2021 m. sausio 16 d. 02:43 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Atliekų degintojai baimes žada šalinti viešumu

(161)

Atliekų degintojai baimes žada šalinti viešumu nuotrauka, foto

ARGUMENTAI. Anot "Fortum Klaipėda" atstovų, viešumoje manipuliuojama jokio pagrindo neturinčiais teiginiais, kad įmonė yra suinteresuota sudeginti kuo daugiau plastiko ir tai daryti kuo žemesnėje temperatūroje. Teigiama, kad žemesnė atliekų deginimo temperatūra, tuo jėgainei daugiau reikia sudeginti dujų, daugiau lieka ir šlako, už kurio išvežimą į sąvartyną reikia mokėti.

© Eimanto CHACHLOVO nuotr.

"Kepant gamtoje šašlykus ar dešreles ir taip riebalus deginant ant atviros ugnies net nesusimąstydami irgi gauname dioksinų dozę. Beje, biokuro deginimo jėgainėms aplinkosauginiai reikalavimai yra kur kas švelnesni nei deginančioms atliekas, nors biokuro deginimo metu išsiskiria kur kas daugiau dioksinų", - sako A. Kasparavičius.

Minėtoje studijoje teigiama, kad 1993 m. Švedijoje didžiausias dioksinų šaltinis buvo pramonė (miško, geležies ir plieno dirbinių, aliuminio ir vario dirbinių, cemento, liejyklos ir kalkių gamyba). Jos išmetamų dioksinų kiekiai tada siekė nuo 10 iki 31 g. Įprastinės energijos gamybos įmonės 1993 m. ten išmetė 4-23 g dioksinų, biokuro katilinės ir namai su kietojo kuro katilais - nuo 1,5 iki 8 g., o bendras dioksinų, išmetamų į orą iš atliekų deginimo gamyklų kiekis, Švedijoje siekė mažiau negu 3 g.

"Pati brangiausia jėgainės dalis yra ne katilas ar atliekų bunkeris, o dūmų valymo sistema. Jei ji fiksuoja bent mažiausią nuokrypį nuo normos, visas procesas stabdomas", - akcentuoja "Fortum Klaipėda" atstovas.

Anot jo, paradoksas yra tai, kad ši gamykla netgi prisideda prie aplinkos taršos mažinimo.

"Žinia, didžiausias aplinkos teršėjas yra transportas. Duomenys iš Švedijos rodo, kad jėgainės, dažniausiai įsikūrusios šalia intensyvaus eismo kelių, sumažina transporto taršos poveikį atmosferai, nes degimo procesui reikalingą orą siurbia iš aplinkos ir kartu su išvalytais dūmais jis paskui iškeliauja per kaminą", - aiškino pokalbininkas.

Pasak KRAAD vadovo A. Kairio, "Fortum Klaipėda" privalo atlikti azoto oksidų, anglies monoksido, kietųjų dalelių, sieros dioksido, bendrosios organinės anglies, vandenilio chlorido, vandenilio fluorido teršalų nuolatinius matavimus. Per pirmuosius 12 mėnesių ne rečiau kaip kartą per 3 mėnesius įmonė privalo pamatuoti sunkiuosius metalus (kadmis, talis, stibis, arsenas, švinas, chromas, kobaltas, varis, manganas, nikelis, vofranas, gyvsidabris) ir dioksinus, furanus. Taip pat vieną kartą per metus ji privalo matuoti amoniaką.

Kaip kontroliuoja?

Anot A. Kasparavičiaus, nors teisės aktai ir nereikalauja, "Fortum Klaipėda" sudarys galimybę aplinkosaugininkams bet kuriuo metu tiesiogiai stebėti, kokia yra jėgainės išmetamų dūmų sudėtis.

BRANGIAUSIA. Teigiama, kad pati brangiausia jėgainės dalis yra ne katilas ar atliekų bunkeris, o dūmų valymo sistema. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Be to, visi duomenys fiksuojami ir plombuotuose cenzoriuose, tad bet kada galima patikrinti taršą norimu momentu", - sakė A. Kasparavičius.

Pasak jo, jau netrukus visi norintieji galės internete matyti jėgainės paros išmetamų medžiagų vidurkius. Kitas etapas - galimybė juos stebėti vadinamuoju "on line" režimu, kaip tai leista ir aplinkosaugininkams.

"Visa tai neprivaloma, bet bendrovė investuoja, nes yra suinteresuota viešumu, kuris vienintelis gali išsklaidyti visus mitus ir baimes", - teigia pokalbininkas.

Klaipėdos regiono aplinkosaugininkų vadas A. Kairys patvirtino, kad jiems bus suteikta galimybė stebėti nepertraukiamo jėgainės monitoringo sistemą.

"Tokia galimybė bus įgyvendinta po balandžio 30-osios, kai bus baigtas šios sistemos sertifikavimas pagal numatytus standartus. Šiuo metu vyksta techninių klausimų dėl reikalingos kompiuterinės įrangos ir darbo vietų įrengimo derinimas", - sakė pokalbininkas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Sieryj

2013-03-28   00:48

IP: 78.61.204.14

Gerai jūs čia parinates:D.Galetumet pradet nuo Vilniaūs ta fortūmą iš ten vairoja.Manot vietiniąi bičai viską spredžią

O kad šūdąs tas šiukšlių deginims -sto pūdow.Aš nerušioju ir nerušiosiu.Nebent sumoketu.

To RK. įdomu

2013-03-27   22:14

IP: 86.100.107.136

1. Kokia vidutinė komunalinių šiukšlų sudėtis nei Fortum, nei kiti pasakyti negali, gali tik paspėlioti. Fortum poveikio aplinkai ataskaitoje iš kur tie skaičiukai paimti taip pat nenurodyta. Toje ataskaitoje yra daug niekuo nepagrįstų (arba iš googlės paimtų) skaičiukų, nors ataskaitai visi pritarė.
2. Faktinė Fortum tarša matomai artima leistai taršai ir ne 10 ar 100 kartų mažesnė, turėtų būti panaši į švedų. Labiau domino absoliutus išmetamų kietųjų dalelių (dulkių) ir dūmų kiekis per dieną. Žemesnėje degimo temperaūroje jų susidaro gerokai daugiau.
3. Aplinkosaugininkai geri, net gamyklos darbo pradžioje nustatė minimumą patikrinimų, dukart metuose. Ir stacionarios stotelės neturi ties Fortum sanitarinės zonos riba. Taigi tikrąją taršą galės bandyti atspėti po metų kitų iš suvestinių aplinkos taršos žemėlapių ir kokių kitų kompleksinių taršos tyrimų.

Straipsnis propogandinis, nes jame nėra skaičiukų, o teiginys, kad gamykla teršia 100 ar 10 kart mažiau nei leista yra demagogija. Taip jie radioktyvius išmetimus daro mašesnius nei leista 100 kartų mažesnius ir gyvsidabriu teršia gal 1000 mažiau nei leista. O ką gali pasakyti aplinkosaugininkai apie furanus, jei taršos jais jie neturi kuo matuoti?

To RK.= AL

2013-03-27   20:11

IP: 89.117.131.78

Visi žinom, kad esi iš Fortum, Kratc ir KL. Energijos laaaaaaaaabai gerai apmokomas specialistas apdumti akis Klaipėdos visuomenei viešoje erdvėje. Iš juodo padaryti baltą. Vis tą patį RK. matome, kai kalba eina apie šių įstaigų nešvarios veiklos " išskalbimą" Nėra ko čia tau nervuotis, nebent už paneigimus, kad nesi RK.= AL, tau darbdaviai nieko nemoka , o tik už komentarus kaip šiukšlių deginimo "specialisto "..

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Palanga kalėdiniu laikotarpiu taps pasakų miestu nuotrauka, foto

Artėjant gražiausioms metų šventėms miestai ir miesteliai pasidabina įvairiausiomis dekoracijomis, tūkstančiais lempučių,...

Palanga, lapkričio 18 d. (ELTA). Buvusios Seimo poilsinės „Viešnagė“ teritorijoje Palangoje pradedama...

Į poilsio namus Palangoje investuoja 15 mln. eurų: išsaugos ir išplės pušyną nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

Paskelbti „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai 2020“ nugalėtojai nuotrauka, foto

Sportas, Penktadienio vakarą Klaipėdos sporto bendruomenė sužinojo, kas tapo „Klaipėdos miesto sporto apdovanojimai...

Virš Baltijos jūros formuojasi ypatingas reiškinys nuotrauka, foto

Lietuva, Jei šiuo metu įsijungtumėte palydovinius vaizdus, pamatytumėte, kad virš mūsų Baltijos...

Ne vien druska kalta, kad žvėrys bėga į kelią nuotrauka, foto

Lietuva, Lietuvoje padažnėjus atvejų, kai tamsiuoju paros metu laukiniai gyvūnai iššoka...

Sausio 15-ąją – Kretingoje iškilmingai pradedami Jurgio Pabrėžos metai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, 2021 m. sausio 15 d. Kretingoje įvyks mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...