2020 m. lapkričio 28 d. 19:20 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Pilies uosto krantinės - valdžios ginčo įkaitės

(3)

Pilies uosto krantinės - valdžios ginčo įkaitės nuotrauka, foto

PAVELDOSAUGININKAI tikina, kad yra suinteresuoti kuo greičiau baigti spręsti šį klausimą, nes dabar krantinės naudojamos de facto, nors de jure to daryti negalima.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Didysis Pilies uosto ir Danės upės krantinių rekonstrukcijos projektas Klaipėdoje baigtas įgyvendinti dar 2010-aisiais, tačiau iki šiol jų oficialiai lyg ir negalima eksploatuoti - bent jau kultūriniu požiūriu, nes objekto priėmimo komisijos nariai paveldosaugininkai nepasirašė statybos užbaigimo aktų. Jie su Klaipėdos miesto savivaldybės administracija sukryžiavo ietis dėl pilies fosos, vyko teisminiai procesai. Galų gale Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) šiomis dienomis įpareigojo paveldosaugininkus iš naujo spręsti aktų nepasirašymo motyvų klausimą.

Ši sena istorija tęsiasi dar nuo tų laikų, kai Naglis Puteikis, būdamas Kultūros paveldo departamento (KPD) prie Kultūros ministerijos Klaipėdos teritorinio padalinio (KTP) vadovu nedėjo savo parašo ant Danės upės krantinių I ir III statybos etapų užbaigimo aktų.

Priminsime, jog I etapo metu buvo įrengtas jachtų, mažųjų laivų uostas piliavietės teritorijoje, inžineriniai tinklai, rekonstruotos krantinės, III etapo metu rekonstruotos krantinės nuo Pilies tilto iki upės žiočių.

Uostamiesčio savivaldybės administracija paprašė Klaipėdos apygardos administracinio teismo panaikinti paveldosaugininkų sprendimą nepasirašyti aktų ir įpareigoti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyrių juos pasirašyti.

Pirmą bylą laimėjo KPD KTP - pirmos instancijos teismas netenkino savivaldybės prašymo. Pernai liepą Klaipėdos savivaldybė pateikė apeliacinį skundą LVAT prašydama panaikinti Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą.

Dviguba savivaldybės pozicija

Pasak KPD KTP vyriausiojo valstybinio inspektoriaus Vitalijaus Juškos, 2003 metais buvo patvirtintas detalusis planas, paskui ir specialusis paveldosaugos planas - visi tie planai, teritorijų planavimo dokumentai nurodė, kad fosa (gynybinis griovys) turi būti pagilinta, bet savivaldybė tai padarė tik iš dalies. Vakarinė fosos dalis liko nepagilinta. Toje vietoje, kurioje ji turėjo būti gilinama, yra pastatyta stacionari betoninė siena, kuri ateityje apsunkintų vakarinės dalies fosos gilinimą. Tai, pasak inspektoriaus, prieštarauja specialiam planui "Klaipėdos pilies fosos ir bastionų komplekso paveldotvarkos projektai".

V. Juška spėja, kad tokį sprendimą savivaldybė priėmė todėl, jog gilinimo darbus atlikti trukdė šiuo metu stovintis dar sovietmečiu statytas metalinis sandėlys, kuriame remontuojamos ir saugomos jachtos. Inspektoriaus žiniomis, tuo sandėliu naudojasi AB "Klaipėdos laivų remontas", nors jis esą nėra įteisintas, jo nekilnojamojo turto registre kaip ir nėra.

"Iš pradžių savivaldybė demonstravo norą fosą pagilinti, tačiau vėliau laimėjo kažkokie kiti interesai ir įgyvendinant techninį projektą to nebuvo padaryta. Viena vertus, savivaldybė lyg ir demonstruoja principinį norą atstatyti pilį, o kita vertus, pati savo veiksmais to nedaro. Juk fosa yra labai svarbi gynybinio įtvirtinimo dalis. Mes nesuprantame tokios dvigubos pozicijos", - sakė V. Juška.

Miesto savivaldybės Teisės skyriaus vedėjo Andrius Kačalino teigimu, fosos klausimas pristatytas detalųjį planą svarsčiusioms komisijoms. Detaliajame plane yra parodytas visos piliavietės fosos aplink salą atkūrimas. Paminklosaugininkams buvo paaiškinta, kad neįmanoma visus specialiojo plano sprendinius įgyvendinti iš karto vieno techninio projekto metu. Tai susiję ir su pinigais, ir su europiniu finansavimu. Visa tai gali būti daroma tam tikrais etapais: iš pradžių atkurta viena fosos dalis, vėliau - kita.

Prokuratūra negynė viešojo intereso?

V. Juškos teigimu, pagal teismų praktiką, jeigu Nuolatinėje statybos komisijoje trūksta nors vieno atsakingos institucijos nario parašo, statybos leidimas negali būti išduodamas. Vadinasi, jo manymu, statybos leidimas buvo išduotas neteisėtai. Pasak V. Juškos, pirmos instancijos teismas atmetė savivaldybės skundą pripažindamas, kad aplinkosaugininkai yra teisūs nepasirašydami aktų, nes projektas, be visų kitų dalykų, dar ir nebuvo su jais suderintas.

Statybos leidimas buvo išduotas visiems trims Danės upės krantinių rekonstrukcijos etapams. Peveldosaugininkai, manydami, kad jis išduotas neteisėtai, kreipėsi į prokuratūrą prašydami ginti viešąjį interesą. Klaipėdos apygardos prokuratūra atliko tyrimą ir nustatė, kad statybos leidimas yra teisėtas, kad projekto sprendiniai neprieštarauja paveldotvarkos projektui, ir atsisakė tenkinti KPD KTP prašymą.

FOSA. Teritorijų planavimo dokumentai nurodė, kad fosa - gynybinis griovys - turi būti pagilinta, bet savivaldybė tai padarė tik iš dalies. Vakarinė fosos dalis liko nepagilinta.

Pasak A. Kačalino, paveldosaugininkai į teismą nesikreipė, statybos leidimo neginčijo, todėl jis yra teisėtas ir nėra pagrindo tuo abejoti.

Savivaldybės juristo teigimu, pagrindinė įstatymo nuostata tokia: kai pasirašomi statybos užbaigimo aktai, tikrinama, ar faktiškai atlikti darbai atitinka techninį projektą. O KPD atstovai tvirtina, neva pats techninis projektas yra netinkamas, todėl statybos leidimas neteisėtas. Pasak A. Kačalino, tikrinant statybos darbų užbaigimą techninio projekto teisėtumas nenagrinėjamas ir neginčijamas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

nesuprantu

2013-01-08   10:58

IP: 78.61.250.124

kur problema, taip ir neaisku, kodel negali ivykdyti paveldosauginiu reikalavimu?

Pagiriamasis žodis

2013-01-08   00:54

IP: 78.61.251.55

ES pinigus mikliai įsisavino, krantines dar mikliau pasisavino. Nesvarbu, kad darbų (gilinimo, betonavimo, montavimo tvirtinimo ir pan.) taip ir nepadarė. O kam? Ir taip bus gerai. Norinčius ką nors išsiaiškinti nuramins teismai. Ten juk savi, kaimynai, giminės.

Varnas

2013-01-07   20:23

IP: 86.100.107.136

Varnas varnui akies nekirs. Liberalas liberalui akies nekirs. Ankstyvoji varna krapšto dantis, vėlyvoji - akis. Liberalas ...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Į poilsio namus Palangoje investuoja 15 mln. eurų: išsaugos ir išplės pušyną nuotrauka, foto

Palanga, lapkričio 18 d. (ELTA). Buvusios Seimo poilsinės „Viešnagė“ teritorijoje Palangoje pradedama...

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

AB „Klaipėdos vanduo“ gerina sodininkų gyvenimą – į šalia Gargždų esančias sodų...

Vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai – ne tik mieste, bet ir sodų bendrijose nuotrauka, foto

Naktį keliuose bus slidu, įspėja kelininkai nuotrauka, foto

Lietuva, Šeštadienio pavakarę šalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia šlapios arba drėgnos.Pietinėje Lietuvos...

5 patarimai, kad Kalėdas sutiktumėte be streso nuotrauka, foto

Patarimai, Tik maždaug 1 iš 10 šalies gyventojų planuoja kalėdinių dovanų pirkimą iš...

Kodėl mūsų seimūnams sudarytos privilegijos? nuotrauka, foto

Nuomonės, Veryga sugalvojo, kad kovido testus galima daryti tik mobiliuose punktuose atvažiavus automobiliu....

Menininkai persėdo ant plieninių žirgų nuotrauka, foto

SE, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro darbuotojai kūrybingi ne tik scenoje: kelionei į darbą...

Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

SE, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...