2021 m. sausio 16 d. 18:09 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Ginklai pasaulyje žvanga vis garsiau

2020-05-24, 07:30

Rolandas PAULAUSKAS

Ginklai pasaulyje žvanga vis garsiau nuotrauka, foto

Visi suvokia, kad finansinis karas stiprės, o dėl to anksčiau ar vėliau iškils klausimas, ar jau reikia panaudoti tikruosius ginklus.

© EPA-Eltos nuotr.

Reklama

Jungtinės Valstijos, Kinija ir net kai kurios Europos šalys vis didina savo karinius biudžetus. Maža to - nuolat girdime apie revizuojamas tarptautines sutartis ir atskirų valstybių pasitraukimą iš senųjų susitarimų karinėje srityje.

Jungtinės Valstijos nori trauktis iš NATO valstybių ir buvusių Varšuvos pakto šalių sutarties dėl karinių žvalgybinių skrydžių viena kitos teritorijoje. Tai ketvirtadienį paskelbė Baltųjų rūmų šaltiniai.

Atviros erdvės sutartis („Open Skies“) 34 ją pasirašiusioms šalims, tarp jų JAV ir Rusijai, be kita ko, leidžia kelis žvalgybinius skrydžius per metus sutarties partnerės oro erdvėje.

JAV vyriausybė pastaruoju metu kritikavo, kad Rusija pažeidžia sutartį, nes, pavyzdžiui, nebeleidžia kontrolinių skrydžių virš Kaliningrado. Anot ekspertų, dėl moderniausių žvalgybinių palydovų, tokie skrydžiai JAV kariuomenei jau ir nebetenka svarbos.

Prezidentaujant D.Trampui, JAV jau pasitraukė iš virtinės tarptautinių susitarimų, tarp jų - branduolinės sutarties su Iranu, Paryžiaus klimato susitarimo ir Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties (INF). Pastaroji buvo sudaryta tarp JAV ir tuometinės Sovietų Sąjungos.

Be to, penktadienį oficialiai paskelbta, kad Kinija šiais metais savo karines išlaidas didins 6,6 proc., lyginant su pernai metais. Tą rodo biudžeto planas, kuris penktadienį Pekine pristatytas Liaudies Kongresui.

Ypač, turint omenyje, dėl koronaviruso silpstančią ekonomiką, išlaidų didinimas yra neadekvačiai stiprus. Jau ankstesniais metais šalies karinis biudžetas augo labiau nei prognozuotas ekonomikos augimas.

Vis dėlto išlaidų didinimas šiemet yra mažesnis, lyginant su pernai metais, kai karinis biudžetas augo 7,5 proc.

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro, politikos apžvalgininko Rolando PAULAUSKO komentaras:Viruso buvimas tik palengvina vyriausybių norą vis daugiau pinigų skirti gynybos išlaidoms, nes karas jau vyksta. Ne kartą esame kalbėję, kad „karštasis“ karas, į kurį bus mesti visi ginklai, yra sunkiai įmanomas, nes visi supranta, jog tai gali būti paskutinis karas - po to beliks kariauti tik vėzdais...

Tačiau šiuo metu vyksta informacinis ir ekonominis karas. Jungtinės Valstijos šiame kontekste priėmė keletą svarbių sprendimų: nusprendė išstumti Kinijos akcijas iš Amerikos fondų biržų, uždraudė Amerikos pensijų fondams investuoti į Kinijos akcijas, be to, daug Jungtinių Valstijų įmonių jau yra išvesta iš Kinijos ir tas procesas vyksta toliau bei spartėja.

Dar vienas šio karo segmentas - Amerika pasauliniu mastu renka koaliciją, į kurią įeina šalys, norinčios nubausti Kiniją už tariamą Kinijos kaltę platinant visiems dabar gerai žinomą virusą...

Reklama

Finansinių pretenzijų suma Kinijai jau taip pat yra įvardinta - 9 trilijonai dolerių. Aš jau nekalbu apie tai, kad JAV nuolat grasina neužskaityti Kinijai tų skolos raštelių, kuriuos kinai kaupė 30 metų, pusvelčiui pardavinėdami Amerikai savo prekes ir gaudami už tai niekuo nepadengtus dolerius.

Taigi, karas finansiniame-ekonominiame fronte vystosi, todėl suprantama, kad visos tos konfliktuojančios šalys daro prielaidą, kad karas gali neapsiriboti šiomis sritimis ir anksčiau ar vėliau teks panaudoti tikruosius ginklus. Dėl to kinai didina savo karines išlaidas. O Jungtinės Valstijos kasmet tas išlaidas didina beprotiškais tempais

O kaipgi šiame kontekste atrodo Europa? Pirmiausia, čia nėra aiškios valdžios . Europa ir toliau lieka labai susiskaldžiusi: ji kaip neturėjo bendros politikos, taip ir toliau neturi, o ir ateityje vargiai ar turės. Kadangi yra pernelyg skirtingi šalių interesai, politinis svoris ir visokeriopos galimybės - Vokietijos juk niekaip nepalyginsi su kokia nors Portugalija...

Šis geopolitinis konfliktas, kaip ir bet koks kitas, iš esmės vyksta dėl pinigų, dėl skalsesnio maisto.

Yra toks posakis: jeigu nežinai, apie ką kalbama, vadinasi, kalbama apie pinigus... Ir šis konfliktas, ir tos karinės išlaidos, kurios pasaulyje tik didėja, yra tik dėl to, kad anksčiau ar vėliau turės įvykti pasaulio gėrybių pyrago perdalijimas.

Dabar šį gėrybių pyragą, pasakykime mandrai, šalys konsumuoja ne visada tolygiai ir ne visada pelnytai. O ginčas metai iš metų aštrėja, konfliktas neišvengiamas ir kompromisas čia yra neįmanomas.

Kinija tiesiog nenori atiduoti savo darbo vaisių pusvelčiui, už kompiuterio mygtuko paspaudimą.

Ričardas ČEKUTIS, Respublika.lt

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Dar praėjusių metų rugsėjį Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdyje buvo pritarta iniciatyvai...

Saulius Budinas: Kam rūpi senjorai Klaipėdoje? nuotrauka, foto

Mokykloje, šeimoje ir Seime mus mokė sakyti tik tiesą ir nemeluoti! Kiti...

Ir Seimo pirmininkui A. Paulauskui turėtų būti suteiktas valstybės vadovo statusas nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus, susipažinęs su "Vakarų ekspreso" dienraščio savaitės...

Arvydas Vaitkus: "Turgaus negalima lyginti su prekybos centrais" nuotrauka, foto

Partijų lyderiai nemato galimybės L. Matjošaitytei toliau dirbti nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) kadencijai einant į pabaigą, daugelis Seimo politinių...

Kretingiškės sumanymas – škaplierankė nuotrauka, foto

Žmonės, Kretingiškė menininkė Rasa Statkuvienė, garsėjanti savo kūrybiniu ženklu „Plunksnos linija“, manoma,...

Po pertraukos – „Dragūno“ pergalė Panevėžyje nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienį Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai po ilgos pertraukos žaidė Lietuvos rankinio čempionato...

Kurti – vadinasi, gyventi nuotrauka, foto

Žmonės, Klibiuose gyvenančių menininkų Odilės Norvilaitės-Bytautienės ir Gedimino Bytauto namai, regis, sprogsta...

Žmonės, Paskelbta prieš 1 val.

Žmonės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...