2019 m. liepos 17 d. 23:29 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Prie marių neiname, bet prieiti norime

(8)

Prie marių neiname, bet prieiti norime nuotrauka, foto

PRIĖJIMAS. Lietuvai atgavus nepriklausomybę Klaipėdos miesto siekiamybė buvo atverti miestelėnams priėjimą prie marių, prie vandens. Situacija per tą laiką pasikeitė į gerąją pusę - priėjimo vietų padaugėjo, tačiau dabar jų gali vėl sumažėti.

© Tomo GUKAUSKO nuotr.

Bendrovei "Memelio miestas" pardavus turtą, o Uosto direkcijos vadovui Arvydui Vaitkui prakalbus apie tilto į Smiltynę reikalingumą, klaipėdiečiai tuojau sunerimo - esą uostamiestyje vietų, kuriose žmonės laisvai galėtų prieiti prie Kuršių marių, ne daugėja, o priešingai politikų kalboms - mažėja. Tiesa, kapitonas Sigitas Šileris juokauja, kad jo atliktas "mokslinis" tyrimas parodė, jog miestiečiai turėdami ir nedaug vietos, kur galima prieiti prie vandens, miniomis į ją nesiveržia.

Žmogus jau toks yra, jeigu yra vartai, jam reikia nueiti už jų pažiūrėti. Esanti tvora jį erzina, ir viskas.

Sigitas ŠILERIS, kapitonas

Kai Klaipėdos uoste buvo statomas Kruizinių laivų terminalas, valdžios atstovai džiūgavo - klaipėdiečiams atsiras galimybė prieiti prie marių. Kai laivų remonto bendrovės "Laivitė" pastatus uoste, miesto centre, įsigijo UAB "Memelio miestas" ir kai jos nuomojama teritorija buvo išbraukta iš uostui priklausančios teritorijos, vėl skambėjo iškilmingos kalbos apie Kuršių marių atvėrimą visuomenei, jau nekalbant apie pietinę uosto dalį, apie ten žvejų pamėgtas vietas, apie Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos pažadą ten pastatyti mažųjų laivų prieplauką. Kokią situaciją turime šiandien?

Tvora kvadratu

Vadinamąja kruizinių laivų krantine dalijasi kariškiai, kuriems priklauso 110 m ilgio krantinės ruožas iš vienos pusės bei 120 m ilgio ruožas iš kitos pusės, ir AB "Klaipėdos laivų remontas" (KLR), Kruizinių laivų terminalo operatorė. Didžioji dalis krantinės yra užtverta tvora ir į ją žmonės patenka tik didžiųjų švenčių metu.

Jau KLR aptvertoje teritorijoje kariškiai dar yra apsitvėrę savo dalį. Jeigu net nebūtų įmonės tvoros, Karinių jūrų pajėgos vis tiek apsitvertų savo dalį.

"Mūsų teritorijos tvora tik iš dalies yra susijusi su tuo, kad čia yra muitinės ir pasienio zona, kuri privalo būti užtverta. Toje uždaroje teritorijoje mes turime savo laikiną tvorą, kitaip mes negalime", - aiškino Karinių jūrų pajėgų N9 štabo viršininko pavaduotojas civilių ir karių bendradarbiavimui kapitonas leitenantas Antanas Brencius.

Neaptverta tik 80 metrų

Visos Kruizinių laivų terminalo krantinės ilgis, įskaitant ir tą dalį, kuria naudojasi kariškiai, yra 350 m. Neaptvertos krantinės, į kurią laisvai gali ateiti žmonės bet kada, prie kurios yra aikštė su berniuko ir šunelio skulptūrų kompozicija, yra likę tik apie 80 metrų.

KLR teigia Kruizinių laivų terminalą aptvėrusi ne dėl savo užgaidų ir ne dėl to, kad apsaugotų jame prie vidinės krantinės stovinčias jachtas ar katerius.

"Mes esame uosto teritorijos naudotojai ir pagal reikalavimus privalome teritoriją laikyti aptvertą, jau nekalbant apie tai, kad tai yra tiek pasienio, tiek muitinės priežiūros zona. Be abejo, būtina laikytis ir tarptautinio ISPS kodekso reikalavimų. Valstybės iniciatyva esame pasirašę trišalę sutartį, pagal kurią privalome vykdyti visus tuos reikalavimus", - sakė KLR generalinis direktorius Alvydas Butkus.

NEŽINIA. Koks bendrovės "Memelio miestas" nuomotos teritorijos likimas, kol kas dar neaišku. Redakcijos archyvo nuotr.

Jo teigimu, teritorija, kurioje stovi kruiziniai laivai, privalo būti užtverta.

"Kol kas tikrai nebus kitaip - atplaukus kruiziniam laivui turi būti apribotas laisvas patekimas į jį. Ir taip yra visur - tiek Latvijos, tiek Lenkijos uostuose, nes tokie yra tarptautiniai reikalavimai", - sakė A. Butkus.

Pasak S. Šilerio, aptverti terminalą reikalauja tarptautinės taisyklės ir mes turime jų laikytis. Priešingu atveju kruiziniai laivai į Klaipėdos uostą neplauks. Ir Kopenhagoje atplaukus laivui, pastatomos tvoros. Anot kapitono, tik atrodo, kad kituose uostuose viskas yra kur kas paprasčiau. Juose saugumas taip pat garantuojamas, ir tvarka yra visur.

Žada atverti daugiau

Pasak A. Butkaus, anksčiau ir Kruizinių laivų terminalo aikštė buvo uždaryta, bet KLR iniciatyva buvo pakoreguotos teritorijos ribos ir aikštė padaryta laisvai prieinama dalimi.

"Nesigailime, kad aikštę atidarėme. Žmonės gali prieiti prie marių, vyksta įvairūs renginiai. Stengiamės situaciją vertinti lanksčiai. Bet jeigu kas nors nutiktų, būtų padaryti kokie nors pažeidimai, atsakyti, žinoma, tektų man, kaip bendrovės vadovui", - sakė A. Butkus.

Paklaustas, ar klaipėdiečiams pakanka priėjimo prie marių vietos, ar jos negalėtų būti daugiau, A. Butkus atsakė: "Niekas nestovi vietoje. Ateityje "Klaipėdos laivų remonto" teritorija kartu su piliaviete bus visiškai atvira, tad miestiečiai tikrai turės daugiau galimybių prieiti prie vandens. Gamyklos nebebus, čia įsikurs komercinė, pramoginė, rekreacinė zona. Priėjimas prie marių atsivers, tai tik laiko klausimas."

Klaipėdiečiai nesiveržia

Kapitonas S. Šileris sako gana dažnai nueinantis į Kruizinių laivų terminalą. Vasarą jis dar sutinka ten vieną kitą savo bičiulį, tačiau vos tik oras būna blogesnis, vaikščiotojų prie vandens nelieka.

"Atlikau "mokslinį" tyrimą ir išsiaiškinau, kaip klaipėdiečiai veržiasi į Kruizinių laivų terminalą. Ten jų nėra. Net gegužės pabaigoje prie vandens esantis restoranas sekmadienį nedirbo. Kai išėjau į pensiją, einu iki to berniuko skulptūros ir žiemą, ir vasarą vos ne kas antrą dieną, mane traukia. Bet sutinku ten tik pusantro žmogaus - vieną kitą atvažiavusįjį. Ar stovėdamas terminalo aptvertoje ir neaptvertoje vietoje ką nors skirtingo galėtum pamatyti? Ne. Žmogus jau toks yra, jeigu yra vartai, jam reikia nueiti už jų pažiūrėti. Esanti tvora jį erzina, ir viskas", - sako S. Šileris.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Memelis t.y. mėnulis

2015-11-12   19:18

IP: 178.236.199.130

Mėnulio miestas Klaipėda,
Saulės miestas Šiauliai.
Atstatysim kryžiuočių sugriautą šventyklą,
Ir sugrįš į Tėvynę Lietuvos vaikai

RKR

2013-06-14   12:23

IP: 86.100.76.65

dar del tvoros kruiziniame.ji gi mobili,atplauke - pastatai,isplauke - patrauki i sona.tai valandos darbas dviem vyram.

RKR

2013-06-14   12:16

IP: 86.100.76.65

puse senojo Vites kvartalo uzimta.mazuju laivu prieplauka paimta,naujos nera,kaip buvo zadeta.praeimas is sportininku i Melnrage uzdarytas,zadetojo pesciuju ir dviratininku tilto nera.nafta smirda,traukiniai bilda.tunelis ir tiltai Baltijos pr. nestatomi,nors naujasis terminalas kyla.del duju terminalo,manau,bus isvaikyti zvejai su savo laiveliais nuo Kiaules nugaros.zodziu,uostas tratina miesta kaip nori.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Nuo akordeonų iki ekologiškų instrumentų nuotrauka, foto

Aštuntą vasarą Kintus aplankys profesionalūs ir charizmatiški atlikėjai bei skambės muzika, lydima...

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Baltijos jūroje tarša mažėja, tačiau džiaugtis anksti nuotrauka, foto

Jūra, Baltijos jūra mums yra ypatinga ne tik todėl, kad ji vienintelė skalauja...

Moteris iš Gargždų: „Nenorėjau jo žudyti“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Gargžduose gyvenanti 45 metų Ingrida Krikšnaitė, nuskriaudusi sugyventinį, kuris su ja dalijosi...

Klaipėdiečių pergalės "Gintarinių irklų" regatoje nuotrauka, foto

Sportas, Trakuose, Galvės ežere, vykusioje tarptautinėje "Gintarinių irklų" regatoje pergales skynė Klaipėdos irklavimo...

Sudėlioti paskutiniai Jūros šventės akcentai nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį Klaipėdos savivaldybėje įvyko spaudos konferencija, kurioje artėjančios jubiliejinės Jūros šventės atstovai...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...