2020 m. lapkričio 30 d. 00:31 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Dreverniškiai populiarins senuosius žvejų amatus

(2)

Dreverniškiai populiarins senuosius žvejų amatus nuotrauka, foto

Jolantos BENIUŠYTĖS nuotr.

Reklama

Drevernoje galutinai užbaigta kurėnų statytojo Jono Gižo etnografinės žvejo sodybos rekonstrukcija, kuri kainavo 1,9 mln. litų. Su šios sodybos prikėlimu naujam gyvenimui siejami ambicingi projektai kultūros bei turizmo srityse.

Sodybos rekonstrukcijos užbaigtuvės pažymėtos įdomia konferencija ir edukacine kelione, kurioje buvo pristatyti žvejiški amatai ir laivybos Kuršių mariose tradicijos.

J. Gižas – garsus laivadirbys

Drevernoje vykusioje konferencijoje pranešimus apie Lietuvos pamario žvejų kultūrą skaitė istorikas Dainius Elertas, o J. Gižo asmenybę ir jo veiklą pristatė Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vedėjas Romaldas Adomavičius.

D. Elertas pastebėjo, jog pamaryje susiklostė savitos žvejybos tradicijos ir jos būdai, kurie buvo įvairesni negu pajūrio ruože gyvenusių ir žvejojusių žvejų. Žūklė Kuršių mariose ir Nemuno deltoje buvo griežtai ribojama. Dar 1589 m. paskelbtos pirmosios žvejybos taisyklės – vienos seniausių gamtosaugos teisės dokumentų Europoje. Kuršių mariose buvo žvejojama plokščiadugnėmis burinėmis valtimis - kurėnais, venteriais, kiudeliais, bradinėmis ir kylinėmis valtimis. Jų stiebus puošė vėtrungės.

1844 m. Karaliaučiuje išleistas Prūsijos karalystės įstatymas "Dėl žvejybos Kuršių mariose“ skelbė: "Kiekvienas burvaltę turintis žvejas privalo viršutinėje stiebo dalyje iškelti dviejų pėdų ilgio ir vienos pėdos pločio skardinį skydelį su nustatytomis kaimo, kuriame gyvena žvejys, spalvomis“.

Ilgainiui šie ženklai virto unikaliais meno kūryniais, kuriuose buvo išraižyta ištisa žvejo gyvenimo istorija. Burvaltes statydavo iš ąžuolo, impregnuodavo pušų kelmų sakais. Gerai prižiūrima valtis žvejo šeimai tarnaudavo apie 100 metų.

Reklama

XIX a. pab. - XX a. pr. Drevernoje gyveno kurėnų, venterinių valčių statytojas ir žvejys J. Gižas. Apie šią asmenybę daugiausia informacijos sukaupta iš jo dukters Ievos ir sūnaus Martyno pasakojimų.

J. Gižas (1867-1940) gimė Ventėje. Apsigyvenęs Drevernoje statė, remontavo Kuršių nerijos ir pamario krašto žvejų burvaltes, gamino kurėnų modelių medinius prototipus. Vienas iš J. Gižo sukurtų kurėno prototipų yra saugomas Monako okeanografijos muziejuje. Jūrų muziejaus darbuotojas R. Adomavičius papasakojo, jog apie garsų rytinės pamario pakrantės laivadirbį J. Gižą sužinojo prieš 20 metų, kuomet su kolega rinko įvairią medžiagą apie pamario gyvenvietes ir jų žvejus.

Drevernoje gyvenusi Gižo dukra Ieva muziejininkams perdavė įvairius tėvo daiktus: įrankių dėžes, oblius, pjūklus, skriestuvus, kampainius, žymeklius, veržtuvus ir kitus įrankius, šeimos nuotraukas.

Šiuo metu vienas vertingiausių Lietuvos jūrų muziejaus eksponatų – J. Gižo sukurtas kurėno modelis. Kitas įdomus eksponatas – pasidabruota lėkštė, įteikta kaip prizas Gižo sūnui už dalyvavimą kurėnų varžybose. Planuojama, kad dalis daiktų depozitu bus perduota J. Gižo sodyboje kuriamam muziejui.

J. Gižo sodyba pradėta rekonstruoti prieš dvejus metus. Pasak Klaipėdos rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėjo Valdo Pučkoriaus, bendra projekto vertė sudaro 1,9 mln. litų. Iš Norvegijos finansinio mechanizmo skirta virš 1,6 mln. litų, iš rajono biudžeto - 285 tūkst. litų. Projekto įgyvendinimo metu rekonstruoti etnografinės žvejo sodybos pastatai – gyvenamasis namas, svirnas, malkinė, sutvarkyta aplinka ir kt.

Sodyboje įkurti Gargždų turizmo informacijos centro ir Gargždų krašto muziejaus filialai, įrengtos patalpos Drevernos bendruomenės centrui, nupirkta įstaigų veiklai reikalinga biuro įranga, baldai, sutvarkyta sodybos vidaus ir lauko muziejinė ekspozicija.

Reklama

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Gargždai to halio

2010-10-15   22:07

IP: 77.221.70.213

Dink į Vokietijos gūdumą, nulietuvėjęs lietuvininke :D

halio

2010-10-12   16:44

IP: 46.115.21.101

ką bendro turi "Gargždų kraštas" - Žemaitija su Klaipėdos Kraštu?

Tą, kad iš Žemaitijos pokaryje suplūdę valkatos visiškai nustakeno šį Mažosios Lietuvos kraštą. Pasižiūrėkit į Priekulę - tikras "bomžatnikas" - dėka Gargždų - Klaipėdos rajono centro ?, centro komiteto politikos rezultatas.

Dreverna - ką pats pavadinimas byloja, yra skandiviškos kilmės - laivų kamšykla, menantis vikingų epochą, yra KLAIPĖDOS KRAŠTO - MAŽOSIOS LIETUVOS DALIS, o ne naujai kurpiamo Gargždų krašto.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Į poilsio namus Palangoje investuoja 15 mln. eurų: išsaugos ir išplės pušyną nuotrauka, foto

Palanga, lapkričio 18 d. (ELTA). Buvusios Seimo poilsinės „Viešnagė“ teritorijoje Palangoje pradedama...

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

AB „Klaipėdos vanduo“ gerina sodininkų gyvenimą – į šalia Gargždų esančias sodų...

Vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai – ne tik mieste, bet ir sodų bendrijose nuotrauka, foto

Kitokį veidą parodžiusi Lietuvos rinktinė sutriuškino belgus nuotrauka, foto

Sportas, FIBA „burbulą“ Vilniuje Lietuvos rinktinė uždarė pergale ir nuplovė gėdą, patirtą...

Ačiū, Bernardai nuotrauka, foto

In Memoriam, "Su advento žvakele uždegiau ir žvakelę Bernardui",- sekmadienio pavakare raudodama pranešė Bernardo...

Kraupi avarija F-1: automobilis perlūžo per pusę ir užsidegė nuotrauka, foto

Sportas, Formulės-1 pasaulio čempionato lenktynės Bahreine prasidėjo itin retu ir šiurpiu incidentu.

Seimo kontrolierius nepritaria siūlymui įstatyme atskirai išskirti smurtą prieš moteris nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo kontrolierius nepritaria Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) idėjai įstatyme atskirai...

In Memoriam, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...