2020 m. rugpjūčio 9 d. 21:13 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Diskriminacija dėl senyvo amžiaus

(5)

2020-06-23, 10:12

Vytautas VALEVIČIUS

Diskriminacija dėl senyvo amžiaus nuotrauka, foto

Vytautas VALEVIČIUS

Reklama

Pasauliniame protestų vaizdinyje gali paskęsti realios problemos. Jau vien dėl to, kad neatrodo pakankamai reikšmingos. Diskriminaciją mes prisimename tik tuomet, kai mus užgauna.

Pasakysiu, kad yra trys pagrindinės jos rūšys – pagal lytį, rasę ir amžių. Su moterų nelygybe kovoja jau antrą šimtmetį, rasiniams protestams gerokai daugiau šimto metų, o štai trečioji tik neseniai tapo svarbia. Jos priežastis - gyvenimo trukmės ilgėjimas, nuo XX a. vidurio ji faktiškai padvigubėjo. Jei šimtametis anksčiau būdavo sensacija, tai dabar – tik kalendorinis įvykis. Gali politikai ar kokie kiti atstovai įteikti gėlių bei tortą, o po to sėkmingai pamiršti.

Ką daryti, jei žmogus gyvena ilgiau?

Vytautas VALEVIČIUS

Pradėti temos matymą reikia nuo žiniasklaidos. Jei žiūrėsime televiziją, klausysime radijo, skaitysime laikraščius, turėsime suvokti, kad gyvenimą kuria jauni. Senoliai vyrauja sveikatos ar rūpybos temose. Apie sėkmingus vyresniojo amžiaus žmonių veiksmus čia ir dabar veik negirdėti. Geriausiu atveju pasakojama apie jų šlovingą praeitį.

Procentais būtų sunku lyginti, bet manau, kad senolių geriems darbams ar kitokiai veiklai telieka apie 10 procentų nuo viso laiko ar turinio. Žiniasklaidoje didelis dėmesys skiriamas jaunystei, fiziniam patrauklumui ir seksualumui, o vyresnio amžiaus žmonės daug labiau ignoruojami ar neigiamai pristatomi. Pavyzdžiui, labai trūksta paprastų ir patogesnių elektroninių prietaisų, skirtų vyresnio amžiaus vartotojams, asortimentas gali būti laikomas grynai amžiaus ignoravimo nulemta tendencija.

Antra labai ryški diskriminavimo sritis yra medicina. Man pačiam ne kartą teko išgirsti iš medikų lūpų: mirė nuo senatvės. O tokios ligos nėra - nei žinynuose, nei kituose raštuose. Visi žmonės gali sirgti, vyresni yra sukaupę daugiau ligų, bet tai ne priežastis gyventi kitaip, nei jaunesni piliečiai. Mūsų sveikatos „specialistai“ net pasinaudoja „rizikos grupės“ samprata, taikydami tai tik vyresnio amžiaus žmonėms. Manau, kad rizikos grupe greičiau reikėtų vadinti vairuotojus, nes jų per metus žuvo daugiau, nei nuo koronaviruso.

Medicinos veikėjų požiūriu amžius yra kliūtis net atlikti nemokamus tyrimus. Sakysim,  gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa moterims iki 59 metų, krūties vėžio prevencinė programa iki 69 metų, prostatos vėžio prevencinė programa iki 69 metų, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa vyrams iki 54 metų (imtinai), moterims - nuo 50 iki 64 metų.

Ką daryti, jei žmogus gyvena ilgiau?

Darbo santykiai irgi pažeisti diskiminacijų. Aš jau nekalbu apie nenorą įdarbinti moteris, nes jos gali turėti vaikų ar reikalauti lengvatų. Bet, grįžtant prie mūsų temos, akivaizdžiai matyti, kad oficialiai egzistuoja amžiaus ribojimai valstybės tarnyboje ar švietimo sistemoje. Atėjo nurodytas metų skaičius, nesvarbu, tu sugebi ar ne - turi išeiti.

O jei kas ir bando rasti naują darbo vietą, susiduria su aibe kliūčių. Todėl vargu senolis ar senolė gaus tokį darbą, kuris atitiktų jo kvalifikaciją. Apibendrintai galima pasakyti, kad tai didžiulis visuomenės potencialas, kurio ji nepanaudoja.

Mūsų visuomenėje dar gyvuoja mitai apie senatvę ir senolius. Sakykim, mitas apie „reklamai svarbias tikslines grupes “ vaidina svarbų vaidmenį diskriminuojant amžių: tradiciškai šioms grupėms priklauso 14–49 metų amžiaus žmonės. Vyresnių amžiaus grupių televizijos ir vartotojų įpročiai reklamos pramonėje laikomi nereikšmingais.

Reklama

Žiūrint abstrakčiai, atrodo, kad seni žmonės dažnai yra vienalytė, supanašėjusi masė, jiems priskiriami vienodi bruožai ir savybės. Bene populiariausias stereotipas yra tai, kad senatvėje žmonės suvaikėja. Tiriant 60 metų ir daugiau sulaukusius žmones paaiškėjo, kad tik 2-3 procentai iš šios amžiaus grupės gali būti tokie, absoliuti dauguma kitokia.

Vyrauja ir kita klaidinga nuomonė, kad vyresniems žmonėms išmokti kažką naujo yra sudėtinga, o gal visai ir neįmanoma: ilgalaikiais tyrimais nustatyta, kad mokymosi sėkmė nuo amžiaus nepriklauso, o susilpnėjusią atmintį kompensuoja įgyta patirtis ir noras mokytis. Ribinė situacija, kurią sukėlė pandemija, atskleidė senolių sugebėjimą ne tik prisitaikyti, bet ir eiti į priekį.

Gyvenimo trukmės didėjimas yra ilgalaikė tendencija. Ši žmonių grupė tik augs. Todėl teks permąstyti jos svarbą ir vaidmenį ateities visuomenėje, nes dabartinėje jai nėra tinkamos vietos.

Vytautas Valevičius

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-07-11   11:19

IP: 172.69.190.62

Vyresnio amžiaus žmonių , senolių diskriminacija tai išminties ignoravimas . Tokia realybė tai mūsų nūdienos charakteristika. Išminčiai pasitraukė iš mūsų auditorijų ir apsigyveno pasakų trobelėse, jie berandami Senobiniouse Raštuose ir fantastikos knygose ....

liutas

2020-06-28   13:03

IP: 172.69.190.72

Gaila, jog tiesos retai pasiekia ausis tų, kurie spredžia. Dažniau, gali tik atkreipti dėmesį

jonas P.

2020-06-26   11:55

IP: 172.69.190.62

Gerai iškelta problema. Gaila, kad neparodyta valdžių nesusivokimas situacijoje. O labai reikėtų

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Savo mintimis, pasiūlymais, džiaugsmais ir rūpesčiais galite pasidalinti tel. 49 34 35...

Gražinos skiltis: Ar galima maudytis Dangėje? nuotrauka, foto

Daug kalbame apie skaidrumą versle, politikoje ir, be abejo, sporte. Tačiau neretai...

Žaidimas į vienus vartus. Ir be vartininko... nuotrauka, foto

Politika yra menas statyti oro pilis. Tuo dar kartą įsitikinau, pažvelgęs į...

Makiažas Klaipėdos podukrai, vardu Smiltynė nuotrauka, foto

Savo mintimis, pasiūlymais, džiaugsmais ir rūpesčiais galite pasidalinti tel. 49 34 35...

Gražinos skiltis: Pošventiniai emocijų tornadai nuotrauka, foto

Apklausos rezultatai: Baltarusijos prezidento rinkimus triuškinamai laimi A. Lukašenka nuotrauka, foto

Pasaulis, Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka laimi sekmadienį vykusius valstybės vadovo rinkimus, surinkęs...

Sergejus Maslobojevas apie vaikystės svajones, mokyklos laikus ir šposus nuotrauka, foto

SE, "Vaikystėje su didžiuliu susidomėjimu stebėdavau filmus apie Arnoldą Švarcenegerį ir svajodavau būti...

Koronavirusu užsikrėtęs teatro direktorius Jonas Sakalauskas: apie lankytas vietas ir jaučiamą apmaudą nuotrauka, foto

COVID-19, Penktadienio rytą Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) direktorių Joną...

Kariuomenė skuba į pagalbą šalinti pastebėtą teršalų dėmę Baltijos jūroje nuotrauka, foto

Jūra, Sekmadienį ryte gautas pranešimas iš Bendrosios pagalbos centro apie vizualiai pastebėtą teršalų...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...