2020 m. lapkričio 27 d. 10:50 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Nuomonės  >  Nuomonės

Nuomonės

7. Smetonizmas ir Lietuvos „Liga mirčiai“

(12)

2020-02-27, 15:18

Arvydas JUOZAITIS

7. Smetonizmas ir Lietuvos „Liga mirčiai“ nuotrauka, foto

Reklama

1938, 1939 ir 1940 metais užgriuvęs likimas buvo negailestingas — valstybės neliko. „Kas kaltas?!“ — sušuko palikę valstybę. Ir patys atsakė: „Tik ne mes“. Po kurio laiko daugelis pareikalavo istorijos teismo ir žinojo, ką teis. Nelaimingieji tylomis klausė: „O ką darysite su nekaltais?“

"Nekalti tik tie, kurie teis! " - atsiliepė Pupų Dėdė, seniai virtęs Horacijum Drapaku. Jis dar pasakė: "Kas čia buvo per valstybė, kuri išnyko per dieną? Mano kontoros neuždarysi per dvi dienas, o čia - valstybę?! Ak, baudžiauninkėliai!" Poetas pavirkavo: "Vienas kraujo lašas būt tave nuplovęs/ O varge jo vieno tu pasigedai…" Bet ir tas buvo iš "nekaltųjų" -- taip pat pabėgęs.

Tarp dviejų pasaulinių karų Europoje smuko, menkėjo bendruomenės sąžinė. Pirmasis karas buvo ir pirmasis Europos savižudybės bandymas. Kūną pavyko reanimuoti, bet siela labai sumenkėjo.

O kai menkėja siela, fiziologijos daugėja, auga godumas - kaip ant mielių. Ir Antrąjį karą sugebėjo sukelti ta pati generolų ir politikų karta — nors atrodė, kad ji vos gyva išsikapstė iš pirmojo antkapinės plytos.

Įvyko ir šis tas itin gero — išnyko trys imperijos. Liko tik didžioji Britanija, kurios egzistavimą garantavo pasaulinis angliškai kalbančių valstybių voratinklis.

Europoje visuomet buvo ankšta, net imperijoms, bet ši griūtis atskleidė, kad bus dar anksčiau. Vienoms tautoms pavyko susikurti savas valstybes, kitoms ne.

Reklama

Lietuvai pavyko.

Kokioje stadijoje atsidūrė civilizacija? Nauji didmiesčiai negimė, bet esantys sparčiai augo, žadindami naujas ligas, nusikaltimus, deprasijų bangas. Atsirado „prarastoji karta“, kuri, nežinia kodėl buvo prarastoji.

Prarastais turėjo jaustis pasiturinčių europiečių masė, kuri ėmė diktuoti madas? Juokas. Tad gimė psichonalizė, kuri sparčiai išstūmė religiją ir bažnyčią. Kunigus ėmė keisti žurnalistai ir neurozių meistrai, kurių karalius Zygmundas Froidas tapo reikšmingesnis už pasitraukusius monarchus ir popiežių.

Tuo tarpu politikų dievaičiu tapo Frydrichas Nyčė - galios ir valdžios genijus.

„Bet visa tai negalėjo paliesti Kauno, - pabraukė rašeiva ir padėjo daugtaškį, — Lietuva ne Italija ir ne Vokietija, čia net uzurpatorius Smetona nesižavėjo Nyče, jam pakako karininkijos ir bažnyčios pagalbos.

Net 1926 metų perversmas gyventojų daugumos nejaudino. O ką sakyti apie Froidą? Nė rašytojams jis nerūpėjo… - rašeiva šyptelėjo. - Nebent Mirusiųjų karalijos įgaliotajam ministrui Juozapui Albinui Herbačiauskui. Et, valstiečių vakai, ką kalbėti. Normalių dekadentų Kaune nebuvo“.

Reklama

Rašeiva užvertė sąsiuvinį. Jo nedomino valdžios-galios kultas. Laikinoji įsigyveno į uždarą politiką, prezidentas Smetona į jokius užsienius nevažiavo, jokie prezidentai, išskyrus latvį kolegą, jo nelankė. Kaunas nebuvo didmiestis.

Bet… Bet! „Mažuoju Paryžiumi“ tapti jis geidė. Toks buvo kultūros ir komunikacijos poreikis, toks buvo "Kauno modernas". To iš dalies ir pasiekė geriausias Laikinosios burmistras Jonas Vileišis.

Bet darė paklusni valdininkija, svajojanti apie „mažąjį Paryžių“? Dirbo nepersidirbdama, vis daugiau naudojosi europietiškais patogumais, madomis ir pramogomis. Ponų damos lankė kinematografą, mėgo salonus ir balius, ir teatrą. Taip maitinosi „smetonizmas“. O vis labiau šiaudiniu tampantis Antanas Smetona daugumą tenkino...

Prezidentas valdė nebevaldydamas, nes valdė „smetonizmas“. Valdžios atrofija tiek nuvaldė šalį, kad 1938 metais suburtas valdiškas "Seimas" vėl išrinko "tautos vadu" ... tą patį.

Ir viskas baigėsi "smetonizmo" visiška atrofija - jis nebeįstengė pasipriešinti nė vienam iš trijų Lietuvos valstybei pateiktų ultimatumų — nei Lenkijos (1938 m.), nei Hitlerio Vokietijos (1939 m.), nei Stalino Rusijos (1940 m.).

"Liga mirčiai" buvo apėmusi net savigarbą - "smetonizmas" šventė pergalę. Šviesuolius seniai kankina likimo klausimas: kada iš tikrųjų „smetonizmas“ pradėjo ėsti Lietuvą? Kada jis persmelkė ne tik valdžios kaulus, bet ir Laikinąją, vadinasi, ir tautą? Ar jau išsyk po 1926 metų?

Reklama

Ar po 1934 metų, kai Augustinui Voldemarui nepavyko nuversti savo buvusio bendražygio? Kada galutinai prasimušė "ligos mirčiai" simpotomai?

Valdžios aparatas buvo labai gerai apmokomas ir neįprastai privilegijuotas. Ministerijose ir departamentuose darbas trukdavo tik iki pietų. Privilegijos ir „smetonizmas“ lengvai suvaržė visą politinį gyvenimą. ("Kaip tai panašu į nūdieną, 2020 metus!" - vyptelėjo rašeiva).

Tiesa, kol krašto ūkį ir finansus realiai valdė prezidento svainis, sumanusis ministeris pirmininkas Jonas Tūbelis, „tautos vado“ įvaizdis buvo "su bėda"; tačiau Tūbeliui 1938 metais atsistatydinus, Smetona liko... nuogas karalius.

Gatvių štukorius ir dainorius Pupų Dėdė būtų galėjęs papasakoti, kaip smunka "vadas"; jis būtų prisukęs kantičkų apie „smetonizmą“ — bet kur ten! Policija turėjo teisę ir pareigą nutildyti kiekvieną, kuris viešai smerkia ar net pajuokia Antaną Smetoną.

Cenzūra veikė puikiai, jos uoslė buvo kaip caro "ochrankos". Ir nors daugelis šviesuolių jau matė, kad į prezidentūros balkoną išeina ne prezidentas, o Pupų Dėdė, jie nieko negalėjo padaryti.

O tada atėjo pagalba, kaip sakė išminčius: "Pastumk krentantį". Po dviejų ultimatumų - paskutinis, trečias.Stalinas Lietuvai "atgavo" Vilnių, ir spąstai užsišovė. Tik tada pasigirdo gailus Pupų Dėdės falcetas: "Vilnius mūsų, o mes rusų". Toliau - technikos reikalas: 1940 metų birželis.

Reklama

Antanas Smetona ir visas jo „smetonizmas“ bailiai ir gėdingai sudėjo ginklus ir išnyko. Dingo. Valstybė griuvo per dieną. Kontorai uždaryti reikia bent dviejų dienų... Tokia buvo Lietuvos "liga mirčiai".Tai buvo didi tautos, sukūrusios valstybę, tragedija. Baudžiavą iš savęs neišgarinusios tautos likimas. Laukė baisios netektys. Turėjo išnykti milijonas žmonių...

Beje, ir po 1990-jų išnyko milijonas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-03-07   12:30

IP: 91.187.172.143

Labai vienpusiškos mintys: autoriui daug ką reikia permąstyti. Žinoma, nesudėtinga kritikuoti, bet to nedarė nė Tėvas Stanislovas.

2020-03-01   19:21

IP: 185.11.26.161

Žiauru , bet teisinga

Atrado lizdelį

2020-02-29   12:56

IP: 78.63.191.35

AMB patarėjas brazauskininkas. Vėl skelbia „istorinę klaidą", kad Antanas Smetona du kartus tapo Lietuvos prezidentu. Antrąkart jam prezidentaujant brendo staigus bolševikų propagandos poveikio sukelta perversmo grėsmė. Lietuva buvo priversta gintis nuo kolaborantų, bolševikų. Beje, ta grėsmė išsipildė 1940 metais, kai Stalinas „išvadavo" Lietuvą. Tai dabar iškyla klausimas - kaip elgiasi dabar ponas draugas Juozaitis? Kodėl jis taip širsta prieš A. Smetoną? Kad jis pasitraukė į Vakarus, ir buvo likusi oficialioji Lietuvos valdžia? Juk tai sovietams buvo didelė rakštis. Ne veltui neaiškiomis aplinkybėmis A. Smetona žuvo. Skaitytojo nuomonė.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Nuomonės

Ne, "Sūduvis" nėra buvęs piratų laivas. Tai karinis laivas, pastatytas 1958 metais...

Nerami "Sūduvio" senatvė nuotrauka, foto

Gerokai prieš karantiną teko dalyvauti draugų vakarėlyje, kuriame miela graži, rožine suknyte...

Vaikai siaubūnai yra savo tėvų atspindys nuotrauka, foto

Verslininkė Jolanta Blažytė ne iš tų, kurie bijo išsakyti savo...

Taip ir praleisime visą gyvenimą lindėdami po lova? nuotrauka, foto

Po to, kai rašėme: Klaipėdiečiai, ginkite Girulių mišką nuotrauka, foto

Lietuva, Vakar „Vakaro žinios" priminė, kad klaipėdiečiai dar gali pareikšti savo ...

Sergančiojo koronavirusu dienoraštis (12) nuotrauka, foto

COVID-19, Tęsiame rašinių ciklą, kuriame savo mintimis ir išgyvenimais dalinasi koronavirusu sergantis 36-erių...

KRATC informacija Klaipėdos miesto gyventojams nuotrauka, foto

Klaipėda, Nuo lapkričio 30 dienos, siekiant sumažinti užsikrėtimų COVID-19 riziką, karantino metu laikinai...

Rekonstruos kelio Šiauliai-Palanga ruožą nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Darnios miestų plėtros ir statybų bendrovė „YIT Lietuva“ kitų metų pavasarį imsis...

COVID-19, Paskelbta prieš 49 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 50 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...