2019 m. liepos 15 d. 22:57 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Ar tokia jau bloga Lietuva?

(1)

2019-07-08, 16:44

Vytautas VALEVIČIUS

Ar tokia jau bloga Lietuva? nuotrauka, foto

© „Fotolia" asociatyvi nuotr.

Senoliai ir kai kurie verslininkai dažnokai peikia Lietuvos gydymo sistemą. O kai kurie politikai nesikuklina to kartoti spaudos puslapiuose, nors patys padarė viską, kad ją nustekentų.

Mėgstama sakyti, jog tiesa yra kažkur per vidurį, tačiau žmogaus viduryje yra bamba. Mūsų, t.y., Lietuvos, gydymo sistema labai lėtai eina ten, kur ir reikėtų eiti, nekartodama visų europinių klaidų.

Pradėsiu nuo į akis krentančių dalykų, kuriuos radau mūsų Lietuvos medikų sąjūdžio svarstymuose.

1. Mažinamas lovų skaičius ligoninėse, nes pas mus jų per daug. Auditorių išvados: „Lietuvoje yra vienas didžiausių ES ligoninių lovų skaičius: 608 stacionaro lovos 100 tūkst. gyventojų, ES vidurkis – 418. Ligoninėse lietuviai gydomi dažniau nei kitų ES valstybių gyventojai.“ Viršijam ES vidurkį.

O aš perskaitau Anglijos laikraštį, išėjusį šių metų birželį ir matau: „Karas palatose. Britai praleidžia ligą koridoriuose ir ant ekstrinių lovų, skirtų epidemijoms. Bemažindami lovų skaičių, priėjo prie to, kad jų trūksta ir ne epidemijų metu. Plačiau apie temą: https://www.thesun.co.uk/news/9349854/nhs-beds-crisis-patients-hospital-corridors-summer/  Išvada gana paprasta: anglai nežiūri į vidurkius, o į poreikį ir jo tenkinimą. Mėtymasis skaičiais gydymo nepagerina.

2. Pas mus per daug gydytojų. Tas pat medikų sąjūdis teigia, kad Lietuvoje yra 4,3 gydytojai 1000 gyventojų, kai ES - 3,6. Aišku, galima lygiuoti kad ir į Bulgariją, tik prisiminkite, kokie ten atlyginimai. Aš pažiūrėsiu į Angliją ir JAV. Pirma schema parodo netolygų gydytojų pasiskirstymą ne tik pas mus, bet ir „tobuloje“ šalyje. Atkreipiu dėmesį ir į gydytojų skaičių, kuris vos ne dvigubai didesnis, nei Lietuvoje:

Jungtinėse Amerikos Valstijose 2015 metai buvo 1,1 mln. gydytojų. https://www.statista.com/topics/1244/physicians/  Gyventojų - maždaug 320 milijonų. Jei paskaičiuosime, gausime vieną gydytoją 300 gyventojų. Primenu, kad Lietuvoje yra 4,3 gydytojo 1000 gyventojų.  Tai daug ar mažai?

3. Dar vienas svarbus dalykas – galimybė susitikti su gydytoju, patekti pas jį į priėmimą, pabendrauti su juo. Ką turim gera, kas dar blogai? Pateikiu vieną, gana suprastintą, infografiką. Jame konsultacijų laikas ir išlaidos vienam gyventojui. Dėl pinigų lyg ir aišku, o bendravimas su gydytoju yra vienas neblogų rodiklių.

Irving G, Neves AL, Dambha-Miller H, et al International variations in primary care physician consultation time: a systematic review of 67 countries BMJ Open 2017;7:e017902. doi: 10.1136/bmjopen-2017-017902

Straipsnio išvada įdomi: „Rezultatai: Iš 111 publikacijų buvo atrinkti šimtas septyniasdešimt devyni tyrimai, 28 570 712 konsultacijų 67 šalyse. Vidutinė konsultacijų trukmė visame pasaulyje skyrėsi nuo 48 sekundžių Bangladeše iki 22,5 min Švedijoje. Mes nustatėme, kad 18 šalių, atstovaujančių apie 50 proc. pasaulio gyventojų, su savo pirminės sveikatos priežiūros gydytojais praleidžia 5 min. ar mažiau. Mes taip pat nustatėme reikšmingus ryšius tarp konsultacijų trukmės ir sveikatos priežiūros išlaidų vienam gyventojui, priėmimo į ligoninę ambulatoriškai jautriomis sąlygomis, pavyzdžiui, sergant diabetu, pasitenkinimu esant sudėtingai pirminės sveikatos priežiūros gydytojo konsultacijai, gydytojo efektyvumu ir gydytojo darbu.“

Dar gražesnis yra kanadietiškas paveikslėlis, teigiantis kad penktadalis iš jų laukia vizito pas šeimos gydytoją 7 ar daugiau dienų.

Nauja Prancūzijos sveikatos ministerijos statistikos departamento ataskaita parodė, kad laukimo laikas pas gydytoją Prancūzijoje gali svyruoti nuo 6 iki 80 dienų. Vidutinė dantų gydytojo laukimo trukmė yra vienas mėnuo, o pas ginekologą - šešios savaitės. Visiems, kurie turi širdies problemų, gali tekti laukti iki 50 dienų, kad pamatytumėte kardiologą, du mėnesius - dermatologą ir iki 80 dienų - oftalmologą.  https://www.thelocal.fr/20181009/what-are-the-average-waiting-times-to-see-doctors-in-france  

Apklausa rodo, kad pacientai Anglijoje laukia vidutiniškai dvi savaites, kad galėtų pamatyti GP (bendrosios praktikos gydytoją) – tai yra trijų dienų padidėjimas nuo 2015 m. https://www.telegraph.co.uk/news/2018/08/08/patients-may-walk-away-nhs-long-gp-waits-britains-leading-family/  Net oficiali nuostata yra ta, kad pacientas neturėtų laukti gydytojo ilgiau, nei 18 savaičių, jei nėra poreikio būtinajai pagalbai. https://researchbriefings.files.parliament.uk/.../CBP.../CBP-7171.pdf

4. Pinigai. Mūsų jaunieji medikai skundžiasi, kad Lietuvos sveikatos sistema finansuojama menkai. Tik 6,5 % šalies BVP. Esu ne kartą aprašęs šalis, kurios skiria gerokai daugiau pinigų, bet nesukuria geriausių gydymo sąlygų. Todėl pateiksiu tik vieną pasaulinės agentūros „Bloomberg“ reitingavimą. Ne pinigų, bet efektyvumo. Taigi, iš 56 pasaulio šalių sąrašo efektyvumas skirstėsi taip:

1.         Hong Kongas

2.         Singapūras

3.         Ispanija

4.         Italija

5.         Šiaurės Korėja

6.         Izraelis

7.         Japonija

8.         Australija

9.         Taivanas

10.       Jungtiniai Arabų Emyratai

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-09-19/u-s-near-bottom-of-health-index-hong-kong-and-singapore-at-top

Noriu pabrėžti, kad toks sąrašas nesutampa su daugiausiai skiriamų pinigų kiekiu. Ir tokį nesunkiai galima rasti, bet iš esmės svarbu suvokti, jog tik skiriant pinigus gerovės neužtikrinsi. Brangiausia sveikatos ir gydymo sistema yra JAV, tačiau pasauliniuose reitinguose ji visuomet žemiau pirmojo dešimtuko.

Taigi, pastabų bet kuriai veikiančiai sistemai galima teikti neribotai. Iš Europos, mūsų pačių auditorių ar jaunųjų medikų. Aš negaliu duoti patarimų jau vien dėl to, kad siūlymai turi būti įgyvendami siūlytojo, kitaip jie yra tik tuščias oro drebinimas. Galima pažvelgti, kur „nuklysta“ kiti ir stengtis būti pasaulio bendro srauto kryptyje. Galiu priminti tik kelias pagrindines – medicinos kompiuterizacija ir robotizacija, gydymo personalizuotas holizmas ir sveika gyvensena.

Kaip tik pastaroji palaipsniui mažina susirgimų skaičių ir žmonijos išteklius panaudoja tikslingiau. Ligų gydymas reikalauja daug žmonių, pastatų, medžiagų, įrangos. Kainuoja daug. Padidinus sveikų žmonių skaičių, pavyks ne tik pailginti žmogaus gyvenimo trukmę, bet ir sumažinti bereikalingais tapsiančius darbus. Tiesa, nereikia manyti, kad tai jau pripažinta tiesa. Iš sveikos gyvensenos propaguotojų tyčiojamasi ne tik Lietuvoje. Bet laikas eina, ir resursai, sveiko gyvenimo mokymui ir įgūdžių formavimui ir palaikymui vis augs. Pigiau gyventi sveikai, nei sirgti brangiai. 

Vytautas VALEVIČIUS

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Povilas

2019-07-11   10:10

IP: 82.135.193.244

Geras straipsnis.
Daug pavyzdžių, daug klausimų. O ką daryti?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Susilietęs su tolimos Australijos praeitimi (kai ką čia filmuojame) būdamas Klaipėdos patriotas,...

Kokia Skulptūrų parko ateitis? nuotrauka, foto

"Negali susitaikyti, kad laikui bėgant žmogus gražėja dvasiškai, o fiziškai - kaip...

Mentalitetų skirtumai nuotrauka, foto

Praėjo labai nemažai laiko, kol lietuviai suprato, kad saugos diržai ir vaikiškos...

Iki tragedijos tik žingsnis nuotrauka, foto

Pats vasaros įkarštis. Žmonės keliauja. Kuršių mariomis nesustodami pirmyn atgal zuja keltai...

Ministre, tiesiog perkelkite į Smiltynę nuotrauka, foto

„Atlantas“ nusileido ir „Gornik“ ekipai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Atlanto“ futbolininkai Lenkijoje sužaidė dar vienerias kontrolinės rungtynes. Zabžės miesto stadione...

Mieste pamatytas paukštis pradžiugino ne visus nuotrauka, foto

Klaipėda, Pačiame uostamiesčio centre - miestiečius stebinantis paukštis. Paklydėlį įamžinusios klaipėdietės nuotraukomis...

Šeimos pramoga Klaipėdoje apkarto: išėjo pašiurpę nuotrauka, foto

Gyvūnai, Šeimos apsilankymas Klaipėdos zoologijos sode, kuris turėjo būti pramoga, apkarto iškart po...

„Valstiečiai“ pasitiki Ramūnu Karbauskiu nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) taryba pareiškė pasitikėjimą partijos pirmininku Ramūnu...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...