2020 m. spalio 24 d. 18:21 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Vakarų Lietuva

Vakarų Lietuva

Apleisti vertingi pastatai - tikrintojų akiratyje

(1)

2010-08-10, 00:01

Miglė NARGĖLAITĖ

Apleisti vertingi pastatai - tikrintojų akiratyje nuotrauka, foto

Dar gegužę Kultūros paveldo departamento pradėtas visų apleistų istorinių pastatų patikrinimas pasiekė ir Klaipėdą. Teigiama, kad istorinę vertę turinčių pastatų savininkai privalės pasirūpinti savo statiniais arba valstybė juos nusavins.

Kultūros paveldo departamento (KPD) Klaipėdos teritorinio padalinio vyresnysis valstybinis inspektorius Mantas Bagočius teigė, kad iš viso žadama patikrinti 54 pastatus. Apleistus pastatus turės sutvarkyti jų savininkai. Jiems atsisakius tą padaryti bus skirtos administracinės baudos arba pateiktas ieškinys teismui dėl pastatų nusavinimo, nes valstybė turi teisę teismo būdu iš nerūpestingų savininkų atimti valstybės saugomus objektus.

Pačiame uostamiestyje pirmiausia bus siekiama sutvarkyti buvusią skerdyklą.

"Šiuos pastatus reikia sutvarkyti taip, kad į juos nepatektų pašaliniai asmenys, nes dabar ten viskas išdraskyta, ant sienų ir stogo pradėjo augti medžiai ir žolė. Griūvantys pastatai kelia grėsmę ir juose besilankančių žmonių gyvybei, todėl juos būtina bent jau sandariai uždaryti", - sakė valdininkas.

Senoji Klaipėdos skerdykla buvo pastatyta 1914 m. Istorinę bei architektūrinę vertę turi visas skerdyklos pastatų kompleksas, kurį sudaro tvartai, sandėliai, dirbtuvės, pats skerdyklos pastatas, papuoštas gipsiniais lipdiniais, bei vidinis kiemas. Dabar skerdykla yra avarinės būklės ir kelia grėsmę joje mėgstantiems rinktis paaugliams.

Vykdant patikrinimą KPD akiratyje bus ir privatiems asmenims priklausantys apleisti dvarai. Lietuvoje yra apie 600 architektūrinę ar istorinę reikšmę turinčių dvarų, iš kurių dešimtadalis griūna. Anksčiau vien Klaipėdos teritorijoje buvo daugiau nei 30 dvarų, kurių vietoje šiandien įsikūrusios įmonės ar pastatyti gyvenamieji namai. Iš dvarų liko vien tik pavadinimai.

"Du dvarai yra Kretingoje, vienas Šilutėje, taip pat yra Sendvario pastatų. Dėl nepriežiūros jie išdraskyti, griūvantys, apaugę medžiais", - pasakojo M. Bagočius.

KPD Klaipėdos apylinkėse patikrino jau beveik pusę istorinę vertę turinčių apleistų pastatų, tačiau baudų dar neskyrė.

"Dar nesurašėme nė vieno protokolo - duodame laiko susitvarkyti, raginame savininkus rašyti projektus kompensacijai iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų arba iš valstybės biudžeto gauti. Tik jei pastatų savininkai piktybiškai netvarkys savo nuosavybės, skirsime baudas, bandysime priverstinai išpirkti svarbesnius pastatus", - komentavo M. Bagočius.

KPD direktorė Diana Varnaitė sakė, kad valstybės saugomų objektų savininkai gali gauti kompensacijas už vykdomus renovacijos, konservavimo ir avarinės būklės pašalinimo darbus, tačiau tam iš pradžių jie turi patys rašyti projektus, sudaryti sutartis su renovacijos darbus atliekančiomis įmonėmis ir investuoti savo lėšas.

Architektūriniai ir archeologiniai tyrimai, pasak D. Varnaitės, kompensuojami 100 proc., medinių pastatų renovacija - iki 70, o mūrinių iki 50 proc.

"Kompensavimo mechanizmas veikia, - tvirtina D. Varnaitė. - Neringoje nemažai valstybės saugomų pastatų kompensacijas gavo jau praėjusiais metais. Geras pavyzdys yra ir Telšių rajone esantis Pavirvyčio medinis dvaras, kurio savininkams praėjusiais metais buvo skirta 400 tūkstančių litų kompensacija."

OBJEKTAS. Klaipėdoje pirmiausia bus siekiama sutvarkyti buvusią skerdyklą, pastatytą 1914 metais.

Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

A. B.

2010-08-10   11:01

IP: 78.61.138.28

Gerai, kad susirūpinta, nors keista, kad tiek metų KVAD tylėjo ir nieko nematė, kai nyko ir buvo niokojamas šis objektas. Norėčiau priminti, kad reikia rūpintis ne tik skerdykla, kuri yra unikali tuo, kad buvo pastatyta, pagal Rytprusių dvaro ūkinių pastatų stilių ir šiuo metu, Lietuvos pusėje, tai vienintelis tokio tipo pastatas. Svarbiausia, vis tik, straipsnyje neatspindėta, kad pati skerdykla yra vientisas kompleksas į kurį įeina dar ir dujų fabriko ir administracijos bei gyvenamų namų kompleksas, kurie sudarė vieningą ir organišką ūkinį (municipalinį) vienetą. Dujinis viešų vietų (gatvių) bei pastatų (Pvz. kareivinės (dabar KU)) apšvietimas buvo vienas iš ankstyvų komunalinės miesto politikos pasiekimų ir turėų būti suvokiamas kaip vieningas Klaipėdos pramoninio paveldo kompleksas. Joks kitas šiuolaikinės Lietuvos miestas nebuvo taip gerai ir moderniškai tvarkomas, kaip Klaipėda, ir tai (miesto komunalinės infrastruktūros, pramoninės infrastruktūros buvę objektai) turėtų būti tinkamai prižiūrimi, nes jie yra įdomūs ir unikalūs. Manyčiau, kad šiuo aspektu, ši paveldo dalis, yra gerokai primiršta ir vertinama tik kaip atskiri architektūros paminklai, bet nebandoma jų matyti kitame, pramominio ir pramoninės archeologijos kontekste. Labai būtų svarbu nepamiršti, kad Klaipėdoje yra ne tik piliavietė, bet ir kitokio tipo paminklai

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vakarų Lietuva

Nuo rytojaus draudžiama limituota lašišų ir šlakių žvejyba nuotrauka, foto

Aplinkos apsaugos departamentas, tęsdamas akciją „Lašiša 2020“, primena, kad nuo spalio 16...

Kretingos rajono savivaldybės administracija pradeda projektą, kurį įgyvendinus bus modernizuota maždaug 40...

Kretingoje bus atnaujinta apie 40 proc. gatvių šviestuvų nuotrauka, foto

AB „Klaipėdos vanduo“ gerina sodininkų gyvenimą – į šalia Gargždų esančias sodų...

Vandentiekio ir buitinių nuotekų tinklai – ne tik mieste, bet ir sodų bendrijose nuotrauka, foto

„Paauginau didelį, pats netikėjau, kad toks bus“, – sako Kretingos pašonėje esančio...

233 kg moliūgą užauginęs kretingiškis P.Jonauskas: „Maniau, sugedo svarstyklės“ nuotrauka, foto

Japoniškame sode - gražiausios gamtos spalvos nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Japoniškas sodas Kretingos rajone kuriamas pagal “Sou” stilių, kuriame vyrauja laisvas...

Paroda pasakoja Klaipėdos miesto senųjų kapinių istoriją nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Klaipėdos skulptūrų parko centrinėje aikštelėje šią savaitę pradėta eksponuoti lauko stendų paroda...

Internetinių sukčių išmonė tobulėja nuotrauka, foto

Kriminalai, Išeities iš nusibodusio ir vienišo gyvenimo kiekvienas ieško savaip. Kai vieni...

Tiesa paaiškėjo po 76 metų: kodėl I. Bagramianas prieš 76 metus nesugebėjo užimti Klaipėdos (Mėmelio)? nuotrauka, foto

Klaipėdos istorija, 1944 m. spalio 23 dieną, lygiai prieš 76 metus, dvi sovietų ...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 3 val.

Kriminalai, Paskelbta prieš 4 val.

Klaipėdos istorija, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...