2021 m. sausio 16 d. 02:56 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

Ar pagedo pasaulis?

(6)

2020-07-04, 10:56

Vytautas VALEVIČIUS

Ar pagedo pasaulis? nuotrauka, foto

Reklama

Kiek daug žmonių, kiek daug nuomonių. „Pasaulis ritasi bedugnėn“, „Virusas užbaigs civilizaciją“, „Prasidėjo žmonijos degradacija“ - tokių šūkių rasime visame pasaulyje. Isterija, deja, daugiau apima socialinius tinklus, nei spaudą, nors ir ji „šildosi“ skandalų spinduliuose.

Ar tikrai yra taip blogai? Gal pasaulis vis gerėja? Reikia ramiai, ne isteriškai, pažvelgti į faktus, apmąstyti ir daryti išvadas. Isteriški šūksniai net turguje nepadeda, gal tik paskiri politikieriai tuo remiasi, bet ateitis bus - su šūksniais ar be jų. Ateis.

Mums dažnai atrodo keista tai, kas ne kartą jau buvo. Sakykim, paminklų griūtis JAV. Lietuva. Latvija, Estija jau perėjo šį etapą. Pasikeitė vertybės, pasikeitė ir paminklai. Bene anksčiausiai tokius darbus darė senovės Egipto faraonai ir faraonės. Jie irgi stengėsi ištrinti iš istorijos jiems netikusius valdovus. Taigi, nieko nauja. Paminklai krito, istorija tęsėsi.

Daugeliui svarstytojų užkliuvo ekonomikos raida, nes epidemija atskleidė aibę esamos sistemos trūkumų. Galiu nesunkiai patvirtinti, jog pasaulyje jau įvyko nauja revoliucija. Didžiųjų pramonės gigantų laikai pamažu eina į praeitį. Tiesa, ne iš karto. Palaipsniui bus pereinama prie gamybos arčiau žmonių, pagal jų poreikius. Kaip tai atrodys konkrečiai dar neaišku, bet kryptis jau pastebima. Ar tai naujiena? Vargu. Ne pirmoji ir ne paskutinė pramonės revoliucija. Aišku, kad iš gamyklinės visuomenės palaipsniui pereinama prie paslaugų visuomenės. Čia reikėtų stabtelėti ir plačiai atskleisti šią temą. Bet gal kitą kartą.

Pasaulio demokratijos sistema susiduria su (ne)išsprendžiamais sunkumais. Kai kas teigia, kad artėja socializmo epocha, kiti sako, kad bus anarchija. Priminsiu, kad pastaroji yra tokia visuomeninė santvarka, kuri remiasi savivaldos principais, be valdžios ir be hierarchijos. Taip sako jie patys. Anarchistiniai visuomeniniai santykiai yra grindžiami pagalba vienas kitam, tiesiogine demokratija ir atstovavimu per laisvai išrinktas tarybas, t.y.,  bevaldyste, kai visa valdžia priklauso žmonėms, o ne atstovams. Kiek čia tiesos, kiek idealizmo, nesiimsiu tvirtinti.

Bene didžiausia dabarties demokratijos yda yra jos politikų atviras parsidavėliškumas. Jie žada viską, kad tik įgytų valdžią. Po to arba nieko nedaro, arba bando išsaugoti savo valdžią įvairiausiomis klastotėmis. Tam pasitarnauja įvairūs referendumai, rinkimų rezultatų pakeitimai, priešingų politikų bei politinių jėgų ribojimai ar net jų izoliavimas kalėjimuose ir t. t. Tiesa, demokratiją dar prieš kelis tūkstančius metų kritikavo Aristotelis, būtent dėl to, kad valdo ne tie, kurie sugeba, o tie, kurie išrinkti. Galiu pastebėti, jog prezidentų mokyklos Lietuvoje ar kaimynystėje irgi nėra.

Reklama

Politikos ydos yra labai senos. Priminsiu tik du žmones, kurie jas atstovauja – Makiaveli (Nikolas Makiavelis) it Taleiranas ( Šarlis Morisas de Taleiranas). Štai dvi citatos: „... kas valdovu tampa per liaudies malonę, tas turi išsaugoti jos palankumą; tai ne taip jau sunku, nes liaudis trokšta tiktai nebūti engiama.“

O antrasis sakė: „Ten eina mano tauta. Aš turiu sekti paskui. Aš esu jos vedlys.“

Taigi, vėl nedidelės naujienos apie politikų tikslus ir priemones. Tačiau kodėl tai pasidarė aktualu ir reikšminga?

Priežasčių daug, paminėsiu tik kelias.

Pirmoji – moralinių reikalavimų politikams kitimas (griežtumas).

Antroji – žinių sklidimo greitis, piliečių aktyvumas. Moraliniai reikalavimai politikams anksčiau beveik nebuvo taikomi, jie būdavo idealizuojami. Skaidrioje visuomenėje išryškėjo jų trūkumai, jie tapo panašūs į žmones. Todėl masės „susilygino“ su jais, nustojo juos gerbti vien už jų vietą struktūrose.

Reklama

Kita šio proceso dalis – pilietiškumo augimas. Jis reiškiasi reikalavimų politikai, pažadų vykdymui, griežtinimu. Anksčiau užtekdavo pažadėti, ir daugelis nusiramindavo. Dabar randasi nuolatinė piliečių kontrolė, nuo kurios sunkiau išsisukti. Politika vis labiau realiai įtraukia mases. Jos reikalauja savo valdžios dalies. Čia ir dabar. Nepasitenkinimas išreiškiamas protestu arba maištu. Tai rodo senos sistemos ribotumą ir poreikį ją keisti arba bent tobulinti. Beje, tai irgi buvo ankstesniuose istorijos etapuose.

Pandemija atskleidė dar vieną tiesą. Sveikatos sauga nėra gydymas. Karantinas yra sveikatos saugojimas, jis nereikalauja gydymo, tik visai kitų priemonių. Jis gerokai pigesnis už daugelį vaistų ar procedūrų ir labiau efektyvus visų sveikatai.

Jeigu iki šiol absoliuti pinigų dalis buvo nukreipiama vaistams ir gydytojams, teks keisti ir patį sveikatos supratimą bei resursų skirstymą. Neaiškinsiu visos sistemos trūkumų ir ateities bruožų, tik pasakysiu, jog tampa akivaizdu, kad prevencija yra ne mažiau svarbi, nei vėlesnis gydymas. Kiekvienas yra visuomenės sveikatos dalis. Ne tek gydytojai ar jiems prilyginti - kiekvienas.

Didieji riksmai apie pasaulio blogėjimą pagrįsti emocijomis, dažnai be rimtos priežasties. Pasaulio ateitį galima suvokti tik mąstant. Gal todėl ateityje prireiks protingesnių žmonių. Ir piliečių.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-07-31   10:15

IP: 78.61.175.225

Faraonas keitė Faraoną , bet naujasis valdovas negriaudavo savo pirmtakų piramidžių , todėl mes dabar galime skaityti civilizacijos istoriją smėlio dykumose .
Skaitome ir mokomės : keičiasi valdžios , virsta ir paminklai. Lieka tik jų postamentai – patogūs suoleliai turistams prisėsti .
Kaip jūs puikiai išsireiškėte - Pasaulio ateitį galima suvokti tik mąstant.

Karolis

2020-07-18   23:00

IP: 172.69.190.76

Tik nereikia mūsų gąsdinti. Ačiū autoriui

jonas P.

2020-07-16   22:42

IP: 172.69.190.76

Labai geras straipsnis

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Dar praėjusių metų rugsėjį Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos posėdyje buvo pritarta iniciatyvai...

Saulius Budinas: Kam rūpi senjorai Klaipėdoje? nuotrauka, foto

Mokykloje, šeimoje ir Seime mus mokė sakyti tik tiesą ir nemeluoti! Kiti...

Ir Seimo pirmininkui A. Paulauskui turėtų būti suteiktas valstybės vadovo statusas nuotrauka, foto

Klaipėdietė Seimo narė Ligita Girskienė, dar praėjusių metų gruodžio 22 d., pasinaudojusi...

Ligita Girskienė „Senojo turgaus“ klausimą iškėlė visai Lietuvai nuotrauka, foto

Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus, susipažinęs su "Vakarų ekspreso" dienraščio savaitės...

Arvydas Vaitkus: "Turgaus negalima lyginti su prekybos centrais" nuotrauka, foto

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...