2019 m. liepos 21 d. 17:46 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Koplyčios statytojai laukia piligrimų

(4)

2011-07-20, 00:01

Ivona ŽIEMYTĖ

Koplyčios statytojai laukia piligrimų nuotrauka, foto

"Reikia tik žinoti, kad kito žmogaus neišauklėsi pagal savo kurpalį. Priimi tokį, koks yra, gerbi, myli - ir nesantaikos negali būti", - sakė Birutė ir Povilas Grigolai.

Reklama

Rietavo savivaldybės Daugėdų kaimo ūkininkus Birutę ir Povilą Grigolus vietos gyventojai vadina kaimo spinduliais. Į artimiausią bažnyčią Stulgėnuose pėdindavusios močiutės gali melstis šios poros rankomis pastatytoje ir 2008 metais pašventintoje koplyčioje.

Ponas Povilas sakė, kad Lietuvai atgavus nepriklausomybę žmonės pristatė pirčių, tad jam atrodė, jog metas pastatyti koplyčią. Pameistrys buvo sūnėnas.

Koplyčioje laikomos mišios, krikštijami kūdikiai. Koplyčia visada atvira, o daugėdiškiai neša jon savo nuaustus šventųjų, popiežiaus paveikslus, statulėles, religinę literatūrą. Be to viso to, P. Grigola pamiškėje pastatė atminimo kryžių stribų nukankintiems partizanams.

Arklių užkalbėtojas

Vyras prisimena veterinarijos gydytojo darbą tarybiniais metais, kai galvijus "gydė" nuo bado. Šie, išsekę dėl pašarų stygiaus, neatsikeldavo. Kaimiečiai jį vadino arklių užkalbėtoju: su arkliais bendravo kaip su sau lygiais - drąsiai, pripažindamas jų protą.

Ir šiandien ūkininkai laiko dvi karves - Gražuolę ir Juodmargę, paršelių ir pulką vištų dedeklių. Beje, prakusti ūkiui padėjo Vytautas Landsbergis, supažindinęs su prancūzų ūkininkais, gyvenančiais valsčiuje prie Orleano. Šie atvežė labdarą - gera traktorių, kitų ūkio padargų. Svečiams Daugėduose labai patiko, tik iš parduotuvių jie nieko nepirko, gardžiavosi naminiu maistu.

"Mano gimtasis Gudalių kaimas dingo. Daugumą dorų darbščių ūkininkų ištrėmė į Sibirą, kelis enkavedistai nušovė, kiti patys išbėgiojo. Kai sujungė du kolūkius - Minijos ir "Spalio" - į vieną, mudu su Povilu susiėjome. Aš tada parduotuvėje dirbau, jis - paprastu darbininku.

Reklama

Trejus metus jo laukiau, kol atitarnavo tarybinėje armijoje "sausumos jūreiviu": Kaliningrade darbo batalionas krovė ir taisė laivus. Vilkėjo jūreivišką aprangą, dirbdavo iki 2 valandos nakties. Jaučiau, kad man skirtas. Paskui Povilas įstojo mokytis į Klaipėdos žemės ūkio technikumą, užauginome tris sūnus, vienas, muziejininkas, jau yra miręs", - mena ponia Birutė.

Tuometiniame kolūkyje ji dirbo sandėlyje prie sėklinių grūdų. Darbas buvo sunkus, jei norėjai nesugadinti sėklos, reikėjo ją džiovinti, maišyti, prižiūrėti, kad grūdų neišvogtų. Ją, kaip ir kitus septynis vaikus, mamytė nuo mažų dienų išmokė sąžiningai dirbti. Tėvas buvo eigulys, beveik nėjo prie ūkio darbų, todėl samdė šeimyną.

"Tarybiniais metais biedni buvom. Dirbom už "ačiū". Iš kaimiečių atėmė derlių, dėjo į bendrą katilą. Kūlėm, valėm tuos grūdus, o rytą juos išveždavo gurguolės. Dabar žmonės šaukia nesavu balsu: "Krizė!", nejaugi neprisimena, kaip gyvenom prie sovietų?" - stebisi Birutė.

Čia ramybės ir atgaivos sielai pasisemia Daugėdų kaimo gyventojai ir kaimo svečiai.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

2011-07-21   22:22

IP: 84.15.187.35

Kiek Lansbergis prie to prisidėjo aš tiksliai nežinau, bet turbūt jums bus sunku patikėti - technika buvo visiškai nauja - ką tik iš gamyklos nuo konvejerio... :) ... Ir be to - Prancūzams reikia būti dėkingiems ir už tai, kad jie tos technikos nepaliko likimo valiai - jie mokė ūkininkus kaip ja rūpintis, eksploatuoti, kaupti lėšas jos atnaujinimui ir panašiai...

2011-07-21   20:58

IP: 84.15.184.93

Nelabai supratau esme.Lansbergi susgriove viska ka tie senoliai sukure ir dave prancuziskos ismaldos.nereikalingu senienu.Jums sena tecnmika o jie atsinaujina . . .Ai,ka cai bekalbeti.Graudoka.

Simona

2011-07-20   13:56

IP: 195.14.177.1

tikrai įdomi istorija. Šviesūs žmonės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Per 380 galimų vaiko teisių pažeidimų nuotrauka, foto

Liepos 1 d. suėjo vieneri metai, kai veikia centralizuota vaiko teisių apsaugos...

Aštuntą vasarą Kintus aplankys profesionalūs ir charizmatiški atlikėjai bei skambės muzika, lydima...

Nuo akordeonų iki ekologiškų instrumentų nuotrauka, foto

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Astrologinė prognozė kitai savaitei nuotrauka, foto

Įvairybės, AVINAS

Nemokamų vizų į Karaliaučių tikrovė nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Ilgos eilės vykstantiems į Karaliaučių – ne vienintelis iššūkis, su kuriuo teks...

Maisto kuponai galėtų atsirasti kitąmet nuotrauka, foto

Lietuva, Vyriausybei planuojant įvesti maisto kuponus, jiems nebereikia Europos Komisijos leidimo, sako Žemės...

Salantų pašte pažymėjo karo pradžią nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Rapolas Veržbolauskas (1895-1985 m.), apie kurio likimą ir jo šeimą rašyta straipsnyje...

Įvairybės, Paskelbta prieš 14 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 23 min.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...