2021 m. sausio 17 d. 15:39 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Beprasmis menas

(1)

2019-04-17, 17:13

Vytautas VALEVIČIUS

Beprasmis menas nuotrauka, foto

© V. Valevičiaus feisbuko draugų nuotrauka

Reklama

Rodydamas vienos parodos nuotraukas savo internetiniame puslapyje, parašiau, kad tai - beprasmybių rinkinys. Dailininkė pareiškė, kad ji turi kitą nuomonę.

Tapo svarbu ne ginčytis, bet rasti tiesą, bent jau tam kartui.

Nebūdamas autoritetu savo kieme, pasiremsiu daugeliui lietuvių girdėtu asmeniu – Algirdu Juliumi Greimu. Jis netgi tokį straipsnį parašė: “Apie prasmę“. Štai ilgoka citata: „To keblaus prasmės klausimo galima laikinai išvengti laikinai pakeitus pačią problematiką. Paveikslas, eilėraštis tėra tik pretekstai, jie turi ti tą artas prasmes, kurias jiems priskiriame. Ir štai tas mes, paverstas aukščiausia prasmės instancija, reguliuoja pasaulio suvokimo filtrą, kuris atrenka ir tvarko epistemas, slypinčias konkrečiuose objektuose – paveiksluose, eilėraščiuose, pasakojimuose – raiškos sąraizgų rezultatuose. Operacija pavyko, prasmė pašalinta iš reiškiančių objektų, laimi reliatyvizmas: prasmės jau nebėra objektuose, galimos visos prasmės“.

Ironiška mintis, atskleidžianti proto reikmes. Nors apie komiškumą daug prirašyta, vis tik noriu paryškinti vieną kitą mintį. Ironija – savo sugebėjimų parodymas. Kvailokas žmogus retai supranta ne tik humorą, bet ir saviironiją. Pastaroji - aukščiausia komiškumo forma, avatara.

Atėjus į šiuolaikinio meno parodą, dažnai kyla įspūdis, kad radosi nedidelė kasta, kuri bendrauja tarpusavyje ir keičiasi kūriniais. Nesvarbu, ar tai performansas, piešiniai, dar „kažkas“. Todėl racionaliam žmogui vis norisi sužinoti, kas gi yra tas dalykas, kuriuo tie keisti žmonės žavisi?

Prieš imdamiesi bendro apmąstymo, turime susitarti dėl terminų vartojimo. Vienas iš svarbiausių šio teksto terminų yra „prasmė“ ir reikšmė, todėl jas reikėtų aptarti detaliau, kad nekiltų painiavos ir nesusipratimų. Pasiimsiu pagalbon vieną straipsnį ir dar vieną autorių. Analitinės filosofijos tėvas Gottlobas Fregė įvedė skirtį tarp Sinn (prasmės) ir Bedeutung (reišmės) ("Über Sinn und Bedeutung"). Populiariai šnekant, žodis turi reikšmę ir prasmę, kurios skiriasi.

Reklama

Taigi, „prasmė – tai daikto matymo ir suvokimo būdas, pasakantis, kaip daiktas duotas man: kaip aš jį suvokiu ir kaip jį suvokia mano kalbinė bendrija. Tas pats daiktas man gali būti duotas keliais skirtingais būdais, t. y., turėti kelias, keliolika ar dar daugiau skirtingų prasmių. O tai, ką nurodo šios prasmės, yra nuorodos dalykas, arba referentas.

Prasmės gali būti intersubjektyvios, suprantamos visai kalbinei bendrijai, arba subjektyvios, suprantamos tik vienam patiriančiam subjektui, o nuoroda į daiktą visada objektyvi. Kaip jau sakyta, nuoroda nurodo daiktą, o prasmė nurodo tai, kaip aš tą daiktą suvokiu arba kaip jį suvokia mano kalbinė bendrija. Tad prasmė visada yra perteklinė, ji apgaubia nuorodą mano kalbinės bendrijos vaizdiniais ir mintimis, jeigu kalbame apie intersubjektyvią prasmę, arba tik vienam subjektui suprantama intuicija, jei kalbame apie subjektyvią prasmę.

Pats nurodomas daiktas turi begalinį potencialą sukelti naujų prasmių. Naujos prasmės nutinka kaip nuorodos pasirodymo įvykis, kuris į prasmių kontekstą įneša radikalų prasmės naujumą. Tad kalbėdami apie atrastą prasmę kalbame apie tai, kaip man arba mano kalbinei bendrijai yra duotas daiktas (nuoroda, referentas), kuris, netikėtai į jį pažvelgus, blyksteli ir nusimeta senas prasmes lyg medis senus lapus rudenį, papūtus vėjui, ir nušvinta bei pasirodo naujomis atrastomis prasmėmis. Šis pasirodymas ir yra įvykis. Kalbėdami apie pa(si)darytą prasmę kalbame apie tai, kaip man arba mums jau iš anksto duotos pasaulio prasmės perkuriamos, performuojamos, perdaromos, t. y. kaip transformuojama imanencija.

Atrasta prasmė visada duodama įvykio, o pa(si)daryta prasmė duodama įprastybės arba jos perkūrimo. Kai prasmės pasensta, praranda ypatingą prasmę mums, kalbinės bendrijos nariams, išsisklaido lyg lapai, papūsti vėjo, pro juos naujai įvykiu blyksteli pats daiktas (nuoroda, referentas), kad vėl apaugtų naujomis prasmėmis ir jos būtų įtrauktos į kalbinės bendrijos vartoseną“. http://www.satenai.lt/2018/07/20/ivykis-ir-iprastybe/

Taip, filosofai labiau mėgsta žodžius nei daiktus, kitaip jie primintų Dž. Svifto herojus, kurie stengėsi „bendrauti“ daiktais, kad išvengti dviprasmybių. O mes pabandykim mūsų pasiektas žinias pritaikyti menui, teisingiau „meno kūriniui“. Jis taip pat turi savo reikšmę ir prasmę. Teisingiau, gali turėti, o gali ir neturėti. Kaip ir žodis, jis gali būti beprasmis, gali būti bereikšmis.

Tiesa, gali būti ir labai prasmingas, tačiau ir bereikšmis. Sulaužyta kėdė, net parodų salėje, valytojos bus suvokiama kaip beprasmė figūra. Kaip beprasmiškas daiktas. Reikšmingu jis tampa autoriui, jo kolegoms ir kritikams. Tai tampa akivaizdu, kai susiduriame su šiuolaikiniu menu, meno kūrinais. Prasmės nebuvimas čia yra esminiu požymiu. Daug galima ginčytis, kas gi yra tikras dalykas, o kas tariamas, tačiau atsakymo receptas jau žinomas. „Laikas parodys“. Meno kūriniu galima mąstyti tai, kas turi išliekamąją vertę. Tam reikia būti reikšmingu ne tiek dabar, kiek ateityje.

Reklama

Turiu dar kartą pacituoti mūsų genialų lietuvį A.J Greimą: „Taigi reikšmė [la signification] yra tik vieno kalbos lygmens į kitą, vienos kalbos į kitą transponavimas, o prasmė [le sens] yra tik štai tokia perkodavimo galimybė“( A. J. Greimas, Du sens , Editions du Seuil, 1970, p. 12–13. „Apie prasmę“, Semiotika. Darbų rinktinė , vertė R. Pavilionis, vertimas šiek tiek pakeistas).

Sunku numatyti ateitį, tačiau mes ugdome tą galimybę. Kasdien einame gatve, važiuojame autobusu, perkame daiktus. Ir visa tai neįmanoma be ateities numatymo. Treniruojamės ir gana dėkingai. O tie, kurie nesugeba, gauna visuomenės paramą kaip socialiniai ligoniai. Todėl tikras meno kritikas gali numatyti paveikslo, skulptūros, simfonijos galimybes išlikti.

Tai ypač sunku dabar, kai pasiūla meno rinkoje yra didžiulė ir perteklinė. Tenka rasti savus kriterijus ir jų laikytis. Kaip sako mano draugas apie dailininkus – „Jis moka piešti“.

Gal tai geras kriterijus?

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-04-17   22:35

IP: 78.61.175.225

Amen ! Jūsų straipsnis tai švyturys nesibaigiančių diskusijų apie amžinasias vertybes audringame vandenyne. Ačiū už tiesos kranto šviesas .

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus, susipažinęs su "Vakarų ekspreso" dienraščio savaitės...

Arvydas Vaitkus: "Turgaus negalima lyginti su prekybos centrais" nuotrauka, foto

Seimo narys, konservatorius Emanuelis Zingeris įregistravo rezoliucijos projektą, kuriame dar...

Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu nuotrauka, foto

1988 m. spalio 20 d. Klaipėdoje, ant Muzikinio teatro bokšto buvo iškelta...

Teisutis Matulevičius: Liūdna vėliavos diena be vėliavos nuotrauka, foto

Į pasakišką praeitį nukeliančios Lietuvos dvarų legendos nuotrauka, foto

SE, Tamsūs žiemos vakarai, kupini jaukumo ir šventiškos nuotaikos, - puikus metas sekti...

Kaip išlikti pozityviam ir sveikam? nuotrauka, foto

SE, Daugelis iš mūsų nori gyventi sveikai, ilgai ir kokybiškai, tačiau dažnai nežino,...

Pirmieji draudimai rūkyti didmiesčių daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį nuotrauka, foto

Lietuva, Pirmieji draudimai rūkyti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos daugiabučių balkonuose įsigalios vasarį,...

Orientavimosi treneris Ričardas Tėvelis: "Miške jaučiuosi lyg žvėriukas" nuotrauka, foto

SE, "Neapsakomas jausmas dienas leisti miške, susilieti su gamta, tuomet jaučiuosi lyg žvėriukas....

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...