2019 m. liepos 22 d. 15:29 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Jūrų muziejus kviečia į ekskursijas su dore ir kurėnu

(2)

Jūrų muziejus kviečia į ekskursijas su dore ir kurėnu nuotrauka, foto

Laivas Kurėnas

© Jūrų muziejaus nuotr.

Jūrų muziejus vėl siūlo galimybę pažinti Kuršių marias ir Dangę nuo dorės ar kurėno denio. Dvi muziejuje atkurtos skirtingų istorinių laikotarpių valtys leidžia ne tik susipažinti su miesto ar uosto istorija, bet ir leistis į kelionę laiku. Dore plaukiama Dangės upe, o kurėnas, iškėlęs bures, kviečia tyrinėti Kuršių marių platybes. Ekskursijos rengiamos iš anksto nustatytomis dienomis, todėl būtina registracija. Ekskursijos pradžia – Klaipėdos pilies uostelyje, iš kur ir išplaukiama. Numatytomis dienomis rengiamos dvi ekskursijos: 12 ir 15 valandą.

Dorė plauks birželio 28 , 29, liepos 3, 4, 9, 10, 11, 15, 18, 19, 22, 23, 26, 30, 31 dienomis. Kurėnas – birželio 26, liepos 6, 12, 20, 25 dienomis. Rugpjūčio ekskursijų dienos dar tikslinamos.

Kadangi istorinės valtys yra išlaikiusios autentišką išvaizdą ir tūrius, todėl ekskursijų grupės yra nedidėlės:– iki 10 žmonių. Ekskursijos rengiamos, jeigu susirenka bent penki norintys pažinti vandenų pasaulį.

Ekskursijos dore buvo pradėtos rengti pernai. Šią galimybę pažinti ir pamatyti Klaipėdą kitaip – iš upės, kartu sužinoti miesto istoriją, itin vertino ir klaipėdiečiai, ir jų svečiai.

Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, šių ekskursijų metu pažįstama ne tik senoji Klaipėda, bet ir pristatomas laivybos paveldas, mat dorė pastatyta pagal 1977 metais Neringos žuvininkystės ūkio muziejui padovanotą motorinę valtį.

Muziejaus istorikas Dainius Elertas teigia, kad Dangė ankstesniais laikais buvo miesto ašimi, svarbiausia jo gyvybės arterija.

"Apie Dangės uostą mažai kas ir bežino, nors realiai jis egzistuoja ir dabar," – sako istorikas.

"Eidamas per Biržos tiltą retas kuris įsivaizduoja, kad žengia per senuosius miesto vartus. O greta juk buvo ir miesto svarstyklės, prie pat upės stovėjo bažnyčios su specialiomis prieplaukomis į jas atplaukiantiems. Čia XVIII a. kūrėsi chemijos pramonės pionieriai: veikė potašo ir pelenų fabrikas, davęs vardą visam Pelenyno kvartalui" (dabar teritorija tarp Dangės ir Bangų g.).

Dorės pajūryje buvo itin populiarios sovietmečiu. Jos buvo naudojamos žvejybai sekliose Kuršių mariose ir Baltijos jūros priekrantės vandenyse su statomais tinklais ir ūdomis. Nors dorės nebuvo greitos – išvystydavo tik iki 5 mazgų (apie 9 km/h) greitį, tačiau žvejai gyrė geras šių valčių jūrines savybes. Jose tilpdavo iki 4 tonų laimikio, o įgulai reikėjo tik trijų žvejų.

Jūrų muziejaus kurėnas jau daugiau nei dešimtį metų reprezentuoja Kuršių marių žvejišką paveldą, pradeda garbingus jūrinius paradus, dalyvauja mokslinėse ekspedicijose.

Kurėno kapitonas muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vedėjas Romladas Adomavičius teigia, kad nėra geresnės galimybės suprasti senąją pamario kultūrą, įkvėpti gaivaus marių oro, kaip pačiam išbandyti plaukimą kurėnu. Ekskursijos kurėnu metu susipažįstama su Klaipėdos uosto istorija ir dabartimi.

Kurėnais dar iki XX a. vidurio plaukiojo ir žvejojo visi Kuršių marių žvejai. Po Antrojo pasaulinio karo, pasikeitus gyventojų sudėčiai, paplitus motoriniams žvejybos laivams, burvaltės tapo nebereikalingos, jos buvo apleistos ir paliktos nykti. Jų vietą užėmė dorės.

Lietuvos jūrų muziejus ėmėsi iniciatyvos atkurti šias laivybos priemones ir panaudoti jas etnokultūriniam turizmui bei edukacijai. 2001 metais į Kuršių marias buvo nuleistas pirmasis kurėnas.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Reklama

Komentarai

Muziejus

2013-06-20   15:50

IP: 86.100.155.226

15 Lt

-

2013-06-20   15:00

IP: 86.38.185.188

Kokia kaina?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Per 380 galimų vaiko teisių pažeidimų nuotrauka, foto

Liepos 1 d. suėjo vieneri metai, kai veikia centralizuota vaiko teisių apsaugos...

Aštuntą vasarą Kintus aplankys profesionalūs ir charizmatiški atlikėjai bei skambės muzika, lydima...

Nuo akordeonų iki ekologiškų instrumentų nuotrauka, foto

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

JAV teismas atmetė Neringos Venckienės skundą nuotrauka, foto

Kriminalai, Jungtinių Amerikos Valstijų teismas atmetė buvusios Lietuvos teisėjos ir parlamentarės Neringos...

Palangoje renkasi Lietuvos rinktinės kandidatai nuotrauka, foto

Sportas, Pirmadienį Palangoje į pirmąją treniruočių stovyklą renkasi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kandidatai.

Žaidimo reklamoje ragino šaudyti į romus nuotrauka, foto

Kriminalai, Vilniaus Kirtimų gyvenvietėje esantys romų tautybės asmenys - taikiniai žaidime.

Dėl paramos mokiniams kreiptis galima jau dabar nuotrauka, foto

Lietuva, Nepasiturinčios šeimos, kurios augina mokyklinio amžiaus vaikus, jau dabar kviečiamos pateikti prašymus...

Kriminalai, Paskelbta prieš 26 min.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...