2020 m. spalio 26 d. 14:33 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Gražinos skiltis

Reklama

Norėdami pasidalinti rūpesčiais ar džiaugsmais, darbo dienomis skambinkite 10 - 13 val. tel. (846) 49 34 35 arba rašykite laiškus el. pašto adresu [email protected]

Nuošliauža tu, nuošliauža

Kaip ir žadėjau, pranešu įsimintiniausio žodžio ir spalvingiausio posakio konkurso, kurį trečiąjį kartą organizavo Lietuvių kalbos draugija (LKD), Lietuvių kalbos institutas (LKI) ir portalas Alfa.lt. rezultatus. Nustebau, kad metų žodžio titulą pelnė žodis "gaisras". Na, toks lyg ir bespalvis, jei be konteksto: Notre-Dame-de Paris, Australijos, Alytaus gaisrai. Galbūt... Metų posakiu išrinkta Alytaus miesto mero Nerijaus Cesiulio skambioji frazė "Mes, dzūkai - ne paspirtukai".
Tiesa, vyko du balsavimai: visuomenės bei komisijos. Ir čia nuomonės šiek tiek išsiskyrė. Komisija taip pat skyrė pirmą vietą posakiui "Mes, dzūkai - ne paspirtukai", tačiau Metų žodžiu ji išrinko "trinkelizaciją".
Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai Lietuvoje pirmą kartą įvyko 2018 m. Tada rinktas 2017-ųjų Metų žodis ir Metų posakis. Pirmuosiuose rinkimuose visuomenė balsavo už žodį ŠVAISTUOMENĖ (ką nors švaistanti bendruomenė) ir posakį LAIKAUSI KAIP GEDIMINO KALNAS, komisija - už tokį pat posakį ir žodį NUOŠLIAUŽA.
2018-ųjų Metų žodžiu visuomenė išrinko VERYGANĄ, komisija - ŠIMTMETĮ, Metų posakiu visuomenė pripažino popiežiaus Pranciškaus linkėjimą VIEŠPATIE, TE LIETUVA BŪNA VILTIES ŠVYTURIU, o komisija - tais metais dažnai kartotą posakį VAIKŲ TEISES IŠKVIESIU.
Taigi, bėgant laikui, lietuviški žodžiai ir posakiai įgyja visai kitas reikšmes. Pavyzdžiui, dabar daug kas kalboje ar rašte pavartoja žodį "nuošliauža". Bet ne visada tiesiogine prasme: "Nuošliauža, tu nuošliauža", - gali pasakyti kaimynui ar bendradarbiui. Ir jis supras, ką turi omenyje. Pasitaisys arba... įsižeis. Jeigu savo būseną nusakysit - laikausi kaip Gedimino kalnas, irgi būsit suprasti. Na, po šimto metų gal kam nors būtų galvosūkis, kas turėta mintyse. Šiemet komisijos išrinktas žodis "trinkelizacija" man ypač patiko. Prie trinkelizacijos dar prikergčiau betonizaciją...
Metų žodžio ir Metų posakio rinkimai pasaulyje nėra jokia naujiena. Ne vienoje šalyje tokie turi senas tradicijas. Gretindami įvairių šalių Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų nugalėtojus matome, kaip kalboje atsispindi ne tik tos šalies, bet ir viso pasaulio aktualijos. Pavyzdžiui, lenkų 2019-ųjų Metų žodžiu tapo KLIMAT (klimatas), slovėnų - PODNEBJE (klimatas), Oksfordo žodyno - CLIMATE EMERGENCY (klimato nepaprastoji padėtis).
Einu trinkelizuotis, - ir spėkit, ką ketinu daryti? Ogi kam nors su trinkele trenkti per makaulę. Gal išbyrėtų idėjos trinkelizuoti parkus ir skverus... Ir apskritai - gyvenimą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Apaštalas Paulius rašė laiškus korintiečiams. Seneka rašė laiškus Liucijui. Kunigaikštis Gediminas rašė...

Tai ko tie gėjai reikalauja? (Atsakymas T. Matulevičiui) nuotrauka, foto

Esu teigiamai nusiteikęs žmogus. Stengiuosi niekada nedejuoti ir moku džiaugtis kitų sėkme....

Teisutis Matulevičius: "Kitoks laiškas "kitokiems" nuotrauka, foto

Šiais, beje, kaip ir ankstesniais, metais Klaipėdoje minint Sausio 13-ąją Liepų gatvėje...

Politinis importas, arba Žmonės iš centro nuotrauka, foto

Kretingoje pradėjo veikti mobilus koronaviruso patikros punktas nuotrauka, foto

COVID-19, Darbui paruoštas ir jau šiandien, nuo 13 val., Kretingoje pradėjo veikti mobilusis...

Klaipėdos atstovai Seime tikisi nenuvilti nuotrauka, foto

Klaipėda, Seimo rinkimų antrojo turo rezultatai Klaipėdoje, kaip ir po pirmo turo, atspindi...

766 nauji koronaviruso atvejai nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) spalio 26 d. 12 val. duomenimis:

Karantinas ir kelionės traukiniais - kas keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, „Lietuvos geležinkelių“ grupės keleivių vežimo bendrovė „LTG Link“ dalijasi atmintine keleiviams, kurioje...

Klaipėda, Paskelbta prieš 26 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 27 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...