2019 m. liepos 21 d. 19:09 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Norkaičių kaimas - girinių lopšys

(3)

2006-11-15, 12:00

Audra VENCKUVIENĖ

Šilutės rajono Norkaičių kaimas - Saugų seniūnijos pasididžiavimas.

Į Norkaičius važiuojama keliu nuo Klaipėdos Šilutės link. Už Saugų trečiajame kilometre sukama į kairę, pervažiuojamas tiltas per Šiušio upelį ir pro 1834 metais pastatytus vartus patenkama į kaimą Ant kalvos senų miškų apsupty - buvęs dvaras, kuriame gyvena jau kelinta karta girininkų, kapinaitėse netoliese palaidotas pirmasis karališkasis to krašto girininkas Frydrikas Augustas Rymanas.

Pati seniūnė Anastazija Oželytė iš Saugų pasišovė mus ten palydėti - pamatysite, ko nematę, pamatysite staigmeną, - tikino. Uraganinio vėjo supami didingi Norkaičių peizažai atrodė išties įspūdingai.

Anot padavimo, kaimo pavadinimas kadaise buvo Putrimai. Šioje vietoje vykdavo derliaus Dievui Putrimui skirtos religinės apeigos. Vėliau vadintas Putryne, nors gyventojams ir nepatiko. Atsikėlus naujakuriams Norkams, kaimas pervadintas į Norkaičius.

19 amžiaus pradžioje Norkaičių dvarą įsigijo toks dvarininkas Funkas. Turėjęs jis čia malūną, karčemą, spirito gamyklą ir plytinę, tačiau palikuonių su žmona Marija Eleonora nesulaukė, tad po jų mirties dvaras atitekęs valstybei.

Buvusio dvaro pastate po karo įsikūrė Šilutės miškų urėdijos Norkaičių girininkija, o dvaro sodo vietoje atsirado medelynas.

Seniūnė mums be paliovos gyrė dabartinį iš Vilkyčių čia važinėjantį girininką Vygantą Jančauską ir buvusį, dabar savo medelyną turintį Vladą Toliušį už miško karalijos puoselėjimą Saugų valdose.

Atsiskyrėliai

Norkaičiuose - tik du gyvenamieji namai: vienas, kuriame kadaise gyveno dvarininkai Funkai. Namui iki šiol neprireikė rimtesnio remonto - stipriai suręstas. Šalia jo 19 amžiaus pradžioje buvo pastatytas gyvenamasis namas miškininkų šeimoms. Ant kalvos - didžiulis tvenkinys, kažkokiu būdu neišdžiūvantis net per didžiausias sausras.

Seniūnės išaukštintame kaime laukė ir kitokia staigmena. Sutikome tik vieną kaimo gyventoją - Jovitą Toliušienę. "Gyventojų neliko. Patalpų yra, kambarių yra, butų yra, bet jie - kaip ir tušti. Likome su vyru atsiskyrėliai", - kalbėjo ji, neslėpdama, jog tokia egzotika ją gąsdina.

Be Toliušių dar gyvenančios Violeta Novikova ir pensininkė Janina Valutienė. Visi kiti arba dirba čia, girininkijoje, arba atvyksta su reikalais.

Nors gyvenamąją vietą čia yra deklaravę tik 9 žmonės, pasak seniūnės, gyvenamojo ploto, kuris niekam nepriklausytų, nėra. Yra tušti anksčiau gyvenusiųjų girininkų butai, tačiau jie užrašyti vaikams.

Likimai čia persipynę su miško reikalais, miškas savaip diktuoja gyvenimo būdą, prasismelkęs į buitį, darbą, pramogas, šventes. Net nedidelės kapinaitės įspraustos tarp dangų siekiančių medžių.

Džiūva ąžuolai

Norkaičių girininkija augina ne bet kokius daigus, o sertifikuotus, nes yra gavusi tokį įpareigojimą, - sako girininkas V. Jančauskas, pastebėdamas, jog sodmenų augina labai daug.

Tokių sodinukų poreikį diktuoja Europos Sąjunga, iš savo fondų ūkininkams skirianti lėšų miško sodinimui. Su sąlyga - jei sodins sertifikuotą sodmenis. Ne visi medelynai tokius augina.

Tačiau nuotykių čia niekam netrūksta. Padaugėjo stirnų, ir prie langų jos - dažnos viešnios. Dabar daigų viršūnėlės tepamos repelentais. Tai ryškios spalvos mišinys, kurio kartą paragavęs žvėris nebenori. Vien spalvą pamačius susidaro refleksas, kad bus neskanu. Šitaip ir stirna gali gyventi, ir miškas užauga", - pasakojo V. Jančauskas.

J. Toliušienė prisiminė tokį nutikimą: "Kartą mano vyras išėjo laukan ir girdžiu - riksmas. Supratau, jog kažkas negerai, išbėgusi šaukiu Vladą, o jis atsipeikėdamas pasakoja, kaip vos išėjęs išgirdo greitai artėjantį didelį triukšmą. "Triukšmas" nėręs per tvorą ir - šlamšt, tiesiai ant jo. Briedis, pasirodo".

O miškui ir be uraganų bėdų, pasirodo, netrūksta. Nesibaigė eglėse kinivarpų invazija, o jau džiūva ąžuolai. Visame pamaryje. Spėjama, jog tai dėl kritusio gruntinio vandens, klimatui atšilus.

Girininkų lopšys

Tiek girininkui, tiek seniūnei ramybės neduoda klausimai, ar prie šiandien vykstančių procesų išliks esamos struktūros? "Akivaizdžiai matyti, kaip tvarkosi tie, kurie atsiėmė mišką natūra ar gavo kaip senelių palikimą, ir tie, kurie yra gavę kompensaciją ar atsikėlę. Skiriasi, kaip diena nuo nakties. Pastarieji siekia kuo daugiau ir greičiau miško be jokių sentimentų iškirsti, kad greičiau mišką paverstų į pinigus", - svarsto girininkas.

Kartą iš Vokietijos buvo atvažiavęs 60 metų perkopęs čia palaidoto girininko anūkas, kuris kolegoms Norkaičiuose papasakojęs apie penkių kartų miškininkų dinastiją Vokietijoje. Jos šaknys esančios čia, Norkaičiuose. Svečias stebėjosi, kodėl niekas iš palikuonių nebandė susigrąžinti nuosavybės.

Girininkas parodo gamtos kampelį, kuriame nevykdoma jokia ūkinė veikla. Čia medžiai grius, pus visiškai natūraliai, be jokio prisilietimo. Toks esąs Europos Sąjungos reikalavimas - palikti 0,7 ha sengirės, kad neišnyktų tam tikros augalų, vabalų rūšys.

Svečių retėja

Ir vis dėlto miškas - ne viskas. Jovita Toliušienė prisiminė, kaip pradžioje, kai prieš 30 metų čia atsikėlė, buvo išsigandusi: "Pamačiau pastatus, kambarius, jų aukštį, didybę - suglumau. Bet pripratau. Gražu ir gera čia gyventi, darbas ir poilsis - viskas vietoje. Tačiau sąlygos - sunkios. Vanduo - kieme, tualetas - lauke. Žiemą dėl užpustytų kelių sudėtingesnis susisiekimas. Dažnai nebūna elektros. Didelės tragedijos nėra, tačiau šaldytuvo, kitų buitinių prietaisų juk reikia".

Anksčiau atvažiuodavę draugų, giminių, bendraminčių. Susitikimus rengdavo, Kalėdas ir Naujus metus švęsdavo. Į mišką eidavo. "Kartą nuėję radome medžių, papuoštų dovanomis, saldumynais. Mano sesuo nepatikėjo tuo, ką mato. Ar sausainiai tikri, - klausė. Siurprizą sumąstė vyrai", - prisiminė J. Toliušienė.

Dabar svečiai - retesni. Tik vaikai dažniau atvažiuoja. Ir profesinių renginių liko. Švenčiama miškininko diena, želdinimo pabaiga.

Jovita sako, jog jai didesnių susibūrimų čia ir nebesinorėtų. Kodėl? "Nebemoka žmonės susitikę švęsti. Atvažiuoja kiekvienas su savo problemomis, ir nebėra tos šventinės nuotaikos".

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Monika

2015-01-04   17:44

IP: 90.134.152.238

Kaimas nors ir nedidelis bet uztat galima pamatyti ko nemate tad patarciau uzsukti i kaima

2011-04-12   20:03

IP: 78.61.218.245

Džiaugiuosi, kad yra tokių žmonių, kurie taip rūpinasi mūsų motina gamta. Sėkmės jiems visuose darbuose.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Per 380 galimų vaiko teisių pažeidimų nuotrauka, foto

Liepos 1 d. suėjo vieneri metai, kai veikia centralizuota vaiko teisių apsaugos...

Aštuntą vasarą Kintus aplankys profesionalūs ir charizmatiški atlikėjai bei skambės muzika, lydima...

Nuo akordeonų iki ekologiškų instrumentų nuotrauka, foto

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Merginų rankinio rinktinė mažajame finale nusileido turkėms nuotrauka, foto

Sportas, Lietuvos jaunių (iki 19 metų) merginų rankinio rinktinei nepavyko pergale baigti Europos...

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako Žemės...

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...