2020 m. lapkričio 26 d. 09:22 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Gytis Padegimas: "Klaipėdoje vyksta paveldo genocidas"

(33)

2009-12-18, 12:00

Kalbino Ivona ŽIEMYTĖ

Žinomas šalies režisierius, Klaipėdos universiteto Režisūros katedros dėstytojas Gytis Padegimas sako negalįs tvirtinti, kad Klaipėdoje yra suleidęs šaknis, mat nuolat juda po visą Lietuvą. Tačiau tai jam leidžia palyginti uostamiestį su kitais miestais.

"Mano gimtajame Kaune tik temstant, kaip kokiam kaime, durys užsklendžiamos. O Klaipėdoje statant spektaklį man yra tekę gyventi Muzikinio teatro bokšte - iš viršaus visą laiką mačiau vakarais tą alasą prie Danės, jo buvo net per daug. Taigi tas vėjų prakošiamas miestas veda į vidinį norą eiti, kažką gražaus daryti, nenurimti", - sako režisierius.

Kas kliūva mūsų mieste?

Klaipėdoje labiau nei bet kur kitur mane žeidžia nacionalinio paveldo naikinimas. Nepaisant to, kad yra ponas Puteikis, kuris taip kovoja, susidaro įspūdis, kad vyksta vokiškojo paveldo genocidas. Aš netgi galvoju kreiptis į atitinkamas Vokietijos organizacijas ir atkreipti į jų dėmesį į tai, nes, mano nuomone, tai vyksta tiesiog planingai.

Ar gali būti miestui didesnė nelaimė ir prakeikimas, kaip kryžiaus sunaikinimas prie Švyturio gatvės, kuris stovėjo nuo Pirmojo pasaulinio karo laikų? Jeigu sudiržę jūreiviai verkė, nes tai buvo jų viso gyvenimo įvaizdis - pamatyti šį kryžių ir persižegnoti. Kai atvažiuodavo mano draugai užsieniečiai, visą laiką tą metalinį kryžių rodydavau su pasididžiavimu. Taigi tik ką nugriovė celiuliozės fabriko didįjį raudonų plytų bokštą, kuris buvo matomas iš visur.

Kitas dalykas - labai nesiskaitoma su žaliaisiais plotais. Jų žymiai mažiau nei kituose miestuose. Stovi miestas plikoj vietoj, o kurpiamos beprotiškos idėjos Melnragės kopose statyti dvylikos aukštų dangoraižį. Tai ačiū Dievui, kad ta krizė sustabdė. O jeigu iš jos išeitume, tos idėjos vėl skleistųsi kaip choleros epidemija kai kurių veikėjų protuose.

Kaip vertinate miesto kultūrinį gyvenimą?

Jis labai įdomus. Labai įdomiai dirba "Kultūrpolis", Etnokultūros centras. Kai būnu Klaipėdoje, vos spėju tarp paskaitų ir repeticijų savo darbo kalendoriuje pažymėti, ką noriu pamatyti. Ir Domšaičio galerijoje labai įdomūs dalykai, mano studentai su ja bendradarbiauja nuo pirmo kurso.

O kaip Jums pačiam sekasi čia įkūnyti savo kūrybines idėjas?

Aš esu nereikalingas Klaipėdos teatruose. Klaipėdos dramos teatre mano spektaklis būna kartą per dešimtį metų. Prieš dvejus metus pastačiau spektaklį "Mėja", aktorė Valentina Leonavičiūtė už vaidmenį jame gavo "Auksinį kryžių" - spektaklis neina. Ir kodėl, - nežinau. Šiauliuose arba Vilniuje statau žymiai daugiau spektaklių nei Klaipėdoje.

Muzikiniame teatre sunku dirbti dėl to, kad ten yra didžiulė nesusikalbėjimo atmosfera, o kai žmonės nesusikalba, sienos jiems ne tik nepadeda, bet jos ima griūti. Dramos teatras yra be vietos ir dėl to jis pasinešęs vien tik į pataikavimą žiūrovams, ir dažnai - prasto skonio. Kai teatras turės patalpas ir sugrįš, jis nebeturės žiūrovų. Nes jų netenkina komedijūkštės... Noriu paklausti, kodėl neina O. Koršunovo spektaklis "Kelyje į Damaską"?

Mane labai žavi Klaipėdos koncertų salė, ten ruošiami unikalūs ciklai, festivaliai, kurių nėra kitur Lietuvoje. Kur išgirsti Klaipėdos kompozitorius ir įdomiausius užsienio menininkus. Man atrodo, kad kultūrinis gyvenimas labai gyvas, ir per penkerius metus, dėstant savo kursui, tikrai pavyko ir jaunimą į daugelį muzikos, dailės renginių įtraukti, ir tai juos praturtino.

Kokius išskirtumėte klaipėdiečius?

Mieste yra daugybė išskirtinių asmenybių. Bet man daugiausia patinka žmonės iš Menų fakulteto, čia yra nuostabių muzikų. Nors Lietuvoje vykdoma beprotiška švietimo reforma, į muzikos specialybę stoja mažiau žmonių, bet ko verta Kšanų šeima. Kšano įkurtas liaudies operos teatras virto Muzikiniu teatru, o kur dar jo žmonos parašyti moksliniai kūriniai... Arba Linas Jankus, neseniai įsteigęs KU Dailės katedrą. Arba mano geras draugas Arūnas Sakalauskas, kurio skulptūros pasklidusios po visą Respubliką. Jei prisiminčiau aktorius - kokią gražią dailės kolekciją sukaupė Bronius Gražys, arba kokia charizmatinė nepakeičiama asmenybė yra Vytautas Paukštė.

Tikrai galima ilgai vardinti iškilias asmenybes mūsų universitete. Aš susidomėjęs skaitau Klaipėdos istorikų straipsnius. Unikalus pats Mažosios Lietuvos muziejus. Netgi unikali žurnalistė Gražina Juodytė, parašiusi "Klaipėdos akvareles". Yra daug žmonių, kurie gerbia ir myli savo miestą.

Ką pirmiausiai reikėtų keisti?

Požiūrį. Kiekvienam iš mūsų reikėtų galvoti ne apie staigų efektą. Tarkim, kokiai firmai reikia įrengti automobilių stovėjimo aikštelę, tai iškerta medžius, o paskui, žiūrėk, ir firma subankrutavusi, ir medžių nebėra toj vietoj. Miesto veide atsiranda kiaurymė - lyg išmušti dantys. Reikia galvoti, kas rytoj bus, kaip mūsų vaikai gyvens. Jeigu vyksta pasaulinio klimato atšilimo konferencijos, kodėl pamirštame, ko mus mokė mokyklose: medis sugeria anglies dvideginį, kurį reikia mažinti visame pasaulyje, tad dieną medžiai yra miesto plaučiai.

Kalbino Ivona ŽIEMYTĖ

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2010-05-02   07:41

Linksma uz tokias mintis ir sviesu ... aciu rezisieriui . gelbekim Klaipedos kultura!

Jo

2010-05-02   07:41

Bijau,kad per tokius pasiputusius ir paikus tikruosius lietuvius ir ju akla politika is LT greitai isslys Lenkijon Vilnija.Neleiskit jiems kalbet,rasyt,mokytis gimtaja kalba,zodziu stumkit i Lenkija,net per lenko korta.Susikelkit is Skuodo zemes i VIlniaus priemescius kur 5ha delingos prilyginti 30 ha.nederlingos Salcininku rajone??? Ir pastebekit bendruma: karas sunaikino Memelio krasto gyventojus,o likusius istreme su vietiniu pagalba....Na,o J.V Stalinui leidus analogija ivyko ir Vilniaus kraste,kur slopinant pasipriesinima sovietams ir smaugiant lenku pasipriesinima Armijos Krajovos asmenyje,lenkeliai buvo gaudomi,sodinami i vagonus ir tremiami Lenkijon.Vien 1945-6 taip padare ciuku-ciuku su bene 170tukst.lenku??? taip ir susikure nepriklausoma Lietuva.dabar praplete Vilniaus miesto ribas,kad lenkai neatgautu proseneliu ir tevu turetu zemiu??? Tai ar neteisus tas ES parlamentaras Tomasevskis??? Taip gimsta LIETUVOS respublikos dvaro TIESA ir lenkams,ir memelianderiams,ir daugumai lietuveliu???Betgi ant netiesos TIESOS nebuna.Skaitykit konstitucija,kas ten laikoma sventa ir nelieciams???Ar ne visiems LT jJI galioja??? Bet atrodo isigalios,visems,nes ES senbuvese aklu vagiantiems ir meluojantiems LT valdzios ir ju klano dydzivyriams nebera....

To Jo

2010-05-02   07:41

Tamsta geriau pasidomek kaip kitatauciai Lietuvoje sugebejo igyti nuosavybe i zeme ir pastatus. Nebekils keistu pamastymu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Gerokai prieš karantiną teko dalyvauti draugų vakarėlyje, kuriame miela graži, rožine suknyte...

Vaikai siaubūnai yra savo tėvų atspindys nuotrauka, foto

Verslininkė Jolanta Blažytė ne iš tų, kurie bijo išsakyti savo...

Taip ir praleisime visą gyvenimą lindėdami po lova? nuotrauka, foto

Miestui dovanota eglė - pakeliui į Teatro aikštę nuotrauka, foto

Klaipėda, Ketvirtadienio rytą buvo pradėti kalėdinės miesto eglės kirtimo darbai. Liepojos gatvėje esanti...

Jus nori atleisti iš darbo? VDI pataria, kokių skubių veiksmų imtis nuotrauka, foto

Euras, Valstybinė darbo inspekcija pastebi, kad karantino laikotarpiu į inspekciją kreipiasi daugiau žmonių,...

Šiuo metu vyksta Klaipėdos miesto tarybos posėdis nuotrauka, foto

Klaipėda, Šiandien, spalio 29 d., 9.00 val. prasidėjo 20-asis Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdis.

Užsienyje slapstęsis sunkiu nusikaltimu įtariamas vyras perduotas Lietuvai nuotrauka, foto

Kriminalai, Užsienyje slapstęsis nužudymu įtariamas vyras perduotas Lietuvos Respublikai tolimesniam baudžiamajam persekiojimui. Įtariamajam...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...