Verslininkai viešbučius pavertė pinigų plovykla

Verslininkai viešbučius pavertė pinigų plovykla

Apie pusantrų metų finansinių aferų tyrėjų narpliotas įžūlių Kauno verslininkų sukčiavimo schemas dviejuose Palangos viešbučiuose artimiausiu metu turės įvertinti Klaipėdos apygardos teismas.

Paaiškėjo, kaip du viešbučius Palangoje valdžiusioms Vilniaus įmonėms „BB Capital“ ir „Baltic Stock“ trejus metus pavyko nenutrūkstamą klientų srautą užsitikrinti beveik ištisus metus.

Viešbučiuose, kuriuos apsukrūs veikėjai valdė už palyginti nedidelę kainą, klientams, be nakvynės, buvo siūlomi pusryčiai, vakarienė ir įvairių nemokamų pramogų.

Pasirodo, klientams poilsis už juokingai mažą kainą buvo siūlomas siekiant apgaudinėti valstybę, o krautis pelną sukčiams padėjo ir tuometis Kūno kultūros ir sporto departamentas (KKSD).

Pajamos – šimtai tūkstančių

Tyrėjai nustatė, kad valstybei priklausantį viešbutį „Tenisas“ ir privačią poilsinę „Tylos vila“ valdžiusių abiejų bendrovių faktinis vadovas 52 metų kaunietis Andrius Žalys pasisavino mažiausiai 415 tūkst. eurų gautų pajamų ir valstybei nesumokėjo apie 115 tūkst. eurų mokesčių.

Kartu su juo į teisiamųjų suolą sės „Tylos vilą“ valdžiusios bendrovės „Baltic Stock“ vadovu paskirtas 55 metų Rytis Lagauskas, kuris vykdydamas nurodymus puikiai žinojo, kad daro finansinius nusikaltimus.

Verslininkai klientams itin pigiai apgyvendinimo paslaugas siūlydavo per specializuotas paslaugų ir prekių pardavimo interneto svetaines, kurios iš poilsiautojų gaunamus pinigus pervesdavo į dar vieną jų įkurtą bendrovę „Kolela“.

Jos fiktyvus vadovas buvo apie šias machinacijas nieko nenutuokiantis vyriškis.

Nemokėjo mokesčių valstybei

Į „Kolelos“ sąskaitą plaukusius pinigus kauniečiai išgrynindavo ir juos naudodavo viešbučių veiklai: darbuotojams neoficialiai mokėdavo algas, atsiskaitydavo už viešbučiui teikiamas įvairias paslaugas.

Oficialiai buvo teigiama, kad viešbučių darbuotojai gauna nuo 86 iki 200 eurų atlyginimą. Patys įmonių vadovai atskaičius mokesčius uždirbdavo neva tik 31 eurą per mėnesį.

Apskaičiuota, kad vien vokeliuose mokamiems atlyginimams grynaisiais buvo skirta 55 tūkst. eurų. Dar 19 darbuotojų oficialiai nebuvo įdarbinti. Įžūlūs verslininkai valstybei nemokėjo net 9 proc. PVM mokesčio, nes viešai deklaruodavo iš viešbučių Palangoje gaunantys tik po 18–20 tūkst. eurų pajamų ir dėl rodomos menkos apyvartos šios įmonės buvo atleistos nuo PVM mokėjimo.

Tyrėjai neabejoja, kad įmonių pajamos buvo gerokai didesnės, – tai matyti atsekus vien kuponus pirkusių asmenų įmokas.

Viešbutį atidavė pusvelčiui

Galimybę taip lengvai pelnytis iš valstybei priklausančio viešbučio kauniečiams sudarė „Teniso“ viešbučio šeimininkas – Kūno kultūros ir sporto departamentas.

Palangoje esantį viešbutį su teniso aikštynais valdžiusi departamento bendrovė Respublikinė mokomoji sportinė bazė valstybinį 25 kambarių viešbutį „BB Capital“ įmonei be jokio konkurso valdyti atidavė neįtikėtinai geromis sąlygomis.

Pagal painiai surašytą apgyvendinimo paslaugų sutartį valstybės bendrovė „BB Capital“ įmonei visiems metams suteikė 25 kambarius su pusryčiais ir vakariene už bendrą 115,1 tūkst. eurų sumą.

Už tą pačią kainą privačiai įmonei, be viešbučio, buvo perduoti septyni teniso aikštynai ir leista 30 valandų per mėnesį naudotis konferencijų sale.

Pagal šią sutartį, vos puskilometris nuo jūros esančio viešbučio kambarį su maitinimu du kartus per dieną valstybės bendrovė vidutiniškai gaudavo vos po 12,6 euro už parą.

Tačiau „BB Capital“ šiuos kambarius poilsiautojams perpardavinėdavo ir tris kartus brangiau.

Net liko skolingi klientui

Už gaunamus kambarius verslininkų numatytos mokamos sumos buvo išdėstytos pagal sezonus: vasaros mėnesiais – po 20 tūkst. eurų, rugsėjį – 12 tūkst. eurų, o nuo spalio iki gegužės – po 3300 eurų.

Vadinasi, žiemą, kai valstybės įmonė turėjo šildyti pastatą, verslininkai už vieną kambarį su maitinimu du kartus per dieną mokėjo vos po 4,4 euro. Iš tiesų KKSD bendrovė nematydavo ir verslininkų mokamų pinigų.

Dar anksčiau skolose paskandinta Respublikinė mokomoji sportinė bazė neturėjo lėšų atsiskaityti su paslaugų teikėjais, todėl komunalinius mokesčius ir už pastato išlaikymą „BB Capital“ mokėjo iš departamento įmonei pažadėtų pinigų.

Nors pačioje sutartyje to nebuvo aptarta, paslaugų gavėja pavadinta privati bendrovė iš valstybės įmonei mokamos sumos kiekvieną mėnesį nusibraukdavo po 6240 eurų už kambarių tvarkymą, viešbučio administravimą, maisto produktus, skalbyklos paslaugas.

Dar po keletą tūkstančių eurų papildomai būdavo nuskaičiuojama už viešbutyje dirbančių Respublikinės mokomosios sportinės bazės darbuotojų atlyginimus bei pastato išlaikymą: šildymą, sunaudotą vandenį, elektrą. Šios išlaidos netgi viršydavo sutartą kainą už kambarius.

Pasibaigus 2017 metų vasarai viešbučio šeimininkė – valstybės įmonė – net liko skolinga savo klientui.

Iki vadovų neprisikasė

Dėl šios valstybei nuostolingos sutarties STT buvo pradėjusi ikiteisminį tyrimą.

Tačiau prokurorų žvilgsniai nukrypo ne į esminius departamento bendrovės valdymo klausimus sprendusį KKSD generalinį direktorių Edį Urbanavičių, bet į Respublikinės mokomosios sportinės bazės vadovą Raimondą Kuzmauską.

Ilgokai svarstę tyrėjai nusprendė, kad jis nėra prilyginamas valstybės tarnautojui, todėl apie 150 tūkst. eurų siekusias bendrovės skolas iš R.Kuzmausko buvo ketinama išieškoti civiline tvarka.

Tačiau 2017 metų lapkritį jis netikėtai mirė, o prieš metus STT nutraukė ir ikiteisminį tyrimą.

31

Tiek eurų per mėnesį atskaičius mokesčius esą uždirbdavo viešbučius valdžiusių įmonių vadovai.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder