2019 m. birželio 26 d. 09:23 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Lobyną paveldėjusi Klaipėda - lyg šuo ant šieno

(6)

Lobyną paveldėjusi Klaipėda - lyg šuo ant šieno nuotrauka, foto

JEIGU būtų kilęs karas, iš šio valdžiai skirto kabineto būtų vadovauta miesto evakuacijai.

© Mindaugo MILINIO nuotr.

Panašios nuostatos laikėsi ir kompanija "Bega", kuriai priklauso milžiniška slėptuvė tarp Nemuno ir Minijos gatvių. Šiame bunkeryje turėjo slėptis buvusio Kartono kombinato darbuotojai.

Savo slėptuves sovietmečiu turėjo visos mieste veikusios pramonės įmonės. Be to, buvo įrengti bunkeriai ir gyvenamųjų namų kiemuose. Tokie išlikę ir prie Danės, Liepų gatvių daugiabučių, Medžiotojų gatvėje.

Sovietų absurdas tebedomina

Vienos turistinės firmos vadovė Liudvika Pakalkaitė pripažino, kad užsieniečiai po slėptuves mielai landžiotų. Į ekskursijas po Plokštinės raketų paleidimo bazės šachtose įrengtą ekspoziciją kruizinių laivų keleiviai važiuoja masiškai.

"Naujų objektų atsiradimas Klaipėdoje, kurioje išties striuka su lankytinomis vietomis ir turistams beveik nėra ką parodyti, yra labai aktualus. O sovietiniai reliktai užsieniečius domina. Jiems sunkiai suvokiamas visas tas sovietinės sistemos absurdiškumo mastas", - pripažino pokalbininkė.

Tik ji pridūrė, kad vien tik plikos sienos, kad ir kokios storos jos bebūtų, ir oro valymo filtrai turistams nėra įdomu.

"Tas patalpas reikėtų kaip nors papildomai apipavidalinti. Galėtų ekskursiją vesti sovietine uniforma vilkintis kariškis. Jis turėtų būti tarnavęs dar anos santvarkos armijoje, kad pasakojimas būtų įtikinamesnis. Taip pat galima ir slėptuvių sienas papuošti sovietine civilinės saugos medžiaga, to meto nuotraukomis, pakabinti dujokaukių, išdėlioti ir asmenines priešradiacinės saugos priemones. Gal net turistams išdalinti dujokaukes ir nuo radioaktyvaus lietaus saugančius lietpalčius. Jų tikrai yra išlikę, o užsieniečiai mėgsta taip "pasipuošę" fotografuotis", - sąlygas vardijo L. Pakalkaitė.

Tereikia iniciatyvos

L. Kavaliausko manymu, perkėlos teritorijoje puikiai išsilaikiusi slėptuvė tikrai sudomintų reginiais persisotinusius užsienio turistus, kuriuos tebedomina su buvusia Sovietų Sąjungos galybe susiję objektai.

KLASCO atstovai taip pat neatmeta galimybės, kad šis 500 kv. metrų ploto objektas būtų panaudotas rekreacijai. Esą kompanija nėra nei už, nei prieš. Tačiau teritorija priklauso Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijai (KVJUD), todėl ir reikėtų gauti šios sutikimą.

KVJUD Uosto režimo skyriaus viršininkas Egidijus Kuzmarskis tvirtina, kad už nuomojamą teritoriją yra atsakingas operatorius, todėl specialaus direkcijos derinimo nereikėtų.

"Aišku, mus turėtų informuoti, tačiau žemės naudotojai patys yra atsakingi. Jie patys turi išduoti leidimus, instruktuoti lankytojus apie saugą. Jei šitas sąlygas įvykdo, tai galėtų priimti lankytojus", - aiškino E. Kuzmarskis.

Iniciatyvos iš pačių verslininkų laukia ir Klaipėdos turizmo informacijos centras. Jo vadovės Romenos Savickienės teigimu, jei verslininkai parodytų iniciatyvą ir pasigirtų, kad norėtų, jog jiems priklausančios slėptuvės būtų įtrauktos į specialius maršrutus, centras šią idėją palaikytų.

"Apie ekskursijas po sovietinį paveldą mes mąstome nuolat. Tai yra mūsų mintyse, tačiau reikia ir kitos pusės, tų objektų savininkų, geranoriškumo. Mat kol kas tie objektai nėra sutvarkyti ir nepritaikyti rekreacijai", - sakė R. Savickienė.

Tilptų tik dešimtadalis

Civilinės saugos specialistai buvo suskaičiavę, kad apskrityje yra išlikusios 88 veikiančios slėptuvės, pačioje Klaipėdoje jų tebėra 53. Daugiau nei pusė jų, 33, skirtos pasislėpti nuo bombardavimo. Kitos jų numatytos apsaugoti gyventojus nuo radiacijos, cheminio ar bakteriologinio pavojaus.

Jei kiltų ekstremali situacija, visoje Klaipėdos apskrityje slėptuvėse nuo pavojaus galėtų pasislėpti 20 tūkst. žmonių. Uostamiestyje esančios slėptuvės prireikus galėtų priimti apie 11 tūkst. gyventojų.

"Neturi idėjų"

Jonas GENYS, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius
Rimtesnių diskusijų, kaip panaudoti išlikusias slėptuves, nebuvo. Problema, kad jos visos kam nors priklauso, yra kokios nors įmonės ar įstaigos balanse. Siūlėme kaip nors panaudoti I. Simonaitytės viešosios bibliotekos kieme išlikusią slėptuvę, tačiau matome, kad nieko nepadaryta. Nėra idėjų. Gal vertėtų surengti kokią nors konferenciją, kurioje ir kiltų racionalių minčių? Svarbiausia, turėtume nepraleisti savo šanso ir kaip nors panaudoti ir išsaugoti tarp Smiltynės ir Alksnynės puikiai išsilaikiusią bateriją su arsenalu.

"Nepatogu politikams?"

Egidijus KAZLAUSKIS, Karybos istorijos klubo pirmininkas
Mūsų klubas finansiškai per silpnas perimti ir išlaikyti šias slėptuves. Juk jas reikėtų rekonstruoti, į kai kurias įvesti elektrą, šildymą, ventiliaciją. Esame gana rimtai kalbėję su miesto vadovais, su tuo pačiu Laisvūnu Kavaliausku. Tačiau mūsų balsas į dangų neina. Manau, kad kažkam politiškai nepatogu, kad būtų prisimintos vokiečių pastatytos ir Memelio gynyboje naudotos slėptuvės. Be reikalo. Teko lankytis Berlyne, kur viename bunkeryje įrengta puiki priešlėktuvinės gynybos sistema. Nereikia ieškoti politikos, reikia vertinti tai, kas sukurta, ir stengtis išsaugoti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ViceMerui

2013-07-15   09:44

IP: 78.61.3.229

Viskas buvo labai sureikšminta. Manau, kad tai buvo daroma nuolatinei įtampai palaikyti. Atseit, komunistų partija labai stengiasi, kad nebūtų karo?
Ech vicemere jus turbut nezinot kad uostamiesciai atakojami vieni pirmuju:) Beje Civiline sauga anais laikais buvo stipri ko ne pasakysi apie dabartine, gal musu dabar niekas ir nepuls bet atomine jegaine tai statysim, nu o jai technogenine avarija kur begsim? Ansciau kiekvienas nuo pirmoko zinojo kaip kur ir kada evakuotis- o dabar?! Geda kad toks profanas kaip jus vadovauja miestui fu.

-

2013-07-15   09:16

IP: 86.38.156.54

Pritariu, kad Klaipėda merdi! Atvykusiam iš toliau tikrai nelabai yra, ką pamatyti. Pastato kelis suoliukus su kokiu babaušiu ir va tegu žiūri turistai. Ne to Klaipėdai reikia. Buvau Plateliuose minėtame muziejuje, tikrai buvo labai įdomu. O dabar sužinojau, kad ir Klaipėdoje yra panašių vietų. Kaip būtų įdomu jas pamatyti!

Statyti pramogas prie juros

2013-07-14   16:09

IP: 82.135.197.142

Turizmas gal ir gerai ,betis tu bunkeriu tik islaidos butu ir pinigu nurasimas,irenkti nakvynes namus ,parduoti ,o uz gautus pinigus ,sutvarkyti merdinti miesta ,Supyniu parka ,Vasaros estrada ,Papludimius irenkti apzvalgos aiksteles ....Vietoj griuvenu giruliuose ,Karkleja is tu stovyklu statyti gidyklas ,vandens pramogas ,tai ir bus tu turistu kaip Druskininkuose o mes dar ir jura turim ...Nekiskim pinigus i griuvenas is kuriu nebus jokio pelno ...Ir kas eis prie tu bunkeriu jei net kiemai nera sutvarkyti ,bomzynai ..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Uždaromas Gargždų miesto centre esantis „Lietuvos spaudos“ kioskas. Mat jį iš skvero...

Gargžduose uždaromas „Lietuvos spaudos“ kioskas nuotrauka, foto

Vasaros koncertų ciklas vilioja pasinerti į muziką nuotrauka, foto

Renginiai, Vasariškos muzikos garsai birželio 27-ąją–liepos 23-iąją vilios apsilankyti šalia Klaipėdos koncertų salės...

SEB banko tyrimas: Lietuvoje stiprėja optimistinės nuotaikos nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje nuosaikiai didėja gyventojų optimizmas dėl finansinės ateities. SEB banko užsakymu atlikto...

Gamtininkai kvies susipažinti su meldinų nendrinukių perkėlimu į Žuvintą nuotrauka, foto

Lietuva, Šią savaitę gamtininkai kvies susipažinti su meldinių nendrinukių perkėlimu iš Baltarusijos į...

Birželio 26-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Datos: Tarptautinė kovos su narkomanija diena (JTO paskelbė 1987 m.) Tarptautinė diena...

Renginiai, Paskelbta prieš 10 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 25 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...