2021 m. sausio 22 d. 03:09 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Diskriminacija dėl senyvo amžiaus

(5)

2020-06-23, 10:12

Vytautas VALEVIČIUS

Diskriminacija dėl senyvo amžiaus nuotrauka, foto

Vytautas VALEVIČIUS

Reklama

Pasauliniame protestų vaizdinyje gali paskęsti realios problemos. Jau vien dėl to, kad neatrodo pakankamai reikšmingos. Diskriminaciją mes prisimename tik tuomet, kai mus užgauna.

Pasakysiu, kad yra trys pagrindinės jos rūšys – pagal lytį, rasę ir amžių. Su moterų nelygybe kovoja jau antrą šimtmetį, rasiniams protestams gerokai daugiau šimto metų, o štai trečioji tik neseniai tapo svarbia. Jos priežastis - gyvenimo trukmės ilgėjimas, nuo XX a. vidurio ji faktiškai padvigubėjo. Jei šimtametis anksčiau būdavo sensacija, tai dabar – tik kalendorinis įvykis. Gali politikai ar kokie kiti atstovai įteikti gėlių bei tortą, o po to sėkmingai pamiršti.

Ką daryti, jei žmogus gyvena ilgiau?

Vytautas VALEVIČIUS

Pradėti temos matymą reikia nuo žiniasklaidos. Jei žiūrėsime televiziją, klausysime radijo, skaitysime laikraščius, turėsime suvokti, kad gyvenimą kuria jauni. Senoliai vyrauja sveikatos ar rūpybos temose. Apie sėkmingus vyresniojo amžiaus žmonių veiksmus čia ir dabar veik negirdėti. Geriausiu atveju pasakojama apie jų šlovingą praeitį.

Procentais būtų sunku lyginti, bet manau, kad senolių geriems darbams ar kitokiai veiklai telieka apie 10 procentų nuo viso laiko ar turinio. Žiniasklaidoje didelis dėmesys skiriamas jaunystei, fiziniam patrauklumui ir seksualumui, o vyresnio amžiaus žmonės daug labiau ignoruojami ar neigiamai pristatomi. Pavyzdžiui, labai trūksta paprastų ir patogesnių elektroninių prietaisų, skirtų vyresnio amžiaus vartotojams, asortimentas gali būti laikomas grynai amžiaus ignoravimo nulemta tendencija.

Reklama

Antra labai ryški diskriminavimo sritis yra medicina. Man pačiam ne kartą teko išgirsti iš medikų lūpų: mirė nuo senatvės. O tokios ligos nėra - nei žinynuose, nei kituose raštuose. Visi žmonės gali sirgti, vyresni yra sukaupę daugiau ligų, bet tai ne priežastis gyventi kitaip, nei jaunesni piliečiai. Mūsų sveikatos „specialistai“ net pasinaudoja „rizikos grupės“ samprata, taikydami tai tik vyresnio amžiaus žmonėms. Manau, kad rizikos grupe greičiau reikėtų vadinti vairuotojus, nes jų per metus žuvo daugiau, nei nuo koronaviruso.

Medicinos veikėjų požiūriu amžius yra kliūtis net atlikti nemokamus tyrimus. Sakysim,  gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa moterims iki 59 metų, krūties vėžio prevencinė programa iki 69 metų, prostatos vėžio prevencinė programa iki 69 metų, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa vyrams iki 54 metų (imtinai), moterims - nuo 50 iki 64 metų.

Ką daryti, jei žmogus gyvena ilgiau?

Darbo santykiai irgi pažeisti diskiminacijų. Aš jau nekalbu apie nenorą įdarbinti moteris, nes jos gali turėti vaikų ar reikalauti lengvatų. Bet, grįžtant prie mūsų temos, akivaizdžiai matyti, kad oficialiai egzistuoja amžiaus ribojimai valstybės tarnyboje ar švietimo sistemoje. Atėjo nurodytas metų skaičius, nesvarbu, tu sugebi ar ne - turi išeiti.

O jei kas ir bando rasti naują darbo vietą, susiduria su aibe kliūčių. Todėl vargu senolis ar senolė gaus tokį darbą, kuris atitiktų jo kvalifikaciją. Apibendrintai galima pasakyti, kad tai didžiulis visuomenės potencialas, kurio ji nepanaudoja.

Mūsų visuomenėje dar gyvuoja mitai apie senatvę ir senolius. Sakykim, mitas apie „reklamai svarbias tikslines grupes “ vaidina svarbų vaidmenį diskriminuojant amžių: tradiciškai šioms grupėms priklauso 14–49 metų amžiaus žmonės. Vyresnių amžiaus grupių televizijos ir vartotojų įpročiai reklamos pramonėje laikomi nereikšmingais.

Reklama

Žiūrint abstrakčiai, atrodo, kad seni žmonės dažnai yra vienalytė, supanašėjusi masė, jiems priskiriami vienodi bruožai ir savybės. Bene populiariausias stereotipas yra tai, kad senatvėje žmonės suvaikėja. Tiriant 60 metų ir daugiau sulaukusius žmones paaiškėjo, kad tik 2-3 procentai iš šios amžiaus grupės gali būti tokie, absoliuti dauguma kitokia.

Vyrauja ir kita klaidinga nuomonė, kad vyresniems žmonėms išmokti kažką naujo yra sudėtinga, o gal visai ir neįmanoma: ilgalaikiais tyrimais nustatyta, kad mokymosi sėkmė nuo amžiaus nepriklauso, o susilpnėjusią atmintį kompensuoja įgyta patirtis ir noras mokytis. Ribinė situacija, kurią sukėlė pandemija, atskleidė senolių sugebėjimą ne tik prisitaikyti, bet ir eiti į priekį.

Gyvenimo trukmės didėjimas yra ilgalaikė tendencija. Ši žmonių grupė tik augs. Todėl teks permąstyti jos svarbą ir vaidmenį ateities visuomenėje, nes dabartinėje jai nėra tinkamos vietos.

Vytautas Valevičius

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-07-11   11:19

IP: 172.69.190.62

Vyresnio amžiaus žmonių , senolių diskriminacija tai išminties ignoravimas . Tokia realybė tai mūsų nūdienos charakteristika. Išminčiai pasitraukė iš mūsų auditorijų ir apsigyveno pasakų trobelėse, jie berandami Senobiniouse Raštuose ir fantastikos knygose ....

liutas

2020-06-28   13:03

IP: 172.69.190.72

Gaila, jog tiesos retai pasiekia ausis tų, kurie spredžia. Dažniau, gali tik atkreipti dėmesį

jonas P.

2020-06-26   11:55

IP: 172.69.190.62

Gerai iškelta problema. Gaila, kad neparodyta valdžių nesusivokimas situacijoje. O labai reikėtų

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Būtų labai juokinga, jei nebūtų graudu. Viešojoje erdvėje reiškiasi minios visų galų...

Vidas Rachlevičius: Lietuva tampa labai įdomiu kraštu nuotrauka, foto

Kaip žinia, lygiai prieš metus Seimas priėmė Sveikatos apsaugos ministerijos parengtą Sveikatos...

A. Razbadauskas: „Panika daro didelę žalą žmonių sveikatai“ nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

Kiek uždirba ministrai, o kiek – jų pavaldiniai? Skaičiai stebina ne vieną nuotrauka, foto

Lietuva, Pandemija nuo pat pavasario atvėrė daug sveikatos sistemos sopulių, tačiau atskleidė...

Gargždiškiai - ketvirtfinalyje nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos salės futbolo taurės turnyre sėkmingai žingsniuoja "Gargždų pramogų" futbolininkai, kurių gretose...

Bekelės monstrams politikai mauna apynasrį nuotrauka, foto

Neringa, Nuo šių metų vasario 1-osios norint į Neringos miesto savivaldybę atvykti ar...

Šimtametės palangiškės sveikinimas per karantiną atrodė pribloškiančiai: prireikė ir technikos pagalbos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Karantino metu įsigaliojęs draudimas lankytis namuose pas svetimus žmones Palangos merą...

Sportas, Paskelbta prieš 6 val.

Neringa, Paskelbta prieš 7 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...