2019 m. liepos 16 d. 23:30 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Namą-vaiduoklį ketina paversti dienos centru

2019-01-15, 16:59

pajurionaujienos.lt

Namą-vaiduoklį ketina paversti dienos centru nuotrauka, foto

Reklama

Kretingoje bus steigiamas dar vienas vaikų dienos centras, – praėjusį penktadienį paaiškėjo, kad bendro projekto su Savivaldybe atrankoje dalyvavo tik vienas pretendentas – Kretingos evangelikų liuteronų draugija „Sandora“. Dienos centrą „Sandora“ pasirengusi įkurdinti šalia bibliotekos jai priklausančiame apleistame J. K. Chodkevičiaus g. Nr. 1 name, kurį imsis renovuoti.

ES lėšos – lašas jūroje

Tačiau šiam sumanymui dar turės pritarti Kretingos rajono taryba. Galimybė steigti Kretingoje dar vieną vaikų dienos centrą atsirado, įgyvendinant Europos Sąjungos fondų investicijų programos projektą dėl socialinės atskirties mažinimo ir kovos su skurdu, – Kretingos rajono savivaldybei skiriama 107 tūkst. Eur.

„Lėšas panaudotume namo rekonstrukcijai, bet tai būtų tik lašas jūroje – didžiuma turėtume prisidėti patys. Kol neišgirdome tarybos sprendimo, nenorime daug kalbėti, nes jau buvo išvien su Savivaldybe neišpildytų ketinimų“, – sakė „Sandoros“ draugijos vadovas Arūnas Šulskis.

Renovavę namu-vaiduokliu kretingiškių pramintą pastatą pačiame miesto centre, sandoriečiai jo patalpas panaudotų vaikų užimtumui: po pamokų čia rinktųsi vaikai, būtų vykdomos įvairios veiklos, jiems ir jų šeimoms teikiamos paslaugos.

Dienos centras arba bendruomeniniai namai

Reklama

Tikslinėmis lėšomis ES remia naujų vaikų dienos centrų arba bendruomeninių namų steigimą. Tačiau, pasak Kretingos rajono vicemerės Danutės Skruibienės, projekto sąlygos reikalauja, kad trečdalis šių lėšų būtų panaudotos būtent naujam vaikų dienos centrui įkurti.

Todėl Kretingos rajono savivaldybė ir apsisprendė lėšų neišblaškyti ir apsistoti tik ties vaikų dienos centro steigimu. Evangelikų liuteronų draugija, pasak Kretingos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Černeckio, jau užsakė namo J. K. Chodkevičiaus g. Nr. 1 projektavimo darbus.

Įsteigusi vaikų dienos centrą, „Sandora“ įsipareigos Savivaldybei, jog 5-erius metus po rekonstrukcijos vykdys numatytą veiklą.

Pragerti vaikai liks be stogo?

Tai nebuvo gera žinia Kretingos socialinių paslaugų centro darbuotojoms, nes Vaikų centras yra tapęs namais vaikams, kuriuos pragėrė ar dėl kitokių priežasčių atsisakė jų biologiniai tėvai. Šiuo metu jame glaudžiasi 8 vaikai: iš jų viena mergina apgyvendinta socializacijos centre, o vaikinas mokosi Plungėje ir grįžta tik savaitgaliais. Realiai kasdien po Vaiko centro stogu glaudžiasi 6 paaugliai, kurių likimas kitąmet pakibs ant plauko.

„Vyriausybė nusprendė, kad iki 2020-ųjų Lietuvoje nebeturi likti valstybinių globos namų ir tokių grupių, kaip mūsų centre. Kas laukia tų vaikų, jei Savivaldybė neįsteigs jiems bendruomeninių namų? Priimti globoti į šeimas kretingiškiai jų nenori. Kur dėsime vaikus, naujai atvežtus iš smurtaujančių šeimų“, – svarstė ir retoriškai klausė Kretingos socialinių paslaugų centro vadovė Beruta Dirvonskienė ir socialinė darbuotoja Asta Sakalauskienė.

Reklama

Jų žodžiais, Savivaldybė orientuojasi į globėjų paieškas arba budinčių globotojų, kuriais Kretingoje ligi šiol niekas nepanoro tapti, paslaugų pirkimą. „Bet tai nerealu, nes globotojų trūksta visoje Lietuvoje. Šios paslaugos tiesiog nėra iš ko pirkti“, – tikino A. Sakalauskienė.

Be bendruomeninių namų neišsivers

Paklausta, kodėl Savivaldybė atsisakė steigti bendruomeninius namus, D. Skruibienė sakė, jog tam buvę kelios priežastys. „Teko kalbėtis su kitų savivaldybių vadovais – buto pirkimas ir vaikų įkurdinimas jame nepasiteisino. Vis tiek visi namo gyventojai žino, kad jame apgyvendinti globojami vaikai ir žiūri į juos įtariai: vos kas nors atsitiko laiptinėje ar kieme, kaltinami tie vaikai. Geriausiai būtų nupirkti namą. Tačiau reikėtų ne vieno, o bent keturių pamainomis dirbančių socialinių darbuotojų, nes vaikai – problemiški, su elgesio sutrikimais, tarp jų yra du palikti iš užsienio grįžusios motinos“, – D. Skruibienė pabrėžė, jog tam, kad įkurdintų vaikus name, reikalingos papildomos biudžeto lėšos. Tačiau ji mano, jog Savivaldybei vis dėlto teks pirkti atskirą namą ir steigti jame bendruomeninius namus, nes valstybinių globos įstaigų perdarymas į bendruomeninius namus taip pat nepasiteisino: „Skuode instituciniai globos namai buvo perdaryti į atskirus butus, kuriuose apgyvendinta po 4–5vaikus. Tačiau ministerijai šis modelis netinka.“

O tam, kad kuo mažiau vaikų išvis patektų į valdiškas institucijas, ji sakė, sieksią užkirsti tam kelią. Ir vienas tokių būdų – įsteigti naują vaikų užimtumo centrą, kad po pamokų vaikai jame galėtų turiningai praleisti laiką, specialistai taip pat dirbtų ir su jų šeimomis.

---

„Ar neatsitiks taip: valdžioje nebeliks senųjų politikų, o naujieji sakys, kad ankstesni nesirūpino tų vaikų likimu“, – pastebėjo B. Dirvonskienė ir A. Sakalauskienė.

Reklama

Šiuo metu Kretingoje veikia 2 vaikų dienos centrai – grupė Kretingos socialinių paslaugų centre ir Šv. Antano dienos centras.


Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Nuo akordeonų iki ekologiškų instrumentų nuotrauka, foto

Aštuntą vasarą Kintus aplankys profesionalūs ir charizmatiški atlikėjai bei skambės muzika, lydima...

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Ursula von der Leyen - Europos Komisijos pirmininkė nuotrauka, foto

Pasaulis, Ursula von der Leyen patvirtinta Europos Komisijos pirmininke. Vokiečių politikė antradienį Europos...

Dėl išberto vaiko klaipėdietė susidūrė su netikėta problema nuotrauka, foto

Sveikata, „Iš tiesų man trūko kantrybė – nebenoriu tylėti. Ši situacija apgailetina ir...

Pagerbti uostamiesčio šimtukininkai nuotrauka, foto

Švietimas, Antradienį uostamiesčio piliavietėje vyko abiturientų, iš valstybinių brandos egzaminų gavusių šimtukus, pagerbimo...

Lenkijoje - D. Nausėdienės elegancija ir subtilumas nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pradėjo pirmąjį vizitą Lenkijoje, kur daugiausia dėmesio...

Pasaulis, Paskelbta prieš 2 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 4 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...