2021 m. kovo 3 d. 16:56 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Net komfortiškose sąlygose sugrįžėliai stebina įgeidžiais

(1)

2020-04-01, 10:07

Agnė ADOMAITĖ, gargzdai.lt

Net komfortiškose sąlygose sugrįžėliai stebina įgeidžiais nuotrauka, foto

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Bogdanovas.

© VE.lt fotomontažas

Reklama

Įžūlūs ir viskuo nepatenkinti. Reikalauja nupirkti telefonus, sauskelnių savo vaikams, apgyvendinimo patalpų su vaizdu į išpuoselėtą kraštovaizdį – su tokiais šiomis dienomis koronaviruso į Tėvynę pargintų emigrantų reikalavimais susiduria jiems izoliacines patalpas suteikiantys savivaldybių atstovai, apgyvendinimo, maitinimo paslaugas teikiantis personalas.

Klaipėdos rajono savivaldybėje izoliacinės patalpos šiuo metu skirtos kelioms dešimtims žmonių. Statinėje medaus taip pat jau pasitaikė šaukštas deguto: atsirado tokių sugrįžėlių, kurie nepaisė saviizoliacijos taisyklių arba net komfortiškose sąlygose reikalavo pildyti įvairius įgeidžius.

„Saviizoliacijos vietomis buvome pasirūpinę iš anksto. Mes apgyvendinome grįžusius asmenis komfortiškuose kambariuose, tai ir pretenzijų rimtų neteko sulaukti“, – sakė Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos vadovas, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Bogdanovas.

Beribiai norai

„Bangą“ pasiekė informacija, kad rajone apgyvendinami iš užsienio grįžę asmenys taip pat nestokoja išmonės ir įžūlumo.

Pavyzdžiui, vienas apgyvendintasis pareiškė neketinąs maitintis iš savo lėšų bei nežada pirkti savo vaikui sauskelnių ir kt. būtinų priemonių. Jo teigimu, Savivaldybė turi viskuo pasirūpinti.

Reklama

Šis asmuo aktyviai domėjosi, ar jam skirta patalpa nebus per ankšta, iš anksto buvo nusiteikęs, kad trūks erdvės. Vieną apgyvendinto asmens žinutę apie esą savižudybės ketinimus teko perduoti specialiosioms tarnyboms. Net valstybės tarnautoja, grįžusi iš kelionės, taip pat pareiškė norą gauti paramą maistu iš Savivaldybės ir pan.

Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų komisijos vadovas, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Artūras Bogdanovas „Bangą“ informavo, kuomet buvo įsigaliojusi priverstinė grįžusiųjų iš užsienio izoliacija Savivaldybės numatytose patalpose, buvo apgyvendinti 24 asmenys.

Dalis Klaipėdoje, dalis Gargžduose. „Galbūt ir buvo kažkokių pageidavimų, priekaištų, tačiau neypatingai daug. Tai pavieniai atvejai. Kadangi mes apgyvendinome grįžusius asmenis komfortiškuose kambariuose, tai ir pretenzijų rimtų neteko sulaukti. Kiek žinau, didesnė problema tose savivaldybėse, kur buvo apgyvendinami nepažįstami žmonės bendruose kambariuose.

Pas mus skųstasi, pavyzdžiui, dėl pasiūlyto maisto kainos, esą ji per didelė. Tačiau dauguma mūsų apgyvendintų žmonių pakantūs: nei įžūlūs, nei pretenzingi“, – apibendrino A. Bogdanovas.

Teko kviesti policiją

Gargžduose apgyvendinimo patalpas izoliacijai suteikusi verslininkė taip pat patvirtino: dauguma izoliuotųjų laikosi karantino taisyklių, yra mandagūs ir atsakingi. Pasitaikė tik pavienių išimčių.

Reklama

„Kai atvežė pirmąjį izoliuojamąjį, teko kviesti policiją. Mat šis visur vaikštinėjo, užsitrenkė duris, o dar sumanė pasikviesti draugų. Jis buvo nubaustas. Su kitais žmonėmis problemų nekyla. Tačiau, žinoma, turbūt po karantino patalpos prašysis remonto“, – komentavo pagalbos ranką užklupus koronaviruso grėsmei ištiesusi verslininkė.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Bogdanovas „Bangą“ informavo, kad rajono Savivaldybė yra sudariusi daug sutarčių su rajone apgyvendinimo patalpas galinčiais suteikti verslininkais: tai įvairios kaimo turizmo sodybos ir pan.

Ketvirtadienį buvo pakeisti Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimai, kuriais pakeista prieš tai įsigaliojusi ir daug priekaištų iš savivaldybių sulaukusi grįžusiųjų izoliavimo tvarka.

Nuo šiol į Lietuvą grįžtantys žmonės, turintys tam sąlygas ir sutinkantys su keliamais reikalavimais, galės izoliuotis savo pasirinktose patalpose. Tie, kurie nesutiks pasirašyti, jog laikysis izoliavimo reikalavimų, nėra Lietuvos piliečiai ar neturės tinkamų patalpų, 14 dienų izoliaciją praleis savivaldybių parengtose patalpose.

Visi į Lietuvą grįžtantys žmonės bus tikrinami dėl koronaviruso infekcijos – pasienio kontrolės punktuose mobilios brigados paims jų nosiaryklės tepinėlius bei vėliau juos informuos apie tyrimų rezultatus.

Grįžusiųjų – dvi stovyklos

Reklama

Penktadienio duomenimis, Klaipėdos rajone savivaldybės numatytose patalpose buvo izoliuojamas 31 žmogus. Dar poros skambučių sulaukta iš grįžtančiųjų keltais. Iš minėtų 31 izoliuotojo 16, pasikeitus tvarkai, išreiškė norą karantinuotis savo patalpose. Prieš tai bus paimti jų tepinėliai, tiriama dėl koronaviruso infekcijos.

Kitų Lietuvos savivaldybių patirtis labai įvairi. Štai Kaišiadorių rajone grįžusieji iš užsienio apgyvendinti kaimo turizmo sodyboje, gyvena atskiruose nameliuose po vieną, artimieji jiems gali atvežti būtiniausių daiktų, tačiau tokias sąlygas sudariusi savivaldybė jiems visgi neįtinka.

Į sodybą saviizoliacijoje esantiems sugrįžėliams atvežamas net karštas maistas. Tačiau jokio dėkingumo nesulaukta. Priešingai – maitinimo įmonės atstovai pasitikti bjauriais žodžiais. „Atvežėme maisto, o jie mus „padlomis“ išvadino. Pasak jų, „atvežė čia mums į konclagerį ubagams davinį“, – tokiu elgesiu stebėjosi maistą į sodybą tiekianti verslininkė Eurika Turonienė.

Emigrantai vangiai pildo ir reikalingus dokumentus, ne visi laikosi ir izoliavimosi taisyklių, tad Kaišiadorių rajono savivaldybei teko samdyti net apsaugos tarnybą.

Tačiau yra ir daug grįžtančių sąmoningų, atsakingų žmonių, kurie tarsi atsvara nesuvokiantiesiems situacijos rimtumo.

Štai iš Balio parskridusi Guoda Bardauskaitė iš Švenčionių rajono socialiniame tinkle pasidalijo savo įžvalgomis: „Po daugiau kaip 20 val. trukusio skrydžio beprecedenčiu maršrutu Balis–Vilnius likome maloniai nustebinti.

Reklama

Nors saviizoliaciją sugriežtinantis įsakymas įsigaliojo prieš pat mums įlipant į lėktuvą ir atrodė visiškai neįgyvendinamas, Vilniaus savivaldybė spėjo tam pasiruošti.

Dar lėktuve gavome užpildyti specialias formas. Mus pasitiko žmonės su skafandrais, iš lėktuvo (kad nesušaltume) išleidinėjo nedidelėmis grupelėmis, iškart davė dezinfekuotis rankas ir kiekvienam pamatavo temperatūrą (maloni priešingybė Indonezijai, kur oro uoste tiesiog duoda užpildyti lapelį sergu/nesergu).

Jauni kareivukai iškart padalijo atspausdintą Savivaldybės informaciją apie sugriežtintas sąlygas ir uoliai reguliavo srautą, kad žmonės nesigrūstų vienoje vietoje. Galiausiai specialiu autobusu buvome nuvežti į šalia esantį viešbutį, kur dar netikėtai gavome po karišką sausą davinį ir, pagraužę šokolado bei riešutų, išvargę griuvom į lovą.

Neabejoju, kad šiandien populiarieji portalai jau mirgės nuo priešingų reportažų, tad neapsigaukit – nėra taip blogai“, – rašė G. Bardauskaitė.


VERTA ŽINOTI

  • Tiek transporto neturinčius iš užsienio grįžusius žmones, kuriems leista izoliuotis jų pasirinktoje vietoje, tiek tuos, kurie bus izoliuoti savivaldybės patalpose, į izoliacijos vietas turi parvežti savivaldybės transportas.
  • Savivaldybės izoliavimo vietos turės būti įrengiamos viešbučių, poilsio, socialinės ir kitos paskirties patalpose, kuriose galima užtikrinti kiekvienam asmeniui atskirą gyvenamąją patalpą su atskiru sanitariniu mazgu (nesant galimybių – vienas sanitarinis mazgas dviem kambariams). Žmonės kambariuose bus izoliuojami po vieną, šeimos galės apsistoti vienoje patalpoje.
  • Savivaldybių paruoštos izoliavimo patalpos turi būti aprūpintos būtiniausiais baldais, inventoriumi, indais, valymo ir dezinfekcijos priemonėmis, buitinių atliekų surinkimo konteineriais, patalynės bei suterštų drabužių surinkimo talpomis, jei nebus galimybės juos skalbti.
  • Izoliuojamų žmonių kokybišku ir tinkamu maitinimu (taip pat ir turinčių specifinių poreikių, kaip, pavyzdžiui, sergančių cukriniu diabetu, alergiškų ir pan.), būtiniausių priemonių (vaistų, higienos prekių, drabužių) pristatymu ar perdavimu iš artimųjų taip pat turi pasirūpinti savivaldybės.
  • Norintieji geresnių sąlygų, nei gali pasiūlyti savivaldybė, galės jas gauti susimokėję, jei savivaldybė bus sudariusi sutartį su viešbučiu ar kita apgyvendinimo įstaiga.
  • Jau esantieji izoliacijoje ją savo pasirinktoje vietoje galės toliau tęsti, jei patalpos yra tam tinkamos ir žmonės yra pakankamai atskirti nuo kitų. Tam jie taip pat turės pasirašyti, kad sutinka izoliuotis ir laikytis reikalavimų, priešingu atveju jiems grės piniginė bauda. Savo pasirinktoje vietoje izoliavimą tęsti galės tik tie, kurie iki tol nebus pažeidę izoliavimo reikalavimų ir viešosios tvarkos.
  • Prieš žmonėms tęsiant izoliavimą pačių pasirinktoje vietoje, bus paimami tepinėliai tyrimams dėl koronaviruso infekcijos.

 


Reklama

ĮDOMU

 

  • Užsienio reikalų ministerija praneša, kad į Lietuvą grįžo daugiau nei 5 000 Lietuvos piliečių. Kovo 13-ąją paskelbus neturinčių galimybių savarankiškai grįžti į Lietuvą piliečių registraciją, į Lietuvos diplomatines atstovybes kreipėsi 5 994 piliečiai. Kovo 25 dienos duomenimis, su Lietuvos institucijų, kitų ES valstybių pagalba ir savarankiškai į Lietuvą grįžo 5 131 asmuo. 863 piliečiai vis dar norėtų grįžti į Lietuvą, iš jų – 241 ES/EEA valstybėse ir Jungtinėje Karalystėje, 367 – Azijoje ir Okeanijoje, kitur pasaulyje – 255.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

kop

2020-04-01   10:20

IP: 86.100.158.73

Tegu duoda, bet pasako kad tuos igeidzius teks atidirbti (ne susimoketi ), o atidirbti. Greitai baigtusi "hociu govna"

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Akimirkos iš Vasario 16-osios minėjimo Palangoje nuotrauka, foto

Antradienį šventėme Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Palangos kultūros ir jaunimo centras kvietė Signatarų...

Utrių kalnas atgijo: prie keltuvo stoviniavę, vėliau smagiai leidosi pirmieji žiemos sporto...

Utrių kalnas prisipildė pramogautojų emocijų nuotrauka, foto

Du mėnesius trukęs idėjų teikimas dėl Dalyvaujamojo biudžeto – baigėsi. Per šį...

Dalyvaujamajame biudžete – 43 Klaipėdos rajono gyventojų idėjos nuotrauka, foto

Būtingėje, pačiame Palangos miesto savivaldybės pakraštyje, netoli Lietuvos-Latvijos sienos, tvarte šieną rupšnojančiam...

Vienintelį jautį Palangos miesto savivaldybėje siūlo pavadinti Šarūnu nuotrauka, foto

Rumpiškės g. kvartale - 43 dėžutės šunų išmatoms nuotrauka, foto

Klaipėda, Tačiau yra ir keistų išimčių – viename uostamiesčio kvartale tokių dėžučių valdininkai...

Besimokantiems vairuoti - džiugios žinios nuotrauka, foto

Automobiliai, Trečiadienį Vyriausybė priėmė dešimčių tūkstančių žmonių lauktą sprendimą atnaujinti vairavimo mokyklų darbą...

Stambulo konvencija: jeigu Seimo nariai Petras ir Vytautas pradėtų gyventi kartu nuotrauka, foto

Nuomonės, Stambulo konvencija – universalus tarptautinis dokumentas, užkardantis smurtą prieš moterį ir smurtą...

Klaipėdos miesto parama kultūrai - gėdinga ir skandalinga? nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Reaguodama į tai, kaip Klaipėdos kultūros ir meno programų projektams buvo ...

Klaipėda, Paskelbta prieš 14 min.

Automobiliai, Paskelbta prieš 44 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 55 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...