Neringą apėmė stintų karštligė

Neringą apėmė stintų karštligė

Pirmą kartą šią žiemą Kuršių marioms pasidengus storesniu ledu čia ėmė plūsti poledinės žūklės išsiilgę žmonės, o artimiausiomis dienomis jų tik daugės.

Švie­žiais agur­kais kve­pian­čių žu­ve­lių vi­lio­nėms po šven­čių ne­at­sis­py­rė ir ais­trin­gas žve­jys Da­rius Ja­sai­tis, Ne­rin­gos me­ras. „Žmo­nės net ei­na at­os­to­gų, no­rė­da­mi pa­si­mė­gau­ti po­le­di­ne žūk­le. Bi­čiu­lis sek­ma­die­nį per 5 va­lan­das ties Prei­la pa­ga­vo 240 stin­tų. Aš vie­na meš­ke­ry­te per pus­tre­čios – 63. Per­nai be­veik ne­bu­vo le­do ant kurš­ma­rių, to­dėl da­bar ne­rin­giš­kiai ma­siš­kai sku­ba gau­dy­ti stin­tų“, – pa­sa­ko­jo jis.

Juo­lab kad ci­vi­li­nės sau­gos spe­cia­lis­tai in­for­ma­vo, jog ant le­do sau­gu, kai jo sto­ris sie­kia ne ma­žiau kaip 7 cm, o Kur­šių ma­rio­se ties Ne­rin­gos gy­ven­vie­tė­mis da­bar jis yra ma­žiau­siai 10 cen­ti­me­trų.

Lau­kia antplūdžio

Per­nykš­tę žie­mą dau­ge­lis pa­ma­rio po­le­di­nės žūk­lės en­tu­zias­tų va­di­no ti­kra ne­lai­me: Kur­šių ma­rios vos kar­tą bu­vo pa­si­den­gu­sios sto­res­niu le­du, ta­čiau la­bai trum­pam. „Aš pats per­nai net ne­li­pau ant le­do. Kai ku­rie drau­gai – vos du kar­tus, nes sto­res­nis, sau­gus le­das lai­kė­si tik ke­lias die­nas. Iš­siil­go­me po­le­di­nės žūk­lės, to­dėl šį sa­vait­ga­lį ne­bu­vo ki­to­kių min­čių apie lais­va­lai­kį, tik apie žve­jy­bą ant le­do. Jo sto­ris ties Prei­la sie­kė jau 10 cm, tad yra sau­gu, bet dar ne­pa­tar­ti­na ei­ti to­liau kaip 400 me­trų nuo kran­to. Ten ma­rios – gi­les­nės, yra far­va­te­ris, ir to­se vie­to­se dar pa­vo­jin­ga“, – pa­sa­ko­jo D. Ja­sai­tis.

Ne­rin­gos me­ro tei­gi­mu, jei ar­ti­miau­sio­mis die­no­mis ne­bus at­ly­džio, Kur­šių ne­ri­ja su­lauks po­le­di­nė žūk­lės mė­gė­jų antp­lū­džio. „Sė­dint ant le­do kaž­ku­ris iš žve­jų juo­kais pa­siū­lė stint­me­čiu pa­kel­ti įva­žia­vi­mo į Ne­rin­gą mo­kes­tį... Ži­no­ma, tai – žve­jų pokš­tai. Kvie­čia­me at­vyk­ti į pu­sia­sa­lį ir mė­gau­tis gry­nu oru, Kur­šių ma­rių vaiz­dais bei į va­lias pri­si­gau­dy­ti stin­tų. Nie­ka­da ne­ga­li ži­no­ti, ka­da vėl at­šils, to­dėl da­bar vie­ti­niai ei­na at­os­to­gų, kad ga­lė­tų žūk­lau­ti. Kol kas kim­ba vi­du­ti­nio di­du­mo stin­tos: vie­ną ki­log­ra­mą sve­ria 25 žu­ve­lės“, – aps­kai­čia­vo jis.

Pa­klaus­tas, ar Ne­rin­go­je šiuo me­tu ga­li­ma įsi­gy­ti švie­žių stin­tų, me­ras tuo su­abe­jo­jo. „Ne­bent žmo­gus pa­skam­bin­tų spe­cia­liai žve­jams. Taip, kaip Klai­pė­do­je, tur­guo­se, ir Ne­rin­go­je žmo­nės ne­par­da­vi­nė­ja švie­žių stin­tų, ne­bent rū­ky­tas. Tai, ką su­gau­na­me, pa­tys su­val­go­me, kai­my­nus pa­vai­ši­na­me. Jei per die­ną pa­vyks­ta su­meš­ke­rio­ti tūks­tan­tį stin­tų, jas ma­ri­nuo­ja, šal­do, džio­vi­na. Bet daž­niau­siai jas ke­pa­me ir val­go­me. Ar­ti­miau­siu me­tu, ma­nau, žve­jai vers­li­nin­kai ims pjau­ti eke­tes ir trauk­ti stin­tas tink­lais. Tuo­met šių žu­vų ga­lė­si­me nu­si­pirk­ti ir tur­gu­je“, – aiš­ki­no jis.

Po­le­di­nės žūk­lės mė­gė­jai lau­kia ir pū­gos, di­des­nio vė­jo. „Ta­da pra­de­da kib­ti vė­gė­lės. Net ir pats svars­tau ei­ti trum­pų at­os­to­gų spe­cia­liai dėl po­le­di­nės žūk­lės“, – pri­si­pa­ži­no D. Ja­sai­tis.

Pirmieji šių metų stintų gaudytojai jau džiaugiasi palyginti gausiu laimikiu. /Dariaus Jasaičio nuotrauka

Sau­gu­mas ir kultūra

Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nis­tra­ci­jos Ci­vi­li­nės ir prieš­gais­ri­nės sau­gos tar­ny­bos ve­dė­jas Rai­mon­das Žič­kus LŽ pa­ti­ki­no, kad lip­ti ant Kur­šių ma­rių le­do bent ties pie­ti­nė­mis Ne­rin­gos gy­ven­vie­tė­mis jau yra sau­gu. „Sek­ma­die­nį le­do sto­ris bu­vo 10 cm, o per ar­ti­miau­sias nak­tis ša­lo, tad le­das dar sto­res­nis. Vis dėl­to no­rė­čiau par­agin­ti žmo­nes ne­pra­ras­ti bud­ru­mo ir ant le­do elg­tis pro­tin­gai. Žve­jams mė­gė­jams pri­va­lo­ma tu­rė­ti ant kak­lo pa­si­ka­bi­nus smai­gus. Taip pat re­ko­men­duo­ja­ma ne­si­bur­ti vie­no­je vie­to­je di­des­niam bū­riui žmo­nių, kad nuo svo­rio ne­įlūž­tų le­das. Ei­ti juo pa­tar­ti­na jau pra­min­tais ta­kais – sau­giau vaikš­čio­ti pa­ti­krin­tu marš­ru­tu“, – in­for­ma­vo jis. Po­le­di­nės žūk­lės en­tu­zias­tams rei­kia tu­rė­ti ir ga­lio­jan­tį žve­jo mė­gė­jo lei­di­mą. Dvie­jų die­nų truk­mės jis kai­nuo­ja 1,4 eu­ro, 1 mė­ne­sio – 5 eu­rus, 1 me­tų – 14 eu­rų.

„Taip pat la­bai pra­šo­me žūk­lės vie­to­se ne­pa­lik­ti šiukš­lių, nes žmo­nės pa­pras­tai at­si­ne­ša ir mais­to, ir gė­ri­mų. Snie­gas už­pus­to pa­lik­tas šiukš­les, o pa­va­sa­rį iš­tir­pus le­dui jo­mis bū­na nu­sė­tos vi­sos ma­rių pa­kran­tės“, – tei­gė R. Žič­kus.

Pa­klaus­tas apie ga­li­mas ne­lai­mes žve­jo­jant ant le­do, ci­vi­li­nės sau­gos spe­cia­lis­tas pa­brė­žė, kad jų pa­dau­gė­ja pa­va­sa­rį, per at­ly­dį. „Da­bar le­das sto­ras ir sta­bi­lus, be pro­per­šų, įtrū­ki­mų. Ta­čiau, aiš­ku, bū­na at­ve­jų, kai pa­dau­gi­nę al­ko­ho­lio žve­jai už­mie­ga vi­du­ry­je ma­rių ir ten­ka juos sau­giai par­vež­ti į kran­tą. Tad ra­gi­na­me žūk­lau­jant ne­var­to­ti al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų“, – kal­bė­jo jis.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder