2020 m. gruodžio 4 d. 02:04 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Naftininkai teismo vardu veržiasi į mūsų gamtą

(4)

2011-08-20, 11:22

Darius ČIUŽAUSKAS

Naftininkai teismo vardu veržiasi į mūsų gamtą nuotrauka, foto

'

© Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Reklama

Lietuvos ir Danijos bendrovei „Minijos nafta“ nusispjauti į pamaryje gyvenančių žmonių nuomonę. Nors dar daugiau nei prieš pusantrų metų Kintų bendruomenė vieningai parodė naftininkams duris, šie į kintiškių namus per prievartą tikisi įsibrauti pasitelkę teismus.

Pirmoji naftininkų pergalė

Lietuvos ir Danijos įmonė UAB „Minijos nafta“ švenčia nors ir mažą, tačiau pirmąją pergalę kovoje su Kintų miestelio gyventojais ir juos palaikančia Šilutės rajono savivaldybe.

Manydamas, kad žemesnės instancijos teismas atsakė ne į visus pareiškėjo skunde keliamus klausimus, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) iš dalies patenkino bendrovės apeliacinį skundą ir panaikino praėjusių metų spalio 1 d. Klaipėdos apygardos administracinio teismo sprendimą bei grąžino jam bylą nagrinėti iš naujo.

Pastarasis teismas, motyvuodamas, kad naftos gavyba planuojama už licencinio ploto ribų esančioje teritorijoje, atmetė „Minijos naftos“ skundą, kuriuo prašyta panaikinti 2010 m. kovo 25 d. Šilutės rajono savivaldybės tarybos sprendimą - nepritarti pačių naftininkų parengtai naftos gavybos Gargždų licencinio ploto pietvakarinėje dalyje (Kintų objekte) poveikio aplinkai vertinimo programai. Tad šis sprendimas teisme bus nagrinėjamas iš naujo.

Tiesa, naftininkai LVAT prašė gerokai daugiau. Ne tik panaikinti minėtą tarybos, bet ir Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento (KRAAD) sprendimą sustabdyti UAB „Minijos nafta“ naftos gavybos Gargždų licencinio ploto pietvakarinėje dalyje (Kintų objekte) poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procedūrą ir įpareigoti aplinkosaugininkus ją atnaujinti.

Taip pat priteisti iš Šilutės rajono savivaldybės tarybos ir KRAAD visas patirtas bylinėjimosi bei teismo išlaidas.

Reklama

Paprašyti pakomentuoti šį LVAT sprendimą, „Minijos naftos“ atstovai „Respublikai“ sakė, kad neturi ką pasakyti.

Išvijo lauk

Šilutės rajono savivaldybės taryba „Minijos naftos“ planams išgauti naftą ant Kuršių marių kranto vienbalsiai nepritarė, kai naftininkų invazijai į jų miestelį griežtą „ne“ ištarė Kintų bendruomenė.

Per pernai sausio pabaigoje vykusį visuotinį bendruomenės susirinkimą žmonės kaip įžeidimą priėmė „Minijos naftos“ pasiūlymą, kurį pavadino ultimatumu, skirti bendruomenės projektams finansuoti pusantro milijono litų (tik jei atlikus žvalgomąjį gręžinį būtų patvirtinta, kad telkinyje yra naftos) ir dar po 100 tūkstančių litų kiekvienais metais, jei vyks naftos gavyba.

Kintiškių teigimu, dėl naftos gamybos jų kurortu siekiančiam tapti miesteliui, pamario gamtai ir jo žmonių sveikatai padarytos žalos nekompensuos jokie pinigai.

„Mūsų pozicija nesikeičia ir „Minijos nafta“ ją puikiai žino. Aiškiai jiems pasakėme - susitarkite su Kintų bendruomene. Kol jie to nepadarys, mūsų pritarimo negaus. Šeimininkai esame mes, o ne jie“, - buvo kategoriškas Šilutės rajono meras Virgilijus Pozingis.

Neabejojama, kad ekologinė nelaimė turėtų negrįžtamų pasekmių ekosistemai. Tuo labiau kad čia yra paukščių migracijos takai, teritorija, kuri priklauso vieningam Europos Sąjungos saugomų gamtinių teritorijų tinklui („NATURA 2000“), Nemuno deltos regioninis parkas.

Reklama

Šilutės rajono strateginiame plėtros plane numatyta, kad Kintų miestelis ir Kuršių marių pakrantė yra rekreacinė zona, kurioje naftos gavyba ir kita veikla daro neigiamą įtaką gamtosaugos objektams. Todėl naftos gavyba šioje teritorijoje nepageidaujama.

Apgultį atlaiko

UAB „Minijos nafta“ pirmieji žingsniai į pamarį prasidėjo po 1995 metų kovo, kai tarp bendrovės ir šalies Vyriausybės pasirašyta Gargždų licencinė sutartis, kuria jai suteikta išskirtinė teisė išgauti naftą minėtame licenciniame plote.

Ypač naftininkų veiksmai suaktyvėjo 2003 metų vasarą. Nuo to laiko miestelio bendruomenė aktyviai ir sėkmingai priešinasi planams išgauti naftą pamaryje. Kol kas nepasisekė pas kintiškius per prievartą įsibrauti ir pasitelkus teismus.

Pasak laikinai Kintų seniūnijai vadovaujančio Zigmo Makaro, kintiškių apsisprendimas išliko ir ateityje liks toks pats.

„Kintų bendruomenės nuomonė tokia pati. Kiek tik leis jėgos, kovosime su bandymais miestelyje išgauti naftą“, - vakar „Respubliką“ patikino Z.Makaras.

Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Žymos: minijos nafta

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Nagliui

2011-08-21   07:49

IP: 86.100.64.20

Danai, olandai... Anksčiau - kiti vyresnieji broliai. Toks jau mūsų likimas, kad į valdžią leidžiame išropoti vedliams, kurie mums skubiai išrūpina jaunesnės sesės statusą bet kokiame susivienijime. Siurbė ir siurbs...

2011-08-20   19:02

IP: 84.46.238.59

Kasmet teisė daryti biznį Lietuvoje tampa svarbesne, nei žmonių gyvybė ar sveikata
Kasmet teisė daryti biznį Lietuvoje tampa svarbesne, nei žmonių sveikata, jų saugumas to biznio darymo metu. Taip pat ir teisė daryti biznį nesilaikant įstatymų tampa svarbesnė už įstatymus.
Tokiam požiūriui įsivyrauti labai padeda LT teisėsaugos, kontrolės institucijų nusišalinimas, arba net pagalba tokiam bizniavimui.
Toks reiškinys, kaip "socialiai atsakingas verslas" nyksta kaip retos gyvūnų rūšys.
Pavyzdžiai:
1. Planuojamas naftos siurbimas prieš Kintų bendruomenės valią. Naftininkai gali pasiekti tą gręžinį ir iš kitos vietos, bet Danijos bendrovei „Minijos nafta“ nusispjaut ve.lt/naujienos/lietuva/vakaru-lietuva/naftininkai-teismo-vardu-verziasi-i-musu-gamta-619388/ arba tiny.lt/hes25sn
2 . Olandų firmai priklausantys Palangos atrakcionai, kuriuose pusantros valandos dingus elektrai, 9 žmonės kabojo žemyn galva ir jų sveikatai buvo kilęs didelis pavojus (klaipeda.diena.lt/naujienos/miestas/kosmaras-zemyn-galva-371189 arba tiny.lt/2kp8hme), pastatyti be jokių leidimų. Jie komercinę veiklą vykdo taip pat be leidimų: bilietai neapskaitomi, kasos aparatų nėra, bet įvairios valdžios įstaigos (išskyrus Palangos savivaldybę, bet ją visos kitos institucijos ignoruoja) ir ypač LT Finansų ministerija ir jai pavaldi Valstybinė mokesčių inspekcija - akla.
3. Panaši situacija su Dangės upės krantinių rekonstrukcija – statybininkų pelnas yra svarbiau, nei per metus po neteisėtos tų nesaugių krantinių rekonstrukcijos nukritę žuvo 4 žmonės. Nes statybų metu neteisėtai pašalinti anksčau buvę turėklai, vietoj jų pakabintos tik saugumo iliuziją sukeliančios virvelės, tarpai tarp suoliukų nepasaugoti, kai atstumas iki vandens - 3 metrai, o apačioje kai kur pontonai ar kitos konstrukcijos, į kurias nukritus ir atsimušus netenkama sąmonės ir nuskęstama. galėjo būti ir penkta auka (chuligans-žudikas atėmė sąmonę jaunuoliui ir nuspyrė jį į upę - būtų buvę turėklai, nebūtų nuspyręs) , bet jį ištraukė praeiviai, žr. tiny.lt/27u86c
Bet valdžiai ir teisėsaugai beviltiška rašyti, nes jiems dzin – nei tyrimų, nei atsakingų, nei turėklų atstatymų: žr. t.co/FW6RplT
Po kiek toks aklumas?
Gal reikėtų kreiptis į Baltarusijos Teisingumo ministeriją – ji, manau, sugebėtų:
1. greitai pastatyti kasos aparatus visuose LT atrakcionuose,
2. surasti jų nesumokėtus mokesčius,
3. sustabdyti nesaugių atrakcionų įrenginių naudojimą;
4. neleistų naudoti (neleistų žmonėsm vaikščioti pavojingose vietose) neteisėtai įrengtas nesaugias krantines;
5. pradėtų skaičiuoti europinio dydžio mokesčius už išsiurbiamą naftą;
6. atlygintų nukritusių nuo nesaugių krantinių ir žuvusių artmiesiems žalą.

tai

2011-08-20   17:21

IP: 86.100.65.69

Tai ne vien Kintiškių reikalas, tai ir mūsų Klaipėdiečių ,ir jei tie godūs ir nenormalūs"verslininkai" brausis kur jiem nevalia, tai jie pajus kas yra KLAIPĖDA ir jos interesai. KINTAI - Klaipėdos poilsio zona, ir jie ten nepraeis. O būdų begalė ir įvairių kaip juos aplamai išvyti...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga kalėdiniu laikotarpiu taps pasakų miestu nuotrauka, foto

Artėjant gražiausioms metų šventėms miestai ir miesteliai pasidabina įvairiausiomis dekoracijomis, tūkstančiais lempučių,...

Palanga, lapkričio 18 d. (ELTA). Buvusios Seimo poilsinės „Viešnagė“ teritorijoje Palangoje pradedama...

Į poilsio namus Palangoje investuoja 15 mln. eurų: išsaugos ir išplės pušyną nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

Pusė tūkstančio klaipėdiečių gaus papildomą išmoką nuotrauka, foto

Klaipėda, Gera žinia klaipėdiečiams, gaunantiems socialinę pašalpą, - kartu su įprasta išmoka šį...

Kančių keliai nuotrauka, foto

Nuomonės, Ponia Konstancija, kurios dantys, kaip liaudyje sakoma, apmauti, skausmą malšino vaistais. Kai...

Šventėms gavo pluoštą baudų nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdiečiai pastebi, kad paskutiniu metu daugiabučių kiemuose padaugėjo pareigūnų, kurie baudžia neleistinose...

"Neptūno" treneris: "Koronavirusu jau persirgo pusė komandos" nuotrauka, foto

Sportas, "Pagaliau jau savaitę laiko treniruojasi vienuolika mūsų žaidėjų. Jau galime rengti visavertes...

Nuomonės, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...