2019 m. birželio 18 d. 20:14 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Vanagų pilnatvė kol kas - praeityje

(2)

2007-04-04, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Vanagų pilnatvė kol kas - praeityje nuotrauka, foto

Vanagai - Klaipėdos rajono kaimas už 9 kilometrų nuo Priekulės. Per pušynais apaugusią smėlėtą žemę prabėga siauras, kanalu ne vieno pavadinamas Griaudės upelis. Mažajai Lietuvai priklausiusiam kaimui netrūksta tam tikros visuomenės dalies dėmesio, kadangi čia gimė ir gyveno rašytoja Ieva Simonaitytė.

Maždaug penkiolikos trobų tvarkingas, švarus, vėjo ir saulės išpuoselėtas kaimas iš pirmo žvilgsnio atrodė tarsi išmiręs, bet jau pirmajame mus patraukusiame buvusios mokyklos kieme it susitarus iš anksto "laukė" būrelis pašnekovų.

"Kalbėkite su mokytoja Juzefa Jančauskiene - ji pažinojo rašytoją", - beveik choru paragino aplinkiniai, veikiausiai įpratę, kad čia dažniausiai atvažiuojama kaip į lietuvių literatūros klasikės gimtinę. Be pastatų, paminklų, knygų, esama ir gyvo rašytojos paveldo - Ievą Simonaitytę pažinoję žmonės.

"Kaimo senimas ją prisimena. Kai buvo atvažiavusi paskutinį kartą 1969 metais, žinote, ko ji prašė? Leiskite, sakė, mokykliniame suole pasėdėti", - atkūrė vaizdą iš praeities mokytoja, o jos bičiulė Alma Venckuvienė pasidalijo nuojauta, kad "laikui bėgant jaunimas nebežinos, kas Simonaitytė buvo, o man ji svarbi, mane ir į bažnyčią nusivesdavo..."

Vanagiškiai neslėpė, kad tokia žymi žemietė jiems buvo ir bus garbė, gyvena prisiminimais apie rašytoją, bet kartu tebejaučia nuo masinės melioracijos laikų atsivėrusią tuštumą.

"Jaunosios gvardijos" kolūkio laikais čia buvę šaunūs kultūros namai, dirbo daug specialistų, vyko dainų šventės, rodydavo kiną. Kaimą sudarė 72 sodybos, dažnoje lakstę po 5-6 vaikus. Mokykloje dirbo 2 mokytojos, pamokose turėjusios po 32 vaikus. Pasak Juzefos sūnaus Algirdo, kai jam buvo penkiolika, čia vykusios įspūdingos stovyklos, o prie bažnyčios buvo rengiamos vakaronės.

Melioracija ėjusi nelyginant frontas, kuris didžiąją kaimo dalį išstūmė už 3 kilometrų į Agluonėnus.

"Šiandien "esame" 2 daugiabučiai ir 12 vienkiemių, kelios vos paeinančios našlės bei pensininkai. Vaikų nebėra, jie ir nebegimsta, ir nesilaukia niekas. Jaunimo nebėra jau 5-6 metai - išvyko į užsienį. Buvo kaimas, ir kaimo nėra", - citata baigė dejonę viena moteris, nors kaip tik tuo metu kieme pasirodė jauna vanagiškė su kūdikiu ant rankų.

Pušyno prie kelio žalumą "iškerpa" graži, pasak vietinių, vieno vokiečio atstatyta evangelikų bažnyčia, kurioje kas antrą sekmadienį vyksta priekuliškio kunigo aukojamos pamaldos. Kitas pušynas "saugo" veikiančias kapinaites. Vietiniai buvo įsidėmėję užrašą ant kapinių vartų: "Kas tu esi, ir aš buvau, kas esu aš, ir tu būsi".

Vienintelėje čia evangelikų bažnyčioje apsilanko ir kitų religijų išpažinėjai

Rūsti kasdienybė

Vanagiškiai pasakojo, kad vieni gyvena iš pensijų, kiti - iš vaikų pašalpų. Sakė, didžiausias atradimas šiame kaime būtų šeima, kurioje bent vienas narys dirbtų. Parodžius į fermą, reagavo be optimizmo: "Nėra darbo tenai, viskas automatizuota, be to, ji priklauso kažkam iš Agluonėnų, ir vanagiškių jiems nereikia".

Viskas tenai, Agluonėnuose: seniūnija ir paštas, medikai ir masažai. Ypač gaila pagyvenusiems žmonėms masažo, kurį vanaguose galėjo pasidaryti. 100 litų kainuodavo 10 seansų.

Liūdna tapo, kai nebeteko, dar liūdniau tapo, kai su Agluonėnais neliko jokio susisiekimo. Pagrindinė transporto priemonė esanti dviratis.

Alma Venckuvienė per visą kaimą suskaičiavo 5 karves. "Greitai karvė atsidurs etnografiniame muziejuje", - pusiau juokais pasakė, pridurdama, kad ir žemės ūkis užleistas, žemė dirvonuoja, nyksta žmogaus ryšys su žeme.

Ne vienas pašnekovas pasvajojo apie kioskelį, kuriame galėtų nusipirkti bent duonos, cukraus ir degtukų. Antradieniais ir penktadieniais atvažiuojanti "parduotuvė" žmonėms nepatinkanti.

Girdėjome ir kitokių nuomonių. Pasak Jovitos, pirma gyventi buvo daug sunkiau - veltui teko dirbti. Dabar būtų labai gerai, tačiau nebėra sveikatos. Dabar gyvenimas jai atrodo pilnas baimės.

Gyvename, sakė vietiniai, vienas į kitą pasiremdami: "Juzefa turinti kiaušinių, Stefos Kundrotienės karvė netrukus atsives, eisim pieno - barteriniai mainai".

Rado ir daugiau smagių dalykų. "Mes turime savo vandentiekį, turime vieną ūkininką - Zigmantą Fabijonavičių ir turime ramybę", - pasakojo vienas per kitą. Niekas čia nėra vienas kitam priešas ir plėšikų nesą. Tik visi pridurdavo - "kol kas".

Agluonėnuose esanti bendruomenė, tačiau vanagiškiai į ją "nesibeldė". "Būtum nuėjęs, galvoji, būtų išrinkę? Juk ten - vieni verslininkai, kurie "bagoti", - kalbėjo.

Pavasario darbymetis

75 metų Vaclovas Sirtautas, iš krokais ir švara kvepiančio kiemo gilumos pasirodęs, pats atraportavo dienos darbus: "Malką pjaunu, šluotą rišau, turu arklį, "biškį" žemės, dar darbuojuosi". Pardavęs pusę namo, neseniai pasidarė remontą.

Abu Mockai po savo sodybos aplinką sukosi - pataikėme į patį obelų genėjimą. Nupjovė obelį, kuri jau vaisių nebeduos, ir įbedė ją kitą vietą parinkę.

Konstantinas akmenimis aplinką išpuošė. o vasarą tarp jų karaliaus Jovitos mėgstami jurginai...

Ne vienas akcentavo, kaip nuostabu Vanaguose leisti vaikystę, vasaroti anūkams. "Kiek kartų tariau, parduosiu, išeisiu vienan kambarin į Klaipėdą, bet vaikai sako - mama, čia mūsų tėviškė, neparduosi jos", - kalbėjo vanagiškė moteris. Vienas kitas grįžta, statosi.

Giedra iš Klaipėdos pusę namo nusipirko. Kaip tik kalė kopėčias. "Kad nėra kam kalti", - santūriai pasiteisino. Ji pati išskaptavo ir senų išpuvusių liepų rąstus, kuriuose netrukus pražys gėlės.

"Į miestą nė už ką negrįžčiau, - kalbėjo. - Ko? Į "primyžtas" laiptines? Duris geležines įdėjome, liftai vis vien prispjaudyti. Arba kam važiuoti į sodą? Kai čia sodas - pašonėje, arba - nori dirbi, nori - guli", - vardijo kaimo pranašumus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Dalyvavęs

2010-05-02   07:31

"nori guli, nori dirbi" tai tinginio filosofija.Gyvent kaime ir karvutės maitintojos neturėti yra tinginystės įrodymas. O pokario ,kolūkio laikais ar lengviau buvo? Užmiršote ar nebeprisimenate, kaip vergavo žmonės ir dar savo gyvulėlį kiekviena šeima laikė, nes parduotuvių su pienu ir grietine tuo metu nebuvo ir vaikus maitinti reikėjo. O kas dėl bažnyčios, tai tikrai ji šiandien yra "šišioniškių " pasididžiavimas. Bet prisimenu, kad prieš kokį 50 metų ten vykdavo kas kelintą sekmadinį vykdavo ir katalikų mišios, kuriose dalyvaudavo aplinkinių kaimų katalikai pėsti ar su dviračiais atvažiavę į pamaldas. Ir abiejų konfesijų bendruomenės gražiai sutardavo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Uždaromas Gargždų miesto centre esantis „Lietuvos spaudos“ kioskas. Mat jį iš skvero...

Gargžduose uždaromas „Lietuvos spaudos“ kioskas nuotrauka, foto

"Gintaro" plaukikams - per 50 medalių nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" baseine vyko tradicinės tarptautinės plaukimo varžybos "Klaipėda 2019". 25 metrų...

Kovojo su varžovais ir karščiu nuotrauka, foto

Sportas, Visą savaitę Latvijos sostinėje Rygoje vyko "Riga Open Inspired by tennis" U12,...

VTEK svarstys A.Vaitkaus elgesį nuotrauka, foto

Klaipėda, Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) trečiadienį vertins buvusio Klaipėdos valstybinio jūrų uosto...

Irkluotojas Augustas Navickas nusitaikė į antrą paralimpiadą nuotrauka, foto

Sportas, Šį savaitgalį Poznanėje (Lenkija) vyksiančiame antrajame pasaulio irklavimo taurės etape Augustas Navickas...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...