2020 m. spalio 24 d. 14:56 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Vilhelmo kanalas tapo konflikto zona

(1)

Paveldosaugininkų sprendimas suteikti valstybės apsaugą garsiojo Vilhelmo kanalo jungčiai su Kuršių mariomis įsuko teismų karuselę. Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD) siekia, kad apsauga minėtai daliai būtų panaikinta, mat ten verslo interesų turi uosto krovos kompanijos.

Reklama

„Mūsų įsitikinimu, jungtis su Malkų įlanka yra labai svarbi ir istoriškai, ir geografiškai, todėl privalu ją saugoti. Žvelgiame į ateitį. XIX amžiuje žmonių rankomis iškastas Vilhelmo kanalas dabar nėra visiškai išnaudojamas turizmui, bet jis turi didžiulį rekreacinį potencialą. Mūsų kaimynai lenkai puikiai pritaikė Augustavo kanalą turizmui, žmonės ten plūsta pasiplaukioti“, – „Lietuvos žinioms“ sakė sprendimą išplėsti kultūros paveldo apsaugos teritoriją priėmusios Pirmosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos pirmininkas Romas Pakalnis.

Kitą mėnesį Vilniaus apygardos administracinis teismas turėtų skelbti savo sprendimą, kuris bet kuriuo atveju bus skundžiamas aukštesnės instancijos teismui, tad bylinėjimasis veikiausiai užtruks.

Sujaukė planus

KVJUD į teismą kreipėsi siekdama panaikinti Kultūros paveldo departamento (KPD) Pirmosios nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akto dalį, kuria Karaliaus Vilhelmo kanalo statinių komplekso teritorija išplečiama giliau į uostą.

„Iš naujo buvo atliktas Vilhelmo kanalo kompleksinis tyrimas, vertinimas ir nutarta į Kultūros vertybių registrą įtraukti kanalo dalį prie Malkų įlankos – jungtį su ja. Toks sprendimas užkliuvo uostininkams, todėl dabar tenka bylinėtis“, – pasakojo R. Pakalnis.

Uosto direkcijos teigimu, papildomų apribojimų ir reikalavimų, susijusių su kultūros vertybės apsauga, nustatymas uosto teritorijoje riboja uosto ir jo naudotojų galimybes plėsti krovą bei jai būtiną infrastruktūrą. KVJUD teismui nurodė, kad teritorija dar 2000-aisiais buvo pripažinta nesaugotina ir nevertinga. Per kanalą toje vietoje yra nutiestas metalinis tiltelis, jungiantis du terminalus. Paaiškėjo, kad teismų akiratyje atsidūrusioje ginčytinoje paveldosauginėje teritorijoje savo planų turi uosto krovos kompanijos. Anot UAB Klaipėdos konteinerių terminalo generalinio direktoriaus Vaidoto Šileikos, paveldosaugininkų sprendimas sujaukė įmonės plėtros planus.

Reklama

„Planuojame savo veiklą 5–10 metų. Buvo atlikti naujo geležinkelio per Vilhelmo kanalą projektavimo darbai, išleisti pinigai. Ta teritorija nebuvo paveldosauginė, todėl ir plėtojome planus didinti krovos apimtį. Tačiau visiškai netikėtai, mums to nežinant, pernai kanalo jungtis su Malkų įlanka buvo įrašyta į paveldo registrą“, – „Lietuvos žinioms“ sakė jis.

Esą bendrovės neplanuoja užpilti kanalo jungtį su mariomis. „Norime tik geležinkelį nutiesti. Ta kanalo dalimi juk apskritai nesinaudojama, ir vargu ar ateity tai bus įmanoma. Kol vyksta bylinėjimasis, mūsų planai sustabdyti. Gaila ir laiko, ir investicijų – kad ir koks būtų teismo sprendimas, jau jaučiamės pralaimėję. Nebegalime įgyvendinti planų dėl pasikeitusių aplinkybių. Paveldosaugininkų veiksmų teisėtumas kelia rimtų abejonių“, – komentavo V. Šileika.

Bylą pirmosios instancijos teismas jau išnagrinėjo, sprendimas turėtų būti skelbiamas spalio 1 dieną.

Pasak KPD Juridinio skyriaus vedėjo Andriaus Vaicekausko, nepalankus paveldosaugininkams sprendimas tikrai būtų skundžiamas Vyriausiajam administraciniam teismui. „Manau, tą patį darys ir KVJUD, jei sprendimas bus nepalankus jai. Tad laukia dar mažiausiai metai bylinėjimosi“, – prognozavo jis.

Neišnaudotas potencialas

Paklaustas, kodėl taip svarbu buvo šiauriausią Vilhelmo kanalo dalį pripažinti saugoma, prof. R. Pakalnis nurodė keletą priežasčių.

Reklama

„Juk Vilhelmo kanalas XIX amžiuje ir buvo iškastas tam, kad jungtų Kuršių marias su Minijos žiotimis. Todėl ta jungtis yra istoriškai svarbi. Keista, kad uosto kompanija net nesikreipė į KPD dėl galimybės tiesti geležinkelį. Pasirinktas kitas kelias – pradėta bylinėtis. Niekas nedraudžia tiesti to geležinkelio. Visai kas kita, jei toje teritorijoje ateityje būtų imtasi kitokių veiksmų. Gal uostininkai nuspręs, kad prie geležinkelio reikia krantinės? Tada ta kanalo atkarpa taps kliūtimi ir ji bus užpilta. Taip galėtų įvykti, jei objektas nebūtų saugomas“, – svarstė jis.

R. Pakalnio teigimu, per 25 km ilgio Vilhelmo kanalas anksčiau ar vėliau bus pradėtas naudoti rekreacijai, vidaus vandenų laivybai, todėl jis turi išlikti vientisas, be naujų kliūčių.

Šiemet atidarytas kanale esantis Lankupių šliuzas, kuris ribojo keliautojų galimybes iš Drevernos pasiekti Minijos upę. Dabar šiuo ruožu gali plaukioti laiveliai.

KPD Klaipėdos skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas teigė, jog Vilhelmo kanalo turistinio potencialo išnaudojimas yra principinis keturių pamario savivaldybių susitarimas.

„Klaipėdos miesto ir rajono, Neringos miesto bei Šilutės rajono merai yra pasirašę keturšalę sutartį dėl bendro veikimo plėtojant turizmą. Vilhelmo kanalas įvardytas kaip vienas prioritetų. Nesvarbu, kad dabar šis vandens kelias nėra eksploatuojamas visas, bet tai nereiškia, jog to nebus ateityje. Pažiūrėkime į kaimynus: Lenkijoje ir Baltarusijoje puikiausiai veikia Augustavo kanalas. Turistai plūsta pakeliauti juo“, – kalbėjo jis.

Esą nereikėtų atmesti tikimybės, kad ateityje bus galima plaukioti visomis Kuršių mariomis, jeigu pavyks suderinti atitinkamus klausimus su Rusija.

Reklama

„Įplauki į Vilhelmo kanalą pro Malkų įlanką, ramiai, neblaškomas vėjo, bangų keliauji juo iki Minijos žiočių, o tada – vėl į marias ir tolyn. Todėl ir siekiame apsaugoti jungtį su Malkų įlanka nuo galimų neigiamų pasekmių ateityje. Labai svarbu ir hidrologinės sąlygos, marių ryšys su kanalu. Jei jungtis būtų panaikinta, kanalu nebepratekėtų vanduo, jis taptų stovintis, o tai paveiktų visą ekosistemą“, – aiškino R. Pakalnis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

uostas

2018-09-19   14:23

IP: 84.15.227.24

viskas man, man ir man

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

AB „Klaipėdos vanduo“ gerina sodininkų gyvenimą – į šalia Gargždų esančias sodų...

Vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai – ne tik mieste, bet ir sodų bendrijose nuotrauka, foto

„Paauginau didelį, pats netikėjau, kad toks bus“, – sako Kretingos pašonėje esančio...

233 kg moliūgą užauginęs kretingiškis P.Jonauskas: „Maniau, sugedo svarstyklės“ nuotrauka, foto

Internetinių sukčių išmonė tobulėja nuotrauka, foto

Kriminalai, Išeities iš nusibodusio ir vienišo gyvenimo kiekvienas ieško savaip. Kai vieni...

Tiesa paaiškėjo po 76 metų: kodėl I. Bagramianas prieš 76 metus nesugebėjo užimti Klaipėdos (Mėmelio)? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, 1944 m. spalio 23 dieną, lygiai prieš 76 metus, dvi sovietų ...

„Auska“ išbraukta iš privatizuojamų objektų sąrašo nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Buvusi sovietmečio nomenklatūros vila „Auska“ Palangoje lieka valstybės nuosavybėje.

Meilė virtuvei gimė sulaukus trijų atžalų nuotrauka, foto

Vakarai, Artimiau pažįstantys Vidmantą Girdvainį neleis sumeluoti, kad nieko nėra maloniau, kaip sulaukti...

Kriminalai, Paskelbta prieš 35 min.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...