2019 m. birželio 24 d. 19:36 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Lobyną paveldėjusi Klaipėda - lyg šuo ant šieno

(6)

Lobyną paveldėjusi Klaipėda - lyg šuo ant šieno nuotrauka, foto

JEIGU būtų kilęs karas, iš šio valdžiai skirto kabineto būtų vadovauta miesto evakuacijai.

© Mindaugo MILINIO nuotr.

Geriausiai išsilaikiusios yra skverelyje prie geležinkelio stoties, I. Simonaitytės viešosios bibliotekos kieme, Ferdinando skvere, dabartinių Karinių jūrų pajėgų štabo kieme. Nors šiuo metu jos ir nebenaudojamos, tačiau iki šiol jose išlikę oro ir vandens valymo įranga, metalinės durys, elektros skydinės bei sanitarinės paskirties patalpos.

SLĖPTUVĖJE įrengtos itin sandarios, pusmetrio storio metalinės durys, turėjusios apsaugoti ne tik nuo radiacijos, užteršto oro, bet ir nuo vandens.

Moderniausia slėptuvė - perkėloje

Antrojo pasaulinio karo slėptuvės gal labiau domintų vietinius turistus nei užsieniečius, tačiau pastarieji alptų pamatę sovietinius, branduolinių bombų sprogimų sukeltas bangas galinčius atlaikyti bunkerius. O tokių Klaipėdoje ne vienas ir ne du.

AB Klaipėdos jūrų krovinių kompanijos (KLASCO) Jūrų perkėlos terminale yra išlikusi 1986 metais pastatyta ir visiškai funkcionali požeminė slėptuvė, skirta apsisaugoti nuo branduolinio ir cheminio ginklo poveikio. Pasak terminalo viršininko Vaclovo Grigalausko, tuo metu tai buvo pati moderniausia slėptuvė visoje Sovietų Sąjungoje.

"Net ir šiandien atrodo, kad bolševikai tik vakar iš čia išėjo. Kadangi jūrų perkėla Klaipėda-Mukranas buvo statoma kaip pusiau karinis objektas, tad ir reikalavimai buvo patys aukščiausi. Po žeme įrengtoje slėptuvėje laisvai gali tilpti 500, o jei grėsmė didesnė - net 700-800 žmonių ir išbūti joje savaitę. Slėptuvėje įrengti galingi oro valymo filtrai, autonominis elektros generatorius, telefono komutacinė stotelė, turėjusi tiesioginį ryšį su Maskva, sukauptos vandens ir maisto atsargos, įrengtas medicinos punktas."

RYŠYS. Trumpųjų bangų siųstuvas, kuriuo būtų naudotasi nutrūkus telefono ryšiui.

2 metrų storio gelžbetonio bei 1,5 metro žemių sluoksniui tebėra nebaisios vidutinio dydžio aviacijos bombos bei artilerijos sviediniai. Slėptuvėje įrengtos itin sandarios, pusmetrio storio metalinės durys, turėjusios apsaugoti ne tik nuo radiacijos, užteršto oro, bet ir nuo vandens.

"Prieš keletą metų buvo atvykę Civilinės saugos specialistai iš Vilniaus ir įsitikino, kad visa įranga tebeveikia puikiai", - pasakojo V. Grigalauskas.

PO ŽEME įrengtoje slėptuvėje laisvai gali tilpti 500, o jei grėsmė didesnė - net 700-800 žmonių ir išbūti joje savaitę. Čia įrengti dviaukščiai gultai. 

Slėptuvė valdžiai

Perkėloje išlikusi slėptuvė - ne vienintelė. Pilies gatvėje, ties įvažiavimu į Kruizinių laivų terminalą esančios sporto salės cokoliniame aukšte taip pat yra išlikusi slėptuvė. Tiesa, ji kur kas senesnė nei aprašytoji ir blogiau išsilaikiusi, tačiau jos svarba daug didesnė.

Šioje kilus ekstremaliai situacijai turėjo slėptis miesto valdžia. Iš slėptuvėje įrengtos vadavietės miesto galva turėjo vadovauti gyventojų evakuacijai ir medicininės pagalbos teikimo, gelbėjimo ir vandens tiekimo darbams.

"Kai pradėjau dirbti Tarybos pirmininku, vieną kartą tuo metu dar Klaipėdoje buvę kariškiai mane čia atvežė ir parodė mano "darbo vietą", kurioje turėčiau slėptis kilus karui. Tuo metu čia viskas veikė. Buvo tiesioginis telefono ryšys su Vilniumi. Atsimenu, kažkam net paskambinau", - prisiminė Vytautas Čepas, šiuo metu dirbantis Klaipėdos savivaldybės mero pavaduotoju.

Pagal pirminį sumanymą, šioje slėptuvėje pasislėpusieji galėjo išlikti net ir po branduolinio sprogimo.

"Viršuje esantį pastatą sprogimo banga galėjo nušluoti, o mes būtume išlikę. Ten buvo dyzelinis generatorius, oro ir vandens valymo filtrai. Gal net ir kažkiek maisto atsargų. Tuo metu ta salė jaukiau atrodė. Buvo ir gultai", - pasakojo V. Čepas.

Pasak jo, sovietmečiu nuolat vykdavo įvairios civilinės saugos pratybos. Buvo investuojamos milžiniškos lėšos panašioms slėptuvėms statyti.

"Viskas buvo labai sureikšminta. Manau, kad tai buvo daroma nuolatinei įtampai palaikyti. Atseit, komunistų partija labai stengiasi, kad nebūtų karo. O tuometinių civilinių saugos tarnybų vadovų postai buvo skiriami visokiausiems į pensiją išėjusiems kariškiams. Jie gaudavo gerą algą, o darbas buvo nesunkus. Užtat turėdavo atskirus kabinetus ir pagerti, ir panoms padulkinti", - šaipėsi pokalbininkas.

Šiuo metu slėptuvės Pilies gatvėje patalpos niekam nebereikalingos. Iš pradžių svarstyta salėje įrengti šaudyklą, tačiau šauliai siūlomų patalpų atsisakė, mat jos per mažos.

Slėptuvės ir kieme

Dubysos gatvėje po žeme yra ištisas bunkerių kompleksas, kuriame branduolinio karo atveju turėjo būti vadavietė. Tačiau į šią slėptuvę "Vakarų ekspreso" neįleido jos savininkai - Klaipėdos miesto savivaldybės administracija. Esą šis statinys pagal paskirtį nenaudojamas, todėl esą jo nenorima rodyti.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

ViceMerui

2013-07-15   09:44

IP: 78.61.3.229

Viskas buvo labai sureikšminta. Manau, kad tai buvo daroma nuolatinei įtampai palaikyti. Atseit, komunistų partija labai stengiasi, kad nebūtų karo?
Ech vicemere jus turbut nezinot kad uostamiesciai atakojami vieni pirmuju:) Beje Civiline sauga anais laikais buvo stipri ko ne pasakysi apie dabartine, gal musu dabar niekas ir nepuls bet atomine jegaine tai statysim, nu o jai technogenine avarija kur begsim? Ansciau kiekvienas nuo pirmoko zinojo kaip kur ir kada evakuotis- o dabar?! Geda kad toks profanas kaip jus vadovauja miestui fu.

-

2013-07-15   09:16

IP: 86.38.156.54

Pritariu, kad Klaipėda merdi! Atvykusiam iš toliau tikrai nelabai yra, ką pamatyti. Pastato kelis suoliukus su kokiu babaušiu ir va tegu žiūri turistai. Ne to Klaipėdai reikia. Buvau Plateliuose minėtame muziejuje, tikrai buvo labai įdomu. O dabar sužinojau, kad ir Klaipėdoje yra panašių vietų. Kaip būtų įdomu jas pamatyti!

Statyti pramogas prie juros

2013-07-14   16:09

IP: 82.135.197.142

Turizmas gal ir gerai ,betis tu bunkeriu tik islaidos butu ir pinigu nurasimas,irenkti nakvynes namus ,parduoti ,o uz gautus pinigus ,sutvarkyti merdinti miesta ,Supyniu parka ,Vasaros estrada ,Papludimius irenkti apzvalgos aiksteles ....Vietoj griuvenu giruliuose ,Karkleja is tu stovyklu statyti gidyklas ,vandens pramogas ,tai ir bus tu turistu kaip Druskininkuose o mes dar ir jura turim ...Nekiskim pinigus i griuvenas is kuriu nebus jokio pelno ...Ir kas eis prie tu bunkeriu jei net kiemai nera sutvarkyti ,bomzynai ..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Uždaromas Gargždų miesto centre esantis „Lietuvos spaudos“ kioskas. Mat jį iš skvero...

Gargžduose uždaromas „Lietuvos spaudos“ kioskas nuotrauka, foto

Nuo ko reikės saugoti prezidentę? nuotrauka, foto

Lietuva, Kadangi jau liepos 12 d. nutrūksta prezidentės Dalios Grybauskaitės įgaliojimai, o Konstitucinis...

Karys bylinėjasi su kariuomene dėl erkės nuotrauka, foto

Lietuva, Dėl pratybų metu įkandusios erkės susirgęs karys savanoris bylinėjasi su kariuomene.

Sužinokite, kas laukia: savaitės astrologinė prognozė nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė savaitei, birželio 24-30 dienoms.

Takelis į moterų pliažą - tik jogams nuotrauka, foto

Klaipėda, Gal jau koks dešimtmetis, kai moterys, keliaujančios į Melnragės moterų pliažą, pasmerktos...

Lietuva, Paskelbta prieš 7 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...