Kretingos rajono turizmas tebėra vystykluose

Kretingos rajono turizmas tebėra vystykluose

Kretingos rajone yra daug lankytinų vietų, tačiau jas surasti, į jas patekti be vedlio yra beveik neįmanoma. Tuo galėjo įsitikinti ir grupė rajono politikų, praėjusį ketvirtadienį autobusiuku ir pėsčiomis keliavusių po rajoną.

"Išvyką sumanė mūsų komitetas, kad parodytų, kiek gražių, įdomių turistinių objektų turime, kurių net patys nežinome. Turizmas - prioritetinė mūsų rajono veiklos sritis - tebėra tik kalbose ir popieriuj, o tikrovėje net turizmo informacijos centro neturime. Turėjome, bet panaikinome. Kurį laiką savivaldybės administracijoje nebuvo nė vieno darbuotojo, atsakingo už šią veiklą, vargais negalais praėjusį mėnesį įsteigėme vieną etatą" ,- teigė savivaldybės tarybos Kaimo reikalų ir ekologijos komiteto pirmininkas Povilas Turauskis.

Tarybos narius Algimantą Šoblinską, Vladą Baltuonį, Juozą Abelkį, Valeriją Žalienę, Vytautą Karaliūną, prie kurių prisijungė meras Juozas Mažeika ir Savivaldybės sekretorė Vanda Kašėtienė, lydėjęs paminklosaugininkas Algis Mulvinskas kelionės pradžioje apdalino rajono turistiniu žemėlapiu.

Keliautojai netruko įsitikinti, kad vien pagal žemėlapį nesurastų nei Joskaudų miške garsaus Erškėtyno, nei Alkos kalno, nes visi objektai pažymėti bendriniais ženklais, pvz., “Lankytina vieta”, “Holokausto kapai” ir panašiai.

Jeigu nežinotum, kad žemėlapis išleistas savivaldybės iniciatyva ir lėšomis, gali pagalvoti, kad jį išleido “HBH Juozo alus” – šis verslo pramogų objektas žemėlapyje dominuoja – keturios jo nuotraukos, atskiras herbinis ženklas, ryškiai šviečiantis Baltijos jūros mėlynėje su į Žibininkus vedančia aiškia raudona rodykle. Nėra ko stebėtis, kad vasarą poilsiaujantieji pajūryje, kiti svečiai iš rajono lankytinų vietų geriausiai ir žino Žibininkų pramogų kompleksą.

Tie, kam yra tekę naudotis Vakarų šalių turistiniais žemėlapiais, patvirtintų, kad dabar turimas mūsų rajono turistinis žemėlapis yra itin neinformatyvus. Tačiau ir to paties žemėlapio panorėjęs negausi. Jo nėra ir internete, kur turistai, ypač užsieniečiai, ieško informacijos pirmiausia.

A. Mulvinskas aiškino, kad skelbti žemėlapį internete trukdo neišspręsti autorystės reikalai. Jo teigimu, prieš skelbiant žemėlapį internete, Savivaldybė jo rengėjams turėtų papildomai sumokėti už autorines teises. Tačiau tie autorystės klausimai, kaip ir žemėlapis internete lig šiolei, atrodo, niekam nerūpėjo.

Ketvirtadienį tarybos nariai kelionę pradėjo nuo Kretingos katalikų bažnyčios. Dalis jų pirmąkart pamatė restauruotus bažnyčios požemius, pasižvalgė į Kretingą iš 70 metrų aukščio bažnyčios bokšto. Juos pasitikęs ir lydėję klebonas, vienuolis pranciškonas Linas Vodopjanovas patvirtino, jog patekti į požemius, bokštą galima tik iš anksto susitarus, su vienuolių palyda.

“Mes, savivaldybė, turėtume tartis su vienuoliais, pasirašyti bendradarbiavimo sutartį dėl turistų lankymosi bažnyčioje organizavimo. Galima būtų numatyti ir lankymo laiką, gal užmokestį”, - svarstė P.Turauskis, V. Baltuonis, kiti. Tarybos narių svarstymams klebonas neprieštaravo.

Joskaudų miško šventoje vietoje Erškėtyne, kur aplinkiniai švenčia Sekmines, kitas religines šventes, vyrai pjovė žolę. Erškėtyne, kaip ir kituose paveldo objektuose, aplinką prižiūri seniūnijos. Tam pačiam miške stūksantis Alkos kalnas, kur ilsisi 510 nacių nužudytų Skuodo ir Darbėnų žydų, buvo šviežiai nušienautas. Atrasti šias dvi vietas be vedlio, savarankiškai, čia nė karto nebuvus, kažin ar pavyktų. Vienintelė akmeninė rodyklė, vedanti į Alkos kalną, nežinančiam, kur ji turi būti, yra sunkiai pastebima.


Kaip lankytinus objektus padaryti patraukliais turistams, rajono politikai galėjo įsitikinti užsukę pas kaimynus skuodiškius, į Šauklių gamtos pažintinį taką, įrengtą už Europos Sąjungos lėšas. Sutvarkytas Šauklių gamtos takas buvo lyg priekaištas dėl Kretingos rajono savivaldybės jau pramiegotų ES pinigų ir laiko turizmui plėtoti.

Iš Salantų pro Nasrėnus laukų keliais tarybos nariai buvo nukakę iki sovietmečiu ilgą laiką strateginiu objektu buvusio, saugoto ginkluotų sargybinių Kūlupėnų geležinkelio tilto. Vieniems jis buvo įdomus, kiti teigė įdomesniu esant senąjį geležinkelio tiltą ties Bajorais, Kretingos-Klaipėdos ruože.

Įvertinę visa, ką per dieną pamatė, tarybos nariai pripažino, kad organizuotas turizmas rajone, vaizdžiai tariant, tebėra vystykluose, ir tai, kad vienas žmogus, kuris užims naujai įsteigtą etatą, šių dirvonų neišars. Reikalinga įstaiga, kuri, daugumos nuomone, turėtų būti ūkiskaitinė.

“Neturime gidų, kurie lydėtų po rajoną. Gido paslaugas galėtų teikti ir mokytojai, kiti šviesūs žmonės, laisvu nuo pagrindinio darbo metu”, - svarstė politikai.

“Galima su urėdija parengti miško maršrutą, pažindinantį, kas yra sengirė, jaunuolynas. Erškėtynas tiktų piligrimų keliui”,- mintis, kaip plėtoti turizmą, garsiai dėstė P. Turauskis, jų nestokojo ir kiti išvykos dalyviai. Mums reikia postūmio, kartais ir nedidelio”, - apibendrindamas išvyką viltingai kalbėjo meras J. Mažeika.

"Pajūrio naujienos"

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder