2020 m. gruodžio 1 d. 11:01 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Gražinos skiltis: Ką daryti su laisve?

Reklama

Savo mintimis, pasiūlymais, džiaugsmais ir rūpesčiais galite pasidalinti tel. (846) 38 52 97 darbo dienomis 10 - 13 val. arba rašyti el. pašto adresu [email protected]

Ką daryti su laisve?

Keistas klausimas, ar ne? Jis kilo Palangoje prie jūros. Kai pakrantė saulėtą dieną patapo kur kas tirščiau trypiama nei J. Basanavičiaus gatvė.
Šiek tiek praretėjus žingsniuojančiųjų gretoms, Jorkšyro terjerui, tokiam mažyčiam šuneliui, šeimininkė atsegė pavadėlį. Juokiausi matydama, kaip tas jorkšyriukas sutriko, bent trumpam gavęs laisvės. Supratau, kad prie jos simpatiškas padarėlis visai nepratęs. Nei puolė prie jūros, nei kraštotyra užsiėmė. Tik plakėsi apie šeimininkės kojas ir tiek. Šeimininkė ranka stūmė šuniuką priekin, tarsi mokindama - eik. Ne, kur tau, - įpratęs prie tampomo pavadėlio komandų...
Tada prisiminiau skaitinius apie baudžiauninkus. Panaikinus baudžiavą, jie, kaip tas jorkšyriukas, plakėsi aplink savo poną. Lyg ir laisvi, o ką daryti su ta laisve - nežino. Panašiai nutiko ir su vergais. Jie niekur nebėgo, nesitraukė nuo savo vergvaldžio. Laisvė vergus, kaip ir baudžiauninkus baugino.
Juk panašiai nutiko ir su mumis, kai 1990 metų kovą Lietuvoje buvo atkurta nepriklausomybė. Masiškai nebėgom iš darbų, nelabai "įsikirsdami", kas ir kaip vyksta, toliau dirbome kojinių fabrike ar "Trinyčiuose", duonos ar mėsos kombinatuose tol, kol apsukrieji "suprichvatizavo" įrenginius, pastatus. Irgi nelabai žinodami, ką su tais turtais daryti, tūkstančius dirbančiųjų paleido vėjais.
Laisvas, skrisk, kur nori. Skrido, važiavo kas į Turkiją, kas į Lenkiją, kas į Vokietiją - prekių. Patys ištvermingiausi, o gal ir protingiausi iš smulkios prekybos sugebėjo prasimušti. Bet didžioji mūsų šalies gyventojų dalis taip ir nesumojo, ką veikti, kai nebereikia eiti į fermą karvių melžti ar kiaulių liuobti, stovėti prie kojinių mezgimo konvejerio ar audimo staklių. Nebebuvo pavadėlio, kurį kažkas timpčioja, rodydamas kelią į šviesų rytojų.
Nors ir keista, bet taip ir neišmokome gyventi laisvėje. Tie, kurie neišnešėm kudašiaus iš Lietuvos, vis tikimės išsirinkti gerą valdžią, besirūpinančią mumis.
Rinkimai nenumaldomai artėja, todėl vis dažniau vieni kitų klausinėjame - už ką balsuosi, už ką balsuosi? Ir ką beišrinktumėme, kaip rodo daugiametė rinkimų praktika, po dviejų savaičių bus gėda - vėl užlipome ant to paties grėblio. Jeigu nepatirsime to gėdos jausmo, vadinasi, nėjome į rinkimus. Valdžią mums vėl už mus kažkas išrinko...
O juk laisvė yra ir didelė atsakomybė. Pirmiausiai patiems sau. Juk kaip pasiklosi, taip ir miegosi. Žinoma, miegoti geriau be sąžinės graužaties. Turime laisvę rinktis, rinkimės. Ką gali žinoti - gal pagaliau pasiseks? "Būti pasyviu - vadinasi, kitiems leisti spręsti už tave. Būti agresyviu - tai spręsti už kitus. Būti atkakliu - tai spręsti pačiam" - ne mano išmintis. Bet tinka ir patinka.
Gero savaitgalio su pamąstymais apie laisvę...

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Veryga sugalvojo, kad kovido testus galima daryti tik mobiliuose punktuose atvažiavus automobiliu....

Kodėl mūsų seimūnams sudarytos privilegijos? nuotrauka, foto

Ištikima "Vakarų ekspreso" skaitytoja ponia Justina įpareigojo palieti minčių apie gyvenimo prasmę....

Gyvenimo prasmės beieškant nuotrauka, foto

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Kitais metais bus pašaukta 3800 jaunuolių nuotrauka, foto

Lietuva, 2021 m. karo prievolininkų sąrašai bus sudaromi sausio 7 dieną, atlikti nuolatinę...

Prezidentui netinka keli kandidatai į ministrus: I. Šimonytė neskuba ieškoti, kuo juos pakeisti nuotrauka, foto

Lietuva, Antradienį prezidentas Gitanas Nausėda ir paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė susitiko aptarti kandidatų...

Ekspertai pasidalino įžvalgomis apie degalų kainą žiemą nuotrauka, foto

Ūkis, Nuo gruodžio 1 dienos įsigalioja reikalavimas žiemos mėnesiais į dyzeliną įmaišyti 7...

Sergančiojo koronavirusu dienoraštis (13) nuotrauka, foto

COVID-19, Tęsiame rašinių ciklą, kuriame savo mintimis ir išgyvenimais dalijasi koronavirusu sergantis 36-erių...

Lietuva, Paskelbta prieš 5 min.

COVID-19, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...