2019 m. balandžio 18 d. 15:19 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Lietuva  >  Neringa

Neringa

Ypatingo leidinio sutiktuvės

2019-03-26, 00:01

Raimonda Ravaitytė-Meyer, Kultūros almanacho "Dorė" sudarytoja ir redaktorė, Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos bendradarbė

Ypatingo leidinio sutiktuvės nuotrauka, foto

ŠEŠTASIS. Taip atrodo jau šeštojo kultūros almanacho ,,Dorė" viršelis.

Ketvirtadienį, kovo 28 d., Nidos bendruomenės namuose visuomenei bus pristatytas Neringos kultūros almanacho "Dorė" šeštasis numeris. Leidinys išeina kartą per metus. Nuo 2010 m. jis yra leidžiamas Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešosios bibliotekos.

Naujausioje "Dorėje" - dešimt aktualiausių, kultūrinę sąmonę ir atmintį žadinančių temų,reikšmingiausių ir problematiškiausių 2018 m. kultūros įvykių apžvalga ir šių įvykių vertinimas. "Dorė" kviečia sustoti ir susimąstyti, įsigilinti ir sužinoti. Dar niekada ji nebuvo tokia aktuali!

2018 m. ant Parnidžio kopos pastačius kontroversiškai vertinamą Klaudijaus Pūdymo skulptūrą, įamžinančią prancūzų egzistencialisto J. P. Sartre'o apsilankymą Nidoje (sekant įžymia Antano Sutkaus nuotrauka), tapo būtina išsiaiškinti ir visuomenei pasakyti: o kas buvo Sartre'as, kaip jis atvyko į geležine uždanga saugomą Sovietų Sąjungą ir dar keisčiau - į griežčiausio pasienio režimo zoną - Neringą? Ką jis čia veikė ir kokį pėdsaką paliko? Ar šis pėdsakas yra toks gilus, vertas paminklo? Į minėtus klausimus prieš keletą metų jau buvo atsakiusi Lietuvių kalbos ir tautosakos instituto humanitarinių mokslų daktarė Solveiga Daugirdaitė, šia tema parašiusi solidžią knygą "Švystelėjo kaip meteoras", deja, nepasiekusią Neringos anksčiau. Su minėtos knygos autore "Dorėje" kalbasi klaipėdiečiams gerai pažįstama žurnalistė Jolanta Juškevičienė, be kita ko, pateikusi labai daug skaitytojui įdomios informacijos.

Pasakojimas apie Sartre'o vizitą ir jo įamžinimą tapo centrine "Dorės" tema, kurią papildo ir praplečia kitos, ne mažiau aktualios. 2018 m. Martyno Liudviko Rėzos premiją įteikus skulptoriui ir pedagogui Albertui Danilevičiui, "Dorė" atkreipė dėmesį į šio menininko kuriamą žemės, aplinkos ekomeną. Suvokti, kokia prasmė kurti laikinąjį meną, kuriam išnykus, tarsi nieko ir nelieka, padės vilnietės skulptorės Aušros Jasiukevičiūtės "Nepasakyta kalba", dedikuota nominuotajam Rėzos premijos laureatui.

Į klausimą, kokią žinią visuomenei siunčia 2018-aisiais metais ant Parnidžio kopos sukurti nauji paminklai, kompetentingai atsako devintus metus Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijai vadovaujanti dr. Rasa Antanavičiūtė. Tikimasi, kad "Dorės" sutiktuvės išprovokuos diskusiją apie ateities paminklus Kuršių nerijoje, jei visuomenė vis dar jaučia poreikį juos statyti.

Šeštoji "Dorė" toliau kaupia sakytinės istorijos archyvą, publikuodama kvapą gniaužiančią preiliškio kuršininko Herberto Kubillus istoriją, papasakotą jo brolio Helmuto Kubillus ir žurnalistės, leidinio sudarytojos Raimondos Ravaitytės-Meyer. Prisiminimų skiltyje šilutiškė muziejininkė Roza Šikšnienė parašė apie sėkmingą Nidos verslininką Gustavą Zanderį ir jo verslo ryšius su Šilokarčema (dab. Šilute).

Solidi publikacija skirta Nidos sklandymo mokyklos 85-mečiui, ją lydi visuomenei dar nematytos fotonuotraukos iš Lietuvos aviacijos muziejaus fondų (autorė - nidiškė žurnalistė Asta Jankauskienė). Mūsų kultūros atmintį žadinantis reikšmingas dr. Liucijos Citavičiūtės straipsnis apie Karaliaučiaus lietuvių kalbos seminaro 300 metų sukaktį. Pažintį su europine Nidos dailininkų kolonija ir tapytoju Carlu Knaufu tęsia Nidoje antrus namus turintis vokiečių kolekcininkas ir knygų autorius dr. Berndas Schimpke. Geografas doc. dr. Donatas Pupienis pateikia įdomiausios informacijos apie Kuršių nerijos Baltijos jūros kranto dinamiką.

Klaipėdietė menotyrininkė Danguolė Ruškienė supažindina su antruoju Neringos mero premijos laureatu fotomenininku Alvydu Lukiu. A. Jankauskienė atskleidžia jaudinantį mokytojos ir mokinės ryšį, kuris buvo lemiamas nidiškei Gabrielei Ašmontaitei renkantis kanklininkės, o vėliau arfininkės kelią. Neringos savivaldybės dėka talentinga atlikėja šiandien turi galimybę groti didžiąja arfa.

Šeštoji "Dorė" pirmą kartą nepateikia originaliosios literatūros. Laivą simbolizuojantis leidinys "nuplaukė" į gilius kultūros atminties, istorijos, gamtos ir meno pažinimo vandenis.

Po "Dorės" sutiktuvių Nidoje ji bus pristatyta:

balandžio 5 d. (penktadienį) 18 val. Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centre;

balandžio 9 d. (antradienį) 17.30 val. Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės bibliotekoje;

balandžio 18 d. (ketvirtadienį) 17.10 val. Šilutės rajono Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje;

gegužės viduryje - Vilniuje, Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriate.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Neringa

Šių metų pradžioje Baltijos jūroje siautusi audra jūros pakrantėje paliko ryškų pėdsaką:...

Kuršių nerijoje pradedami kopagūbrio tvarkymo darbai nuotrauka, foto

Didžiausio ir populiariausio Kuršių nerijoje Nidos paplūdimio lankytojams rengiama maloni staigmena:...

Nidos pliažui - nauja gelbėjimo stotis nuotrauka, foto

 Juodkrantėje šiomis dienomis aidi petardų šūviai ir į dangų palikę kiaušinius lizduose...

„Jei ne kurortas, jie niekam netrukdytų“ nuotrauka, foto

Balandžio mėnesio pradžioje Neringoje bus pradedami didžiųjų kormoranų gausos reguliavimo darbai. Planuojama,...

Pradedami kormoranų gausos reguliavimo darbai nuotrauka, foto

Jachtai "Lietuva" laivų vėžys nediagnozuotas nuotrauka, foto

Klaipėda, Legendinei klaipėdiečių jachtai "Lietuva" per 40 metų pirmą kartą atliekamas kapitalinis remontas....

Fiasko: LFF taurės burtai bus traukiami iš naujo nuotrauka, foto

Sportas, Ketvirtadienį vyko Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės I ir II etapo...

10-asis Klaipėdos laivų paradas kviečia laivus sužibėti nuotrauka, foto

Klaipėda, Vos po mėnesio, gegužės 18-ąją,  Klaipėda svečius pakvies į jubiliejinį, jau 10-ąjį...

Klaipėdoje baigiamas šildymo sezonas nuotrauka, foto

Klaipėda, Penktadienį, balandžio 19 d., Klaipėdoje bus išjungtas šildymas daugiabučiuose.

Klaipėda, Paskelbta prieš 18 min.

Sportas, Paskelbta prieš 34 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...