2020 m. liepos 9 d. 09:03 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Baiminasi to, ko nežino

2020-05-30, 15:14

Irena ŠEŠKEVIČIENĖ, pajurionaujienos.com

Baiminasi to, ko nežino nuotrauka, foto

Lubių ir Kalniškių kaimų gyventojai susirinko aptarti situaciją dėl numatomo statyti ryšio bokšto. Centre – parašų rinkimo iniciatorius Audrius Jurginas.

Reklama

Lubių ir Kalniškių kaimų gyventojai, sužinoję, kad viešoji įstaiga „Plačiajuostis internetas“ Lubių kaimo pakraštyje, 680 m nuo Mokyklos gatvės, ketina statyti bokštą, kurio paskirtis – tiekti 4G interneto ryšį, sunerimo.

Baimindamiesi dėl galimo spinduliuotės poveikio sveikatai, jie surinko 95 asmenų parašus, kad nesutinka su būsima statyba. Sąrašus jie įteikė projektuotojams bei Kretingos rajono savivaldybei.

Aptarė poreikius

Nors statytojai birželio 2 dieną Kalniškiuose rengia viešą susitikimą su gyventojais, praėjusį antradienį grupė žmonių iš anksto susirinko aptarti situaciją.

Šių kaimų bendruomenės pirmininkė Rita Viskontienė sakė, kad, išgirdę apie bokšto statybą, žmonės sujudo: „Kalba, kad pastatys 5G bokštą, kris gyvuliai, karvės pieno nebeduos, žmonės susirgs, kris žemės kaina. Bet aš turiu savo nuomonę: pasaulis žengia pirmyn, technologijos tobulėja, karantinas parodė, kad be interneto, kompiuterio, telefono – nė iš vietos. Turiu būti nešališka, susirinkome čia išsisakyti.“

Parašų rinkimą inicijavęs Audrius Jurginas buvo nusiteikęs kategoriškai: „Prieš 5–6-erius metus prašėme šviesolaidinio interneto. Bet kažkas iš vietinių gyventojų nesutiko, kad kabelis būtų vedamas per jo žemę. Domėjausi, kad dabar įrengs galingą ryšį – perdavimo greitis būtų 30 Mb/s. Kas tikrino, kaip tai veikia sveikatą? Užtenka mums tų operatorių, kuriais dabar naudojamės.“

A. Jurgino teigimu, abiejose gyvenvietėse – Lubių ir Kalniškių – prieš naująjį ryšį pasisakė kone pusė gyventojų: rinkėjų sąrašuose yra apie 200 asmenų, dar – apie 40 vaikų ir jaunuolių.

Painioja su 5G ryšiu Kalniškių ir Lubių kaimų seniūnaitis Julius Beinoras įsitikinęs, kad statyti ryšio bokštą tokiame mažame kaime – netikslinga: „Neturime gerų kelių, privažiavimų, tad kam to bokšto? Nėra jokio tyrimo, niekas nepaaiškina žmonėms, pradės statyti – šaukštai po pietų.“

Gyventoja Virgina Domarkienė taip pat sakė esanti prieš bokšto statybą: „Domėjausi, kad šis ryšys pavojingas, šviesolaidinis kas kita – nebūtų spinduliuotės. Kiek jau nuo vėžio išmirė žmonių Kartenoje, Gintaruose. Žiūrėkite, Anglijoje tuos 5G bokštus ne šiaip sau degina.“

Pagal žmonių nuomones, aiškėjo, kad juos piktina nežinia.

„Aš – už statybą, nes internetas mūsų kaime – prastas. Blogiausia tai, kad nėra jokios informacijos, koks bus tas naujasis ryšys. Dabar gi žmonės įsikalė – įrengs 5G, ir visi pradės sirgti vėžiu“, – oponentus bandė įtikinti Gediminas Milius.

Jį palaikė Aušra Gedgaudienė, kuri sakė nesanti prieš naujas technologijas: „Gero ryšio mums tikrai reikia, vaikai mokosi nuotoliniu būdu. Tačiau pagal aprašus techninių parametrų mes neišmanome, norėtume išgirsti specialistų žodį", – tvirtino ji,

Reklama

 

 
Vieni pasisakė už naująjį ryšį, kiti prieš, tačiau žmonės vieningai sutarė, kad jiems trūksta informacijos. Iš kairės: Rita Viskontienė, Vladas Baltuonis, Julius Beinoras ir Aušra Gedgaudienė.

Gyventojų noras gerbtinas

Kretingos rajono meras Antanas Kalnius sakė domėjęsis statytojų projektu ir esąs įsitikinęs, kad naujasis ryšys tik pagerintų Lubių ir Kalniškių kaimų žmonių gyvenimą, tačiau jis gerbiąs gyventojų apsisprendimą, jei to ryšio jiems nereikia.

„Gal ne visada technologijos turi eiti viršum žmonių galvų, – pasvarstė jis. – Jie ten gyvena, ir jų noras yra gerbtinas. Bet ar neatsitiks taip, kad kita dalis gyventojų imsis iniciatyvos, kad bokštą pastatytų, nes ryšys toje vietovėje tikrai prastas.“

Paklaustas, ar nemano, kad žmonėms tiesiog trūksta informacijos, meras atsakė esąs įsitikinęs, kad jos pakanka. Tačiau žmonės nenori girdėti, – išgirsta tai, ką patys nori. „Galėčiau palyginti: visi žinome, kad dyzelinu varomas automobilis yra blogai, kenkia ekologijai, sveikatai, bet juos perkame. Maisto produktuose taip pat – apstu kancerogeninių medžiagų, bet mes vis tiek juos perkame“, – kalbėjo meras.

Dėl nenoro įsileisti investuotojų, A. Kalniaus manymu, nukenčiame tik patys.

Reklama

Projektą inicijavo valstybė

Bokštas Lubiuose yra dalis Lietuvos valstybės inicijuoto ir iš Europos Sąjungos lėšų remiamo projekto, pagal kurį šalyje numatyta iš viso pastatyti 180 ryšių bokštų. Jų paskirtis – tiekti 4G interneto ryšį, ir nutiesti kone 1,5 tūkst. km šviesolaidinių tarpusavyje sujungtų kabelių.

Projekto vadovas Antanas Karanauskas „Pajūrio naujienas“ patikino, kad šie ryšio bokštai yra statomi, atsižvelgiant į valstybės siekį mažinti atskirtį tarp miesto ir kaimo žmonių, suteikiant jiems galimybes naudotis naujos kartos interneto prieiga. Taip pat pagerės ir telefoniniai pokalbiai.

Šie bokštai, A. Karanausko žodžiais, projektuojami ten, kur privatiems operatoriams nėra tikslinga ateiti dėl mažo klientų skaičiaus. Jie priklausys valstybei, ryšių operatoriai jais galės naudotis nuomodamiesi. Žemė, kur statomi bokštai, yra išnuomota ilgam laikui arba išpirkta iš privačių asmenų.

Projektavimo konkursą statyti bokštus Vakarų Lietuvoje laimėjusios bendrovės „InComSystems“ vadovas Romualdas Degutis paaiškino, kad iš viso regione bus statoma 60 bokštų, – jie projektuos 19 jų.

Tipinio bokšto aukštis sieks 60 m, jam pastatyti reikia įrengti 10 kv. m aikštelę.

Reklama

Prieš statant – daugybė leidimų

„Lubiuose veikia prasčiausias ryšys visame Kretingos rajone, žmonės naudojasi Mezonu. Mums teko ilgokai derinti su aviatoriais, nes tai – aviacijos apsaugos zona, taip pat – Lietuvos kariuomene, kol gavome jų sutikimus. Gavę Kalniškių ir Lubių gyventojų protesto sąrašą, vakar visą valandą kalbėjomės su seniūne, bendruomenės pirmininke ir A. Jurginu. Dabar tik pradinė statybų stadija – vyksta projekto viešinimas, dėl to ir važiuojame susitikti su žmonėmis. Kalbama apie gerokai spartesnį interneto, o ne 5G ryšį, kuriam nereikia bokštų, tik stulpų. Kol kas Lietuvoje jis tėra numatytas palei pagrindines automobilių ir geležinkelio magistrales“, – tvirtino R. Degutis.

Jis sakė, kad po projekto viešinimo jau gavę 34 viešų susirinkimų sutikimus.

Iki gaunant sutikimą statybai, atliekami spinduliuotės skaičiavimai, po to derinama su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru. „Jau turime leidimus statyti 4 bokštus, pretenzijų nė dėl vieno iš jų šis centras mums nepateikė“, – patikino R. Degutis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palangiškis „Eurojackpot“ laimėjo daugiau nei trečdalį milijono nuotrauka, foto

Sėkmė loterijoje aplanko pačius įvairiausius žaidėjus – vieni laimingus bilietus gauna dovanų,...

Iš kur atsiranda pinigai? Kodėl reikia taupyti? Kas yra mokesčiai? Tai...

Klaipėdos rajono moksleiviai mokysis finansinio raštingumo nuotrauka, foto

Baigti Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos stadiono rekonstrukcijos darbai. Atnaujintas aikštynas tarnaus...

Atnaujintas Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos sporto aikštynas nuotrauka, foto

„Pajūrio senelių namai“ socialinės globos paslaugas teikia nelegaliai, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos...

Klaipėdos regione – dar vieni nelegalūs globos namai nuotrauka, foto

Pajūrio lankytojai šiurpsta – vieną po kito kerta medžius nuotrauka, foto

Klaipėda, Pajūrio regioninio parko (PRP) lankytojus pašiurpino medkirčiai – ant vaizdingojo Olando...

Vytautė Pupšytė: "Liaudies dainos sugrąžino man ryšį su Lietuva" nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje gimusi ir užaugusi dainininkė Vytautė Pupšytė į gimtąjį miestą sugrįžta retai....

Girtas vairuotojas vežėsi mielą keturkojį nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos rajone sustabdytas BMW, kurį vairavo neblaivus (pūstelėjo net 2,03 prom.) vyras.

Vaikų neformaliajam švietimui - rekordinė suma nuotrauka, foto

Švietimas, Vaikų neformaliajam švietimui Vyriausybė papildomai skyrė 5,5 mln. eurų. Lėšos bus paskirstytos...

Kriminalai, Paskelbta prieš 38 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 41 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...