Dovanėlė broliškam miestui

Dovanėlė broliškam miestui

Kodėl beveik 266 milijonai litų turi iškeliauti iš Lietuvos? Kodėl kasmet mūsų šalies biudžetas turi negauti 40 mln. litų mokesčių? Kodėl Lietuvoje negali būti sukurta 1 100 naujų darbo vietų, kuriose dirbantiesiems būtų mokamas tikrai ne minimalus atlygis, siekiantis tik varganus 800 litų neatskaičius mokesčių?

Mano nuomone, atsakymas yra vienintelis - todėl, kad į valdžią išrenkame trumparegius diletantus, kurie pastaruoju metu keliaklupsčiauja tik prieš kiekvieną potencialų užsienietį investuotoją, bet spjaudo į veidą nacionaliniam verslui.

Uostamiestyje įsikūrusios lietuviško kapitalo bendrovės Vakarų medienos grupės (VMG), valdančios 7 didžiules įmones, dėka praėjusį savaitgalį Baltarusijoje teko aplankyti 70-ąsias miesto gynybos metines šventusį Klaipėdos miestą partnerį Mogiliovą. Kartu teko stebėti, kaip broliškų Mogiliovo miestų delegacijų atstovai šeimininkams po ilgų kalbų įteikinėjo įvairius paveikslus ir suvenyrus, o Klaipėdos delegacija simboliškai įteikė net 77 mln. eurų (apie 265,8 mln. litų) vertės dovaną - VMG generalinis direktorius Viktoras Adomaitis dieną prieš tai kartu su Mogiliovo gubernatoriumi Piotru Rudniku įkasė atminimo kapsulę statybų aikštelėje, kurioje už minėtąją sumą iškils medienos perdirbimo ir baldų gamybos fabrikų kompleksas. Kompleksas, kuris jau kurį laiką galėjo veikti Lietuvoje, šalia Alytaus...

"2008-aisiais Generalinė miškų urėdija ir tuometinė Lietuvos Vyriausybė pareiškė, kad remia smuklų verslą ir negali užtikrinti, jog tokiam kompleksui, kurį kartu su mūsų partneriu IKEA ketinome statyti Alytaus apskrityje, bus garantuotas reikiamas žaliavos tiekimas. Tad teko eiti ten, kur reikia tokių investicijų. Dėl to Lietuva neteko ir apie 1 100 naujų darbo vietų gamyboje, ir dar lygiai tiek pat susijusiuose sektoriuose", - dar pernai birželį "Vakarų ekspresui" sakė VMG valdybos pirmininkas Sigitas Paulauskas, kai pasirašė sutartį dėl naujos medžio drožlių plokštės gamybos linijos įsigijimo minėtajam fabrikų kompleksui.

O šių metų liepos 1-ąją jau buvo galima stebėti, kaip Mogiliovo laisvojoje ekonominėje zonoje, 22 ha ploto teritorijoje, burzgia statybinė technika, ir klausytis, kaip gubernatorius P. Rudnikas džiaugiasi ne tik baltarusių ir lietuvių tautų draugyste, bet ir investicijų dydžiu, daugiau nei tūkstančiu naujų darbo vietų, bet ir įvairiais mokesčiais, kuriuos kasmet sumokės kompleksą valdysianti bendrovė. Nei daug, nei mažai - apie 12 mln. eurų (41,4 mln. litų) kasmet.

Skeptikams, kurie gali pradėti verkti, jog toks fabrikų kompleksas sunaikintų vertingus miškus, galiu pareikšti, jog iš asmeninės patirties žinau (esu baigęs kursus privačių miškų savininkams), kad medį galima kirsti tik tada, kai tam ateina laikas. O jei pražiopsosi tinkamą laikotarpį, medis tiesiog per laiką sutriuš ir nebeduos maksimalios naudos. O kiek iškerti - tiek privalai atsodinti, arba moki nemažas baudas. Ir kur kas geriau iš to medžio ką nors pagaminti - medienos drožlių plokštę, faneros gaminius, lentas ar baldus, o ne sudeginti, kaip kad labai aktyviai siūlo kai kurie Klaipėdos politikai, besiveržiantys į Seimą.

Tad lieka manyti tik viena - kad arba tuometinis premjeras socialdemokratas Gediminas Kirklas buvo paveiktas labai aktyviai miškų sektoriuje veikiančių įvairaus plauko lobistų, permainų bijančių urėdijų karaliukų, arba jis tiesiog buvo elementarus trumparegis diletantas, tęsęs nuo pat Nepriklausomybės niekaip nenutrūkstančią katastrofiškos verslo ir investicijų "skatinimo" politikos liniją.

Tačiau visiškai nesuprantama, kodėl užsienio investuotojų viliotojo ir krizės tramdytojo vaidmenų uoliai ėmęsis G. Kirkilo įpėdinis, dabartinis premjeras Andrius Kubilius, irgi atsuko nugarą tokioms investicijoms? Negi buvo sunku pasakyti savo šalies verslo atstovams - suklydo socdemai, vyrai, nepykit, neišeikit, palikti pinigus ir mokesčius Lietuvai. Bet ne, vietoje atsakymo - tyla. Geriau skirti neskelbiamo dydžio paramą tokiems projektams, kaip "Barclays" banko IT centras, nors tie bankininkai gali bet kada nesunkiai susirinkti savo kompiuteriukus ir išsinešdinti kur nors kitur, kas pasiūlys dar daugiau. O fabriko taip lengvai nepakilnosi...

Pabaigoje reikėtų paminėti dar vieną skaičių - 1,5 mlrd. litų. Tiek pirmą šių metų ketvirtį Lietuvos įmonės buvo investavusios Nyderlanduose. Nuo 2008-ųjų pabaigoje Lietuvoje atliktos mokestinės reformos, mūsų verslininkų investicijos šioje Europos Sąjungos šalyje padidėjo daugiau nei dvigubai, nes ji yra labai patraukli dėl stabilios mokesčių sistemos ir čia verta steigti turto valdymo bendroves.

Gražiausia visoje šitoje istorijoje yra tikriausiai tik tai, kad investicijas VMG nukreipė ne į bet kurį Baltarusijos regioną, o į Mogiliovą - miestą Klaipėdos partnerį. Tai tikrai stiprina ir tautų, ir miesto draugystę, tik gaila, kad tokių Lietuvos biudžeto netekčių sąskaita.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder