2019 m. birželio 25 d. 04:36 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Bibliotekos pavadinime pasigedo vyskupo titulo

(4)

2019-05-19, 08:07

Livija GRAJAUSKIENĖ, pajurionaujienos.lt

Bibliotekos pavadinime pasigedo vyskupo titulo nuotrauka, foto

Gali būti, kad dabartinis Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos pavadinimas netolimoje ateityje bus pakeistas.

© pajurionaujienos.lt nuotrauka.

Naująjį Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos pastatą puošiantis užrašas gali būti pakeistas. Broliai pranciškonai atkreipė dėmesį, kad pavadinime nėra nurodytas vyskupo titulas.

Pasirodo, dar 1997 m. tai buvo numatyta padaryti, ir Kretingos meras Antanas Kalnius pritaria siūlymui keisti pavadinimą ir atstatyti istorinę tiesą.

Siūlo papildyti pavadinimą

„Kaip gimė mintis, kad reikėtų papildyti Kretingos bibliotekos pavadinimą? Visai atsitiktinai. Kai grįžau į Kretingą, kartu su broliais pranciškonais lankėmės muziejuje, mokyklose, ir, žinoma, nuėjome apžiūrėti naujosios bibliotekos.

O ant jos fasado – didžiulis užrašas: „Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešoji biblioteka“.

Nežinau, kada bibliotekai buvo suteiktas vyskupo Motiejaus Valančiaus vardas, seniau nebuvau atkreipęs į tai dėmesio, bet tąkart užkliuvo, kad pavadinime nėra paminėta esminė charakteristika – titulas“, – paklaustas, kada buvo sumanyta siūlyti papildyti bibliotekos pavadinimą, kalbėjo Kretingos parapijos klebonas kunigas Astijus Kungys.

Pasak brolio Astijaus, vyskupo titulas atspindi ne tik dvasininko pašaukimą, bet ir misiją. Šis titulas, kaip ir prezidento, – visam gyvenimui. Ir jeigu mes sakome ir rašome prezidentas Valdas Adamkus, jeigu visada pridedame titulą kardinolas kalbėdami apie šviesaus atminimo Vincentą Sladkevičių, privalu ir kalbant ar rašant apie Motiejų Valančių paminėti: vyskupas.

„Galų gale, juk tokia yra europinė praktika. Mes jau trisdešimt metų gyvenam nepriklausomi, ir, manau, tikrai derėtų ir taisyti okupacijos metu darytas klaidas, ir juolab jų nebekartoti.

Juk ano meto nepriklausomoje Lietuvoje to tikrai nebuvo: tik sovietmečiu dvasininkų titulai iš pavadinimų buvo išbraukti.

O biblioteka, būdama kultūros šventove bei vykdydama savo švietėjišką misiją, turėtų būti mums visiems pavyzdys. Sakau tai ne kaip priekaištą dėl dabartinio pavadinimo“, – kalbėjo klebonas.

Brolis Astijus paminėjo, kad bibliotekos direktorė Birutė Karčauskienė, išklausiusi pranciškonų argumentų, priėmė juos ir savo ruožtu pasvarstė, jog gal vertėtų kreiptis į naujai išrinktąją Kretingos rajono tarybą, kad ši nuspręstų, ar tam tikra prasme reikėtų atstatyti istorinį teisingumą ir pakeisti bibliotekos pavadinimą ir iškabą.

Pasiteiravus, ar, jo nuomone, derėtų papildyti ir Kūlupėnų Motiejaus Valančiaus pagrindinės mokyklos pavadinimą bei vyskupo atminimui pagerbti pavadintas gatves, klebonas Astijus Kungys sakė, jog, kaip ir heraldikoje, suteikiant vardus ir pavadinimus reikėtų laikytis atitinkamų principų – žinoma, neperlenkiant lazdos.

„Kita vertus, manau, kad būtent mūsų Kretingos rajone, mūsų krašte, kuris toks svarbus vyskupo Motiejaus Valančiaus gyvenime, būtų gražu ir teisinga pakeisti visus pavadinimus pridedant vyskupo titulą.

Taip mes parodytume pavyzdį ir kitoms savivaldybėms“, – kalbėjo Kretingos klebonas.

Akcentavo švietėjišką misiją

„Motiejaus Valančiaus vardas Kretingos rajono savivaldybės viešajai bibliotekai buvo suteiktas 1997 metais, – priminė bibliotekos direktorės pavaduotoja Erika Kazlauskienė. – Pasirinkdami šį vardą mes norėjome pagerbti iš mūsų krašto kilusį šviesuolį, rašytoją, blaivybės skleidėją, knygos žmogų.

Mums buvo svarbesnė jo, kaip rašytojo, lietuviškos raštijos puoselėtojo, o ne dvasininko, ganytojo veikla ir titulas.“

Direktorės pavaduotoja sakė mananti, kad dar kiek per anksti kalbėti apie bibliotekos pavadinimo keitimą.

Viena vertus, brolių pranciškonų paaiškinimas, kad vyskupo, kaip ir prezidento, titulas yra suteikiamas visam gyvenimui, ir, tarkim, į kadenciją baigusius šalies vadovus ir toliau yra kreipiamasi „prezidente“, suprantamas: pridėjus titulą būtų atitinkamai išreikšta pagarba žemaičių vyskupui Motiejui Valančiui.

Kita vertus, besitariant su, pavyzdžiui, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos atstovais, buvo išsakyta mintis, jog tokia informacija iškaboje gali būti perteklinė.

„Mano nuomone, nereikia skubėti. Reikia diskusijos, reikia rimtų svarstymų tiek su kultūros ir švietimo darbuotojais, tiek Kultūros, sporto ir jaunimo reikalų komitete“, – kalbėjo E. Kazlauskienė.

Pavadinimo pakeitimas susijęs ir su išlaidomis. Nepakaks tik jo perrašyti, teks keisti ir naująją Kretingos bibliotekos, ir visų devyniolikos jos filialų iškabas, antspaudus, ir ne tik tai.

Nusprendė patrumpinti?

1997-aisiais, kai Kretingos rajono savivaldybės viešajai bibliotekai buvo teikiamas pavadinimas, jai vadovavo direktorė Aldona Kerpytė. Ji sakė prisimenanti, kad buvo siūlyta biblioteką pavadinti vyskupo Motiejaus Valančiaus vardu.

„Dabar negaliu pasakyti, kodėl žodis „vyskupas“ iš pavadinimo dingo. Bet manau, kad taip galėjo atsitikti dėl pavadinimo ilgumo: jau ir taip jame septyni žodžiai, o pridėjus Motiejaus Valančiaus titulą, tų žodžių būtų visi aštuoni.

Taip kad, mano nuomone, į vardo bibliotekai suteikimą buvo pažiūrėta iš „techninės“ pusės, galvojant apie pavadinimo ilgumą, o ne siekiant išbraukti būtent vyskupo titulą“, – svarstė A. Kerpytė.

Buvusi bibliotekos vadovė pripažino, jog yra priimtinas pasiūlymas pervadinti įstaigą taip, kaip iš pat pradžių ir buvo planuota.

Šitaip būtų dar kartą atkreiptas dėmesys į be galo reikšmingą ne tik gimtajam Kretingos rajonui asmenybę, – būtų dar kartą priminta jo visokeriopa veikla, tuo pačiu atiduodant pagarbą pagrindiniam jo pašaukimui.

„Žinoma, dėl šio sprendimo būtų ir išlaidų: tikrai nemenkai kainuoja bet kokį žodį pakeisti įstatuose, juos perregistruoti, tačiau dėl vyskupo Motiejaus Valančiaus atminimo tai būtų galima padaryti“, – kalbėjo A. Kerpytė.

Pasiūlymui pritaria

„Visiškai pritariu klebono brolio Astijaus pasiūlymui, – karštai palaikė sumanymą pakeisti viešosios bibliotekos pavadinimą Kretingos rajono meras Antanas Kalnius. – Po pokalbio su juo mes radome 1997 metų sprendimų projektus.

Juose buvo įrašyta: suteikti Kretingos rajono savivaldybės viešajai bibliotekai vyskupo Motiejaus Valančiaus vardą. Ir šalia prirašyta: „vadinti Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešąja biblioteka“. Kur dingo žodis „vyskupo“ – neaišku.“

Pasak mero, jau yra pradėtas rengti Kretingos rajono savivaldybės tarybos sprendimo projektas, kuriuo numatoma pakeisti bibliotekos pavadinimą. Kada šis projektas bus teikiamas tarybai – dar nežinia, mat reikia atlikti visas reikalingas procedūras.

„Jeigu nespėsime iki mėnesio paskutinį ketvirtadienį vyksiančio posėdžio, tai birželio mėnesį vyksiančiam posėdžiui tikrai turėtume ir komitetuose apsvarstyti, ir tarybai pateikti šį sprendimą“, – žadėjo meras A. Kalnius, neatmetęs galimybės, kad ateityje bus tariamasi ir dėl Kūlupėnų mokyklos, ir dėl gatvių pavadinimų pakeitimo.

Taip, mero žodžiais, būtų grąžinta tam tikra skola vyskupui Motiejui Valančiui.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

manau

2019-05-19   09:09

IP: 46.249.191.78

kad padaryta tikrai stambi klaida, VYSKUPAS yra vieninteles oficialios M. Valanciaus pareigos ir jas buvo privalu pazymeti. o kas toks jis atvykusiems, nezinantiems Lietuvos istorijos? kazkoks Valancius? daug Valanciu Lietuvoje...

Nord

2019-05-19   09:07

IP: 185.11.26.161

Tikrai, kabinėjasi klerikai. Lai eina naudingus visuomenei darbus daryti. Turėjau omeny ne "vilties bėgimus", maldas, piarą.

AK

2019-05-19   08:58

IP: 195.14.178.129

Tai dar ir gatves pradėkime pervardinti - o jei žmogus buvo filosofas, rašytojas, visuomeninis veikėjas, viską prieš asmens pavardę PAVADINIME išvardinkime. Motiejus Valančius pirmiausiai buvo tautos blaivintojas ir nusipelnęs tokio sąjūdžio veikėjas, kaip būtų galima ir šito nenurodyti PAVADINIME? Minusas broliams pranciškonams, kad užsiima savireklama priekabiavimo būdu.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Žydintį Gargždų miesto veidą kuria ir verslas, ir gyventojai nuotrauka, foto

Prieš keletą savaičių Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotojos Audronės Balnionienės iniciatyva verslininkai,...

Konkurencijos taryba pradėjo tyrimą dėl Palangos miesto savivaldybės sprendimų, kuriais ši pavedė...

Konkurencijos taryba tirs Palangos miesto savivaldybės sprendimus nuotrauka, foto

Džiugi žinia mažamečius vaikus auginantiems tėvams. Itin opią problemą – vietų trūkumą...

Drevernoje – nauja ikimokyklinio ugdymo grupė nuotrauka, foto

Uždaromas Gargždų miesto centre esantis „Lietuvos spaudos“ kioskas. Mat jį iš skvero...

Gargžduose uždaromas „Lietuvos spaudos“ kioskas nuotrauka, foto

Klaipėdos "Gintaro" plaukikų pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Kauno "Girstučio" baseine vykusiose kasmetinėse tarptautinėse varžybose "Kaunas Grand Prix", kuriose dalyvavo...

Žmonės mano, kad gelbėtojai tik vaiko poilsiautojus nuotrauka, foto

Lietuva, Kaip kažkas taikliai pastebėjo, žmonės linkę aklai pasitikėti santechnikais, tačiau nuolat...

Į Neringą - vandens keliais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Dreverna, Klaipėda, Šilutė, Ventės rago pusiasalis, Minija ir Uostadvaris -...

Nuo ko reikės saugoti prezidentę? nuotrauka, foto

Lietuva, Kadangi jau liepos 12 d. nutrūksta prezidentės Dalios Grybauskaitės įgaliojimai, o Konstitucinis...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...