2021 m. vasario 26 d. 03:48 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Atliekų degintojai baimes žada šalinti viešumu

(154)

Atliekų degintojai baimes žada šalinti viešumu nuotrauka, foto

ARGUMENTAI. Anot "Fortum Klaipėda" atstovų, viešumoje manipuliuojama jokio pagrindo neturinčiais teiginiais, kad įmonė yra suinteresuota sudeginti kuo daugiau plastiko ir tai daryti kuo žemesnėje temperatūroje. Teigiama, kad žemesnė atliekų deginimo temperatūra, tuo jėgainei daugiau reikia sudeginti dujų, daugiau lieka ir šlako, už kurio išvežimą į sąvartyną reikia mokėti.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Jau artimiausiu metu Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje iškilusi iš atliekų ir biokuro šilumą bei elektrą gaminanti kogeneracinė jėgainė numato bandomąjį režimą pakeisti darbiniu.

Jėgainę pastačiusios bendrovės "Fortum Klaipėda" atstovai, dar prieš pradedant įgyvendinti šį projektą patekę po visuomenininkų didinamuoju stiklu, tvirtina aplinkosaugos ir viešumo srityse darantys daugiau, nei reikalauja įstatymai.

Aplinkosaugininkai savo ruožtu teigia, jog jėgainei veikiant bandomuoju režimu kol kas jokių teršalų leistinų normų viršijimo neužfiksavę.

Beje, rytoj uostamiesčio savivaldybėje organizuojama konferencija "Atliekų tvarkymo aspektai Lietuvoje ir Švedijoje: panašumai, skirtumai ir pasiūlymai Klaipėdai", kurios metu pasisakys ir koncerno "Fortum" atliekų deginimo jėgainę Stokholme (Švedija) aplankę visuomenininkai.

Ką degina?

Pasak "Fortum Klaipėda" atstovo Andriaus Kasparavičiaus, jėgainė degina ir degins tik iš Dumpiuose esančio Klaipėdos regioninio sąvartyno atvežamas atliekas ir tas, kurias pristato sutartis pasirašiusios pramonės įmonės.

"Atliekų deginimui Lietuvoje taikomi tokie patys reikalavimai, kaip ir visoje Europos Sąjungoje. Svarbiausia, kad į jėgainę nepatektų nuodingų atliekų. Jėgainėje yra įdiegta kontrolės sistema, kurios dėka kiekviena atliekas atvežusi mašina patikrinama, ar ji neskleidžia radioaktyvumo", - aiškina A. Kasparavičius.

Dumpių sąvartyno operatoriaus Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centro (KRATC) skaičiavimais, kai šiame sąvartyne bus maksimaliai išrūšiuojamos atliekos, į UAB "Fortum Klaipėda" jėgainę deginti bus pateikiama apie 100 000 tonų atliekų per metus.

"Prieš atiduodant sudeginti atliekos išrūšiuojamos du kartus. Nors, pavyzdžiui, Švedijoje, atliekos deginimui vežamos po pirminio rūšiavimo - tiesiai iš gyventojų konteinerių. Klaipėdoje pirminis rūšiavimas vyksta, kai gyventojai, įmonės, maitinimo įstaigos išrūšiuoja savo antrines žaliavas. Antrąkart komunalinės atliekos su specialiomis rūšiavimo linijomis yra išrūšiuojamos Dumpių regioniniame sąvartyne. Dabar čia veikiančios rūšiavimo linijos našumas - 75 000 tonų per metus, bet tai nėra riba. KRATC sieks išrūšiuoti visą į sąvartyną atvežamą mišrių komunalinių atliekų srautą. Prie rūšiavimo linijos šiuo metu dirba 17 darbuotojų. Augant "Fortum Klaipėda" jėgainės poreikiams planuojama suformuoti antrą rūšiuotojų pamainą. Taip pat Dumpių sąvartyne ruošiamasi pastatyti dar vieną panašaus galingumo rūšiavimo liniją. Šiuo metu vykdomos jos pirkimo procedūros", - sakė KRATC analitikas Arvydas Piepalius.

Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus (KRAAD) Andriaus Kairio teigimu, šiuo metu nei Lietuvos, nei Europos Sąjungos teisės aktai nereglamentuoja komunalinių atliekų išrūšiavimo laipsnio.

"Nepaisant to, prievolę vykdyti komunalinių atliekų rūšiavimą išimant tinkamas perdirbti ar turinčias energetinę vertę atliekas nustato Valstybinis strateginis atliekų tvarkymo planas. "Fortum Klaipėda" jėgainėje leidžiama deginti tik Klaipėdos regione surinktas ir po antrinio rūšiavimo likusias komunalines bei nebetinkamas perdirbti pramonines nepavojingas atliekas. Kitų atliekų UAB "Fortum Klaipėda" deginti negali", - aiškino A. Kairys.

Anot jo, vykdant deginimui atvežamų atliekų kontrolę, bus tikrinama, kaip vykdoma atliekų apskaita įmonėje. UAB "Fortum Klaipėda" atliekų apskaitos žurnalo duomenys apie deginimui pristatytas atliekas (jų sąrašas ir kiekis) turi sutapti su atliekas siuntusios ir jas pristačiusios įmonės duomenimis.

Bene daugiausiai nerimo gyventojams kelia plastikinių atliekų deginimas. Pasak A. Kasparavičiaus, plastikas, kurio nebeįmanoma perdirbti (maišeliai, riebaluotos pakuotės ir kt.), deginamos visame pasaulyje.

"Viešumoje manipuliuojama jokio pagrindo neturinčiais teiginiais, kad "Fortum Klaipėda" yra suinteresuota sudeginti kuo daugiau plastiko ir tai daryti kuo žemesnėje temperatūroje. Kiek plastiko bus patiekiama atliekose, priklausys tik nuo KRATC. O kuo žemesnė atliekų deginimo temperatūra, tuo jėgainei daugiau reikia sudeginti dujų. Taigi, tai yra ekonomiškai nenaudinga.

Vidutinė atliekų deginimo temperatūra svyruoja nuo 880 iki 960 laipsnių. Ji gali kilti iki 1 200 laipsnių, bet negali nukristi žemiau 850. Jei jėgainės katile tokia temperatūra laikosi ilgiau nei dvi sekundes, automatiškai į jį paduodamos dujos, kurios pakelia temperatūrą - tai užtikrina informacinių technologijų įranga, užimanti beveik vieną jėgainės aukštą. Kuo aukštesnė temperatūra, tuo geriau sudega atliekos, tuo mažiau lieka šlako, už kurio išvežimą į sąvartyną bendrovei reikia mokėti. Tai yra dar vienas ekonominis argumentas", - aiškino A. Kasparavičius.

Ką išmeta per kaminą?

Pasak "Fortum Klaipėda" atstovo, nuo gruodžio jėgainei veikiant bandomuoju režimu išmetamų teršalų į atmosferą kiekis ne tik kad nė karto neviršijo normų, bet ir buvo nuo 10 iki 100 kartų mažesnis nei leistina.

Žinia, daugiausia viso projekto metu buvo akcentuojama galima didžiulės tokios jėgainės tarša dioksinais/furanais - grupe organinių junginių, pasižyminčių itin dideliu nuodingumu, kancerogeniškumu ir mutageniškumu. Tai - labiausiai toksiškos iš žmonijai žinomų medžiagų. Jų niekas negamina, bet jos paprastai susidaro kaip šalutiniai degimo ir cheminių reakcijų procesai.

Nepriklausomo energetikos ir aplinkosaugos konsultanto inžinieriaus Nilso Ahlgreno ir Umea universiteto profesoriaus Stelano Marklundo parengtoje studijoje rašoma, kad deginant atliekas aukštesnėje negu 850 laipsnių temperatūroje, didžioji dioksinų dalis skyla į anglies dioksidą, vandenį ir vandenilio chloridą. Teigiama, kad dioksinai gali formuotis, jeigu bus įgyvendintos trys sąlygos: išmetamosiose dujose turi būti pakankamai chloro, kad anglies atomai, sudarantys organinės molekulės struktūros pagrindą, jungtųsi su chloru; išmetamosiose dujose turi būti katalizatorius, pavyzdžiui, varis; dujų temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 200 laipsnių Celsijaus ir ne aukštesnė kaip 600.

NAUDA. Dar vienas ekonominis efektas, kuris nuolat akcentuotas įgyvendinant jėgainės projektą - ilgesnis Dumpių sąvartyno eksploatavimo laikas. Teigiama, kad be deginimo mums sąvartyno užtektų dar 7-8 metams, o pradėjus maksimaliai rūšiuoti ir deginti atliekas, sąvartyno eksploatacijos laikas gali pailgėti iki 15 ar daugiau metų. Apskaičiuota, kad sąvartyno eksploatacijos pratęsimas sutaupo mokesčių mokėtojams ne mažiau kaip milijoną litų per metus. Redakcijos archyvo nuotr.

A. Kasparavičius mini ir Suomijos mokslininkų tyrimą, anot kurio, per Naujuosius metus vienoje aikštėje šaudant fejerverkus į aplinką patenka apie 100 kartų daugiau dioksinų nei atliekų jėgainė per kaminą išmeta per įprastą jos eksploatavimo laiką - 35 metus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Sieryj

2013-03-28   00:48

IP: 78.61.204.14

Gerai jūs čia parinates:D.Galetumet pradet nuo Vilniaūs ta fortūmą iš ten vairoja.Manot vietiniąi bičai viską spredžią

O kad šūdąs tas šiukšlių deginims -sto pūdow.Aš nerušioju ir nerušiosiu.Nebent sumoketu.

To RK. įdomu

2013-03-27   22:14

IP: 86.100.107.136

1. Kokia vidutinė komunalinių šiukšlų sudėtis nei Fortum, nei kiti pasakyti negali, gali tik paspėlioti. Fortum poveikio aplinkai ataskaitoje iš kur tie skaičiukai paimti taip pat nenurodyta. Toje ataskaitoje yra daug niekuo nepagrįstų (arba iš googlės paimtų) skaičiukų, nors ataskaitai visi pritarė.
2. Faktinė Fortum tarša matomai artima leistai taršai ir ne 10 ar 100 kartų mažesnė, turėtų būti panaši į švedų. Labiau domino absoliutus išmetamų kietųjų dalelių (dulkių) ir dūmų kiekis per dieną. Žemesnėje degimo temperaūroje jų susidaro gerokai daugiau.
3. Aplinkosaugininkai geri, net gamyklos darbo pradžioje nustatė minimumą patikrinimų, dukart metuose. Ir stacionarios stotelės neturi ties Fortum sanitarinės zonos riba. Taigi tikrąją taršą galės bandyti atspėti po metų kitų iš suvestinių aplinkos taršos žemėlapių ir kokių kitų kompleksinių taršos tyrimų.

Straipsnis propogandinis, nes jame nėra skaičiukų, o teiginys, kad gamykla teršia 100 ar 10 kart mažiau nei leista yra demagogija. Taip jie radioktyvius išmetimus daro mašesnius nei leista 100 kartų mažesnius ir gyvsidabriu teršia gal 1000 mažiau nei leista. O ką gali pasakyti aplinkosaugininkai apie furanus, jei taršos jais jie neturi kuo matuoti?

To RK.= AL

2013-03-27   20:11

IP: 89.117.131.78

Visi žinom, kad esi iš Fortum, Kratc ir KL. Energijos laaaaaaaaabai gerai apmokomas specialistas apdumti akis Klaipėdos visuomenei viešoje erdvėje. Iš juodo padaryti baltą. Vis tą patį RK. matome, kai kalba eina apie šių įstaigų nešvarios veiklos " išskalbimą" Nėra ko čia tau nervuotis, nebent už paneigimus, kad nesi RK.= AL, tau darbdaviai nieko nemoka , o tik už komentarus kaip šiukšlių deginimo "specialisto "..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Akimirkos iš Vasario 16-osios minėjimo Palangoje nuotrauka, foto

Antradienį šventėme Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Palangos kultūros ir jaunimo centras kvietė Signatarų...

Utrių kalnas atgijo: prie keltuvo stoviniavę, vėliau smagiai leidosi pirmieji žiemos sporto...

Utrių kalnas prisipildė pramogautojų emocijų nuotrauka, foto

Du mėnesius trukęs idėjų teikimas dėl Dalyvaujamojo biudžeto – baigėsi. Per šį...

Dalyvaujamajame biudžete – 43 Klaipėdos rajono gyventojų idėjos nuotrauka, foto

Būtingėje, pačiame Palangos miesto savivaldybės pakraštyje, netoli Lietuvos-Latvijos sienos, tvarte šieną rupšnojančiam...

Vienintelį jautį Palangos miesto savivaldybėje siūlo pavadinti Šarūnu nuotrauka, foto

Žygimantas Pavilionis savarankiškai formuoja Lietuvos užsienio politiką? nuotrauka, foto

Lietuva, Dabartinė politinė krizė Sakartvele, kai, panaudojus ašarines dujas, buvo suimtas ...

Klaipėdos pagalba sugniuždytam verslui: gyvybės pliūpsnis ar kompresas „nabašnikui“ ? nuotrauka, foto

Nuomonės, Jau ištisus metus visame pasaulyje siautėjant pandemijai įvairiausio lygio valdžios ieško sprendimų,...

Išgelbėtas mariose skendęs žvejas nuotrauka, foto

Kriminalai, Šiandien Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos pareigūnai skubėjo prie Kuršių marių.

Dėl Maldyvuose dingusios dukros kreipėsi į Kretingos policiją nuotrauka, foto

Kriminalai, Maldyvuose išėjusi nardyti pradingo 8 mėnesį nėščia lietuvė. Moters vyras mano, kad...

Nuomonės, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 6 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...