2019 m. liepos 18 d. 06:05 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

„Demokratiniame“ Briuselyje demokratijos niekada nebuvo

2019-05-11, 10:40

Rolandas PAULAUSKAS

„Demokratiniame“ Briuselyje demokratijos niekada nebuvo nuotrauka, foto

ES vyriausiojo derybininko "Brexit" klausimais Mišelis Barnjė.

© EPA-Eltos nuotr.

Reklama

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) mano, kad svarbiausius postus ES turi užimti „stipriausi ir kompetentingiausi“ politikai. Tačiau nepasivargino paaiškinti, iš kur tokių politikų rasti.

Akivaizdu, kad ES viršūnėse vyksta užkulisinė kova dėl EK vyriausiojo komisaro posto, o šis procesas nė iš tolo neprimena „demokratijos“, kuria Briuselis taip mėgsta girtis.

„Rinkimai neturi virsti kompromisinių figūrų paieškomis, - vakar aiškino Prancūzijos prezidentas. - Mums reikalingi stipriausi kandidatai į postus ES vadovybėje“. E.Makronas, matyt, sąmoningai neatsakė į klausimą dėl ES vyriausiojo derybininko „Brexit“ klausimais Mišelio Barnjė (Michel Barnier) galimos kandidatūros į Europos Komisijos vadovo postą.

„Kol kas anksti kalbėti apie konkrečias figūras, priešakyje - ištisas procesas, kuriame dalyvaus 27 šalys“, - pasakojo jis.

Atsakydamas į kitą klausimą, E.Makronas konstatavo, kad pagrindinis kandidatas į EK pirmininko postą, konservatyvios Europos liaudies partijos atstovas Manfredas Vėberis (Manfred Weber) „neturi visiškos paramos“.

Be to, šią kandidatūrą kritikuoja Graikijos vyriausybės vadovas Aleksis Cipras (Alexis Tsipras).

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas užvakar po viršūnių susitikimo pareiškė, jog norėtų, kad ES lyderiai paskelbtų EK pirmininko Žano Klodo Junkerio (Jeano-Claude Juncker) įpėdinio kandidatūrą iki birželio pabaigos.

Vakar buvo nuspręsta, kad visų 28 ES šalių vadovai susitiks gegužės 28-ąją, kad pradėtų naujojo Europos Komisijos vadovo ir kitų aukščiausių Bendrijos pareigūnų skyrimo procesą, kurį jie vadina „rinkimais“.

Situaciją komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas Rolandas Paulauskas:

Pati ES projekto esmė yra antidemokratiška. Pradėkime nuo to, kad Europos Parlamento deputatai, kuriuos netrukus rinksime, neturi įstatymo iniciatyvos teisės...Visų nacionalinių parlamentų nariai turi tokią teisę, o EP nariai tik gali balsuoti „už“ arba „prieš“ tų įstatymų projektus, kuriuos pateikia jiems iš aukščiau parenkami komisarai.

Reklama

Kilkime laipteliu aukščiau: pačius komisarus paskiria kiekvienos ES narės valdžia, o tų šalių visuomenės neturi absoliučiai jokios įtakos jų paskyrimui, be to, atšaukti jų taip pat negali...

Kitaip sakant, tai lygiai taip pat yra nedemokratinė procedūra. Toliau - nuo kiekvienos valstybės paskirti komisarai iš principo negali atstovauti tai šaliai, kuri juos paskyrė. Principinė nuostata yra tokia, kad jie turi dirbti tik ES projekto labui.

Ir, pagaliau, tas pirmasis asmuo, EK pirmininkas, yra lygiai taip pat nedemokratiškai „išrenkamas“ viduje, „tarp savų“, kur vyksta įvairūs užkulisiniai žaidimai, o tuose žaidimuose Europos visuomenė negali dalyvauti ir „pirmojo asmens“ paskyrimui neturi jokios įtakos.

Mes nežinome jokių kriterijų, pagal kuriuos juos kažkas paskiria, nes jie skiriami Europos visuomenei neaiškinamais pagrindais, mes tiesiog šitame procese nedalyvaujame.

Prisiminkime kad ir tokį buvusį EK vadovą Žozė Manuelį Barozą, kuris buvo atviras maoistas - nesuvokiama, kaip tokias biografijas turintys žmonės tampa Europos vadovais. Aš jau nekalbu apie poną Junkerį, kuris nuolat visur slankioja šlitinėdamas... Bet štai jis, nežinia kokioje būklėje, yra prasitaręs apie „kelių greičių“ Europą. Todėl pakilkime dar kiek aukščiau.

ES pergyvena rimčiausią krizę savo istorijoje ir pirmiausia tai pasireiškia ekonomikoje. Štai iš Vokietijos ir Prancūzijos vyriausybių pusės sklinda tekstai, kad vyriausybė turi remti privatų verslą... Kitaip sakant, tai yra nuostata, kuri prieštarauja bazinei ES ekonominei koncepcijai - ES draudžia remti įmones, net ir valstybines.

O dabar prisiminkime Gdansko laivų statyklos istoriją. Ši įmonė savo laiku turėjo užsakymą statyti laivus, bet neturėjo apyvartinių lėšų. Lenkijos vyriausybė suteikė kreditą ir Briuselis išreikalavo, kad tas kreditas būtų grąžintas, o Gdansko laivų statykla iki šiol neveikia...

Ir štai dabar Vokietija su Prancūzija sako, kad tokių nuostatų nesilaikys. Kodėl? O todėl, kad jie pralaimės konkurencinę kovą tiek Kinijai, kuri remia savo verslą, tiek JAV, kuri daro tą patį. Taigi, matome principinį interesų susikirtimą tarp Briuselio ir vedančios ES ekonomikos - Vokietijos.

Nei Briuselio komisarai, nei naujasis jų vadas nėra pajėgūs išspręsti šito konflikto, nes vokiečiai tikrai neaukos savo interesų dėl kažkokių veikėjų iliuzijų... Todėl ES arba turi keistis iš esmės, arba ji subyrės kaip dūžtantis stiklas.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

"Negali susitaikyti, kad laikui bėgant žmogus gražėja dvasiškai, o fiziškai - kaip...

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Praėjo labai nemažai laiko, kol lietuviai suprato, kad saugos diržai ir vaikiškos...

Iki tragedijos tik žingsnis nuotrauka, foto

Pats vasaros įkarštis. Žmonės keliauja. Kuršių mariomis nesustodami pirmyn atgal zuja keltai...

Ministre, tiesiog perkelkite į Smiltynę nuotrauka, foto

Kas yra valstybė? Uždavus šį klausimą, gatvėje išgirsime daugybę variantų - tai...

Kartą per metus giedi himną, vadinasi, esi lietuvis? nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Kriminalai, Paskelbta prieš 9 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...