 val. prasidėjo 20-asis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdis.

Klaipėda, Paskelbta prieš 31 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 38 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 46 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...