2021 m. kovo 8 d. 03:10 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Lankytojams atvers Tiškevičių koplyčią

2018-09-12, 13:27

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, „Pajūrio naujienos“

Lankytojams atvers Tiškevičių koplyčią nuotrauka, foto

Į atkurtą grafų Tiškevičių koplyčią sugrąžinti 6 karstuose bei sarkofaguose besiilsinčių žmonių palaikai.

© PN

Reklama

Kretingos muziejus ruošiasi lankytojams viešai atverti restauruotos neogotikinės XIX a. grafų Tiškevičių koplyčios senosiose miesto kapinėse kriptą, į kurią jau sugrąžinti 6 grafų bei jų aplinkos žmonių karstai. Iš restauravimo dirbtuvių neužilgo bus parvežti ir prabangūs grafų Sofijos bei Juozapo Tiškevičių sarkofagai, į kuriuos bus perkelti karstai su sutuoktinių palaikais.

Kretingos muziejaus istorikas Julius Kanarskas priminė, kad 2014-ųjų rudenį archeologai koplyčios rūsyje aptiko užmūrytus didikų Sofijos ir Juozapo Tiškevičių palaikus. Praardžius slaptavietes, įrengtas abipus koplyčios, pasimatė, kad grafai buvę palaidoti prabangiuose ornamentuotuose sarkofaguose. Tačiau palaikai prieš kelis dešimtmečius buvę išplėšti pradraskius sarkofaguose skyles: pavogtas vienas iš dviejų grafo Juozapo Tiškevičiaus – tuometinės Rusijos armijos karininko – kardų, nuplėšti antpečiai su sidabro epoletais. Išniekinti palaikai buvo paslėpti po betono postamentais.

Sutuoktinių sarkofagai buvo užmūryti viename betono luite, o kitoje pusėje aptikti dar 2 paprastesni sarkofagai: viename palaidota 5-erių Sofijos ir Juozapo anūkė Marija, o kitame – nežinoma moteris, kurios tapatybė nenustatyta ligi šiol.

Šie keturi sarkofagai laikinai buvo išgabenti ir saugomi Kretingos muziejaus ūkvedžio namo rūsyje, kol, muziejininkams gavus lėšų, restauruoti du iš jų – pirmiausia grafo Juozapo, vėliau jo žmonos Sofijos.

J. Kanarsko žodžiais, restauravimo procesas užtruko dėl subjektyvių priežasčių – dėl patyrusio restauratoriaus Gintaro Kazlausko, kuris atkūrė ir Kretingos pranciškonų bažnyčios rūsiuose saugomų jos įkūrėjo Jono Karolio Chodkevičiaus giminės sarkofagus, staigios ligos. „Juozapo Tiškevičiaus sarkofagą G. Kazlauskas sakė užbaigsiąs tvarkyti ligi spalio, o jo žmonos Sofijos – iki gruodžio pradžios“, – patikino J. Kanarskas.

Užbaigus koplyčios-kriptos restauravimo darbus, į ją pergabenti muziejuje ligi tol saugoti Juozapo ir Sofijos karstai bei dar 2 sarkofagai su jų anūkės Marijos bei nežinomos moters palaikais.

Reklama

Medinius karstus bei šiuos du paprastesnius sarkofagus, prieš pervežant į kriptą, pagal galimybes nušveitė patys muziejininkai.

„Pastarieji du sarkofagai kol kas nerestauruoti ir neaišku, kada tam atsiras lėšų. Tačiau viliamės, kad jie sulauks savo valandos, nes jie taip pat įrašyti į Kultūros vertybių registrą“, – teigė muziejininkas.

Taip pat į kriptą sugrąžinti dar 2 karstai su giminaičių Kazimiero Tiškevičiaus bei jo tetos Jadvygos Tiškevičienės palaikais. Kol vyko kriptos restauravimas, jie buvo saugomi šios koplyčios viršuje. Po restauravimo koplyčios viršutinėje dalyje, į kurią patenkama atkurtais laiptais, bus eksponuojama dalis Tiškevičių karstuose aptiktų įkapių, išsiųsti pranešimai apie gedulingas pamaldas, taip pat – rožančių, škaplierių, maldaknygių, kryžių, – visa, kas susiję su krašto laidojimo papročiais bei apeigomis.

Muziejininkai spalio viduryje ketina surengti oficialų koplyčios atidarymą, o per Vėlines ji bus atvira lankytojams.

---

Kretingos parapijos kapinėse stovinčią neogotikinę koplyčią-kriptą savo tėvo Juozapo, o vėliau ir motinos Sofijos palaikams saugoti 1893 m. pastatė paskutinysis Kretingos grafas Aleksandras (1864–1945) Tiškevičius. Koplyčią projektavo švedų kilmės architektas Eduardas Strandmanas, suprojektavęs taip pat Palangos bei Salantų bažnyčias.

Reklama

Kretingos dvaro su Europoje išgarsėjusiu Žiemos sodu savininkas Juozapas (1835–1891) pirmiausiai buvo palaidotas kitapus esančių kapinių koplyčioje, o po dvejų metų jo palaikai perkelti į naujai pastatytos koplyčios kriptą. Sofija savo vyrą pergyveno kone tris dešimtmečius (1837–1919) ir amžino poilsio atgulė šalia jo.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Akimirkos iš Vasario 16-osios minėjimo Palangoje nuotrauka, foto

Antradienį šventėme Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Palangos kultūros ir jaunimo centras kvietė Signatarų...

Utrių kalnas atgijo: prie keltuvo stoviniavę, vėliau smagiai leidosi pirmieji žiemos sporto...

Utrių kalnas prisipildė pramogautojų emocijų nuotrauka, foto

Du mėnesius trukęs idėjų teikimas dėl Dalyvaujamojo biudžeto – baigėsi. Per šį...

Dalyvaujamajame biudžete – 43 Klaipėdos rajono gyventojų idėjos nuotrauka, foto

Būtingėje, pačiame Palangos miesto savivaldybės pakraštyje, netoli Lietuvos-Latvijos sienos, tvarte šieną rupšnojančiam...

Vienintelį jautį Palangos miesto savivaldybėje siūlo pavadinti Šarūnu nuotrauka, foto

"Dragūno" jaunimas nuskynė pergalę Lietuvos čempionate nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūnas“ sekmadienį pasiekė dar vieną pergalę Lietuvos rankinio čempionate. Savoje...

Klaipėdietės balerinos šokiai ant namų sienų gniaužia kvapą nuotrauka, foto

Klaipėda, Pamatę tai, ką išdarinėja Klaipėdoje gyvenanti baleto artistė ir choreografė Inga Briazkalovaitė,...

Ko nori moterys? nuotrauka, foto

SE, Artėjant Kovo 8-ajai, Tarptautinei moters dienai, teiravomės klaipėdiečių vyrų, ar jie žino,...

Subyrėjęs Klaipėdos „Neptūnas“ krito Prienuose nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtajame kėlinyje vos 7 taškus įmetęs Klaipėdos „Neptūnas” (8-14) antrą kartą šiame...

SE, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...