2021 m. sausio 15 d. 22:58 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Žemaičių Naumiestyje pagerbtas šviesuolis Frydrichas Megnius

(1)

2020-08-04, 11:29

Saulius Sodonis, Žemaičių Naumiesčio muziejininkas

Žemaičių Naumiestyje pagerbtas šviesuolis Frydrichas Megnius nuotrauka, foto

Šventinimas.

© Organizatorių nuotr.

Reklama

Iš karto po pirmą rugpjūčio sekmadienį Žemaičių Naumiestyje vykusių Kapinių šventės, evangelikų liuteronų kunigas Valdas Miliauskas pakvietė naumiestiškius bei į šventę atvykusius šio krašto gyventojus prie klebonijos. Ten vyko dar vienos iškilmės.

Daugybę negandų atlaikiusioje šios bažnyčios jau istorine tapusioje klebonijoje čia kantoriumi (kantorius - bažnyčios choro vadovas, dirigentas, giedojimo mokytojas, vargonininkas) 1899 – 1914, 1933 – 1936 bei 1945 – 1950 metais dirbo Frydrikas Megnius. Šis latvių kilmės bažnyčios tarnautojas buvo labai šviesus žmogus: 1900 m. šiame pasienio su Rytų Prūsija miestelyje atkūrė vokiečių, o 1903 m įsteigė pirmąjį lietuvių chorą Žemaičių Naumiestyje, 1908 m. miestelyje įsteigė Mėlynojo kryžiaus (blaivybės) draugiją, 1911 m. ėmė leisti sąsiuvinio formato savaitraštį „Svečias“ („Sweczias“), o 1913 m. parengė ir išleido iliustruotą elementorių vaikams „Raktelis“. Vėliau, 1936 – 1944 m., dirbdamas Laugaliuose, leido savo antrąjį periodinį spaudinį - savaitraštį vaikams „Vaikų draugas“. 1947 m. Žemaičių Naumiestyje jis ordinuotas kunigu diakonu. Mirė 1950 m. Palaidotas Žemaičių Naumiesčio kapinėse.

Naujam gyvenimui prikelta evangelikų liuteronų klebonija. Organizatorių nuotr.

Pagerbti šį žmogų ir prisiminti švietėjiškos reikšmės turėjusį savaitraščio „Svečias“prie klebonijos pakabinant atminimo lentelę. Taip pagaliau prisimintas ir įvykdyta senas įsipareigojimas. 

Kunigas V. Miliauskas šios lentelės atidarymo iškilmes pradėjo giesme. Atidengti ją pakvietė vieną vyriausių šios bendruomenės narių Gustavą Timpą ir evangelikų liuteronų bendruomenės pirmininkę Vandą Marozienę. Žemaičių Naumiesčio muziejininkas Saulius Sodonis susirinkusiems priminė F. Megniaus gyvenimą ir veiklą, pažymėdamas, kad sąsiuvinio dydžio 12 puslapių gotišku šriftu lietuvių kalba leistas savaitraštis „Svečias“ ne tik informavo apie bažnytinio bei visuomeninio gyvenimo aktualijas, bet ir turėjo nemažai auklėjamosios medžiagos. Sveikinimo žodį tarė Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda. Žemaičių Naumiesčio seniūnijos darbuotoja Vaidilutė Dūdienė pasidžiaugė, kad radosi dar vienas kultūrinis švietėjiškas objektas šiame miestelyje.

Reklama

Atminimo lentalė. Organozatorių nuotr.

Iškilmes kunigas V. Milauskas baigė prasmingais Šventojo rašto žodžiais bei bendra susirinkusiųjų malda. Po to pakvietę apžiūrėti naujam gyvenimui prikeltą kleboniją bei susipažinti su čia Žemaičių Naumiesčio bibliotekos parengta parodėle apie F. Megnių bei jo leistą laikraštį „Svečias“ („Sweczias“). Tai buvo penkta vieta Lietuvoje, kur po spaudos atgavimo lietuviškai rašmenimis imta leisti spauda.    

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2020-08-04   14:40

IP: 172.69.190.14

Geroji naujiena iš tėvonijų parapijos. Tėvas, teisininkas, kraštotyrininkas, sakytojas Jonas J. Gocentas (1897-1974) čia F. Megnio buvo rengiamas įžegnojimui-krikšto sutvirtinimui ir suko spaudos rankenas. Taip ir mokėsi, ir talkino spaudos darbuose. Mama Lėna/Elena Srūgytė-Gocentienė (1916-2004) giedojo parapijos chore su Endriumi Žemaitaičiu ir kitais iki 1940 m. Horas gyvuoja nuolatos ir dabar.
Savo amžiaus gale mama parapijai per kun. Joną Armonaitį (1929-1990) padovanojo iš savo vyro knygų rinkinio didžiąją Bibliją, spausdintą Vokietijoje. Šios įspūdingų matmenų knygos neteko matyti parapijoje (gal yra brolio šeimoje).
Sėkmės ir Viešpaties vedimo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga kalėdiniu laikotarpiu taps pasakų miestu nuotrauka, foto

Artėjant gražiausioms metų šventėms miestai ir miesteliai pasidabina įvairiausiomis dekoracijomis, tūkstančiais lempučių,...

Palanga, lapkričio 18 d. (ELTA). Buvusios Seimo poilsinės „Viešnagė“ teritorijoje Palangoje pradedama...

Į poilsio namus Palangoje investuoja 15 mln. eurų: išsaugos ir išplės pušyną nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Gražulis paaiškino, kodėl pasiimdavo savo padėjėjos atlyginimą: moteris turėjo silpnybę greitai išleisti pinigus nuotrauka, foto

Lietuva, Prieš Petrą Gražulį buvo pradėta byla dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi. Buvusi jo...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...