2021 m. sausio 20 d. 16:02 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Atliekų degintojai baimes žada šalinti viešumu

(161)

Atliekų degintojai baimes žada šalinti viešumu nuotrauka, foto

ARGUMENTAI. Anot "Fortum Klaipėda" atstovų, viešumoje manipuliuojama jokio pagrindo neturinčiais teiginiais, kad įmonė yra suinteresuota sudeginti kuo daugiau plastiko ir tai daryti kuo žemesnėje temperatūroje. Teigiama, kad žemesnė atliekų deginimo temperatūra, tuo jėgainei daugiau reikia sudeginti dujų, daugiau lieka ir šlako, už kurio išvežimą į sąvartyną reikia mokėti.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Pasak jo, tokių ūkio subjektų planiniai patikrinimai atliekami ne dažniau kaip 2 kartus per kalendorinius metus. Be to, šiais metais yra suplanuotas vienas konsultacinis patikrinimas.

"Pagal savo veiklos pobūdį UAB "Fortum Klaipėda" priskiriama tai įmonių grupei, kurių tikrinimus atlieka du aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai. Tiriant įvairius pranešimus, skundus atliekami neplaniniai patikrinimai. Šioje jėgainėje toks patikrinimas buvo atliktas vasario 19 dieną", - informavo A. Kairys.

Kaip elgsis su pelenais?

"Fortum Klaipėda" atstovo teigimu, sudeginus atliekas lieka dviejų rūšių pelenai - nekenksmingas šlakas ir nuodingais dėl gausios metalų koncentracijos laikomi pelenai, kurie kaupiasi filtruose.

"Šlakas - kieta masė - Švedijoje naudojamas tiesiant kelius, atliekant įvarius statybos darbus. Kol Lietuvoje neatsiras interesantų, kurie norėtų užsiimti tokia veikla ir pirkti šį šlaką iš mūsų, jis bus vežamas į Dumpių sąvartyną", - sakė A. Kasparavičius.

Pasak KRATC analitiko A. Piepaliaus, šlako šalinimas sąvartyne kainuoja brangiau nei "Fortum Klaipėda" teikiama atliekų deginimo paslauga.

"Bet dėl skirtingų kiekių balansas gali būti tiek minusinis, tiek pliusinis. Preliminariai skaičiuojama, kad į sąvartyną turėtų patekti apie 33 000 tonų pelenų. Ar deginimo paslaugų ir pelenų priėmimo į sąvartyną mokesčiai kompensuos vienas kitą, priklausys nuo to, kiek atliekų pateiks deginimui KRATC, ir kiek pelenų į sąvartyną atveš "Fortum Klaipėda", - sako A. Piepalius.

Nuodingieji pelenai, anot A. Kaparavičiaus, iš jėgainės specialiomis mašinomis bus išgabenami į bendrovę "Vakarų krova", iš kurios jie laivais bus plukdomi į vienoje Norvegijos saloje esančias buvusias kasyklas ir ten palaidojami. Planuojama, kad per metus susidarys apie 5 000 tonų tokių pelenų.

"Mašinos, kuriomis iki krovos kompanijos bus vežami šie pelenai, yra itin hermetiškos, kad net avarijos metu jie neišbyrėtų", -pasakojo pokalbininkas.

Kokia nauda?

Pradedant įgyvendinti šį projektą akcentuota, kad jis padės Klaipėdai tapti labiau nepriklausoma nuo rusiškų dujų, iš kurių dabar gaminama didžioji dalis centralizuotai tiekiamos šilumos, ir dar padės sumažinti galutinę šilumos kainą. "Fortum Klaipėda" jėgainė gali pagaminti 40 proc. šildymo sezono metu uostamiesčiui reikalingos šilumos.

"Pagal įstatymą toks nepriklausomas šilumos gamintojas privalo šilumą parduoti nors 0,1 procento pigiau nei pasigamina centralizuotos šilumos tiekėjas. Tačiau dabartinė jėgainės šilumos kaina yra 10 procentų mažesnė nei tos, kurią pasigamina "Klaipėdos energija", degindama dujas", - tvirtina A. Kasparavičius.

Pasak "Klaipėdos energijos" atstovų, kaip keisis galutinė kaina vartotojams, paaiškės, kai naujoji jėgainė pradės dirbti darbiniu režimu ir bus atlikti visi skaičiavimai bei pasirašyti atitinkami susitarimai. Savo ruožtu "Klaipėdos energijos" atstovai dar primena, kad ir pati įmonė iki 2014-ųjų pabaigos planuoja Šilutės plente pastatyti naują biokuro katilą, kuris sumažins šilumos gamybos savikainą. O tai reiškia, kad įgyvendinus šį projektą parduodamos šilumos kainą turės mažinti ir "Fortum Klaipėda". Apskaičiuota, kad vien dėl naujojo "Klaipėdos energijos" biokuro katilo galutinė šilumos kaina turėtų sumažėti iki 3,5 cento už kilovatvalandę.

Dar vienas ekonominis efektas, kuris nuolat akcentuotas įgyvendinant jėgainės projektą,- ilgesnis Dumpių sąvartyno eksploatavimo laikas. Pasak KRATC analitiko A. Piepaliaus, ši ekonominė nauda nėra tiksliai išreiškiama skaičiais, ji esą priklausys nuo daugelio faktorių.

"Pagal paskutiniųjų ketverių metų duomenis, iš Klaipėdos regiono kasmet į Dumpius yra atvežama apie 130 000 tonų mišrių komunalinių atliekų. Mūsų skaičiavimu, geriausiu atveju iš jų galima išrūšiuoti iki 30 000 tonų antrinių žaliavų ir parduoti jas atliekų perdirbėjams. Kokios tai bus pajamos - priklausys nuo pasaulinės rinkos. Pavyzdžiui, šiuo metu stiklo kainos yra smarkiai nukritusios, o prieš 4 metus dėl pasaulinės ekonomikos krizės sumažėjus vartojimui perdirbėjai išvis nesupirkdavo plastiko atliekų. Tokiais periodais rūšiavimas būna nuostolingas.

Visgi rūšiavimu ir deginimu planuojama pasiekti, kad į Dumpių sąvartyną patenkančių atliekų metinis kiekis sumažėtų iki 50 procentų. Be deginimo mums sąvartyno užtektų dar 7-8 metams, o pradėjus maksimaliai rūšiuoti ir deginti atliekas, sąvartyno eksploatacijos laikas gali pailgėti iki 15 ar daugiau metų. Įvertinant, kiek kainuoja naujo sąvartyno įrengimas, Dumpių sąvartyno eksploatacijos pratęsimas sutaupo mokesčių mokėtojams ne mažiau kaip milijoną litų per metus. Pelenų utilizavimui nėra reikalaujama kokios nors ypatingos vietos ar papildomų sąlygų, tad Dumpių sąvartynas yra pritaikytas priimti tokias atliekas", - sako A. Piepalius.

Jis akcentuoja ir tai, kad atliekų deginimas išgaunant šilumos ir elektros energiją Europoje yra laikomas tinkamu atliekų sutvarkymu, tad Klaipėdos regiono savivaldybės gali būti ramios, kad nesusilauks Europos Sąjungos finansinių sankcijų dėl nepakankamo atliekų rūšiavimo bei aplinkosauginių direktyvų nevykdymo.

Faktai

Vien Švedijoje veikia apie 30 atliekų deginimo jėgainių. Analogiška pastatytai Klaipėdai šiuo metu kyla Bristos mieste.
Visoje Europoje veikia apie 400 tokių kogeneracinių jėgainių.

"Taršos nenustatyta"

Andrius KAIRYS, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius
Departamento Klaipėdos miesto agentūra vasario 14-ąją atliko patikrinimą UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centre, o vasario 19-ąją - UAB "Fortum Klaipėda". Atlikus patikrinimus nustatyta, kad buvo deginamos atliekos, likusios po antrinio rūšiavimo, taip pat - nepavojingos gamybinės atliekos. Atlikus nuolatinių matavimų tyrimo rezultatų palyginimą su leistinomis koncentracijomis, į aplinkos orą išmetamų teršalų ribinių verčių viršijimo nenustatyta.
Departamentas vasario 5 dieną paprašė Aplinkos apsaugos agentūros atlikti iš termofikacinės jėgainės į aplinkos orą išmetamų teršalų tyrimus. Agentūros specialistai paėmė išmetamų į aplinkos orą teršalų - amoniako (NH3), vandenilio chlorido (HCl), vandenilio fluorido (HF), bendrosios organinės anglies (BOA), gyvsidabrio (Hg) - mėginius koncentracijoms nustatyti. Sykiu Jūrinių tyrimų departamento specialistai išmatavo anglies monoksido (CO), azoto oksidų, (NOx), sieros dioksido (SO2) koncentracijas ir paėmė išmetamų į aplinkos orą kietųjų dalelių mėginius sunkiųjų metalų koncentracijoms nustatyti. Išmatuotų teršalų (CO, NOx, SO2, KD, HCl, HF, NH3) koncentracijos neviršija pusės valandos ribinių verčių nustatytų UAB "Fortum Klaipėda" leidime. Sunkiųjų metalų koncentracijoms nustatyti paimtų mėginių analizė bus atlikta kovo 27 dieną, todėl šiuo metu dar negalime pateikti informacijos apie jų atitiktį nustatytiems reikalavimams.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Sieryj

2013-03-28   00:48

IP: 78.61.204.14

Gerai jūs čia parinates:D.Galetumet pradet nuo Vilniaūs ta fortūmą iš ten vairoja.Manot vietiniąi bičai viską spredžią

O kad šūdąs tas šiukšlių deginims -sto pūdow.Aš nerušioju ir nerušiosiu.Nebent sumoketu.

To RK. įdomu

2013-03-27   22:14

IP: 86.100.107.136

1. Kokia vidutinė komunalinių šiukšlų sudėtis nei Fortum, nei kiti pasakyti negali, gali tik paspėlioti. Fortum poveikio aplinkai ataskaitoje iš kur tie skaičiukai paimti taip pat nenurodyta. Toje ataskaitoje yra daug niekuo nepagrįstų (arba iš googlės paimtų) skaičiukų, nors ataskaitai visi pritarė.
2. Faktinė Fortum tarša matomai artima leistai taršai ir ne 10 ar 100 kartų mažesnė, turėtų būti panaši į švedų. Labiau domino absoliutus išmetamų kietųjų dalelių (dulkių) ir dūmų kiekis per dieną. Žemesnėje degimo temperaūroje jų susidaro gerokai daugiau.
3. Aplinkosaugininkai geri, net gamyklos darbo pradžioje nustatė minimumą patikrinimų, dukart metuose. Ir stacionarios stotelės neturi ties Fortum sanitarinės zonos riba. Taigi tikrąją taršą galės bandyti atspėti po metų kitų iš suvestinių aplinkos taršos žemėlapių ir kokių kitų kompleksinių taršos tyrimų.

Straipsnis propogandinis, nes jame nėra skaičiukų, o teiginys, kad gamykla teršia 100 ar 10 kart mažiau nei leista yra demagogija. Taip jie radioktyvius išmetimus daro mašesnius nei leista 100 kartų mažesnius ir gyvsidabriu teršia gal 1000 mažiau nei leista. O ką gali pasakyti aplinkosaugininkai apie furanus, jei taršos jais jie neturi kuo matuoti?

To RK.= AL

2013-03-27   20:11

IP: 89.117.131.78

Visi žinom, kad esi iš Fortum, Kratc ir KL. Energijos laaaaaaaaabai gerai apmokomas specialistas apdumti akis Klaipėdos visuomenei viešoje erdvėje. Iš juodo padaryti baltą. Vis tą patį RK. matome, kai kalba eina apie šių įstaigų nešvarios veiklos " išskalbimą" Nėra ko čia tau nervuotis, nebent už paneigimus, kad nesi RK.= AL, tau darbdaviai nieko nemoka , o tik už komentarus kaip šiukšlių deginimo "specialisto "..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga kalėdiniu laikotarpiu taps pasakų miestu nuotrauka, foto

Artėjant gražiausioms metų šventėms miestai ir miesteliai pasidabina įvairiausiomis dekoracijomis, tūkstančiais lempučių,...

Palanga, lapkričio 18 d. (ELTA). Buvusios Seimo poilsinės „Viešnagė“ teritorijoje Palangoje pradedama...

Į poilsio namus Palangoje investuoja 15 mln. eurų: išsaugos ir išplės pušyną nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

Gabeno naminę - neteko automobilio nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmuose priimtas baudžiamasis įsakymas byloje, kurioje E....

Pavogta savivalda, arba Kaip važiuoti per Klaipėdos sankryžas, sprendžia aukščiausiosios Lietuvos valdžios biurokratai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Klaipėdos miesto tarybos narys Arvydas Vaitkus priežasčių, kodėl taip nutiko, siūlo pradėti...

„Slapta Putino karalystė“: Navalno tyrimas atskleidžia apie milijardo vertės saugomus rūmus nuotrauka, foto

Pasaulis, Pagrindinis Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas yra suimtas, tačiau tai netrukdo jo komandai...

Startuoja pirmosios bendros Europos universiteto EU-CONEXUS studijų programos nuotrauka, foto

Švietimas, Europos universitetas EU-CONEXUS pradėjo pirmąsias bendras papildomų bakalauro specializacijų (minor) studijas. Per...

Kriminalai, Paskelbta prieš 14 min.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 18 min.

Švietimas, Paskelbta prieš 37 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...